Rozdílné ceny práce v Evropě a brexit. Klíčové body summitu EU ve Švédsku

Členské státy Evropské unie mají v jihošvédském Göteborgu na neformálním summitu EU napilno. Snaží se totiž domluvit mimo jiné na tom, jak zlepšit přístup na pracovní trh, vytvořit spravedlivé prostředí pro zaměstnance a zaměstnavatele a jak se připravit na budoucí změny na pracovním trhu. O tom, že problematika není vůbec snadná, svědčí i poznámka předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který v úvodu summitu poznamenal, že zorganizování sociálního summitu trvalo 20 let.

Juncker, který je společně se švédským premiérem Stefanem Löfvenem hostitelem páteční vrcholné schůzky, připomněl, že na summitu o zaměstnanosti v Lucemburku v roce 1997 se členské státy EU dohodly, že se bude sociální summit se bude konat nejméně jednou ročně. „Trvalo ale dalších dvacet let, než k tomu skutečně došlo ", řekl Juncker na summitu, jehož hlavní téma je spravedlivé zaměstnání a růst.

Navzdory tomu, že Evropa zažívá ekonomickou konjunkturu, problémy v některých zemích s vysokou nezaměstnaností zůstávají, palčivým problémem je totiž nezaměstnanost mladých lidí. Nezaměstnanost v EU klesla pod 8 procent, což je nejlepší výsledek za posledních devadesát let, bez práce zůstává téměř 20 milionů obyvatel, z nichž asi šest miliónů nemá práci více než dva roky. Nezaměstnanost mladých lidí sice klesá, nyní dosahuje necelých 17 %, v některých zemích především v jižní Evropy ale překračuje až 40 %.

Na summitu se čeká ostrá diskuze kvůli citlivým problémům, zejména odlišným cenám práce v bohatších a chudších zemích EU. V tomto kontextu se často mluví o takzvaném sociálním dumpingu. Starší členské státy, které mají lepší hospodářské výsledky například proti východním státům EU, považují levnější cenu práce na východě EU za vlastní ohrožení a problémy pro vlastní ekonomiky. Nové členské státy ale poukazují na nízké mzdy, které západní společnosti vyplácejí svým zaměstnancům ve východní části Evropy. Ceny práce se podle komentátorů promítnou také do dalšího bodu jednání a tím je dohoda podmínek brexitu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se domnívá, že britští a evropští vyjednávači budou schopni najít shodu v první části rozhovorů, ještě před summitem Evropské unie v polovině prosince 2017. Lakonické konstatování, že v této oblasti zůstává ještě „hodně práce“ však optimismus šéfa EK u veřejnosti poněkud mírní.


Zařazenopá 17.11.2017 12:11:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3683116/rozdilne-ceny-prace-v-evrope-a-brexit-klicove-body-summitu-eu-ve-sve...
Přílohy
KategorieUdálosti
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V