Akcie ČEZ - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení

 Hodnocení:      0 1 2 3      
Diskutující:
Návod    

Akcie ČEZ - Diskuze a názory


Výpis odpovědí na následující příspěvek

určitě nečíst (2) 11.02.2015 07:32  Tatrman  (174307)

cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

Malé zelené elektrárny už nebudou potřebovat pro provoz licenci, přesto budou moci prodávat přebytečný proud za tržní cenu do sítě. Stát chce omezením byrokracie přispět k rozvoji malých obnovitelných zdrojů. Počítá s tisícovkou nových instalací ročně.

Zdroj: ekonomika.idnes.cz/pro-male-obnovitelne-zdroje-neb ...

Dosavadní doporučení: určitě nečíst (2)
Vaše doporučení:
přečíst (3) 11.02.2015 10:41  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

Zdá se mi to divné. Pokud bude nový malý zdroj prodávat přebytky za TRŽNÍ cenu, tak mu to asi dost prodlouží návratnost investice, možná až za hranici životnosti. Tržní cena je nyní pod 1Kč/kWh. Cca 4 Kč pro vlastní spotřebu se dají kalkulovat zejména proto, poněvadž u vlastní spotřeby odpadají náklady na síť a daně. Možná se jenom špatně dívám a předpokládaných cca tisíc nových investorů ročně se najde. Asi o tom ještě uslyšíme.

Mezi registrací u regulátora a distributora nevidím moc velký administrativní rozdíl. V obou případech formulář vyplní dodávající firma, poučený investor se jen podepíše. Po zprovoznění je v obou případech  nutné měsíčně účtovat dodávky do sítě.

Pro akcionáře ČEZ je zajímavé, že ČEZ se hodlá zabývat (asi komplexním) servisem pro investory či provozovatele.

 

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:
přečíst (4) 13.02.2015 20:11  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

Musi to mit vybalancovane, aby prebytku moc nebylo. Pak to nejspise klapne. Nesleduji ceny.

Musi si spocitat, zda se mu vyplati poridit si akumulatory. Jejich cena asi pujde dolu, mozna i prudce, takze muze jit pouze o prekonani docasne situace a take toho, co s tou prebytecnou (z pohledu vlastnika panelu) energii. Kdyz uz byla vyrobena, tak by byl nesmysl ji nevyuzit. A ze za to neco malo dokonce i dostane je mala tresnicka na dortu.

Je jasne, ze jiz bylo rozhodnuto a elektromobily funi za humny. Salamova metoda a Trojske kone funguji napric kontinenty a eony casu.

Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (3) 15.02.2015 21:55  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

Je vymalovano. Uz to na nas vali i na iDnes. :-DDD

 

ekonomika.idnes.cz/miliardy-na-chytre-site-zdrazi- ...

ekonomika.idnes.cz/prodeje-elektroaut-rostou-az-na ...

Titulek sice rika neprichazi, ale ve clanku je, jake tucne podpory danove nebo srotovneho se elektrovehiklum dostava u blizsich, ci vzdalenejsich sousedu.

Tak mame elektrovehikly i chytre site za humny. Jinak tu energetiku do zelena bez blackoutu nezkonvertujeme. :-(((

Jen ten ficak v penezenkach......

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:
přečíst (4) 15.02.2015 22:58  delegát XVII. sjezdu KSČ  (150991)

cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

Kdyby do toho krasavce raději dali nějakej pořádnej benzínovej osmiválec, tak teď kluci od Tesla Motors nemuseli kňourat, že prodej vázne. Nedá se nic dělat, elektromotor patří akorát tak do ještěrky. :DDD

Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (3) 16.02.2015 16:31  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

To vykladej eurohujerum. Elektrovehikl do kazde rodiny. A chytrou pracku, lednicku, mycku nadobi, ..... A hujer bude sedet u PC a vse ti podle sve uvahy zapinat a vypinat.

Ale ber to tak. Kdo si hraje nezlobi. Uvaz, jake dalsi veci by mohl hujer vymyslet.

Vidim to v jasnych barvach. Misto splachovaciho zachodu suchy. Zakaz curani ve stoje. Vana bude zakazana, povolena pouze sprcha, ale ne moc casto... A mohe dalsi.

A nesmej se tomu. To jednou prijde. Vidim to tak do dvaceti let. Mozna drive.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:
přečíst (2) 17.02.2015 01:58  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

cháá Střešní soláry bez licence. - to Mono

Zanedbejme kalamitní stavy v síti a zkusme se na to podívat z tohoto úhlu: OTE je obchodní rozhraní mezi A) množinou výrobců (ti se dělí na Aa) omezitelné klasické a Ab) neomezitelné OZE) B) množinou  spotřebitelů (ti se dělí na Ba) řiditelné  velkoodběratele, kteří si objednali odběr sledovaný v reálném čase a Bb) málo řiditelné maloodběratele, kteří jsou řiditelní jen tím, že 8 hod denně přes HDO (dříve spínací hodiny) mají nárok na "noční proud", čili mohou využít možnost, aby v jim známé hodiny využívali levnou sazbu, mají-li dvojtarif. Ty konkrétní hodiny jsou známy i dodavatelům maloodběratelů, mohou to zohlednit ve své objednávce. Z hlediska vlastní spotřeby (ne ztrát) jsou ČEPS a distributoři jen jedním z velkoodběratelů  Ba).

Dále se zabývejme jen nadbytkem výroby, (nedostatek je inverzní). Rovnováha spotřeby musí být kvůli kvalitě elektřiny zachována v reálném čase. Takže dispečinky (technici ČEPS a distributorů) direktivně potlačují řiditelné zdroje, dokud se neobnoví rovnováha.  Vznikla odchylka od toho, co naplánovali obchodníci a s čím počítali klasičtí výrobci. Tu OTE vyúčtuje obchodníkům, (čili dodavatelům), kteří odchylku "zavinili", (peníze přijmou postižení výrobci). Obchodníci náklady na odchylky  převádějí na své viníky, velkoodběratele Ba) v míře jejich "viny" (s bonusem pro ty, kdo naopak odchylku byť neplánovaně zmenšili). Obchodník může odchylku účtovat jen Ba) řiditelným velkoodběratelům, odchylky způsobené neřiditelnými maloodběrateli Bb) jsou obchodní riziko dodavatele. Proto jsou všechny sazby za samotnou silovou elektřinu pro maloodběratele Bb) zřetelně zřetelně vyšší než pro velkoodběratele Ba).

Takže OTE zajímá cenová hladina elektřiny jen pro účely účtování mezi množinou výrobců a obchodníků, a to v reálném čase. Takže vyhodnocuje odchylky skutečnosti od plánu u jednotlivých obchodníků a získanými pokutami odškodňuje postižené výrobce Ba). S platbou pro OZE nemá problém, protože na to mimo reálný čas dostane peníze od obchodníků, po zastropování též od daňových poplatníků. Platby pro OZE a ztráty v sítích se účtují měsíčně, čili nikoliv v reálném čase. Na svoji činnost OTE inkasuje poplatek, prakticky je to nezisková organizace. OZE jsou zdroje, u kterých jsou ceny obohaceny o dotace.

Pokud nedojde k ohrožení meze tolerance kvality, (napětí a frekvence), tak je distributorovi úplně jedno, kolik toho který zdroj včetně OZE do sítě dodá a kolik elektřiny který dodavatel prodá svým spotřebitelům.  Pokud dojde k odchylce, tak je třeba především přizpůsobit výrobu, až za druhé omezit spotřebu. To se v centru (ČEPS) děje tak průběžně, že jmenovité hodnoty jsou v síti prakticky vyjímečně při přechodu z kladné odchylky do záporné a naopak. U ztrát má distributor starost o to, aby ztráty nepřekročily výši, kterou regulátor uzná. To uznané zaplatí spotřebitel. Ztráty jsou technické (fyzika) a netechnické (zloději). S obojím se něco málo dá dělat a regulátor průběžně snižuje limit.

OZE nezáleží na burzovní ceně a mají právo přednostně dodat všechno co dokáží vyrobit. Pro rovnovážný stav se musí přednostně přizpůsobovat ostatní zdroje, následně po nutnou dobu velké OZE. Velké OZE mají kvůli fyzice vliv i přes hranice, pak se musí nějak přizpůsobit sousedé.  Jedním z nepřímých nákladů na OZE může být i to, že se efektivita velkých zdrojů dostane mimo optimální stav. (Distributor výrobu z OZE fyzicky v reálném čase dopraví  do sítě a řízení stavu sítě si s tím musí poradit).

S ohledem na čas nechci prověřovat, zda jsem na všechny podněty reagoval vyčerpávajícím způsobem. Pokud ne, tak něco zopakuj nebo přidej. Snad se mi v uvedeném nepodařilo něco formulovat špatně. Nemám kvalifikaci obchodníka s elektřinou. Pouze jsem si jist, že je to složitější než u jiných komodit.

Vypsat: vlákno    Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:určitě přečístpřečístnečíst
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:
přečíst (5) 17.02.2015 16:45  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence.- 2 Sb

@Sb.

Toto je jasne.

Ale ja se ptal na neco jineho.

1) Co se financne stane, pokud distributor nedodrzi plan HDO a posle signaly jinak. Zmeni tim, treba i zasadne, obchodnikum spotrebu jejich zakazniku. Asi to nenastava casto a asi pujde o obchodni riziko obchodnika.

Odbocka...

Ovsem, az budou chytre site, tak to bude moci byt pekny mazec. Elektrina se bude prelevat ruznymi smery (z baterii do site a ze site do baterii), spotrebice budou podle potreby, tedy priblizne synchronne, zapinany a vypinany, podle lokalniho stavu dane casti site. Nyni se spotrebice chovaji relativne nahodne, v budoucnu to bude takovy strukturovany chaos. Takove stadni chovani. To neni dobre....

2) Odchylka zpusobena OZE.

Z toho Tveho popisu nevyplyva, kdo je zodpovedny za odchylku zpusobenou OZE a kdo ji zaplati.

Kazdy obchodnik ma sve odberatele a dodavatele. Dodavatele merene, odberatele bud merene (VO), nebo nemerene (MO). Denni odberovy diagram nemerenych se urci pomoci typovych diagramu. Udaje jdou na OTE, to to prechrousta a stanovi obchodnikovi pro kazdou hodinu obchodni odchylku a kolik ma zaplatit, pripadne kolik dostane (za obchodni odchylku).

Ale co zdroje OZE? Ty si vyrabeji, jak da priroda. Nikdy se je nepodari predpovedet ani zdaleka presne. Prumerna chyba predpovedi na den dopredu muze byt nekde okolo 10 %, coz je opravdu hodne.

Kdo odhaduje vyrobu OZE a ma povinnost zaplatit odchylku mezi jeho odhadem a skutecnosti? Jde o miliony denne.

Ja si myslim, ze to stale je distributor. Nebo OTE. Je to ten subjekt, ktery ma povinnost elektrinu odebrat. Drive to urcite byl distributor, nejak se mi nezda, ze by to spadlo na OTE. OTE zdrojum OZE distribuuje podporu, to je par let novum (distributori diky prudkemu rozvoji FVE v podstate uverovali celou tu srandu, nekolik let jim v tom viselo par miliard Kc....). Nemusi to vsak nutne  znamenat, ze OTE take elektrinu vykupuje a tedy se ji musi zbavit a tedy je financne zodpovedne za odchylku.

Dosavadní doporučení: přečíst (5)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 17.02.2015 23:35  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence.- 2 Mono

ad1) Plány HDO jsou dost stabilní a mimo havarie jsou známy předem. V podstatě slouží k tomu, aby vnímavá část spotřebitelů s dvojtarifem za odměnu v podobě levnější elektřiny pomáhala vylepšit  diagram zatížení zvýšením minima. V obtížné situaci s tím distributor může manipulovat, ale dělá to pmn vždy tak, aby manipulace problém tlumila. Nevím to, jen tipuji, že to nedělá svévolně a že to jde za obchodníkem.

U chytrých sítí pmn není problém dát do sítě řídicí počítače. Problém je pmn jak je naprogramovat. Jak zorganizovat soužití neurčitého počtu lokálních zdrojů a lokálních spotřebičů, když  všechny ty prvky podléhají např. Kirchhoffovým zákonům a současně se mohou vlivem počasí a svobody spotřebitele chovat i nepředvídatelně a to ještě musí spolupracovat v obou směrech s nadřazenou hladinou, má to být spolehlivé a nemá to být ušité na míru jen jedné lokalitě. Bude to spíš 15 než 10 let, co jsem o chytrých sítích četl hezké představy poprvé. Pmn se tím zabývá nejedna firma včetně ČEZ a nejeden vědec. Tipuji, že až s něčím přijdou na veřejnost, tak tam budou nějaká omezení, aby se to dalo vůbec udělat, alespoň v první fázi vývoje. Nemám reálnou představu.

2) Distributora zcela určitě zajímají odchylky napětí a frekvence. Má to na starosti nadřazený ČEPS, ale i na úrovni distributora dochází ke komplikacím, třebas vlivem poškození vedení. Distributor sleduje počasí,  např. silný vítr může zatížit vedení padáním stromů a nově i zvýšenou výrobou ve větrnících. Zejména před bouřkou musí být v pohotovosti i subdodavatelé. Kromě role spotřebitele (vlastní spotřeba a ztráty) NYNÍ distributora žádné peníze za silovou elektřinu nezajímají. Distributor fyzicky dopraví výrobu z OZE do sítě, tam si ji koupí obchodník, aniž by věděl, že ta elektřina je zrovna z OZE.  Obchodník neví, kdo vyrobil jím koupenou elektřinu, (vyjímaje přímé obchody, asi jako na BCP). Obchodník také  musí sledovat počasí, ale nedělá to kvůli OZE. Dělá to proto, aby na poslední chvíli upravil množství, které si závazně nakoupil. Pokud má hodně nakoupeno většina, tak může burzovní cena klesnout i na fascinující záporné číslo, do výše  penále za odchylku.

Snad ještě názorněji: Do bazénu vedou přívodní trubky z x studní (výrobci) a odchází z něj y trubek výstupních (obchodníci zastupující spotřebitele). Trubky jsou přenosovka (trubka do zahraničí) a distributoři (tuzemsko). Bazén má tu systémovou zvláštnost, že v reálném čase v něm musí být PŘESNĚ metr vody +- 1%, aby byl pro výstupní trubky zachová stabilní tlak (napětí a frekvence). To zajištuje technik (ČEPS). Chráněným zájmem je to, aby obchodníci průběžně dostali přesně to, co si objednali. V zájmu toho smí technik  manipulovat, otvírat a  zavírat všechny přívodní trubky vyjímaje zákonem chráněnou trubku ze studny OZE. S tou smí manipulovat jen v nouzi a krátkodobě. U ostatních manipulací musí dbát pokynů šéfa (OTE). Ten shromážil požadavky obchodníků a dal je do dražby majitelům studní. Po dražbě vznikly platné závazky. Podle výsledku dražby technik manipuluje s jednotlivými kohouty na přívodu, vyjímaje OZE. Po skončení transakce šéf konstatuje, že obchodníci dělali v síti nepořádek, protože nevěděli co vlastně chtějí a inkasuje od nich penále, aby ho přeposlal zklamaným majitelům studen. Ale říká se tomu platba za odchylku, neříká se tomu penále, protože penále by u obchodníka musela řešit škodní komise. Šéfovi, technikovi a správcům trubek účastníci obchodu pod státním dozorem přispějí v takové míře, aby spolehlivě fungovali. Šéf přepošle studni OZE, co pro ni vybrali obchodníci plus doplatek od státu.

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (3) 18.02.2015 16:15  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence.- 2 Sb.

Sb.

Uvedu to na prikladu:

Obchodnici si nakoupi pro danou hodinu celkem v souctu 6000 MWh. Kazdy se presne trefi do skutecne spotreby svych odberatelu, tedy soucet spotreby je take 6000 MWh. FVE v danou hodinu vyrobi 1000 MWh. Vznikne tedy systemova odchylka 1000 MWh (prebytek - znamenkem si nejsem jisty...). To musi CEPS vyresit a tedy pouzit zaporne systemove sluzby (snizit vyrobu jim primo regulovanych elektraren).

Kdo to zaplati?

Druha varianta dotazu. Obchodnici koupi 5000 MWh, spotrebitele spotrebuji 6000 MWh, FVE vyrobi 1000 MWh.

Systemova odchylka je nula. CEPS je spokojeny, nemusi nic delat. Obchodnici vsak maji odchylku v celkove sume 1000 MWh. Dostanou tech 1000 MWh zdarma? Ta jedina hodina ma hodnotu cca 800 tis. Kc.

Kam mirim. Nekdo proste to velke mnozstvi elektriny musi mit ve sve bilanci, musi byt jeho vlastnikem a musi ho prodat a mit zodpovednost za obchodni odchylku.

Takze otazka stoji. Kdo?

"Distributor fyzicky dopraví výrobu z OZE do sítě, tam si ji koupí obchodník, aniž by věděl, že ta elektřina je zrovna z OZE."

To by sedelo, ale od koho si obchodnik tu elektrinu koupi? Prodat ji muze, ten kdo ji vlastni. Ma otazka je, kdo ji vlastni? No a ten, kdo ji vlastni je i zodpovedny za to, ze doda smluvene mnozstvi. To u FVE nejde zajistit, takze neustale plati penale ve forme platby za obchodni odchylku. Kdo tedy ma toho Cerneho Petra?

Ja osobne si myslim, ze to je stale distributor. Jisty si vsak nejsem. Pokud to neni distributor, tak to musi byt OTE. Nikdo jiny uz neni pmn. k dispozici.

PS.

Davam stranou relativne ridkou variantu, kdy se s majitelem FVE primo domluvi nejaky obchodnik s elektrinou a elektrinu od nej primo vykupuje a prodava dale. Tam je to jasne. Obchodnik v tomto pripade prebira zodpovednost za rozdil mezi planovanym (prodanym) a skutecne vyrobenym mnozstvim FVE elektriny. Je to jeho obchodni riziko, ktere muze ruznymi zpusoby redukovat. Jednak elektrinu dejme tomu dostane lacineji, nez kdyby ji koupil na trhu (jinak by vubec nemelo smysl, aby ji kupoval), jednak muze mit moznost nejak vyrovnavat rozdil mezi planem a realitou.

 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (3) 19.02.2015 00:51  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence.- 2 Sb.

"Ochodníci objednají 5000 odeberou 6000, FVE vyrobí 1000. To se mi zdá být dost přehledné: Obchodníci zaplatí elektřinu za 6000 plus penále za 1000. Klasičtí dostanou zaplacených 5000 plus penále za 1000, neboť u nich bylo objednáno jen 4000. FVE dostanou zaplaceno za 1000 od obchodníků plus dorovnání na jejich individuální odbytovou cenu použitím dvou druhů dotací. Klasičtí mohou dostat peníze brzy, FVE až po měsíčním vyúčtování výroby."

Ne, takto to urcite neni.

Obchodnici zaplati 5000 (zaplati, co objednali, nemohou zaplatit cokoliv jineho), plus penale za obchodni odchylku. Ale to by v tomto pripade mohlo byt nulove. (t.j. dostali by elektrinu zdarma).

Vyrobci, coz mohou byt klasicti, ci ty FVE, ktere elektrinu prodavaji primo obchodnikum, dostanou zaplacenych 5000.

FVE dostanou zaplaceno 1000 od OTE.

Z Tveho popisu bych usuzoval, ze podle Tebe se vlastnikem elektriny z FVE stava OTE a to elektrinu nejak prodava na trhu. Svou cinnosti vytvari systemovou odchylku, ale neplati ji.

V CR je mozne temer cokoliv, ale stejne se mi to nezda. Nechat nekoho, aby delal zavazna ekonomicka rozhodnuti (odhad, kolik bude vyroba FVE nasledujici den) a pritom nemel hmotnou zodpovednost za vysledek sve cinnosti je prinejmensim nemoudre. Pokud subjekt nic netlaci, aby sve odhady delal dobre, co nejlepe, jak to jde, tak to nejspise take nebude delat.

Opravdu se mi nezda, ze by obchodnici s elektrinou s necim takovym souhlasili. T.j., ze by byli ochotni platit za chyby jineho subjektu.

Ja bych to spis videl tak, ze FVE elektrinu vykoupi povinne distributor. Nejak se ji zbavi, proda ji. A zaplati odchylku. A mozna, ze to je uznatelny naklad (je mu to prikazano delat legislativou) a tedy je to nasledne preuctovano spotrebitelum elektriny.

===============

Tak mi to nedalo a zeptal se strycka Googla. Takze povinnym vykupcem by mel byt dodavatel posledni instance pro danou distribucni oblast. Tedy ani OTE, ani distribucni spolecnost, ale CEZ Prodej, E.ON xxx, PRE xxx.

www.cez.cz/edee/content/file/pece-a-podpora/poze/c ...

viz. slide 2/2

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 19.02.2015 11:07  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence.- to Mono

Než se vrátím k aktuální replice, tak se musím omluvit za svoji chybu v minulém příspěvku. Uvědomil jsem si až v posteli, že jsem špatně přistoupil ke vzniku možné odchylky v centru. Takže opravuji: Obchodníci objednají a odeberou 6000. OTE odhadne výrobu z FVE na 1100, takže u klasiky objedná 4900. Ve skutečnosti FVE vyrobí jen 1000 takže klasika má odchylku 100, aniž by to zavinila diference mezi objednávkou a skutečným odběrem obchodníků. Obdobně i v případě, kdy obchodník spotřeboval víc než objednal. Dále k aktuální replice.

Za noční překlep považuji Tvůj výrok, že obchodníci neplatí skutečnost, nýbrž jen to, co objednali. Maloodběratel nic neobjednává, platí skutečnost. Velkoodběral dává svému obchodníkovi  přesnou objednávku své budoucí spotřeby a je finančně trestán za rozdíly mezi objednávkou a skutečností, čili platí skutečný odběr plus odchylku nebo jsou obě složky již zahrnuty v mastné ceně za odchylku. Toto vím, ale nevím jak jsou nastavena pravidla až vrcholu, pouze TIPUJI analogii. Kdyby to mělo být podle Tvého asi nešťastného výroku, tak by si všichni obchodníci mohli objednat třebas 1 MWh a svým spotřebitelům prodat třebas 5000 MWh.

Domnívám se, že před objednáním výroby u klasiků někdo v centru (OTE, ČEPS ?) musí udělat kvalifikovaný odhad výroby OZE pro nejbližší budoucnost. Má k dispozici všechny dostupné ůdaje o OZE i o počasí. Takže v daném místě a čase to nikdo nedokáže přesněji. Pokud je to skutečně tak, že jeho odhady vytváří odchylku v systému a nelze to udělat lépe, tak je to nutný náklad systému. Všechny náklady celého systému hradí spotřebitelé, zprostředkovaně  přes obchodníky.  (Vyjímaje daňové poplatníky u části příspěvků na OZE).

Systém má NĚJAKÁ pravidla, která  musí jednotlivé subjekty respektovat na úrovni, která se jich týká. Subjekt nemusí znát pravidla, která se ho netýkají, což je i jeden z prvků naší diskuse.  Bez změny právních norem ze systému nemohou vystoupit  Regulátor, OTE, ČEPS a distributoři. Jednotliví spotřebitelé, obchodníci a výrobci mohou ze systému svobodně odejít, pokud s ním nesouhlasí. Také mohou zůstat a navrhovat změny, ale do jejich realizace musí daná (nám přesně neznámá) pravidla dodržovat. Věřím, že každý obchodník zná podmínky působení na trhu a nechce z něj odejít, když je schopen i za daných podmínek vydělávat. Kdyby odešli VŠICHNI spotřebitelé nebo výrobci, tak by systém přestal existovat. Kdyby odešli VŠICHNI dnešní obchodníci, tak by se pmn tak moc nestalo. Asi by zanikl by pouze OTE a jeho práci by převzali  dodavatelé poslední instance, čili distributoři by zase měli i obchodní oddělení jako za komunistů. Svobodný odchod všech spotřebitelů si spotřebitelé rozmyslí a svobodný odchod všech výrobců si rozmyslí stát.

Čili všechno, co jsem napsal,  jsou bud´  znalosti nebo představy, snažím se, aby se to dalo rozlišit. Obojí si  rád zkoriguji, pokud k tomu budu mít důvod. Třebas to, že mně známý solárník musí hlásit odečty OTE a OTE mu posílá peníze mně vede k domněnce, že účtování jeho výroby se distributora netýká, ačkoliv distributor jeho výrobu fyzicky bere do své části sítě a produkt snižuje potřebu výroby jinde. Ta elektřina tam ovšem je a působí podle svých zákonů.

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (3) 19.02.2015 13:15  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence.- to Sb

@Sb.

1) Obchodnik zaplati pouze dopredu domluvene mnozstvi elektriny. To mnozstvi zaplati, at jej jeho zakaznici spotrebuji nebo ne.

2) Vyrobce (klasicky) dostane zaplaceno za dopredu domluvene mnozstvi elektriny, bez ohledu na to, zda jej vyrobil nebo ne.

3) Rozdil mezi domluvenym mnozstvim a skutecne odebranym mnozstvim vyrovna zejmena CEPS. (Mohou byt obchodni strategie obchodniku s elektrinou, ze objednaji jine mnozstvi, nez je predpokladana dodavka zakaznikum. Muze pro ne byt za urcitych podminek vyhodne jit do obchodni odchylky. Nebo treba vyrobce muze jit zamerne do obchodni odchylky, pokud svou odchylkou snizi systemovou odchylku a tedy pomuze CEPS.)

4) Jak vyrobci, tak obchodnikovi je nasledne v OTE spocitana obchodni odchylka, tedy rozdil mezi domluvenym mnozstvim a skutecnym mnozstvim. A kolik ma zaplatit, pripadne, kolik dostane. Vetsinou jsou jednotkove ceny za nedodani elektriny/odebrani vice elektriny vyssi, nez kdyby je koupili dopredu. Obdobne ceny za vyssi vyrobu/odebrani mene nizsi, nez kdyby prodali dopredu.

A ted, jak je to s temi FVE.

Jsou do toho zapojeny 3 nebo 4 subjekty. Tady si nejsem uplne jisty. CEZ Prodej, E.ON xxx, PRE xxx a mozna OTE. Ti maji povinnost odebrat vyrobu FVE a zodpovidaji za pripadne vzniklou odchylku mezi predpovedi vyroby FVE a skutecnou vyrobou.

Takze treba CEZ Prodej si udela odhad vyroby FVE v distribucni oblasti CEZ Distribuce. Elektrinu bud proda na trhu nebo si ji ponecha a o tolik mene elektriny si zakoupi. Pokud se v prubehu nasledujiciho dne ukaze, ze se spletli, tak se mohou pokusit svou pozici v prubehu aktualniho dne dorovnat. T.j. korigovat chybu v predpovedi. (Nejde vsak pouze o chybu predpovedi FVE, ale take o chybu predpovedi spotreby.)

Priblizne za mesic budeme v obdobi, kdy chyba predpovedi pocasi (jasny den, zamraceno) muze vyvolat odchylku mezi planem vyroby a spotreby a skutecnosti cca 1500 MWh. To je opravdu hodne.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 19.02.2015 15:20  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence.- to Mono

Zatím reaguji takto: Platba jen toho, co si obchodník objednal je tedy vlastně záloha s následujícím doplatkem /přeplatkem po  vyhodnocení rozdílů mezi objednávkou a skutečností. Já jsem pojmem platba myslel obojí vcelku. Ta záloha má logiku, vyhodnocení asi chvíli trvá a obchodník musí mít připravené peníze. Není v rozporu zejména s Tvým bodem 4. Nedorozumění pmn vysvětleno, žádný Tvůj překlep, sorry. 

Pokud OBCHODNÍ útvary ČEZ, EON a PRE dělají to, co já jsem podsunul OTE, tak problém na úrovni OTE není, vytvořil jsem ho jenom já svou domněnkou.  Distribuční útvary těch tří společností pak asi připravují odhad výroby FVE či OZE na svém území a pokud toto hlášení jde nahoru přes obchodníky ČEZ, EON, RWE spolu s požadavky na nákup, tak se vyřeší všechny odchylky v předpovědi výroby v rámci  tří obchodníků, kteří na rozdíl od ostatních obchodníků mají i OZE vedle odchylek při nákupu od centra, které mají všichni obchodníci.

Pamatuji si, že v tom dopise, co asi 1.1.14 dostal známý ohledně vztahu s OTE byla také zmínka, že ho možná kontaktoval obchodník, (ne distributor). To se nestalo, takže minimálně v jeho případě se dodnes OTE tváří, že je jeho obchodním partnerem. Je možné, že OTE mělo nebo má snahu se této zátěže zbavit přesunem na obchodníka, ale zatím to tak není. Pro obchodníky by to znamenalo vyšší režii a obecně nejsou vázáni jen na lokalitu distribuce vlastního koncernu, nevím. Zatím nemám zpochybněnou představu, že distributor za OZE neplatí ani za OZE peníze nedostává. 

Každopádně Ti děkuji za pár informací, kterými si mohu doplnit či zpřesnit svou mozaiku. 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 19.02.2015 18:41  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence.- to Sb.

S tim distributorem se to vyjasnilo. Ten se aktivit kolem vyrobene FVE (mozna obecne OZE) elektriny pred par lety zbavil. Preslo to na sesterskou organizaci - obchodnika CEZ, E.ON, PRE.

Jeste jsem koukl na OTE a tam je jasne napsano, ze oni elektrinu OZE nevykupuji, ze ji vykupuji povinne, pripadne dobrovolne patricni obchodnici.

https://www.ote-cr.cz/poze/caste-otazky/caste-otazky-faq

OTE vyplaci dotace a vyrobci OZE hlasi OTE velikost sve vyroby.

 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 20.02.2015 13:16  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence.- to Mono

Myslím, že by to měly být OZE obecně, protože výkup je v podstatě obchodní aktivita související se silovou elektřinou. M.j. regulátor pak má lepší podmínky pro porovnávání účetnictví jednotlivých distributorů.

Tím  se vyjasńuje, kdo je majitelem elektřiny z OZE před jejím prodejem. Tito tři obchodníci tedy mají s OTE širší komunikaci než ostatní obchodníci. OTE pak postupuje tak, aby OZE byly  finančně neutrální pro všechny obchodníky a současně všechny OZE dostanou zaplaceno v závislosti  na skutečné individuální výrobě a jim náležející sazbě. Vedle všemi obchodníky vybraných příspěvků na OZE se po zastropování příspěvku rozdíly řeší státní dotací. Paralelně k tomu je vyřešeno, že všichni obchodníci nějak (přímo nebo přes OTE) pošlou všem oprávněným příjemcům (stát, distribuce, ,...) prostředky, které pro ně inkasovali od svých koncových spotřebitelů.

Napadlo mně, co může být hlavním důvodem pro platbu za nákup elektřiny ve dvou termínech. Elektroměr velkoodběratele má vlastně funkci dodacího listu, takže  součástí vypořádání denní dávky mezi obchodníkem a OTE  by mělo být sečtení diagramů skutečnosti u všech velkoodběratelů, kteří se na dodávce podíleli. Je to netto, neboť ztráty jdou za distributorem. U maloodběratelů to tak přehledné není i když podle zákona velkých čísel by typové diagramy měly být funkční. Ostatně něco lepšího sotva někdo vymyslí. Dokud nebudou chytré sítě, checht.

V daném okamžiku je tedy elektřina z OZE reálně v síti a reálně snižuje potřebu výroby z ostatních zdrojů. Vedle OZE možná existují i další zdroje, které ČEPS neřídí. Nevím to. Pak by pojem neřiditelné zdroje byl širší než OZE. Nevím, zda lokálně řídí případné menší klasické zdroje distributoři. Každopádně ČEPS průběžně vidí  reálný stav a podle něj průběžně mění činnost řiditelných zdrojů. Primární regulace je pmn na generátoru a v řádu (zlomků ?) vteřin reaguje na kolísání sítě v rámci možností generátoru. Sekundární regulace reaguje v minutách, lidský zásah spouští zdroj v pohotovosti. Terciární regulace potřebuje přes hodinu, aktivuje zdroj, který nebyl v pohotovosti. Obdobně lze snižovat výrobu. Na straně výroby nebo spotřeby též může figurovat dovoz/vývoz. Fyzikální zákony jsou silnější než lidské plány.

Před léty se říkalo, že počasí je skoro přesně známo 2-3 hod předem. To se pmn nezhoršilo, spíš možná zlepšilo. Takže speciálně u FVE je možný jakýsi odhad za předpokladu znalosti instalovaného výkonu v dané lokalitě. Jedna z potíží je ovšem v tom, že zdroje jsou rozptýlené a v části republiky může být jasno a jinde zataženo. Relativně snadné by to mělo být pro Prahu. Hladina světla má také určitý vliv na straně spotřebitelů.

 

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (2) 20.02.2015 14:36  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence.- to Mono

U predpovidani vyroby FVE, respektive pocasi i na nekolik hodin dopredu muze byt problem, ze v CR neni dostatecne husta sit mereni slunecniho zareni. Slunecni zareni se meri pouze v necele dvacitce lokalit.

portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ozon/RadSit ...

A do nedavna byla na Jizni Morave pouze jedina stanice (Brno a Holesov jsou nove). A to je tam rekneme 40% instalovaneho vykonu CR.

Pokud nevis, jak je, tak se tezko predpovida. Meteorologove naopak zkoumali moznost, ze by se slunecni zareni pro jejich potreby odhadovalo z vyroby FVE elektraren....

Ale, samozrejme na par hodin dopredu se vyroba FVE da predpovedet se slusnou presnosti.

Na dnesnim dnu (t.j. patek) vidis, jak vypada systemova odchylka, kdyz je vyroba FVE vyssi nez predpoklad z minuleho dne.

www.ceps.cz/CZE/Data/Vsechna-data/Stranky/Regulacn ...

Pred par dny (18.2.) nastala opacna situace. FVE vyrabela podstatne mene, nez byl predpoklad. Cena odchylky byla pres 5000 Kc/MWh.

www.ceps.cz/CZE/Data/Vsechna-data/Stranky/Systemov ...

Jedina hodina daneho dne prisla dane tri obchodniky s elektrinou na cca 20 mil. Kc.

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 20.02.2015 16:02  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence.- to Mono

Mono, toto vlákno je dlouhé, některým to může začít vadit, ale replika by Tě mohla zajímat, doporučuji mail.

Jenže Tobě známý mail mi zrušili pro nečinnost, čímž jsem přišel i o Tvoji adresu. Nebyl jsem tak důsledný, abych si ji přepsal do papírového seznamu. Můj nový mail: venceslaus2@seznam.cz

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 20.02.2015 13:53  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence.- to Mono dodatek

Je také možné, že majitelé neprůtočných vodních elektráren vypouštějí své nádrže v době špičky, když je elektřina momentálně nejdražší. Obdobně by mohly postupovat zdroje na biologický nebo skládkový plyn, pokud nemají plyn na celodenní provoz. Časový interval by jim mohl být doporučen i bez komunikace s ČEPS. Pak by vlastně tyto zdroje působily jako (malé) špičkové a nedalo by se mluvit o neřiditelných OZE. Nevím to.

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 18.02.2015 23:54  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence.- 2 Sb.

První variantu zpřesním, snad aniž bych odstranil podstatu příkladu. Obchodníci objednají a nakoupí přesně 6000 MWh, žádná odchylka u nich nevznikne. Než dojde k nákupu, tak v předepsaném předstihu musel OTE jejich objednávky předat výrobcům, možná přes ČEPS. OTE se v tomto okamžiku dostává do situace jako obchodník: musí předat závazná čísla, aniž by věděl, zda se trefí do skutečnosti. OZE jsou pevnou i když skoro neřidelnou a obtížně předvídalenou součástí množiny výrobců. OTE by mohl postupovat takto: FVE by podle předpovědi počasí mohly vyrobit např. 500 MWh, takže klasickým výrobcům postoupí jen 5500 MWh. Samozřejmě se nemůže trefit, vznikne odchylka třebas 50 MWh, aniž by bylo možno penalizovat obchodníky. OTE by vlastně měl penalizovat sám sebe. (Jen penalizovat, samotnou elektřinu nomálně zaplatí obchodník). To je problém, který by se měl opakovat každý den, čili problém systémový. Ten je jistě ošetřen, ale já NEVÍM jak. Jedna z možností z možností je nastavit penále pro obchodníky tak, aby to pokrylo i odchylky způsobené OTE. Další věc je to, že vedle exaktních vztahů jsou i neexaktní. Např. malé OZE hlásí výrobu jednou za měsíc, takže exaktní výrobu v konkrétní hodinu vlastně nikdo nezná. Nevím, zda u velkých latifundií je možno sledovat výrobu průběžně. Vymýšlel bych si. Škoda, že mezi investory ČEZ není nikdo, kdo do toho detailně vidí.

Ochodníci objednají 5000 odeberou 6000, FVE vyrobí 1000. To se mi zdá být dost přehledné: Obchodníci zaplatí elektřinu za 6000 plus penále za 1000. Klasičtí dostanou zaplacených 5000 plus penále za 1000, neboť u nich bylo objednáno jen 4000. FVE dostanou zaplaceno za 1000 od obchodníků plus dorovnání na jejich individuální odbytovou cenu použitím dvou druhů dotací. Klasičtí mohou dostat peníze brzy, FVE až po měsíčním vyúčtování výroby.

Tipuji, že právně dochází ke změně vlastnictví po potvrzení měřidly spotřebitelů zastřešených obchodníkem. U toho bazénu se také nedá poznat, která studna tu vodu konkrétnímu spotřebiteli dodala. U FVE majitel pmn průběžně dává svůj produkt do komisního prodeje s měsíčním zúčtováním. V průběhu měsíce si může průběžně bilancovat, kolik mu systém před vyúčtováním dluží.

Přímý obchod mezi FVE a obchodníkem má dvě vážné překážky: Sotva se najde obchodník, který by chtěl prodávat za zlomek nákupní ceny. Sotva se najde majitel OZE, který by byl ochoten prodávat hluboko po cenou garantovanou vyhláškou. Tak druhá spočívá v tom, že k povinnostem držitele licence je podávat měsíčně hlášení OTE (a přijímat za to peníze na svůj účet).

OZE jsou privilegované. (Lukrativní cena, záruka 100% odbytu, dlouhodobě se zohledněním inflace). Privilegia se pmn vyznačují tím, že neprivilegovaní se musí privilegovanému přizpůsobit. V tržním systému je netržní prvek.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 16.02.2015 18:12  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

Asi před týdnem či dvěma jeden německý soud rozhodl, že muži mají právo čůrat vstoje. To není vtip. Zaujalo mně, že se takovýto problém mohl dostat až k soudu.

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (2) 16.02.2015 10:45  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

S chytrými sítěmi ve Vrchlabí pmn ČEZ začal experimentovat již léta před r. 2010. V tomto roce se možná podařilo nasadit chytrý elektroměr, což je pmn v podstatě jednoúčelový počítač pracující i v datové sítí.

Při ceně chytrého elektroměru přes 20 tKč by se asi našlo málo spotřebitelů, kteří by si ho chtěli sami zaplatit. Takže náběh nejspíš bude rozpočítán na všechny spotřebitele s postupným zaváděním v jednotlivých lokalitách včetně čerpání dotací. (Časem by mohla jednotkovou cenu snížit velkoseriová výroba). Objem 40 mld od EU mně překvapuje, spoluúčast se tradičně neuvádí. Nejdříve by asi mohly přijít na řadu lokality s větší koncentrací lokálních zdrojů i spotřeby.

Chápu, že u lokálního zdroje odpadají ztráty v sítích, ty nepřesahují 7%. VIP v článku však říká, že chytré sítě ušetří 30% spotřeby. Nechápu jaký by mohla mít chytrá síť vliv na spotřebu jednotlivých spotřebičů, zejména tepelných. Ty snad mají termostaty či svoje programy i bez chytré sítě. Možná bude síť automaticky vypínat osvětlení tam, kde nebude žádný člověk, ale to sotva dělá 23%. Připadá mi to tak, že desítky let se říká, že ve spotřebě energií se dá další racionalizací dosáhnout úspory právě 30%, ačkoliv spousta racionalizací již proběhla. Obdobně se říká, že za xx let dojde ropa a uhlí, při čemž to xx se desítky let prakticky nemění. Vypadá to, že některá čísla mají skvělou životnost. (Nevím ale zda je opravdu racionální, aby pračka prala při 40 stupních místo 60, když stejný efekt čistoty si pak vyžaduje účinnější chemii. Následně se pak najdou ochránci zdraví, kteří doporučují přidat jedno máchání, aby chemie z vypraného prádla nepůsobila na pokožku.)

Elektromobily se rušit nebudou. Naopak by pmn mohly být forsírovány pro uživatele, kteří jezdí skoro jen v lokalitách s aktuálně nadměrnou úrovní emisí. Doprava je s náskokem největší znečišťovatel.

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:
přečíst (3) 16.02.2015 15:35  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

Uspora 30% energie chytrymi sitemi je samozrejme nesmysl. Usetrit se muze pouze cast ztrat v sitich. Tedy realne maximalne par procent, pokud vubec neco meritelneho... Ony totiz zase neco spotrebuji ty chytre technologie...

Uz se mi ten clanek nechce cist, ale mozna autor myslel usporu financni. Pokud by uzivatel souhlasil, ze jeho spotreba bude v nejakych mezich rizena, tedy ne omezovana, ale posunovana v case, tam kde to jde, tak by mohl mit lepsi tarif a nizsi naklady na elektrinu. Alespon tedy v pocatku, kdy ptacka lapaji.... (viz. na primotopy pred dvacitkou let).

Ma to svou logiku. Pokud si treba nekdo necha zapnout vyhrivani bazenu v dobe, kdy zrovna je prebytek elektriny z FVE, tak mu to distributor muze dat treba zadarmo. Jinak by musel platit odchylku. (Nejsem si jisty, kdo je nyni povinen vykupovat elektrinu z FVE, byval to distributor.)

I nyni maji akumulacky a boilery, ktere jsou dalkove zapinany a vypinany, podstatne lepsi sazbu za elektrinu.

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:
přečíst (2) 16.02.2015 18:05  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence. - to Mono

VIP možná mohl myslet platbu za elektřinu a novinář mohl použít pojem "spotřeba", což udělal. Možné to je. (Minulý týden ČT v upoutávce mluvila o distributorech, ale celá relace se netýkala distributorů, nýbrž výhradně dodavatelů. Pojem distributor dokonce ani nebyl použit opakovaně. Laický posluchač si pak snadno může myslet, že mezi distributorem a dodavatelem není zásadní rozdíl. Stává se to opakovaně, takže minimálně jeden redaktor ČT v tom jasno nemá i když jako občan je také spotřebitelem. Také on podepisoval svému vybranému dodavateli elektřiny plnou moc k jednání s distributorem. No nic, pokud nedojde k průšvihu, tak je zřejmě zbytečné rozumět tomu, co jsem podepsal).

Distributor (vlastník sítě) byl, je a bude technickým partnerem OZE, neboť tam má minimálně svůj elektroměr, dále musel předem posoudit technickou reálnost projektového záměru a náležitosti revizní zprávy při kolaudaci zdroje.  Má dokonalou evidenci všech zdrojů na svém území i když dosud všechny licence uděloval ERÚ. V počátcích rozvoje OZE byl distributor také obchodním partnerem zdroje OZE, zdroji přeposílal peníze za vykoupenou elektřinu. Distributor nikdy neměl právo elektřinu prodávat, (nikdy neměl licenci na prodej), takže když se OZE přiblížily  úrovni ztrát v sítích, tak se obchodním partnerem OZE stal operátor trhu s elektřinou OTE. Ten přijímá měsíční hlášení o výrobě a přeposílá výrobcům OZE peníze, které pro ně od spotřebitelů inkasovali dodavatelé elektřiny. Nyní se má administrativě ERÚ odlehčit tím, že se o desetitisíce minizdrojů do 10 kW nebude ERÚ zajímat položkově, nýbrž jen v souhrnech, které mu vyhotoví distributoři.  Distributoři tedy nově mají mít právo/povinnost udělovat licence zdrojům do 10 kW, pokud žadatelé splní zákonné náležitosti. Pro malé zdroje se změní to, že institucí pro udělení licence se místo ERÚ stane distributor. Domnívám se, že to není to důvod ke změně obchodního vztahu mezi OZE a OTE. Je ale možné, že by se OTE mohl pokusit nějak využít na administrativu  pro malé OZE distributory, zatím jsem ale nic o pověření v tomto smyslu nečetl. Možná je celkem jedno, čí počítač odesílá bankám hromadný příkaz k úhradě.

Chytré sítě zřejmě budou doménou distributora. Náklady tedy budou nadále podléhat státnímu dozoru. Distributor se nadále bude zajímat o spolehlivost dodávky a kvalitu přepravované elektřiny. Nadále se nebude zajímat o to, kterému dodavateli patří elektřina v jeho síti a za jakou cenu ji dodavatel prodává. O cenu se budou zajímat jen zaměstnanci distributora z titulu spotřebitelů. I oni mají právo si vybrat dodavatele.

Mono, vím, že jsem mohl být výrazně stručnější, nevylučuji však, že pro všechny případné čtenáře by všechno nemuselo být tak srozumitelné jako Tobě.

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:
přečíst (3) 16.02.2015 21:02  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence. - to Sb

@Sb.

No, dobre, ale kdo zodpovida za odchylku danou vyrobou FVE (obecne zdroju OZE)?

Kdo prodava vyrobenou OZE elektrinu?

Vim urcite, ze to urcitou dobu byl Distributor. A to i v dobe, kdy vyroba FVE prevysila nejenom technicke ztraty v siti distributora, ale i temer celkovou spotrebu v dane distribucni siti.

Distributor sice nemel opravneni s elektrinou obchodovat, ale musel dopredu odhadnout, kolik bude vyroba FVE, a tu vyrobu, pokud v odhadu prevysovala ztraty prodat.

Z toho, ze uz nebude verejne pristupne, kde je kolik solaru moc radost nemam. Z licenci ERU se daly delat super analyzy a mapy.... Do budoucna dalsi problem. Ale az za nekolik let.... :-((((

PS.

Docela by me zajimalo, jak je vlastne reseno to, ze HDO obsluhuje distributor, ale obchodni odchylku plati obchodnik. Distributor muze zapinat a vypinat spotrebice odberatele obchodnika. Obchodnik tedy asi nemuze dopredu vedet (ani statisticky), jak bude spotreba odberatele vypadat (to vyznamne ovlivnuje distributor pomoci HDO). Jedine snad, ze by distributor nesmel, krome vyjimecnych pripadu, s HDO hybat oproti planu, ktery sdeli obchodnikum. Mozna to tak nejak bude....

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (1) 17.02.2015 01:51  Sb  (171634)

cháá Střešní soláry bez licence. - to Mono

Zanedbejme kalamitní stavy v síti a zkusme se na to podívat z tohoto úhlu: OTE je obchodní rozhraní mezi A) množinou výrobců (ti se dělí na Aa) omezitelné klasické a Ab) neomezitelné OZE) B) množinou  spotřebitelů (ti se dělí na Ba) řiditelné  velkoodběratele, kteří si objednali odběr sledovaný v reálném čase a Bb) málo řiditelné maloodběratele, kteří jsou řiditelní jen tím, že 8 hod denně přes HDO (dříve spínací hodiny) mají nárok na "noční proud", čili mohou využít možnost, aby v jim známé hodiny využívali levnou sazbu, mají-li dvojtarif. Ty konkrétní hodiny jsou známy i dodavatelům maloodběratelů, mohou to zohlednit ve své objednávce. Z hlediska vlastní spotřeby (ne ztrát) jsou ČEPS a distributoři jen jedním z velkoodběratelů  Ba).

Dále se zabývejme jen nadbytkem výroby, (nedostatek je inverzní). Rovnováha spotřeby musí být kvůli kvalitě elektřiny zachována v reálném čase. Takže dispečinky (technici ČEPS a distributorů) direktivně potlačují řiditelné zdroje, dokud se neobnoví rovnováha.  Vznikla odchylka od toho, co naplánovali obchodníci a s čím počítali klasičtí výrobci. Tu OTE vyúčtuje obchodníkům, (čili dodavatelům), kteří odchylku "zavinili", (peníze přijmou postižení výrobci). Obchodníci náklady na odchylky  převádějí na své viníky, velkoodběratele Ba) v míře jejich "viny" (s bonusem pro ty, kdo naopak odchylku byť neplánovaně zmenšili). Obchodník může odchylku účtovat jen Ba) řiditelným velkoodběratelům, odchylky způsobené neřiditelnými maloodběrateli Bb) jsou obchodní riziko dodavatele. Proto jsou všechny sazby za samotnou silovou elektřinu pro maloodběratele Bb) zřetelně zřetelně vyšší než pro velkoodběratele Ba).

Takže OTE zajímá cenová hladina elektřiny jen pro účely účtování mezi množinou výrobců a obchodníků, a to v reálném čase. Takže vyhodnocuje odchylky skutečnosti od plánu u jednotlivých obchodníků a získanými pokutami odškodňuje postižené výrobce Ba). S platbou pro OZE nemá problém, protože na to mimo reálný čas dostane peníze od obchodníků, po zastropování též od daňových poplatníků. Platby pro OZE a ztráty v sítích se účtují měsíčně, čili nikoliv v reálném čase. Na svoji činnost OTE inkasuje poplatek, prakticky je to nezisková organizace. OZE jsou zdroje, u kterých jsou ceny obohaceny o dotace.

Pokud nedojde k ohrožení meze tolerance kvality, (napětí a frekvence), tak je distributorovi úplně jedno, kolik toho který zdroj včetně OZE do sítě dodá a kolik elektřiny který dodavatel prodá svým spotřebitelům.  Pokud dojde k odchylce, tak je třeba především přizpůsobit výrobu, až za druhé omezit spotřebu. To se v centru (ČEPS) děje tak průběžně, že jmenovité hodnoty jsou v síti prakticky vyjímečně při přechodu z kladné odchylky do záporné a naopak. U ztrát má distributor starost o to, aby ztráty nepřekročily výši, kterou regulátor uzná. To uznané zaplatí spotřebitel. Ztráty jsou technické (fyzika) a netechnické (zloději). S obojím se něco málo dá dělat a regulátor průběžně snižuje limit.

OZE nezáleží na burzovní ceně a mají právo přednostně dodat všechno co dokáží vyrobit. Pro rovnovážný stav se musí přednostně přizpůsobovat ostatní zdroje, následně po nutnou dobu velké OZE. Velké OZE mají kvůli fyzice vliv i přes hranice, pak se musí nějak přizpůsobit sousedé.  Jedním z nepřímých nákladů na OZE může být i to, že se efektivita velkých zdrojů dostane mimo optimální stav. (Distributor výrobu z OZE fyzicky v reálném čase dopraví  do sítě a řízení stavu sítě si s tím musí poradit).

S ohledem na čas nechci prověřovat, zda jsem na všechny podněty reagoval vyčerpávajícím způsobem. Pokud ne, tak něco zopakuj nebo přidej. Snad se mi v uvedeném nepodařilo něco formulovat špatně. Nemám kvalifikaci obchodníka s elektřinou. Pouze jsem si jist, že je to složitější než u jiných komodit.

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (3) 16.02.2015 18:33  Mono  (173363)

cháá Střešní soláry bez licence. - to Sb

@Sb.

No, dobre, ale kdo zodpovida za odchylku danou vyrobou FVE (obecne zdroju OZE)?

Kdo prodava vyrobenou OZE elektrinu?

Vim urcite, ze to urcitou dobu byl Distributor. A to i v dobe, kdy vyroba FVE prevysila nejenom technicke ztraty v siti distributora, ale i temer celkovou spotrebu v dane distribucni siti.

Distributor sice nemel opravneni s elektrinou obchodovat, ale musel dopredu odhadnout, kolik bude vyroba FVE, a tu vyrobu, pokud v odhadu prevysovala ztraty prodat.

Z toho, ze uz nebude verejne pristupne, kde je kolik solaru moc radost nemam. Z licenci ERU se daly delat super analyzy a mapy.... Do budoucna dalsi problem. Ale az za nekolik let.... :-((((

PS.

Docela by me zajimalo, jak je vlastne reseno to, ze HDO obsluhuje distributor, ale obchodni odchylku plati obchodnik. Distributor muze zapinat a vypinat spotrebice odberatele obchodnika. Obchodnik tedy asi nemuze dopredu vedet (ani statisticky), jak bude spotreba odberatele vypadat (to vyznamne ovlivnuje distributor pomoci HDO). Jedine snad, ze by distributor nesmel, krome vyjimecnych pripadu, s HDO hybat oproti planu, ktery sdeli obchodnikum. Mozna to tak nejak bude....

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:


Výpis titulků 110141až 110160 (339022)

Titulek   Výchozí řazení    Autor  šipka  Datum  šipka
  přečíst (4) co indikuje názor Beneše ? Jméno 'uhlobankrot' používá stále stejný uživatel uhlobankrot 16.02.15 10:16
  spíše nečíst (1) co indikuje názor Beneše ?   Ivan Hrozinka 16.02.15 10:58
  spíše nečíst (2) co indikuje názor Beneše ?   Sb 16.02.15 11:21
  spíše nečíst (2) co indikuje názor Beneše ?   Tatrman 17.02.15 08:51
  přečíst (1) co indikuje názor Beneše ? - to Tatrman   Sb 17.02.15 11:33
  spíše nečíst (3) co indikuje názor Beneše ? - to Tatrman   Tatrman 17.02.15 12:00
  spíše nečíst (7) cháá nehorázná drzost co dopadnem jako Irán co cháá Westinghouse odpovídá na důležitou otázku ohledně jaderného paliva v Česku   Tatrman 16.02.15 05:17
  spíše nečíst (2) Gazprom: Dodávky ruského plynu do ČR loni klesly o 35 %   achjo 13.02.15 18:28
  spíše nečíst (1) Plyn by mohl o třetinu zlevnit odhaduje ruské ministerstvo   achjo 13.02.15 18:29
  spíše nečíst (1) Plyn by mohl o třetinu zlevnit odhaduje ruské ministerstvo   achjo 13.02.15 18:30
  určitě nečíst (2) cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám   Tatrman 11.02.15 07:32
  přečíst (3) cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám   Sb 11.02.15 10:41
  přečíst (4) cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám   Mono 13.02.15 20:11
  určitě přečíst (3) cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám   Mono 15.02.15 21:55
  přečíst (4) cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám   delegát XVII. sjezdu KSČ 15.02.15 22:58
  určitě přečíst (3) cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám   Mono 16.02.15 16:31
  přečíst (2) cháá Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám   Sb 17.02.15 01:58
  přečíst (5) cháá Střešní soláry bez licence.- 2 Sb   Mono 17.02.15 16:45
  přečíst (1) cháá Střešní soláry bez licence.- 2 Mono   Sb 17.02.15 23:35
  určitě přečíst (3) cháá Střešní soláry bez licence.- 2 Sb.   Mono 18.02.15 16:15
« Předchozí | 5505 | 5506 | 5507 | 5508 | 5509 | 5510 | 5511 | 5512 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 16:29 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  678.00  +0.89% 
 ČEZ  946.00  -0.05% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 101.50  -2.18% 
 GEN DIGITAL  556.00  -0.18% 
 GEVORKYAN  254.00  -0.78% 
 KOFOLA CS  296.00  -0.67% 
 KOMERČNÍ BANKA  755.00  -2.33% 
 MONETA MONEY BANK  98.40  +0.20% 
 PHILIP MORRIS ČR A  15 000.00  +0.13% 
 PHOTON ENERGY  44.00  -1.12% 
 PILULKA LÉKÁRNY  178.00  +1.71% 
 PRIMOCO UAV SE  800.00  0.00% 
 VIG  730.00  -0.82% 
Komodity online
 Ropa 77.52 USD 07:12   
 Zlato 2340.37 USD 07:12   
 Stříbro 29.75 USD 07:12   
 Káva 231.18 USD 04.06   
 Cukr 18.88 USD 04.06   
 Bavlna 74.22 USD 07:12   
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.