Akcie ČEZ - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení

 Hodnocení:      0 1 2 3      
Diskutující:
Návod    

Akcie ČEZ - Diskuze a názory


Výpis odpovědí na následující příspěvek

přečíst (17) 07.10.2011 12:07  Luigi Carpagani  luigi.carpaganizavinaccentrum.cz  (144752)

Bezjaderné zásuvky

Ahoj všichni blázni! Se mi zdá, že nám z ústavu uteklo větší množství chovanců a vysadili léky.. Prej bezjaderné zásuvky! Asi zásuvky odstíněné olovem :-) Víte jak se pozná jaderná elektřina? Svítí i po vypnutí vypínače..... Už akcie ČEz nemám, ale nemohu to vydržet. Jaderná elektrárna je stejná, jako klasická. Jen páru vyrábí jaderný kotlík a u klasických jaderek má pára nižší teplotu a tak musí být turbíny větší... Nasbírat jadernou náplň je neskonale lehčí, než nakutat ekvivalentní milióny tun uhlí. Výrobní náklady do 1Kč ( dříve 0,35 Kčs ) a pak stačí dopravit do zásuvky. Výroba z fotovoltaiky 12 Kč a to jsou panely vyrobeny v Číně a koupeny za podhodnoceného Dona Juana! Myslím, že komunisté v Číně dotují tyhle blbiny, aby se přenesl i zbytek výrobu k nim... Tak ti, co to myslí s výrobou z obnovitelných zdrojů vážně, doufám, kupují od ČEZ  zelenou elektřinu nebo přímo od výrobce za 13Kč KWh. Jinak jsou to farizejové.. A teď pozor! Elektrárna bude za cca 20 let na odpis a kdo vyrobí náhradní panely? Číňan. A za kolik? Za moc.... Vážení a milí zelení! Jděte do paďous a sestěhujte se do jedné Evropské Utopie. Vás v 70. letech vymysleli komunisté jako pátou kolonu kapitalismu. A čínský soudruh sklízí! Nevím přesná čísla, ale Německo může mít instalovaný ( okamžitý ) výkon okolo 80 GW. A jestli se s Rakušany dohadují o 0,1 GW výpomoci, je to směšné. Doufám a modlím se za Německo, aby prožilo black out v té nejkrutější zimě, aby se rozbřesklo i voličům zelených, pochopili, vzali vidle a hnali je... Miluji poslence zelených, kteří do parlamentu jezdí s autem s instalovaným výkonem 300 KW. Benzínovým. Anebo hybridním. A kecaj, aniž kdy v životě něco vymysleli, vyrobili nebo podnikali. Tož tak, blázni! Milujte se a množste se. Jen zelené z toho vynechte!
Luigi, Bohnice,


Dosavadní doporučení: přečíst (17)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 22:19  Petrace  (149166)

Bezjaderné zásuvky

Ahoj Luigi, 
mate tam jeste volna mista? Nebo uz je nabito. Je tady jeste jeden myslitel. Nechtel by jsi se primluvit?


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 22:33  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky

nech myslitele spat - trochu sepisuje neco k solarum a tak se primichal i sem... ale neresim jen solar, resim elektrinu obecne :)


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (7) 07.10.2011 20:16  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky

dotaz do Bohnic :)


Kolik aktualne stoji vybudovani jaderne elektrarny prepocteno na watt?

Dle udaju Wikipedie, Temelin o vykonu 2 GW stal 98 mld Kc (oficialne), coz v dnesnich penezich bude cca 120 mld. Kc (stala by vystavba stejneho zdroje nyni mene? Vzhledem k cenam surovin / pracovni sile si nemyslim, otazka pro jine).

Pocitam tedy pro jednoduchost 120 mld Kc. V roce 2006 dle wikipedie vyrobil temelin 12 TWh elektriny. Naklady na provoz a palivo (a ulozeni odpadu...) jsou odhadovany cca na 25 hal / kWh, tj. rocne 3 mld Kc. Pri diskontni sazbe 2% (inflace) vidim cistou soucasnou hodnotu nakladu na vyrobu 12 TWh el. po dobu 25 let na 180 mld. Kc.


V CR 1 kW instalovany FV panel vyrobi cca 1000 kWh rocne, tj. 1 MWh / rok. Pro vyrobu 12 TWh by bylo zapotrebi instalovat 12 GW FV panelu. Aktualni cena instalovaneho Wattu je cca $1.10, tj. $1100 / kW, $1,1mil. / MW , $1.1mld / GW, tj. cca $13 mld. za panely. Pri rozumnem koeficientu 1.5x (konstrukce, kabelaz, zapojeni atd.) lze pocitat celkove naklady na instalaci cca $20mld, tj. 360 mld. Kc. Pro jednoduchost predpokladam zanedbatelne rocni naklady po dobu 25 let, nicmene je treba uznat, ze minimalne menic se bude vymenovat & lze cekat snizovani vykonnosti panelu, takze radeji zaokrouhluju naklady na 400 mld. Kc

Cili cca 2.2 nasobek pri soucasnych cenach. Ocekavam dalsi pokles cen panelu o 50% do r. 2015 (dle meho konzervativnich cca 10% rocne), tj. hrube srovnani cen elektriny z jadra jako ze solaru. A nasledne ocekavam dalsi cenovy pokles, podobne jako v celem polovodicovem prumyslu. V jiznich statech navic lze vyrobit vic elektriny a tudiz narovnani cen lze ocekavat jeste drive. 

Ano uznavam, ze "deviace" generovani elektriny je u solaru nekde jinde, nez u stabilni jaderky, na druhou stranu neuznavam nazor, ze solar vyrabi v dobe, kdy to nikdo nepotrebuje. 

V mym srovnani je hodne zjednoduseni, ale cilem bylo alespon hrube priblizeni skutecnych nakladu z obou zdroju, ktere dle meho neni takove, jak je vyse prezentovano a nuzky se budou dale zuzovat. Pokriveny trh v CR je mi egal (nemaj na svedomi ale zeleni), ale mam na mysli globablni vyvoj. A hledam zdroj, ktery zabezpeci zlom trendu v rostoucich cenach energie...u solaru si to dovedu v horizontu 5 let predstavit (v CR mozna mnohem pozdeji :).


Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (3) 09.10.2011 13:13  Luigi Carpagani  luigi.carpaganizavinaccentrum.cz  (144752)

Bacha - čtěte!

Ahoj Mysliteli,
děkuji za tvůj podnětný příspěvek. Dal jsem si to také do tužky a i pro mě  je to porovnání investic trochu překvapením. 2000 instalované elktřiny v Temelíně stály asi 100 mld Kč. Ceny za instalovaný MW dnes jsou asi 80 mil Kč. Tedy na jede Temelín potřebuješ asi 160 mld Kč. Pominu zatím to, že Rimbindi je tuze podhodnocené a že pokud by to vyráběli v Evropě a museli dodržet zejména standardy ochrany životního prostředí, stálo by to trojnásobek. Provozní náklady atomky jsou minimální s ohledem na velikost produkce a pokud chceš udržet dvacet let v chodu FVE, bude to fuška. Stříhat trávu, zametat sníh, vyměňovat prasklé panely, seřizovat měniče, transformátory, komunikovat s síťovým operátorem atd. Není tedy bezobslužná. Vynechám provozní náklady a budu se věnovat něčemu zcela závažnějšímu, než jsou náklady na instalaci, údržbu a provoz. Tím problémem je dostupnost kvalitní elektřiny v čase a místě. Chování obyvatelstva a průmyslu je velmi dobře předvídatelné. Ráno si uvaříme kafe, rozsvítíme na záchodě, masojedi zapnou odsávání vzduchu na záchodě aby sami vydrželi. Pak jedeme tramvají a v práci zapneme počítač nebo soustruh ( neplést se soudruhem ). To jsou tzv. špičky. Operátor má k ruce konstantní zdroje a pak ty špičkové a pološpičkové ( stojí 5x více než ty základní  a jejich hodně málo ). Takže má jakýsi předpoklad kdy se kolik elektřiny vyrobí a kolik se spotřebuje. Čím větší odchylka, tím větší honička na straně špiček ( přečerpávačky, plynovky, zvedání výkonu na vodní soustavě i uhelkách ). Pak se spotřeba ustálí a jede se do večera. Soudruzi vypnou počítače i soustruhy. Bum! Spotřeba letí okolo šesté prudce dolů. Večer se začínáme bavit a to zase hup nahorů. Základem noční spotřeby jsou fabriky s třísměnným provozem. Ty jsou požehnáním zejména pro neflexibilní zdroje ( jaderky uhelky ). A přitom ale musí operátor udržet frekvenci 50 +-0. Hz. ( v USA a Japonsku 60 Hz). Tak a teď extrémní případ s FVE. V létě minimální odběr činí asi 2-3 GW. To je takřka celá produkce z FVE. Operátor ze zákona musí přijmou sluneční energii. A teď najednou slunce zajde ( během hodiny, dvou ) Za tu dobu nestačí najet ani atomka ani uhelka. Navíc si doma každý rozsvítí a spotřeba skočí na 4-5 GW. Tolik rychlých špičkových zdrojů v ČR není. Aby zabránil úplnému black outu, který by operátor následně najížděl týden, odpojí průmyslové podniky, čímž způsobí další škody. Anebo zhasne vše a za týden spočítáme mrtvé a škody?  Bez ohledu na pořizovací a provozní náklady- kdy jsem přesvědčen, že i investice by při započtení správného kurzu a zničeného životního prostředí  v Číně které v některých oblastech ničí zdraví a životy miliónů lidí,  by byla trojnásobná oproti jádru, je moje největší připomínka ta, že jde o TECHNICKÝ nesmysl. Je nutné instalovat drahé zálohy za tzv měkké zdroje. Je to prostě drahé a nesmyslné...
Luigi, Bohnic


Dosavadní doporučení: spíše nečíst (3)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (1) 09.10.2011 14:17  myslitel  (148872)

Bacha - čtěte!

Luigi i ja diky za podnetny koment!


Dnes jsem trochu zaneprazdnen, tak jen zkratkovite:

Tve argumenty jsou relevantni. Budu narazet jen na "kontroverzni temata":

1. Cina a levna vyroba - proc zrovna solary?? proc ne pocitace, obuv, nabytek, spotrebni elektronika, porcelan, cesnek, snad i auta atd?? Nestalo by vsechno "trojnasobek"?? V konecnem dusledky je to investor, ktery zvazi, co je levnejsi a neresi "veci za tim". Ani neresim zelenou stranku veci! Byt prosazuju krystalicke panely oproti kadminovym....

2. Najeti zdroju: Ve vztahu k solarum - ciste technicky - neslo by udrzovat konvencni (dorovnavaci) zdroje v stand-by modu (ze by jely naprazdno nebo nalehko) a pri potrebe by okamzite najizdely? Ano uznavam, bezely by neefektivne (cimz dale zdrazovaly solarni elektrinu). Ale ptam se technicky - lze takto zamezit problemum pri rychlem nabehu spotreby?

---------

Ja rozumim tomu, ze v soucasne dobe je solar stale drazsi a nespolehlivejsi nez konvencni zdroje. Ale mam dotaz: Kdyby byly solary opet o 80% levnejsi do r. 2020 nez jsou dnes, tzn. naklad na kWh by byl o danou vysi nizsi (spise mene kvuli tomu, ze ceny ostatnich komponent a prace by musely klesnout stejne tak), a tim nizsi nez konvencni zdroje, argumentoval bys stejne (kvuli nespolehlivosti) nebo je urcita cenova uroven, kdy by nedostatky solaru mohly byt kompenzovany nizsi cenou? Dam modelovy priklad - kdyby byly panely k mani za 6000 Kc / kW (vyrabejici 1000 kWh v uhrnu rocne v CR, na jihu Evropy ca 1500 kWh), bavili bychom se o tom, ze solary stejne nemaj smysl? Navic nemale prostredky jdou do vyvoje uschovy energie (i tu ocekavam progresi).

Mym cilem je prosazovat zdroj, ktery umozni v budoucnu zlom trendu rostoucich cen energii a mam pocit, ze solar tomu muze napomoci. Jinak se mi zda, ze budeme na veky v zajeti "rostouciho trendu cen surovin" Anebo razis nazor, ze kazdorocni rust cen energii je vec, ktera se musi akceptovat? 




Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (4) 08.10.2011 19:06  Maux Jméno 'Maux' používá stále stejný uživatel  (144644)

Bezjaderné zásuvky

Merkelová usiluje o narovnání pokřiveného trhu v Německu:

Solární proud tvoří jen dvě procenta vyrobené elektřiny v Německu, do odvětví ale plyne 50 procent podpory určené pro produkci energií z obnovitelných zdrojů. "To není racionální poměr," zdůraznila Merkelová. Do Německa se podle ní také dostává stále více levných fotovoltaických modulů z Číny, čímž přibývá nových instalací.

Kancléřka v této souvislosti považuje za smysluplné v budoucnu dovážet solární proud i ze zahraničí, například z Řecka, kde svítí slunce větší část roku než v Německu.

Německo je v současnosti největším světovým trhem pro fotovoltaiku. Odvětví zažilo nebývalý rozmach po roce 2000, kdy byl ve Spolkové republice přijat nový zákon o obnovitelných zdrojích energie. Ten investorům garantuje, že po dobu 20 let budou za energii ze slunce dostávat vyšší ceny, než jsou na trhu.

Německo musí vybudovat 20 "Temelínů" na fosilní paliva:

"Chceme-li odstoupit od jaderné energie a přejít k obnovitelné energii, potřebujeme k tomu elektrárny na fosilní paliva," uvedla Merkelová. "V nadcházejících deseti letech musíme vybudovat nejméně deset, ale spíše 20 gigawattů (kapacit tepelných elektráren)."





Dosavadní doporučení: určitě přečíst (4)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 09.10.2011 16:51  Petrace  (149178)

Bezjaderné zásuvky

No, pani Merkelova se narodila, vystudovala a zila ve Vychodnim Nemecku.
Tam bylo ideologicky vsechno mozne. Ze by opakujici se historicka nahoda v EU?


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 08.10.2011 19:24  Maux Jméno 'Maux' používá stále stejný uživatel  (144644)

Bezjaderné zásuvky

Pardón, Německo podle Merkelové musí vybudovat jen 10 "Temelínů" na fosilní paliva  :-)


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (3) 08.10.2011 22:11  Franta.  (115120)

Bezjaderné zásuvky

Po objevu radioaktivního zářiče v Praze oznámila Angela Merkelová, že v důsledku událostí v Česku uzavře všechna hřiště v Německu a bude hledat alternativní zdroje dětské zábavy.


Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (8) 07.10.2011 12:31  Acer  (143529)

Bezjaderné zásuvky

a kolik stoji likvidace jaderky? to ji jen zaleji betonem a necham tisic let dozarit ...?

kolik bude stat vybudovani skladiste jaderneho odpadu? a prepocteno na stovky let?

kolik stoji pohotovost armady pri dohlizeni na bezpecnost?

kolik stoji likvidace jaderky po jejim vybuchu?

kolik platime za obohaceni uranu v rusku?

kolik se zaplati na ekologicke rekultivaci po skonceni tezby v Jachymove?

Hoooooooooooodne kontroverzni temata , stejne tak jako , ze az dojde uhli a jaderkam dojde dech (po otevreni obalek s nabidkou na dostavbu JE , kdy 100mld je utopie ..., spis tak 150mld bez nakladu na vyse zminene otazky ......) , tak jeste radi prijmeme fotovoltaiku za 5,50 Kc (dnesni vykupka) a vitr za 2,23Kc ....

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (8)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (10) 07.10.2011 13:08  JD  (143952)

Bezjaderné zásuvky

ad1 - 99% radioaktivnich castic je v palivu, takze toto neni problem
ad2 - skladiste odpadu (resp. mezisklad, ktery vydrzi jeste cca 70 let provozu) uz v temeline stoji. trvale uloziste - nejcasteji se uvazuje o opustenych treba uhlenych dolech, takze nestoji moc, navic existuji reaktory schopne pouzivat palivo, ktere vyhori v klasickych jaderkach
ad3 - armada na bezpecnost musi dohlizet stejne, s jaderkami nebo bez, protoze porad mame chemicky, dulezite prvky ropovodu a plynovodu, mesta a dalsi cile, kde se napacha hodne skod na malem prostoru
ad4 - uran se obohacuje i jinde nez v rusku, cena za obohacovani je zapoctena v cene paliva a je zanedbatelna
ad5 - rekultivace jachymova bude stat jiste min nez rekultivace hnedouhelnych povrchovych dolu, lividace solarnich panelu
ad6 - kdyz prijde nejnizsi nabidka za 150mld, coz si nemyslim, vzhledem k tomu, ze vyrobci ztratili odbyt v nemecku, japonsku..., zvysi se tim naklady na vyrobu z 1 na 1,4 Kc/kWh, takze ja si budu radsi svitit "jadernou" elektrinou. a taky si budu svitit i v noci a za bezvetri.
A muj dotaz na zaver: kolik stoji vystavba elektrarny, ktera ty slunecniky a vetrniky zalohuje? kolik stoji udrzba site s ohledem na vykyvy ve vykonu vetru a slunce?


Dosavadní doporučení: určitě přečíst (10)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 07.10.2011 14:22  Sb  (142260)

Bezjaderné zásuvky - JD

JD:
V literatuře jsem před pár lety narazil na informaci, že zhruba třetinu  elektřiny z větrníků je třeba považovat fyzikálně za odepsanou z důvodu zhoršení efektivity klasických zdrojů, (regulační energie).
O solárech se tam nezmiňovali, ty byly tenkrát hudba budoucnosti, resp. tehdy měly problémy s tím, aby během své tehdejší životnosti vyrobily aspoň tolik elektřiny, kolik energie se spotřebovalo na jejich zhotovení. Parametry se však zlepšují. 


Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 07.10.2011 18:12  JD  (147544)

Bezjaderné zásuvky - JD

jestli to je tretina nevim (umim si predstavit,ze to je vic i min).Ale je to jasne, je-li v siti pripojen vetrnik/solar, musi byt neustale v pohotovosti regulovatelny zdroj, nejlepe plynovka, ta ma nejrychlejsi regulaci. No a tahle plynovka musi neustale bezet a aspon na prazdno otacet turbinou, resp. vyrabet treba na 10% vykonu (to cislo si vymyslim), tak, aby byla schopna v radu minut naskocit na plno. Tim samozrejme nebezi v optimanim rezimu, to je vzdycky plny vykon.Pri silnem vetru dokonce musi tu elektrinu poustet do zeme a musi ji byt jeste vic, aby zvadla vetsi raz, kdyz prestane foukat/svitit. Navic, elektrina z vetrniku/slunecniku je nekvalitni ve smyslu kolisani napeti/frekvence, cili vetsi opotrebeni vsech prvku site, navic pri transformaci na "kulturni" napeti, ktere se da poustet do spotrebicu, jsou vetsi ztřraty, nez kdyz transformujeme energii z jaderky/uhelky/plynovky/vodni, ktera ma zcela pravidelnou sinusoidu.
Jasne, solar se dneska energeticky vrati asi za 10 let. A obsahuje spoustu toxickych materialu... ale vysvetlujte to ekofasistum


Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 07.10.2011 19:14  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky - JD

Par technickych:


1) Je nekde popsano srovnani toxicity solaru / vetrniku a konvencnich zdroju (uhli / plyn / jadro) na kilowatt instalovaneho vykonu? U solaru mam na mysli panely z krystalickeho kremiku ne panely s tenkou vrstvou obsahujici kadmium / telur

2) cena panelu z krystalickeho kremiku klesla za uplynuly rok o 60%. Prodejni cena za instalovany watt klesla pod 20 Kc, tj. pod 20000 Kc / kW. Navic cena polysilikonu (hlavniho materialu) trvale klesa. S rostouci kapacitou solarnich vyrobcu klesaji naklady spolecnosti - da se tedy ocekavat pokracujici pokles cen panelu, ocekavam do r. 2015 o min. dalsich 50%, tj. pod 10000 Kc / kW. Lze ocekavat pokles cen i dalsich komponent, kompletni cenu za instalovany kilowatt lze ocekavat pod 20000. Pri vyrobe 1000 kWh / rok a temer nedotovane cene 2 Kc / kWh bude nedotovana navratnost 10 let. Pricemz pote lze ocekavat dalsi pokracujici pokles ceny panelu a rust konkurenceschopnosti solaru. Jizni oblasti maj samozrejme vyhodu, 1kW dokaze vyrobit az 1500 kWh / rocne, tj. navratnost by byla nekde jinde. 

3) Kolik stoji transformace na "kulturni napeti"? Neni kvalita energie dana kvalitou menice? (Zde se ptam)

Obecne si myslim, ze:

po r. 2015 bude diky trvalemu poklesu cen el. energie ze solaru rust jeho globalni ekonomicky vyznam (nemam na mysli primarne CR - zde cekam podobny vyvoj jako u Telecomu, kdy vedeni prosazovalo ISDN a svet uz letel na ADSL). 

Domnivam se, ze posleze solary budou generovat hlavni cast energie a konvecni zdroje budou ve stand-by rezimu a vyrovnavat rozdily. Diky nizsi poptavce po surovinach (plyn / uhli / uran) , ocekavam pokles cen i konvencnich zdroju. 

po r. 2015 tez ocekavam trvaly pokles cen el. energie... zlom dlouhodobeho trendu....

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 07.10.2011 21:16  Sb  (142260)

Bezjaderné zásuvky - JD

Myslitel:
Pokud máš pravdu se zhroucením nákladů na soláry již do r. 2015, tak je psychicky náročná skutečnost, že místní populace bude až do r. 2029 včetně dotovat stovkami miliard velké množství zastaralé technologie s přehnanými cenami z roku 2010.

Na rozdíl od Tebe nepředpokládám  pokles ceny z klasických zdrojů na bázi tepla  (včetně plynu, též CO2) po 2015. Já očekávám spíš nárůst, protože výrobci si budou muset započíst do nákladů emisní povolenky, až přestanou být "bezplatné". Povolenek se pmn vlády (evropská i regionální) nevzdají, protože to je pmn snadno inkasovatelná daň, (aniž by voliči byli drážděni slůvkem "daň"). I to by pak mělo přispět ke sblížení cen tepelné klasiky a OZE. Při dostatečně vysoké ceně povolenek by pak dotování OZE ztratilo smysl, neboť OZE by vydělávaly prodejem za tržní ceny.

Do začátku roku 2015 zbývají tři roky a necelé tři měsíce.


Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 22:08  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky - JD

Sb:


Souhlas - ke zhrouceni dochazi jiz letos, na zacatku roku byla cena za watt $1.7-1.8, dnes je $1.1 a ceka se do konce roku pokles k $1 za Watt. Vychazi to z enormniho rustu kapacit za uplynule 2 roky a poklesu poptavky (na druhou stranu aktualne temer zadny vyrobce negeneruje zisky, takze pokles by mel zpomalit). Ano dotace stovkami miliard - souhlas, ale to neni kvuli solarum a snad i "zelenym" ale vsem zakonodarcum, kteri nepozmenili zakon (dost mozna schvalne kvuli "napakovani se") a tak ted danovy poplatnik plati a bude platit... a jeste jsou na stole arbitraze....

Ad teplo - narazis na zajimavy topic, ktery je mozna z pohledu navratnosti jeste zajimavejsi (jen nebude mozna mit takovy dopad jako elektrina). E4U strategii co jsem letmo cetl jejich plan je prave budovat velke solarni vymeniky a tim tak konkurovat klasickym teplarnam (ktere nehorazne zvysuji ceny kazdym rokem). Projdu si to, zda se mi to zajimavy koncept...Btw E4U aktualne provozuje jen 2 FV elektrarny a laka 7% divi vynosem - kdo to asi dotuje :)

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 21:35  Sekáč z Kolbenky Jméno 'Sekáč z Kolbenky' používá stále stejný uživatel  (123211)

Bezjaderné zásuvky - JD

Vcera jsem videl v bedne reportaz o nejakem nadsenci, kterej si pokryl celou strechu panelama v cene 100.000CHF, tretinu el. spotrebuje a zbytek prodava do site. Navratnost ma spocitanou na 20-25let, takze jsem nechapal, proc si to vlastne porizoval... :-)))

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 22:16  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky - JD

Musi byt sakra velka strecha :)....2 mega za system je i pri predrazene instalaci 35 kW system


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (1) 08.10.2011 14:36  Sekáč z Kolbenky Jméno 'Sekáč z Kolbenky' používá stále stejný uživatel  (123211)

Bezjaderné zásuvky - JD

myslitel: Muzes tu plochu posoudit sam, od 3:15 min... http://www.videoportal.sf.tv/video?id=f80b9086-2963-448f-975a-6ab96f16e1c3

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 08.10.2011 16:20  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky - JD

Diky za patrani v archivu :). Hmm, nezda se mi, ze na tu strechu se mohlo vejit 35 kW. Na druhou stranu to potazeni panely vypada exkluzivne - jedna velka "bruslarska" plocha. Extra naklad. Povetsinou jsem videl jednotlive panely zasazene na konstrukci ale s viditelnym oddelenim viz:





>http://www.hpower.sk/images/nitra/f2.jpg



Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (2) 10.10.2011 10:41  Sekáč z Kolbenky Jméno 'Sekáč z Kolbenky' používá stále stejný uživatel  (123211)

Bezjaderné zásuvky - JD

myslitel: Koukal jsem, ze ma ten chlap firmu na netu, takze se ho muzes zeptat, kolik ma ta bluslarska plocha vykon...

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 21:41  JD  (147544)

Bezjaderné zásuvky - JD

protoze je to skudce, ktery nenavidi ostatni a chce jim temi svymi panely skodit :-)))
a kdyz to ma za 20 let doma...


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 22:28  Sb  (142260)

Bezjaderné zásuvky - JD

Při návratnosti 20 let to není to není škůdce ani náhodou.
Panely pmn patří na střechy, případně na totálně zdevastovanou půdu. Tam by mi nevadily ani dotace, umožňující kratší návratnost.
Umístění na zemědělskou půdu pmn hraničí se zločinem kvůli možné kontaminaci těžkými kovy. Až za 20 let zmizí anonymní vlastníci, (noc a mlha), tak nejspíš vzniknou podmínky pro nějakou  ekologickou superzakázku z veřejných peněz. Na rozdíl od financování zneškodňování jaderného odpadu, který byl, je a bude financován výrobcem z nezcizitelné rezervy vytvářené od zahájení výroby.


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 22:34  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky - JD

jsou tezke kovy v polykrystalickych panelech? Nerekl bych!


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 22:39  Sb  (142260)

Bezjaderné zásuvky - JD

To co máme na polích jsou již polykrystalické panely ?


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 07.10.2011 22:45  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky - JD

kazde pole jsem nestudoval, ale myslim, ze vetsina (>50%) je z mono/poly krystalickeho kremiku. Pak jsou taky "prasata" s "thin-film" technologii (napr. First Solar), kteri do toho cpou prave Cadmium a buhvi co dalsiho...na druhou stranu i krystalicky kremik asi neni 100% environmental friendly co se tyce vyroby, ale samotny panel by nemel byt nejakou velkou zatezi....


Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 08.10.2011 14:02  Sb  (142260)

Bezjaderné zásuvky - JD

Moc děkuji, je to tedy lepší, než jsem si dosud myslel.
Nadále si ovšem myslím, že každý výrobce by po sobě měl uklidit s úhradou nákladů na úklid z toho, co z výroby utržil.
U té kontaminace jsem myslel zejména krupobití a nesprávnou manipulaci včetně úmyslného poškození.


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (2) 07.10.2011 20:32  JD  (147544)

Bezjaderné zásuvky - JD

ad1) nic takoveho jsem necetl a pochybuju, ze se da najit objektivni srovnani, spis to chce vlastni patrani. jde o to, ze u vetrniku a solaru nekdo zada podporu z eraru ve jmenu ekologie a jeho produkt je pritom take toxicky.

ad2) ceny, ktere uvadite, se mi zdaji moc nizke. namatkou jsem nasel panely za 50k/kW (jen panely), k tomu 10k/kW za menic. dal argumentujete nedotovanou konkurenceschopnosti solaru a pak tvrdite, ze ocekavate i pokles cen uranu,uhli,plynu, coz jeste spis podpori konvencni zdroje, to ale ve vasi kalkulaci navratnosti solaru zahrnuto neni

ad3) nevim, kvalita menice vliv ma, ovsem pro dosazeni stejne "kulturniho" napeti ze solaru jako ze stabilniho zdroje je potreba kvalitnejsi a tedy drazsi menic. to, ze je dnes dovoleno solarum a vetrnikum posilat nekvalitni napeti do site, je dalsi forma dotace, kterou zaplati distributor a dale spotrebitel

K vasim tezim:
1) ceny energie ze solaru asi opravdu budou klesat.Ale vyznamne nebudou, nejde to ridit, nejde to skladovat. Pro slunecni energii je mnohem lepsi vyuziti v podobe termickych panelu, fotovoltaicky jev ma proti prostemu ohrevu mnohem mensi ucinnost. Podpora FV jsou tak vyhozene penize, kdyz iz slunce, termika by byla lepsi investice.

2) solary nikdy nebudou generovat hlavni cast energie, protoze zcela jednoduse, v noci nic nevyrobi. kdybychom chteli spolehat na solary, aby aspon v mesicnim uhrnu vyrobily pulku potrebne energie i v lednu, museli bychom mit giganticky instalovany vykon (v lete mnohonasobne nadbytecny), ktery by naprosto zlikvidoval navratnost. Navic tu navratnost i dnes poskozuje to, ze je potreba mit zalozni regulovany zdroj. A to je dalsi forma dotace solaru a vetrniku.



Dosavadní doporučení: spíše nečíst (2)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 07.10.2011 21:44  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky - JD

jsem rad za diskuzi. 


Nejsem primarnim zastancem solarni energie, ale jsem zastancem hledani takoveho zdroje, ktery i pres soucasne nedostatky je nadejny, ze v nedaleke budoucnosti zlomi nebo pomuze zlomit dlouhodoby trend zdrazovani cen elektriny (neberu soucasne vykyvy) - konvencni zdroje & velke molochy toto "zajistit" nedokazaly! Nabyl jsem presvedceni, ze solary toto mohou dokazat, vzdyt za poslednich 10 let klesl naklad na panel, resp. watt o 80% z $5 na $1. Ocekavam dalsi vyrazny pokles pri moznem mirnem rustu ucinnosti panelu, podobne jako v celem polovodicovem prumyslu (naklady na vyrobu panelu se vyrazne snizily diky rustu kapacit u vyrobcu). 

ad 2) primarne sleduju vyvoj na pvinsights.com 

dostal se mi pred par tydny do rukou cenik ultra velkoobchodnich cen od LDK Solar, Trina Solar & JA Solar. Vetsina z nich dodavala panely za +-$1.25 / watt (cili v souladu s pvinsights.com), tj. $1250 / kW, resp. pod 25k (aktualne si myslim, ze aktualne dodavaj pod $1.2 / watt. Tusim, ze slo o cenik pro dodavky 1MW a vic. 

ve vztahu ke konkurenceschopnosti - ano, zde si odporuju ve vztahu k solarum, ale ne v navaznosti na tezi, ze by se mohl zlomit trend zdrazovani ceny el. energie a solar by tomu mohl dopomoci


k me tezi:

ad 1) - myslim, ze budou klesat vyrazne v navaznosti na pokles cen panelu (v tomto roce o 60%). Ano souhlasim, je treba vyrazne vylepsit skladovani resp. transformaci vyrobene elektriny - o tom neni pochyb, podobne jako presun. Vyroba se myslim ale celkem predikovat da dle pocasi / obdobi a tim kocirovat konvencni zdroje a i usmernovat spotrebu (cenovou motivaci, chytrymi technologiemi)

ano solarni kolektory na ohrev maji navratnost dnes lepsi nez fotovoltaika, souhlas, takto formulovano - jsou vhodnejsi

ad podpora fotovoltaiky (u nas je totalne zhovadila diky nereakci na pokles cen panelu, vysoke instalaci panelu a tedy i vysokym nakladum danoveho poplatnika) - jsem pro podporu ale:

a) mela by jit ruku v ruce s poklesem cen panelu (v podstate kopirovani poklesu nakladu) nebo / resp. soucasne slo by i stanovit celkovy dotacni strop za rok - cim vic bude panelu, tim vic se vyrobi elektriny, ale dotace na kWh se bude umerne snizovat) - proste da se s tim pracovat (v CR ale nikoliv). 

b) v noci nebo ve tme? :)....domnivam se, ze pokrok v uschove elektriny spojeny s moznosti transportovat toky z mist, kde uz sviti, resp. kde jeste sviti tam, kde uz zapadlo, jeste se nerozednilo pomuze eliminovat solarni nedostatek (spolu s presunem nevim, jaka je ztrata na dlouhe vzdalenosti, soucasne zatez prenosove soustavy by se musela zohlednit)

mam v hlave long-term tezi navazujici na vas "giganticky instalovany vykon" - domnivam se, ze ceny panelu mohou do r.2020 opet klesnout o dalsich 80%, tj. na 30c / watt (necelych 6000 Kc / kW) - pokud by tomu tak bylo, bude mozne instalovat i nadbytecne zdroje pri soucasnych cenach el. energie :). 

Souhrn mych tezi:

1) V letech 2015 - 2020 se zacne solarni energie prosazovat jako hlavni zdroj energie a konvencni zdroje budou zalohou / vykryvaci "deficitu" vychazejici z trvaleho - vyrazneho - poklesu nakladu na instalovany watt

nebo 

2) solarni zdroj energie jako takovy se neprosadi jako hlavni zdroj a to z toho duvodu, ze jiny zdroj bude v danem horizontu levnejsi

Podtrzeno secteno ocekavam ale zlom v trendu roustoucich cen el. energie od r. 2015, pricemz solar bude v tomto zlomu hrat dulezitou roli (ackoliv se to ted mnohym nezda)





Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (2) 07.10.2011 22:14  JD  (147544)

Bezjaderné zásuvky - JD

skadovani energie je velmi ztratove, nejlepsi, co mame jsou precerpavacky, ucinnost tak 50%. jinymi slovy, ve dne musite mit 3x vetsi vykon, nez potrebujete, aby vam v noci zbylo stejne. doprava z oblasti, kde sviti, zavani slusnym politickym rizikem. odkud bychom dopravovali elektrinu v 8 vecer? ze zapadu ne, v anglii a portugasku bude 7 a to uz moc nesviti, takze z vychodu, z mist, kde je aspon o 12 hodin vic, existuje takove misto na sousi? pripadne z ameriky. joj, to budou naklady. a to npocitam ztraty na vedeni....
chytre site apod., zatim nemame, je to dalsi vicenaklad solaru proti regulovatelnym zdrojum.

srovnejme porizovaci naklady. predpokadejme, ze plati vas odhad na snizeni cen solaru na 6000/kW. co takovy temelin. 100 mld za 2GW, tj 50 000/kW. ale solar o vykonu 1kW vyrobi rocne 1000kWh, temelin podle lonske vyroby cca 7000 kWh, to by potom stal solar 42000/kW. Ted vy musite tech solaru instalovat daleko vic, nez je skutecna potreba, abyste kryl rozdil zima/leto (nebudete snad chtit transportovat elektrinu z jizni polokoule). dal mate problemy se skladovani den/noc, potreba mnohem drazsi distribucni soustavy. dal v odhadech solaru je zapocitan znacny technologicky pokrok a zlevneni. ja proti tomu stavim 20 let stary reaktor.

Takze muj nazor na optimalni energeticky mix:
vodni a geotermalni elektrarny podle vhodnych mist, samozrejme treba zvazit, jak moc ekologicka je stavba prehrady  a zaplaveni uzemi.
hlavni zdroj jaderky, u nas dostaveny temelin, v dukovanech vymenit stare 450MW reaktory za nove 1GW. plus treti jaderka, idealne v budoucnosti pouzivajici palivo vyhorele v JETE a JEDU
pro vykryvani spicek plynovky a precerpavacky, precerpavacky zaroen slouzi pro skladovani energie. vzhledem k systemu centralniho vytapeni budeme asi potrebovat par uhelnych, plynovych pro kogeneraci tepla a elektriny.
vyuziti OZE: o vode a geotermalu jsem uz psal, spalovani dreva ve velkem asi nejde, pak uz by les nestacil dorustat a uz by to nebyl obnovitelny zdroj, slunce ve forme termickych kolektoru na kazde strese.


Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 22:31  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky - JD

uz jen ve zkratce:


myslel jsem o vykryti max v ramci EU (v optimalnim pripade rano vykryti spicky elektrinou z Recka (mysleno trochu nadnesene) a vecer i ta hodina ze zapadu se muze hodit. Myslim, ze se dost investuje do skladovacich metod - krome baterii se mluvi napr. i o solich, ktere se "roztopi" na vysoke teploty - viz:


ad>http://edition.cnn.com/2011/10/03/world/europe/solar-power-24-hours/index.html

ad srovnani nakladu - jak jsem psal, do temelina je treba zapocitat i provozni naklady, ktere jsou vyrazne vyssi nez u solaru. Soucasne si nejsem jistej, ze lze vybudovat jaderku za temelinske ceny, to lze ale mozna vycist nekde z prezentace CEZu. S technologickym pokrokem u solaru moc nepocitam (pouze konzervativne o par %) - hlavni duraz kladu na dalsi rust solarnich kapacit vyrobcu (byt v soucasne dobe je kapacit nadbytek), ktere dale vyrazne snizi ceny. Vyvoj u jadernych elektraren jsem nesledoval - vyrazne se snizila cena / zvysila ucinnost reaktoru?

Jak to vsechno v horizontu 5-10 let dopadne? Uvidime :)...Jen u toho vaseho scenare nevidim realny pokles cen el. energie - proste pokracovani soucasneho vyvoje ci nikoliv?

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 22:18  myslitel  (148872)

Bezjaderné zásuvky - JD

jeste nez proctu cely prispevek, tak ohledne srovnani s temelinem psal o par radu vys (odpoved Carpaccimu ci jak se jmenuje :) ...u temelina je treba pocitat i naklady na palivo a praci - nekde jsem vycetl, ze se jedna o 25hal na kWh (viz prispevek)


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (4) 07.10.2011 13:36  Sekáč z Kolbenky Jméno 'Sekáč z Kolbenky' používá stále stejný uživatel  (123211)

Bezjaderné zásuvky

Tohle tady muzes psat horem dolem od rana do vecera. Jedinym argumentem bude az serie poradnych blackoutu a zkazene maso v mrazaku... :-)))

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (4)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 13:54  JD  (143952)

Bezjaderné zásuvky

Nebo by stacilo uplatnovat jednoduche pravidlo: kdo je pro nahradu jadra vetrem a sluncem, smi spotrebovavat elektrinu jen kdyz sviti a fouka. A platit bude taky kazdy podle nakladu sve oblibene energie.
To uz bychom o ekoposucich neslyseli. Vetsinou by se klepali zimou pod perinou. A kdyz by nahodou meli proud, shaneli by na netu nejlevnejsi svetr.


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (7) 07.10.2011 13:04  Luigi Carpagani  luigi.carpaganizavinaccentrum.cz  (144752)

Bezjaderné zásuvky

Ahoj Acere! Jsem zvyklý odpovídat metodicky, takže popořádku. Likvidace jaderné elktrárny stojí několkrát méně než likvidace nejaderné stejného výkou z uhlí( je totiž menší ). Vnitřní obálku musíme nechat vyzářit a za sto let ( ta nám rychle uteče ) jí vyřežeme. Sklad odpadu je menší zlo, než si myslíš. Samozřejmě je nutné zabezpečit odpad před tenoristy ( ti chlapi prý jsopu nebezpeční ) a skladovat ve skladu na povrchu ve speciálních kontejnerech. Radioaktivita je přirozená věc.. Pokud to bude hlídat armáda, konečně pro ni máme využití. K ostraze skladu netřeba drahé supersoniky, obrněné transportéry atd. Za další: jaderná elektrárna může vybuchnout jen parně ( to je z fyziky ).  Odhaduje se, že v černobylu to zabilo několik desítek lidí, stovky dalších mají následky. Klasické elektrárny mají na svědomí několikrát více lidí. Obohacení pakliva je započteno v ceně elektřiny. V Jáchymově sanace nestojí moc, v Ralsku balík. Tak jádru zdar, zeleným zmar!
Luigi, Bohnice


Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (3) 07.10.2011 12:56  Šťoural  (141116)

Bezjaderné zásuvky

ČR-jaderná expanze u nás-později se budem podílet na výrobě stovek jaderných reaktorů v Číně a možná i v Indii (ikdyž tam připouštím, že půjdou spíše cestou Thoria, než Uranu). ČR bude Uran nejen těžit ale i zpracovávat a energeticky budem mít nejlepší bilanci z celé EU. Rozvoj jádra posune ČR ekonomicky mezi 10 nejvyspělejších zemí světa a dočkáme se i tří áčkového ohodnocení. Elektromobilová osobní i nákladní přeprava zažije v ČR nevídaný rozmach a úplně změní ekonomiku.
Kam to posune akcie ČEZ je už snad dávno jasné z mých předešlých příspěvků.

Pro antijaderný aktivisty: vypněte to slunce-to je kurewsky nestabilní reaktor, který jednou sejme celou zemi:-)

Jinak všem ostatním

obchodům zdar


Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 07.10.2011 15:15  Sb  (142260)

Bezjaderné zásuvky

Štoural:
Bohužel mám pocit, že náš průmysl již ve stavbě JE není schopen konkurovat zejména Jižní Koreji. Do tendru na Temelín II se Korejci nepřihlásili, nejspíš protože mají dost zakázek právě v jihovýchodní Asii nebo se nechtějí míchat do soutěže tří křesťanských mocností, která má i netechnické aspekty.
Při případné stavbě dalšího bloku JE u nás bude hlavním dodavatelem zahraniční subjekt, nikoliv už tuzemský.


Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:


Výpis titulků 129761až 129780 (338951)

Titulek   Výchozí řazení    Autor  šipka  Datum  šipka
  přečíst (0) Bezjaderné zásuvky - myslitel   Jirka94535 10.10.11 11:28
  přečíst (0) Bezjaderné zásuvky - myslitel   myslitel 09.10.11 19:29
  přečíst (0) Růst francouzské ekonomiky se v posledním čtvrtletí letošního roku zastaví   ..?? 07.10.11 15:44
  přečíst (2) Růst francouzské ekonomiky se v posledním čtvrtletí letošního roku zastaví Jméno 'Rýpal' používá stále stejný uživatel Rýpal 07.10.11 15:51
  přečíst (1) Televizní šot   Sb 07.10.11 21:48
  přečíst (2) hlásím nástup!!!   Hloupý člověk 07.10.11 12:09
  přečíst (17) Bezjaderné zásuvky   Luigi Carpagani 07.10.11 12:07
  přečíst (0) Bezjaderné zásuvky   Petrace 07.10.11 22:19
  přečíst (0) Bezjaderné zásuvky   myslitel 07.10.11 22:33
  přečíst (7) Bezjaderné zásuvky   myslitel 07.10.11 20:16
  spíše nečíst (3) Bacha - čtěte!   Luigi Carpagani 09.10.11 13:13
  spíše nečíst (1) Bacha - čtěte!   myslitel 09.10.11 14:17
  určitě přečíst (4) Bezjaderné zásuvky Jméno 'Maux' používá stále stejný uživatel Maux 08.10.11 19:06
  přečíst (0) Bezjaderné zásuvky   Petrace 09.10.11 16:51
  přečíst (0) Bezjaderné zásuvky Jméno 'Maux' používá stále stejný uživatel Maux 08.10.11 19:24
  přečíst (3) Bezjaderné zásuvky   Franta. 08.10.11 22:11
  spíše nečíst (8) Bezjaderné zásuvky   Acer 07.10.11 12:31
  určitě přečíst (10) Bezjaderné zásuvky   JD 07.10.11 13:08
  přečíst (1) Bezjaderné zásuvky - JD   Sb 07.10.11 14:22
  přečíst (1) Bezjaderné zásuvky - JD   JD 07.10.11 18:12
« Předchozí | 6489 | 6490 | 6491 | 6492 | 6493 | 6494 | 6495 | 6496 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 16:29 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  669.00  -1.04% 
 ČEZ  948.50  +0.96% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 116.50  +0.90% 
 GEN DIGITAL  565.00  0.00% 
 GEVORKYAN  256.00  0.00% 
 KOFOLA CS  297.00  0.00% 
 KOMERČNÍ BANKA  778.00  +0.39% 
 MONETA MONEY BANK  99.60  +2.47% 
 PHILIP MORRIS ČR A  14 960.00  +0.67% 
 PHOTON ENERGY  45.15  +1.01% 
 PILULKA LÉKÁRNY  178.00  +3.49% 
 PRIMOCO UAV SE  810.00  0.00% 
 VIG  731.00  +0.41% 
Komodity online
 Ropa 81.37 USD 31.05   
 Zlato 2327.97 USD 31.05   
 Stříbro 30.36 USD 31.05   
 Káva 220.63 USD 31.05   
 Cukr 18.33 USD 31.05   
 Bavlna 76.15 USD 31.05   
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.