Názory, přidání nového příspěvku

Názory na téma  Akcie NOVÁ HUŤ


přečíst (0) 16.03.05 13:29  Dlouhán  (89816)

zprávyy z TŽ, jestli za této situace je MSO ve ztrátě, tak by asi VS neměly dostat

když to neumí


Strategické suroviny by měly zlevnit


Třinecký hutník č. 11/2005


16.03.2005


Analytici předpokládají pro rok 2005 mírný pokles cen strategických surovin pro ocelářský průmysl, ale i nadále se tyto-ceny udrží na vysoké úrovni.


Podle propočtů Mezinárodního institutu železa a oceli se výroba oceli v roce 2004 ve srovnání s rokem 2003 zvedla o 8,8 %. Takto významný nárůst výroby se musel podepsat i na cenách strategických surovin v hutnictví: koksu, železné rudy a šrotu.


Dle názorů expertů se ceny koksu udrží na vysoké úrovni ještě 2 až 3 roky, pak bude následovat jejich pokles. Od ledna do prosince loňského roku vzrostly ceny 2,5krát a v některých případech dokonce 3krát. V třetím čtvrtletí roku 2004 dosáhly ceny koksu rekordní úrovně 340-400 dolarů za tunu. Z tohoto razantního vzestupu cen obviňuje ocelářský sektor čínský trh, jenž pohlcuje obrovské množství strategických surovin. Již několik měsíců se Čína snaží zbrzdit svůj hospodářský růst, což souvisí i s nižším zájmem o strategické suroviny a následně poklesem jejich cen.


World Steel Dynamics předpokládá, že v roce 2015 dosáhne světová produkce oceli 1,4 mld. tun; úroveň 1,1 mld. tun by měla být překročena již v tomto roce. Pokud se tyto předpoklady potvrdí, má před sebou hutnictví a jeho dodavatelé dlouhodobou perspektivu stabilního růstu.


Na vývoj světových cen surovin jsme museli pružně reagovat


Třinecký hutník č. 11/2005


16.03.2005


říká ředitel nákupu Moravia Steel Bohdan Konderla


Je nasnadě, že nákup surovin je alfou a omegou celého výrobního procesu, l ten největší laik pochopí, že nebude-li zajištěno odpovídající a plynulé množství i kvalita surovin, výroba bude pokulhávat, nebude-li výroba, nebude co prodávat a pokud není odbyt, podnik nečeká nic dobrého. Surovinami tedy vše začíná a tak nás zajímalo, jak se loni v této oblasti dařilo naší skupině TŽ-MS. Zasvěcenou odpověď jsme získali od osoby v této věci nejpovolanější, ředitele nákupu Moravia Steel Bohdana Konderly.


Dozvěděli jsme se, že rok 2004 byl z hlediska nákupu surovin atypický oproti předchozím. Proč? V jeho průběhu, především pak od druhého kvartálu, došlo k obrovské poptávce po oceli v celém světě, zejména pak na čínském trhu. Celosvětový boom oceli znamenal potřebu nárůstu výrob a tím i zajištění maximálního množství surovin.


Tato situace měla dopad samozřejmě také na Třinecké železárny. „Značný nedostatek veškerých surovin, ale především koksu, uhlí, šrotu a rud způsobil, že začalo docházet k velkému nárůstu cen. Je zcela logické, že pokud je surovin málo, ceny jdou nahoru. Na vývoj světových cen jsme museli reagovat pružně a včas a museli jsme být přinejmenším krok dopředu," konstatoval ředitel nákupu MS. Skloubit dva základní požadavky, to je zajištění dostatečného množství surovin a přitom najít optimum, pokud jde o cenové relace, vůbec nebylo snadné. Celý kolektiv pracovníků odboru nákupu pod vedením svého ředitele vyvinul maximální úsilí, aby vše zvládl. To se podařilo, což koneckonců dokládají dosažené výsledky.


„Loni jsme měli v plánu nakoupit 5 milionů 714 tisíc tun strategických surovin a skutečnost byla o zhruba 140 tisíc tun vyšší. Podařilo se také vyrobit rekordní objemy surového železa a oceli, o čemž již podnikové noviny informovaly," konstatoval B. Konderla. Vzniklou situaci pak komentoval následovně: „Museli jsme neustále sledovat vývoj a dělat marketingový průzkum. Nejsvízelnější situace byla s koksem, když jej Čína začala nakupovat v Evropě. Dříve tomu bylo naopak a Čína vyvážela koks do Evropy, která se tomu bránila. To proto, aby ho nebyl nadbytek a aby se evropským producentům nesnižovala cena. Pak se situace zvrátila, což se u cen projevilo skokem zhruba o 300 procent," vysvětlil ředitel Konderla.


Jak dále dodal, problémy byly také se šrotem, protože v minulosti se nestávalo, aby se šrot vyvážel do světa, především do Číny. Je to sice komodita obchodovatelná, ale vždy se s ní obchodovalo v rámci Evropy.


Nákup rud se s většími či menšími problémy podařilo zvládnout. Pokud jde o speciální feroslitiny a kovy, které nakupujeme na světových trzích, do těch se promítlo zvýšení cen.


„Loňský rok byl velmi náročný, ale musím předeslat, a tak to cítím, že takové situace se budou opakovat a budou běžné. Musíme se umět s nimi poprat a brát je jako výzvu. Skončily doby, kdy bylo vše plánované. Na nepředvídané situace, jichž bude zřejmě stále více, je třeba umět reagovat včas a operativně. Prostě svět se mění. Pokud chceme být nadále úspěšní, musíme se těmto změnám přizpůsobovat, což mnohdy není snadné, ale takový je život," zhodnotil situaci v nákupu surovin za loňský rok ředitel Bohdan Konderla.


Emilie Šwidrová


Export do Číny


Třinecký hutník č. 11/2005


16.03.2005


České podniky vydělávají na růstu čínské ekonomiky. Za poslední dva roky zvýšily svůj export na tamní teritorium o třetinu, tedy na loňských 6,85 miliardy korun. Výnosy by mohly být ale ještě vyšší, kdyby se naše firmy dokázaly v Číně lépe prosazovat.


Z nebývalého růstu čínského hospodářství těží, byť nepřímo, také český ocelářský průmysl a jeho dodavatelé. Například těžaři černého uhlí, ale také prodejci ocelového šrotu. Čína doposud nemá dostatečné vlastní ocelárenské kapacity a ani zvýšená produkce (o více než dvacet procent za loňský rok) nestačí k uspokojení její domácí poptávky. Proto skupuje tento materiál po celém světě. Českým výrobcům se tím samozřejmě otevírá prostor k lepším obchodům.


 


 


 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Přidání odpovědi na příspěvek

Při psaní příspěvků i dotazů dodržujte prosím pravidla diskuse na serveru Kurzy.cz.

Nepoužívejte diskuze jako SPAM - pokud potřebujete SEO spam, udělejte si vlastní web a nezneužívejte kurzy.cz. Podobně s affiliate odkazy. SPAM odkazy jsou předány do globálního komentářového blacklistu a z diskuze vymazány.

Omlouváme se, kvůli vyloučení spamu není povoleno zadávání odpovědí na příspěvky starší dvou let.
 
Zamykání a odemykání jména, administrativní stránka
Délka příspěvku je omezena na 5.000 znaků (včetně formátovacích).
Když nejde psát do pole "Text příspěvku" klikněte sem
Tajný e-mail vyplňte, pokud chcete, aby Vám byla zasílána upozornení na příspěvky a Váš e-mail nebyl zveřejněn.
Zadání odkazu provedete jeho zkopírováním z okna prohlížeče, správně zadaný odkaz začíná na http:// nebo https://.

 
 Burza Prime 12:42 
Název Kurz Změna
 COLT(CZG)  681.00  0.00% 
 ČEZ  935.00  -0.16% 
 ERSTE  1 112.00  +0.36% 
 GEN(NORTON)  565.00  -0.88% 
 GEVORKYAN  256.00  +0.79% 
 KB  777.50  +0.06% 
 KOFOLA  293.00  +1.03% 
 MONETA  96.80  0.00% 
 PHOTON  45.00  -0.77% 
 PILULKA  186.00  +1.09% 
 PM  14 920.00  +0.13% 
 PRIMOCO   810.00  0.00% 
 VIG  747.00  +0.81% 
Komodity online
 Ropa 84.59 USD 12:22   
 Zlato 2345.59 USD 12:22   
 Stříbro 32.02 USD 12:22   
 Káva 230.11 USD 12:22   
 Cukr 18.52 USD 12:22   
 Bavlna 82.31 USD 12:22   
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.