Příspěvky nebo odpovědi uživatele čezovejfanatik nepř.









Příspěvky nebo odpovědi uživatele čezovejfanatik nepř.. Výpis příspěvků 201 až 250 (482)


Téma: Akcie ČEZ

cena elektřiny plynu

 určitě vám názor neberu. Někdo má dnes dostatek důvodů prodávat, někdo držet, jiný kupovat ... je to trh. Jen čas ukáže kdo měl pravdu, tak to na trzích chodí, že?

Dosavadní doporučení: přečíst (18)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

cena elektřiny plynu

ani elektřina ani plyn nestagnují ... Velmi rychle dva argumenty:

1) udvědomte si, že je nyní prosinec a trh s elektřinou se v prosinci vzhledem zaběhnutým praktikám obchodníků, velkých spotřebitelů a výrobců nikdy moc nevyznamenal. Kontrakt na následující rok (nyní 2011) fakticky umírá za situace kdy výrobci mají na další rok prodáno přes 95% plánované výroby. Kontrakt na rok přespříští rok (2012) se začne aktivně obchodovat až v období březen - srpen 2011. V té době budou zobchodovány největší objemy. Např. čez měl v říjnu prodáno na rok 2011 95% plánované výroby a na rok 2012 pouhých 30%

Před rokem (před vánoci 2009) se situace vyvíjela takto: Kontrakt 2010 klesl pod 45 EUR/MWh, nyní (prosinec 2010) se kontrakt 2011 obchoduje na 50,5 EUR /MWh. Kontrakt 2011 se na podzim 2009 obchodoval na 49 EUR/MWh, aby pak během "hlavní obchodní sezony" vyskočil k 55 EUR/MWh. Nyní se kontrakt 2012 obchoduje za 52,5 a to je pro jaro a léto 2011, kdy se zobchoduje největší objem kontraktu 2012 velmi dobrý příslib, zvláště pokud dále poroste spotřeba

2) plyn za poslední měsíc vyskočil o více než 12%, elektřina 2012 se od začátku listopadu také vzpamatovala a z úrovní těsně pod 49 EUR vyskočila na aktuálních 52,5 EUR/MWh

Řekl bych, že to zase tak špatně nevypadá :-)

Dosavadní doporučení: přečíst (18)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

spotřeba elektřiny v ČR

příspěvek speciálně pro pana "Mono", dodatek k předešlému příspěvku ...

vrchol spotřeby elektřiny zažila ČR v roce 2008, čistá spotřeba dosáhla 60,47 TWh, v roce 2009 poklesla na 57,1 TWh o 5,5%. Za 9 měsíců roku 2010 roste spotřeba o 4,4%  a dá se předpokládat, že dosáhne úrovně 59,5 TWh. K dosažení úrovně roku 2008 (předkrizové úrovně) bude tedy stačit v roce 2011 zhruba 1,5% y/y růst. To je reálné.

Platí tedy to co jsem psal jak v Německu tak v ČR bude dosaženo předkrizových úrovní spotřeby již v roce 2011 a tedy mnohem dříve než bylo analytiky předpokládáno ještě před pár měsíci. Původní odhady mluvily o roce 2013 nejlépe druhé polovině 2012.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (22)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

pro ty co ještě zůstali ...

a nenechali se zdecimovat aktivitou účtu v Patrii, který si udělal z akcie čez vlastní pískoviště a z ostatních obchodníků pánáky v komparsu.

Za poslední měsíc cena elektřiny stoupla o téměř 10%. Kontrakt 2011 se k velkému překvapení obchoduje nad 50 EUR/MWh, kontrakt 2012 blízko 52,5 EUR/MWh. V loňském roce rozdíl mezi cenou kontraktu 2011 na podzim 2009 a v létě 2010, kdy se kontraktuje většina elektřiny na další rok činil více než 10%. Také vývoj HDP a růst spotřeby elektřiny jak v Německu tak i u nás o hodně předbíhá očekávání analytiků. Jasně se ukazuje, že v průběhu roku 2011 budou dosaženy ve spotřebě elektřiny předkrizové úrovně (původně se speciálně pro Německo odhadovalo, že to bude až v roce 2013 nejlépe na konci 2012).

Přenosové soustavy jak ČR tak i Polska připravují pro rok 2011 opatření (až možnost rozpojení soustavy) proti přetékání elektřiny  z větru z německé soustavy na naše a polské území tzn., že Němci se poprvé střetnou s plnými důsledky nezodpovědného rozvoje obnovitelných zdrojů ...

Dříve či později investoři "objeví" (oni to samozřejmě všichni ví, ale z kšeftů kolem polské privatizace jsou nyní všichni velmi dobře živi - speciálně UniCredit, CSFB, UBS a další), že polská energetika je neskutečně podinvestovaný šrot s čez neporovnatelný. Bohužel polská vláda to moc dobře věděla a skrze poslušné penzijňáky se dobře připravila ...

Dosavadní doporučení: přečíst (28)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

jak se hraje v Polsku o energetiku ...

... tento příklad jasně ukazuje v jakých rukou je nyní významná minorita čez a kdo si s cenou akcie čez pohrává.  Níže uvedený text se týká NWR a její potenciální akvizice polské Bogdanky. S čez to má společné dvě věci. Více méně se prokazuje pevná vazba polské vlády a polských penzijních fondů (, které poslouchají vládu téměř na slovo). Celá privatizace minoritních podílů polské energetiky (vynuceno potřebou až 10 mld. USD na krytí deficitu rozpočtu) je z velké většiny postavena na ochotě polských penzijních fondů kupovat (u IPO PGE koupily téměř 90% všech nabízených akcií polské fondy a polští drobní investoři).  Odměnou je "levnější" cena, závazkem loajalita se zájmy Polska. Bogdanka byla ještě na jaře 2010 státní, následně ji stát prodal domácím penzijňákům za "výbornou" cenu, nyní penzijňáky poslouchají polský stát a ten zatím nechce o cizácích ve své energetice ani slyšet (celkem rozumně)! Prodej minorit v PGE, Tauronu, ENEA byl vykoupen umělým snížením ceny klíčového benchmarku v regionu CEE navíc obchodovaného v Polsku (dokonce současti indexu WIG). Pro polské penzijňáky to až takový problém není, protože vlastní více než 1/3 skutečného free float čez (správa v UniCredit cca 10% čez)

Nyní zmíněný příspěvek ze serveru Patria:

Na mezistátní úroveň možnou akvizici Bogdanky ze strany NWR povýšil náměstek polského ministra státního pokladu Bury, který uvedl, že stát, který vlastní 2,3 % akcií, na nabídku reagovat nebude a ke stejnému kroku vyzval také ostatní akcionáře Bogdanky. "Polský stát má 2,3 procenta akcií Bogdanky, my určitě na nabídku NWR neodpovíme," řekl náměstek polského ministra státního pokladu Jan Bury. Počítá se tím, že podobně se rozhodnou penzijní fondy, které dohromady vlastní asi 47 procent akcií Bogdanky. "Pro penzijní fondy je to test, zda jsou dlouhodobými investory," uvedl Bury.

Zřejmě v reakci na vládní prohlášení svůj zamítavý postoj k převzetí Bogdanky ze strany NWR potvrdil největší akcionář z řad fondů, Aviva. "Cena je jen jedním z důvodů. Dalším je, že vidíme Bogdanku spíše v roli konsolidátora celého sektoru, než jako cíl akvizice," uvedl portfolio manažer fondu Pawel Klimkowski. Jak Klimkowski za Avivu tak Sojka za PZU odmítli odpovědět na otázku, zda ze strany NWR padla nabídka na zvýšení nabízené ceny

Dosavadní doporučení: přečíst (13)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

žádná mašinka se nerozjíždí

to si jen účet v Patrii upravuje cenu přesně tak jak potřebuje (je to stále do kola) ... ostatní brokeři jen do počtu ...

Dosavadní doporučení: přečíst (13)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Patria

jsou jen dva obchodníci, kteří vidí pravidelně a trvale objednávky, které poslední více než rok ovlivňují cenu akcie čez zcela zásadně. Patria a HVB. Podíl Patrie na kurzotvorných obchodem s čez přesahuje  2/3.

Není to škodolibost, ale já vám neodpovím, jen popisuji co se děje a co je viditelné. Ale jinak bych se neděsil, tedy pokud tedy nemáte vysokou páku. Vlastně není co řešit, divi okolo 50 zase bude, povolenky zdarma po roce 2013 čez mít bude, cena elektřiny jde nahoru ... žádný armagedon se neděje, čas čezu opět přijde :-)

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (29)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Patria

o žádné povolenky nejde ... a nešlo ... , Patria už dnes v 8:59 ví, že čez narazí "v nejhorším" na rezisteci 755

Dosavadní doporučení: přečíst (19)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

povolenky po 2013

je to přesně tak jak je popsáno v článku E15. Dodal bych k tomu jediné, v tomto smyslu se jasně vyjadřoval i management na tiskové konferenci k výsledkům 1 - 9/2010, nikoho to ale nezajímalo.  Nikdo z analytiků, kteří zdůrazňovali závažnost tohoto kroku na cenu čez, se jedinou větou přes jasné konstatování managementu nezmínil ani slovem.

Mimochodem odpovídá tomu i konstrukci solární daně a darovací daně z povolenek. Solární daň 3 roky ( 2011, 2012, 2013) a darovací daň z povolenek 2 roky (2011 a 2012). V roce 2013 bude stát mít příjem z prodeje 30% povolenek (čeká se růst jejich ceny) a v roce 2014 již ze 40%. Jinými slovy stát čeká, že v roce 2014 získá z dražby 40% povolenek dostatečný příjem na to, aby nahradil výpadek jak solární daně (jen do 2013) tak i darovací daně z povolenek (jen do 2012)   

Dosavadní doporučení: přečíst (12)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Polsko vs ČEZ

s dovolením jen opakuji k dokreslení situace kolem ENEA včerejší komentář k polské privatizaci a jejímu vlivu na čez:

pokusím se již poněkoliká zkratkovitě vysvětlit. Jde o vysvětlení, které vzniklo spojením mnoha informací (a stále více se potvrzuje), které jsem získal a získávám každodenním kontaktem s lidmi z oboru jak v ČR tak Polsku. Nicméně stále je to jen teorie a tak to berte. Není to ale nic nahodilého, tímto tématem se zabývám už téměř dva roky (od úplných začátků - plánování polské privatizace)

Polsko privatizuje elektroenergetiku neobvyklým způsobem. Polská vláda přišla pod tlakem okolností (jen letos potřevují 10 až 12 mld. USD z privatizačních příjmů na krytí deficitu státních financí) na trh v nevhodnou dobu (elektroenergetika pod tlakem, ceny elektřiny nízko, akviziční potenciál evropských konkurentů poměrně slabý) a z toho vyplynulo, že není zájem prodat "levně" cizákům. Celá privatizace je založena na mocných a bohatých polských penzijních fondech. Ty jsou poměrně svázány regulatorními opatřeními nicméně na polském akciovém trhu mají "zelenou".

Akcie čez dávno před tím vstoupily na polskou burzu, staly se součástí indexu WIG a po určitou omezenou dobu z toho cena akcií čez i docela slušně těžila. Polské penzijňáky akcie čez nakupovaly nejen proto, že byly součástí WIG, ale i z důvodu, že šlo o elektroenergetickou společnost, jejíž přítomnost na polském trhu v zásadě chyběla. ČEZ oficiálně také prezentoval nemalé ambice uspět v budoucí privatizaci v Polsku.

Na jaře 2009 se začala velmi vážně připravovat privatizace polské elektroenergetiky. Mezi nejaktivnější spolupracovníky polské vlády se zařadila UniCredit, jejíž šéfka před tím pracovala v polských vládních strukturách. V té době se také z ničeho nic objevilo na účtu české UniCredit ČR ve správě 10% akcií čez na pouhých 34 účtech (většinově konsolidace polských účtů + běžní klienti UniCredit)

ČEZ se stal pro polskou privatizaci hlavním benchmarkem (jediná srovnatelná a fungující elektroenergteika v regionu CEE) + také vzorem (spojení PGE + Energa - polští vládní představitelé často opakují, že se inspirovali čezem a postupem českého státu) + konkurencí mezi akciovými tituly z oboru v regionu CEE

Polská vláda dodnes fakticky neztratila v sektoru kontrolu , přestože vykázala už nemalý privatizační příjem. Polská vláda vše založila na prodeji minoritních podílů přes trh - většinově do rukou domácích subjektů. Prodala v IPO (15%) a SPO (10%) minoritní podíly v PGE, prodala  v SPO 17% ENEA, v SPO 51% Tauronu (jiná státem kontrolovaná společnost KGHM koupila 5% přímo a dalších 5% dokupuje na trhu), 83% Energa kupuje státem vlastněné PGE. Ve hře je pouze 51% ENEA a kolem toho bude zřejmě ještě hodně zmatku (silné odbory odmítají privatizaci zahraničním subjektům) - mimochodem komplikovaná privatizace už od začátku, protože kdysi Poláci prodali Vattenfallu 19% akcií.

Velkou většinu výše uvedených prodejů kupují polské penzijní fondy doplňované investičními fondy a retailem. Např. u největšího IPO PGE z období před rokem 90% upsali domácí investoři v čele s penzijňáky. Tím to ale nekončí, polský stát obdobně pokračuje i v souvisejících odvětvích jako je např. těžba. Na jaře 2010 prodal většinu akcií dolu Bogdanka polským penzijňákům (přes 55%) a ty nyní úspěšně vzdorují nabídce NWR.

Závěr:

Akcie čez byly a jsou benchmarkem nicméně v tomto smyslu role čez klesá, protože další prodeje už se částečně mohou opřít i o tržní ceny akcií Tauron, PGE a ENEA (čez je ale nadále největší energetikou v CEE) Nyní se pomalu začíná projevovat i další důsledky vyplývající z pozice čez na trh elektroenergetik v CEE a na polské burze. Během letoška a konce loňského roku nově uvedené akcie elektroenergetik se pomalu začínají protlačovat do indexů WIG a dokonce i do MSCI EMEA a to samozřejmě na úkor ČEZ (který v těchto indexech byl ještě na začátku roku 2010 v sektoru elektroenergetiky sám).

Úplně na závěr. Vzhledem k tomu, že většinu aktiv od polské vlády nakoupily polské subjekty v čele s polskými penzijňáky určitě tady nebyl zájem, aby penzijňáky kupovaly příliš draho ba naopak. Polská vláda chtěla v bezvýchodné situaci peníze (kupci v této pohnuté době na zanedbanou a podinvestovanou elektroenergetiku, kterou nečeká nic než obrovský CAPEX moc nebyly a pokud tak za hodně levno), penzijňáky byly ochotny koupit ale jen za "rozumné peníze". Tomu se musela uzpůsobit tržní cena klíčového benchmarku a pro polské penzijňáky to nebyl problém, vždyť ovládají významnou část free float čez. Ukázkou je ENEA. Polské penzijňáky nakoupily v SPO v lednu 2010 akcie ENEA za cca 16 - 17 PLN, nyní se mluví o tom, že 51% mělo být  prodáno za 25 PLN a kupec měl být povinen za tuto cenu vykoupit i minority.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (22)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

prodej ENEA - po roce znovu krach?

První privatizaci spustila polská vláda v roce 2009 - prodej 67% ENEA. Během podzimu postupně odstoupil Vattenfall (drží 19%), následně ČEZ a na závěr i RWE, s kterým jednala polská vláda exkluzivně. Následně hned v lednu 2010 prodala vláda na trhu 16% ENEA (spo) někde okolo 16 - 17 PLN.

Na jaře 2010 byla spuštěna privatizace ENEA znovu. Tentokrát jen 51%. Přihlásila se Iberdrola, Enel, GdF, EdF, Kulczyck, EPH. Postupně všichni odpadly. Závěrečné nabídky dal EdF, GdF a Kulczyck. Polská vláda do finále vybrala Kulczyka a GdF, následně vyřadila i GdF. Nyní je jasné, že jednání s Kulczykem nedopadlo (neprokázal finance), GdF odstoupila (už nemá zájem) a pochybuji, že EdF do toho půjde ...

Tedy znovu blamáž !!!! Ukazuje se, že aktuálně v Evropě nejsou kupci všichni konsolidují své bilance. Ono totiž koupit ENEA znamená na dlouhé roky jen investovat, investovat a investovat. Jak už jsem psal. V Evropě není zanedbanější a podinvestovanější energetika než je v Polsku. ENEA speciálně je navíc zřejmě vůbec nejhorší energetikou z top 4 (PGE, Tauron, ENEA a Energa)

Závěr:

Tento výsledek samozřejmě neharje do karet čezu. Polské vládě nezbyde než prodej ENEA znovu odložit popř. změnit scénář (další prodeje přes trh - spo) +  urychlit prodeje dalších minorit v PGE a Tauronu. To vše bude brát kapitálové float čezu, fundament bude hrát minimální roli (snad až divi to trochu oživí)

Dosavadní doporučení: přečíst (25)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

pokus o vysvětlení Polsko vs čez

no jestli vydržet nebo vzdát to si musíte rozhodnout sama, to si netroufám, každý z nás se přece jen kouká na investice jinak. VH 22.11. není o ničem jiném než o volbě členů dozorční rady, nic jiného na programu není a už ani být ze zákona nic doplněno být nemůže

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (5)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

pokus o vysvětlení Polsko vs čez

na to vám dám jednoduchou odpověď. Za prvé polské penzijňáky mají úplně jinou sílu než ty české. Za druhé stačí se podívat a srovnat si polský kapitálový trh s tím českým. Také podpora vlád těmto trhů je absolutně rozdílná, polská vláda výrazně podporuje investice polských penzijňáků na svém trhu, česká činí opak. Polská vláda získala díky kapitálovému trhu miliardy dolarů, česká vlastně nic. Naopak český MPO a MF dělají vše proto aby odradili investory od investic na BCPP. Ja k jinak si může investor vysvětlit, když ministr řekne, proč vyplácet dividendu, když se budeme muset popdelit s minoritními akcionáři. Raději obereme celý sektor výrobců elektřiny a zdaníme jim povolenky darovací daní.

 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (20)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

pokus o vysvětlení Polsko vs čez

pokusím se již poněkoliká zkratkovitě vysvětlit. Jde o vysvětlení, které vzniklo spojením mnoha informací (a stále více se potvrzuje), které jsem získal a získávám každodenním kontaktem s lidmi z oboru jak v ČR tak Polsku. Nicméně stále je to jen teorie a tak to berte. Není to ale nic nahodilého, tímto tématem se zabývám už téměř dva roky (od úplných začátků - plánování polské privatizace)

Polsko privatizuje elektroenergetiku neobvyklým způsobem. Polská vláda přišla pod tlakem okolností (jen letos potřevují 10 až 12 mld. USD z privatizačních příjmů na krytí deficitu státních financí) na trh v nevhodnou dobu (elektroenergetika pod tlakem, ceny elektřiny nízko, akviziční potenciál evropských konkurentů poměrně slabý) a z toho vyplynulo, že není zájem prodat "levně" cizákům. Celá privatizace je založena na mocných a bohatých polských penzijních fondech. Ty jsou poměrně svázány regulatorními opatřeními nicméně na polském akciovém trhu mají "zelenou".

Akcie čez dávno před tím vstoupily na polskou burzu, staly se součástí indexu WIG a po určitou omezenou dobu z toho cena akcií čez i docela slušně těžila. Polské penzijňáky akcie čez nakupovaly nejen proto, že byly součástí WIG, ale i z důvodu, že šlo o elektroenergetiskou společnost, jejíž přítomnost na polském trhu v zásadě chyběla. ČEZ oficiálně také prezentoval nemalé ambice uspět v budoucí privatizaci v Polsku.

Na jaře 2009 se začala velmi vážně připravovat privatizace polské elektroenergetiky. Mezi nejaktivnější spolupracovníky polské vlády se zařadila UniCredit, jejíž šéfka před tím pracovala v polských vládních strukturách. V té době se také z ničeho nic objevilo na účtu české UniCredit ČR ve správě 10% akcií čez na pouhých 34 účtech (většinově konsolidace polských účtů + běžní klienti UniCredit)

ČEZ se stal pro polskou privatizaci hlavním benchmarkem (jediná srovnatelná a fungující elektroenergteika v regionu CEE) + také vzorem (spojení PGE + Energa - polští vládní představitelé často opakují, že se inspirovali čezem a postupem českého státu) + konkurencí mezi akciovými tituly z oboru v regionu CEE

Polská vláda dodnes fakticky nic skutečně neprodala, dokonce se zatím ani nezbavila majoritního vlivu ve všech společnostech. Prodala v IPO (15%) a SPO (10%) minoritní podíly v PGE, prodala  v SPO 17% ENEA, v SPO 51% Tauronu (jiná státem kontrolovaná společnost KGHM koupila 5% přímo a dalších 5% dokupuje na trhu), 83% Energa kupuje státem vlastněné PGE. Ve hře je pouze 51% ENEA a kolem toho bude zřejmě ještě hodně zmatku (silné odbory odmítají privatizaci zahraničním subjektům) - mimochodem komplikovaná privatizace už od začátku, protože kdysi Poláci prodali Vattenfallu 19% akcií.

Velkou většinu výše uvedených prodejů kupují polské penzijní fondy doplňované investičními fondy a retailem. Např. u největšího IPO PGE z období před rokem to bylo více než 90% upsali domácí investoři v čele s penzijňáky. Tím to ale nekončí, polský stát obdobně pokračuje i v souvisejících odvětvích jako je např. těžba. Na jaře 2010 prodal většinu akcií dolu Bogdanka polským penzijňákům (přes 55%) a ty nyní úspěšně vzdorují nabídce NWR.

Závěr:

Akcie čez byly a jsou benchmarkem nicméně v tomto smyslu role čez klesá, protože další prodeje už se částečně mohou opřít i o tržní ceny akcií Tauron, PGE a ENEA (čez je ale nadále největší energetikou v CEE) Nyní se pomalu začíná projevovat i další důsledky vyplývající z pozice čez na trh elektroenergetik v CEE a na polské burze. Během letoška a konce loňského roku nově uvedené akcie elektroenergetik se pomalu začínají protlačovat do indexů WIG a dokonce i do MSCI EMEA a to samozřejmě na úkor ČEZ (který v těchto indexech byl ještě na začátku roku 2010 v sektoru elektroenergetiky sám).

Úplně na závěr. Vzhledem k tomu, že většinu aktiv od polské vlády nakoupily polské subjekty v čele s polskými penzijňáky určitě tady nebyl zájem, aby penzijňáky kupovaly příliš draho ba naopak. Polská vláda chtěla v bezvýchodné situaci peníze (kupci v této pohnuté době na zanedbanou a podinvestovanou elektroenergetiku, kterou nečeká nic než obrovský CAPEX moc nebyly a pokud tak za hodně levno), penzijňáky byly ochotny koupit ale jen za "rozumné peníze". Tomu se musela uzpůsobit tržní cena klíčového benchmarku a pro polské penzijňáky to nebyl problém, vždyť ovládají významnou část free float čez. Ukázkou je ENEA. Polské penzijňáky nakoupily v SPO v lednu 2010 akcie ENEA za cca 16 - 17 PLN, nyní se mluví o tom, že 51% bude prodáno za 25 PLN a kupec bude povinen za tuto cenu vykoupit i minority.

 

 

 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (20)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

odklad prodeje 51% ENEA

je pro akcionáře čez poměrně deprimující zprávou, neznamená to nic jiného než že se tu na čezu budeme další dlouhé měsíce motat od nikud nikam.

Odklad prodeje 51% ENEA je vynucenou záležitostí. Vítěz tendru Kulczyk neprokázal dostatečné finanční zdroje na pokrytí nákupu až 100% akcií (51% + 19% od Vattenfallu+povinný odkup z trhu) popř. od koupě na poslední chvíli couvnul. Druhý v pořadí GdF byl polskou vládou vyřazen, protože si podmiňoval koupi ENEA možností jejího rozdělení a přeprodeje jejích častí. To bylo nepřijatelné pro polskou vládu i odbory. Nyní bylo GdF přizváno zpět, otázka zda vůbec existuje zájem ...  

Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Kulczyk nemá peníze na ENEA

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (1)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

prodej 51% ENEA znovu v úzkých čez pod tlakem

já děkuji za plodnou diskuzi, to se na tomto webu nestává tak často. I já se pouze snažím dávat dohromady střípky. Už více než 1 rok trvající dění na čez je sice fakt, ale není úplně obvyklé a přirozené. Několik poznámek k tomu co se děje a může bezprostředně dopadat na akcie čez:

1) agentura Reuters uvedla, že GdF se pozvání vlády znovu vrací do hry o 51% ENEA. Jak se zdá téměř upečený deal, že Kulczyk koupí 51% ENEA se hroutí ... Otázka jaká je dnes ochota GdF znovu jednat, když už je polská vláda odepsala. Čas se navíc krátí, protože Poláci chtěli mít vše hotové do konce roku. Příjem z prodeje 51% ENEA měl být základem balíku 10 mld. USD na krytí deficitu státních financí

2) už jsem to zde psal. Polská vláda podporující spojení PGE a Energa tj. koupě 83% Energa ze strany PGE otáčí a spojení již nepodporuje ... Nesouhlas polského antimonopolu tak může být záminkou k ukončení transakce

Závěr: ad.1 i ad.2 mohou přinést úplné fiasko plánům polské vlády pro rok 2010 a vytvořit obrovský tlak na nestandartní postupy .... (a víme, že Poláci jsou jich schopni)

Cena elektřiny:

Na současném vývoji je vidět jak obrovský vliv má na cenu elektřiny vývoj EUR/USD v návaznosti na cenu ropy (plynu). V minulých dnech vystoupala ropa až téměř k 90 USD a v témže okamžiku posílil USD vůči EUR z 1,42 na 1,37. Reakace EEX byla okamžitá, elektřiny vystřelila jako pokropená živou vodou ... Aktuálně ropa klesla s maxima téměř o 10%, USD stále posiluje ale na rychlost poklesu ropy to nestačí, cena elektřiny klesá ...

Je to opravdu hra o mnoha neznámých. Nicméně pokud se nyní (listopad - prosinec)udrží kontrakt 2012 nad 49 EUR dává to pro top sezonu na EEX i PXE (zrealizují se největší objemy na rok 2012) dobrou naději, že v tomro období cena baseload posílí až o 10% tj. k 55 EUR/MWh a vzhledem k rostoucí poptávce možná i výše. Ale to je v dnešní volatilní době samozřejmě hádání i když alespoň trochu podložené (přiznávám to ...). V roce 2010 se v listopadu obchodoval kontrakt 2011 na minimu 49 EUR/MWh a na top sezoně pak 55 EUR/MWh

 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (11)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

důsledky polské privatizace pokračují

vlastně jsem vám odpověděl v samotném příspěvku, ono to na sebe navazuje, čez posloužil jako benchmark. Nyní jsou na trhu akcie PGE, ENEA i Tauron. Tyto akcie se přirozeně pomalu protlačují jak do indexů WIG (Tauron začátkem prosince) tak i MSCI EMEA  a to má také své důsledky a vyvolává to určité kroky správců ...

význam polské privatizace je opravdu veliký ... nevím jak bych to ještě více zdůraznil ... vliv na akcie čez bude pokračovat ještě řadu měsíců

Dosavadní doporučení: přečíst (8)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

důsledky polské privatizace pokračují

k cenám elektřiny, úrovně na podzim 2009 byly podstatně horší než ty nyní. Srovnávám podzim2009/podzim2010 a úroveň  futures base 2010/base2011 a futures base2011/2012. Vliv cen elektřiny na EEX v regionu je podobný.

Stále to vypadá, že celá anabáze pro čez skončí darovací daní 2011, 2012 cca 10 - 12 Kč/akcii 

Dosavadní doporučení: přečíst (8)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

důsledky polské privatizace pokračují

ačkoli se zdálo, že většina aktivity kolem polské privatizace v těchto měsících utichne, opak je pravdou. Prodej 51% ENEA je zřejmě těsně před dokončením, ale hotovo stále není. Vůbec není jasné jak to bude s dalšími podíly v ENEA. Svůj 19% podíl prodává Vattenfall a zbytek je na trhu (v lednu spo). Kulczyck přislíbil vládě odkoupit až 100% akcií (musel prokázat zdroje). V posledních týdnech také nastala změna postoje polského státu ke spojení PGE a Energa (83%), je tak možné, že privatizace 83% Energa se po případném zamítnutí polského antimonopolu bude opakovat v roce 2011. Už dnes je více méně jisté, že polský stát bude s prodejem elektroenergetiky pokračovat i v roce 2011, na řadě budou další minoritní podíly v PGE a Tauronu.

Kromě toho příchod nových energetických akcií ENEA, Tauron a PGE na polskou burzu míchá zastoupením v polském indexu WIG, ale i v rámci regionu v indexu MSCI . Změna zastoupení a jednotlivých vah v indexu vytváří tlak především na akcie ČEZ. Analytici uzpůsobují doporučení viditelnému tlaku na cenu a fundament nehraje nyní žádnou roli (negativní věci jsou nadhodnocovány).

Fundament čez má aktuálně opět 0% váhu. Cena elektřiny roste, současné ceny kontraktu 2012 dávají pro jaro a léto naději výrazného oživení a lepších cen než 2011. Přidělování povolenek po 2013 bude velmi pravděpodobně zachováno (změna zákona není na pořadu dne a EK bude plány energetik jednotlivých států schvalovat již na přelomu roku). Akcie PGE jsou téměř zpět na 23 PLN kde byly při IPO loni (čez se obchodoval nad 900 Kč), nyní 750 Kč.

Dosavadní doporučení: přečíst (25)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

PXE EEX

moje úvaha je jednoduchá, obchodování elektřiny na konci roku nemá jinou než orientační vypovídací schopnost . Kontrakt na následující rok je na konci živostnosti a 95% všech objemů je zajištěno. Kontrakt na přesrok je stále málo likvidní. Rozhodující je vždy období březen - červenec, kdy se kontraktuje většina objemu na následující rok, frwd na další roky se vyvíjejí vždy v souladu s 1 letým předprodejem.

Na konci roku 2009, klesala brutálně spotřeba jak u nás tak v Německu, kontrakt na 2010 spadnul až k 43 EUR/MWh, kontrakt na rok 2011 spadl k 49 EUR/MWh. Následně kontrakt na rok 2011 vzrostl až na 55 EUR/MWh

Nyní spotřeba roste jak v Německu tak i u nás. Baseload 2011 se obchoduje na 49 EUR/MWh a rok 2012 na 51 EUR/MWh. To je velmi dobrý základ pro klíčové období březen - červenec , kdy bude zobchodováno většina objemů na rok 2012

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (14)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

PXE EEX

ceny elekřiny od včera vyletěly o cca 1 EUR/MWh a to včetně končicího kontraktu 2011, důvod je posilují USD vůči EUR a tímto způsobem zdražují plyn a ropa. Kontrakt na baseload 2011 už sice na čez nemá vliv (prodáno na 2011 94% produkce), ale kontrakt 2012 se vyvíjí zajímavě a je nad 50 EUR/MWh. To při srovnání s loňskem dává velmi slušnou naději, že v době kdy se bude obchodovat rozhodující množství elektřiny na 2012 (březen 2011 - červenec 2011) by mohla cena elektřiny poskočit k 55 EUR/MWh

Kdy si všimne Patria, která neustále trhy nesmyslně upozorňuje na propad umírajícího kontraktu 2011, který nemá už na budoucí hospodaření čez žádný vliv. Předpokládám, že si nevšimou, dominujícímu účtu to nevyhovuje !  

Dosavadní doporučení: přečíst (20)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

když chce účet v Patrii 780

na bidu Patria 10 000 ks 778 na ofru Patria 10 000 ks 782, zbytek trhu mimo hru - široký spread  775 proti 785

Dosavadní doporučení: přečíst (12)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Polsko a vliv na čez

samozřejmě, že se celkově mění, ale nijak výrazně. To, že jsou aktivní je jediná jistota v této motanici ...

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Polsko a vliv na čez

žádná manipulace, dodat lze jen to, že podíl v čez se polským fondům ani nezvyšuje ani nesnižuje. Někdy kupují a nepoštějí cenu pod určitou hranici a jindy prodávají a stejně tak nepouštějí cenu nad určitou hladinu ... na závěr: nakonec proč ne, zkoumat důvody nemá cenu ... :-)

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (6)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Polsko a vliv na čez

já to beru následovně, všechny "normální" analýzy srovnávají většinou akcie čez s E.ON a RWE a píší, že se čez na úrovni ebitda a p/e obchoduje vůči těnto dvěma společnostem s prémií 10% (roky 11 a 12) , nicméně tato prémie je opodstatněná z pohledu zaváděné jaderné daně, poplatků na obnovitelné zdroje, které mohou způsobit nárůst dluhu těchto německých výrobců až na 4 násobek ND/EBITDA. Nikdo už ale nepíše o tom, že akcie čez se například obchodují s 30% diskontem vůči finskému výrobci elektřiny Fortum a to má čez vyšší EBITDA marži, vyšší dividend yield atd.

Tak a nyní můj názor. Realita je trochu jiná. Vzhledem k tomu, že polské penzijňáky vlastní pravděpodobně více než 1/3 free float čez a rok 2010 se stal rokem, kdy se na trhu v Polsku nově objevily 3 nové společnosti. Obchoduje se PGE, ENEA, Tauron. Polská energetika má ale svá specifika, je zastaralá a nejšpinavější v Evropě a čeká jí obrovský capex. Polská vláda rozjela v roce 2009 pseudoprivatizaci, prodává domácím fondům svá energetická levně a akcie čez jsou tímto procesem taženy více než čímkoli jiným. Vliv výše uvedeného je o to větší, kdy dočasně vyprchalo kouzlo čez tj. rostoucí cena silové elektřiny na EEX.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (7)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

polská privatizace a její pokračování

dle aktuálních zpráv spojení mezi PGE a Energou už není tak jisté jak to vypadalo před 2 týdny. Spojení postupně ztrácíc příznivce i v polské vládě. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že antimonopolní úřad vyhraje a spojení zamítne. Znamenalo by to rozjezd nové privatizace 83% Energa, kromě toho polská vláda na příští rok připravuje další prodej podílu v PGE (SPO). Také dění kolem ENEA nekončí. Je sice velmi pravděpodobné, že 51% od státu získá KI, ale ten bude muset dále jednat a vykupovat minoritní podíly tj. podíl Vattenfall + případně i akcie, které byly uvedeny na burzu formou spo v lednu letošního roku.

Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

prosba na Mauxe

děkuji

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (2)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

prosba na Mauxe

včera jste v diskuzi uvedl tuto zprávu (níže). Mohl by jste dát nějakou adresu na zdroj? Diky.

E.ON Distribuce: Doplatek výrobcům 4,8 mld. Kč

Regulovaná cena na krytí vícenákladů spojených s výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) a kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) byla pro tento rok stanovena ERÚ na úrovni 166 Kč/MWh (tuto částku hradí každý zákazník spotřebovávající elektřinu v ČR). Do 30. 9. 2010 naši zákazníci prostřednictvím této ceny uhradili částku ve výši 1,541 mld. Kč. Zákonná podpora, kterou naše společnost uhradila výrobcům k témuž datu, ovšem činila 4,342 mld. Kč.

Záporné saldo ve výši 2,801 mld. Kč je tedy hrazeno ze zdrojů a k tíži společnosti ECD (E.ON distribuce). Očekáváme proto, že do konce roku se toto negativní saldo zvýší o další 1,5–2 mld. Kč. V důsledku nekorektně stanovených cen podpory OZE tak společnost ECD jenom v letošním roce doplatí ze svých zdrojů výrobcům 4,3–4,8 mld. Kč. Pro společnost ECD je naprosto nepřijatelné a finančně neudržitelné pokračování a prohlubování této situace v roce 2011.

Klíčem k řešení je korektně stanovená cena na krytí vícenákladů spojených s výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů. Odhady zveřejněné ERÚ k 30. 9. 2010 ve smyslu připojovaného výkonu za celou ČR tak považujeme ve srovnání s našimi zpracovanými odhady za podhodnocené. Totéž platí pro odhad ERÚ v oblasti pravděpodobného scénáře cenového vývoje. Společnost ECD považuje za realistické stanovení cen na krytí vícenákladů spojených s výkupem elektřiny z OZE a KVET v intervalu 600–650 Kč/MWh.


Dosavadní doporučení: určitě přečíst (9)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

dotaz na čezovéhofanatika

nepamatuji si, že bych uváděl přímo nějaké datum jako např. konec října, ale připustím to. Privatizace v Polsku bohužel ještě dokončena není i když největší obchody zřejmě ano. Zítra by mělo padnout zásadní rozhodnutí ohledně prodeje 51% ENEA (do 3.11. exkluzivita pro KI) Bude následovat odkup pro ostatní akcionáře. Pak se také ještě bude čekat co polský antimonopol na spojení PGE a Energa. Pokud to bude schváleno tak PGE přislíbil IPO Energa na trhu. K tomu probíhá zajímavá bitva NWR o Bogdanku a ta je důležitá z pohledu ENEA, protože je klíčovým dodavatelem pro její největší černouhelnou elektrárnu.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (11)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Poláci udělali na Evropu dlouhý nos !

velká polská privatizační očekávání skončila pro Evropu blamáží. Žádná významná aktiva se do rukou cizinců nedostanou. Proč také? Prodávat v této době je špatně. Polská vláda si pomohla jinak. Získala 10 mld. USD, převážně polští kupci (penzijňáky) byli odměněni "nižší" cenou a klíčový benchmark čez byl za fackovacího panáka. Nejlepší je, že si toho majoritní vlastník čez ani nevšimnul. K tomu když dodáte fakt, že česká vláda hrozí české energetice odebráním povolenek "zdarma" a polská jde přesně opačným směrem tj. ulehčit své energetice co nejvíce, může se stát, že v budoucnu budou polské energetiky kupovat české a ne naopak ! :-)

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (15)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

k trhu hlavní téma ...

posledních dnů jsou sice emisní povolenky, ale nelze si nevšimnout, že cenu čez má nadále plně pod kontrolou obchodní účet v Patrii. ENEA jde do finále. GdF je ochotna koupit 100% společnosti, ale nárokuje si právo společnost rozdělit a případně její části rozprodat třetím osobám. Polský magnát K. zase polské vládě garantuje, že ENEA nebude dělit. Do hry se pustily i významné polské odbory a odmítají GdF.  Finále by mělo být jasné nejpozději do neděle!

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (11)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

emisní povolenky znovu ....

problém je zda Brusel naše problémy se solárem zajímají. Oni si mohou jen velmi jednoduše říc: "Češi, pitomci, co si nejdříve vymůžou výhodu, pro kterou argumentují přesně tak jak vy píšete a pak přijdou že tu výhodu nechtějí! Proč ne, ať si dělají co chtějí!"

Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

emisní povolenky znovu ....

všechny bankovní analytici už do nových cen zahrnuli fakt, že čez a další energetiky přijdou o všechny povolenky po roce 2013 "zdarma" a ČR nevyužije výhodu (směřující k podpoře slabších ekonomik a má podpořit investice do nových zdrojů), kterou si tak těžce Polsko s podporou ČR na EU vymohlo. EU by zřejmě nebyla proti, také proč? Poláci (budoucí přímá konkurence české elektroenergetiky) a úředníci evropské unie, ale i zbytek Evropy (, který ustoupil)  tak budou jen kroutit hlavami ...

Nicméně prozatím žádné takové rozhodnutí nepadlo. Vláda o povolenkách po roce 2013 nejednala. Výsledek je nejasný. Nečas řekl: "po roce 2013 se bude aukcionovat a poměr není jasný"

To co učinila vláda s povolenkami 2011 a 2012 je také zajímavé. 82 elektroenergetických společností v ČR se stane jedinými společnostmi v celé velké socialistické EU, které rozhodnutím vlády budou fakticky nuceny "dražit" už v roce 2011 a 2012 25% povolenek (25% darovací daň). To opět docela dává logiku. Evropa musí čumět :-) Nejzábavnější je ovšem návrh fotovoltaické asociace: "Zrušte solární daň, proti zvýšení cen stačí výnosy z povolenek". Jinými slovy: "Nechte solárním elektrárnám jejich zisky a zdaňte všechny ostatní výrobce elektřiny, kteří ani náhodou nedosahují výnosnosti jako vlastníci fotovoltaiky a investičně, technologicky a nakonec tržně (produkce se prodává na neregulovaném trhu) podstupují výrazně vyšší riziko. Opět velká logika.

Dosavadní doporučení: přečíst (17)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

rozhovor s Nečasem v HN

potvrzuje to co píši od včera! Nenechte se zblbnout poplašnými zprávami brokerů. O povolenkách od roku 2013 se včera nejednalo a není o nich rozhodnuto. Nečas přiznává, že se bude aukcionovat ale není zřejmé v jakém poměru. Aukcionovat se má i v původním návrhu tj. 2013 30% povolenek, 2014 40%, 2015 50% .... a teprve v roce 2020 100% !!!

Dosavadní doporučení: přečíst (8)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

tiskové centrum vlády

Dosavadní doporučení: přečíst (8)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

povolenkový guláš

dle posledních info, které jsou k dispozici dnes vláda o povolenkách po roce 2013 vůbec nejednala (jednání na toto téma má teprve přijít) Tedy pravidla po roce 2013 zůstávají alespoň prozatím v původním stavu. V roce 2013 se bude aukcionovat 30% povolenek, v roce 2014 40% povolenek, v roce 2015 50% povolenek a tak dále až do roku 2020 kdy se bude definitivně aukcionovat 100%. Úspory z povolenek "zadarmo", které dostal čez, ostatní výrobci elektřiny a tepla jsou tak nadále vyměněné za ekologické investice schválené vládou a předané ke schválení Bruselu.

Dnes vláda rozhodla o 25% zdanění emisních povolenek přidělených zdarma v letech 2011 a 2012, cca to dělá pro čez každý rok 5 Kč/akcii

pěkný povolenkový guláš ...

Dosavadní doporučení: přečíst (13)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

trochu jinak

je to zřejmě trochu jinak, dle mých info dnes vláda o povolenkách po roce 2013 vůbec nejednala. Uvalila nyní 25% daň na povolenky 2011 a 2012. To vlastně znamená, že se jakoby bude dražit 25% povolenek. V roce 2013 by se mělo dražit 30% povolenek, 2014 40% až po rok 2020 kdy by se mělo dražit 100%. Z logiky vyplývá, že povolenky vyměněné za investice v objemu  70% povolenek ve 2013, 60% ve 2014 teplárnám a výrobcům elektřiny by mělo být zachováno!

Hraje to i finančně, pokud vládě nyní stačí 25%, v roce 2013 jí určitě bude stačit i výnos ze 30% povolenek, 2014 40% atd....

Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

emisní povolenky: hloupostí řízená hysterie

padal, nepadal. GS snížil na základě této info cílovou cenu pro čez z 1231 Kč na 1053 Kč. Dnes HSBC z 860 na 770 Kč. A na řadě jsou další ...

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (6)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

GS HSBC a další snižují na základě něčeho co není

gs, hsbc snižují cílovky na základě info, že vláda sebere čezu všechny emisní povolenky zdarma. Realita je a bude jiná. HSBC, GS a další se nechali unést hysterií hlouposti viz. příspěvěk níže

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (8)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

emisní povolenky: hloupostí řízená hysterie

jak už jsem psal několikrát, Kalousek navrhnul rozdat 100 mld. Kč z povolenek aniž by si všiml, že neexsitují. Psal jsem o tom už několikrát a dnes znovu, důsledek ohledně emisních povolenek bude pro čez zcela minimální. Jde o hloupostí řízenou hysterii, kterou převzali i analytici (bez rozmyslu, bez nastudování podstaty problému).

Dnešní LN na první straně píší: ... zbytek by se měl uhradit z prodeje emisních povolenek jak navrhoval ministr Kalousek. To ale nejde, protože vláda se již před rokem zavázala EU, že povolenky rozdá firmám výměnou na příslib ekologických investic. Názor by sice mohla změnit, musela by ale celý plán poslat znovu do Bruselu. projednání by se pak táhlo dlouhé měsíce. Jenže kompenzace zdražení elektřiny je potřeba během pár dní. Na povolenky se tak podle několika vládních zdrohů LN uvalí darovací daň ve výši 25%. Je to stejné jako kdyby čez a jiné energetické firmy za tyto povolenky zaplatily 25% jejich hodnoty"

co dodat? Opakuji ohledně emisních povolenek od začátku hysterie poháněná hloupostí!

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (13)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

více info ke GS

GS to pojal následovně: Počítá s tím, že se ČR zcela zřekne výjimky, kterou mu udělila EU a výrobci elektřiny a tepla v ČR (např. na rozdíl od Polska, kde zřejmě nemají politiky hlupáky) budou její výrobci dražit 100% povolenek (mělo to být 30% v roce 2013 až po 100% v roce 2020). Na základě toho GS snížil odhad EPS pro rok 2013 o 22% a cílovou cenu na základě P/E z 1193 Kč na 907 Kč. Cílovou cenu na základě DCF snížil díky povolenkám z 1270 Kč na 1199 Kč. Výsledkem cílová cena 1053 Kč.

Závěr: minimálně jde o extríém, čez nikdy o všechny povolenky "zdarma" nepřijde ! Důsledek bude i v nejpesimističtější variantě mnohem nižší! Mimochodem je to ale ukázka jaké máme politiky pitomce a ministra financí s nepřekonatelným egem a zainvestovaným kámošem solárníkem. Pokud bychom vzali v úvahu GS tak ministr financí připravil tuto zemi svým návrhem o min. 50 mld. Kč na hodnotě majetku (pokles ocenění) a připravil stát o pravidelné příjmy, které mu odvádí čez minimálně z 80% (70% podíl na čistím zisku + daň z příjmu a daň z dividend). A ve prospěch čeho? Ve prospěch zachování zisků solárního byznysu!

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (28)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

povolenky ne temelín ne

čistě teoreticky to samozřejmě možné je, ale prakticky nemožné (pokud se bavíme o prodeji přes trh ala Kalousek za souběhu nákupu vlastních akcií). Skoro bych se vsadil.

Copak dnes by čez nějak obhájil nákup vlastních akcií? Redukuje capex, ustupuje od akvizic, "šetří" na Temelín jak říká z oblibou management a do toho schválit nákup vlastních akcií? Tomu nevěřím.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

povolenky ne temelín ne

jednoznačný souhlas, po tom co polská vláda zvládla před pár dny ve středu vypsat SPO na 10% PGE a v pátek je ukončila prodejem, je v Polsku za přispění jejich penzijňáků úplně vše!

K tomu co píšete dále nemohu říci nic jiného než že souhlasím. Prodej minority v čez formou SPO je možný (obdoba prodeje 10% PGE, 16% ENEA, 51% Tauronu). V minulosti jsem jen říkal, že není možné opakovat scénář prodeje akcií čez na trhu ala Kalousek (přes spořku), protože na to je nutný souběh vlastního nákupu akcií čez čezem. To tvrdím, že už možné není!

 

Dosavadní doporučení: přečíst (6)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Němci si priplatí. My jsme v Evropě za idioty

poplatek za obnovitelné zdroje v Německu vzroste o 70%, ale celkově budou Němci platit cca 900 Kč/MWh. Poplatek u nás vzroste 200% na 500 Kč/MWh.

Průšvih je v tom, že v Německu neplatí poplatek velký průmysl (menší spotřeba pro přepočet poplatku), podíl obnov. zdrojů na instalovaném výkonu už je v Německu téměř 25% a podíl na spotřebě nad 15%. V ČR o nějakém podílu obnovitelných zdrojů ještě nemůže být ani řeč (trocha větru, biomasy a boom v soláru, ostatní je dáno stávající vodou) a náš poplatek vzroste na 500 Kč/MWh a to ještě díky tomu, že je rozpočítáván i do spotřeby velkého průmyslu. Kdyby to u nás bylo jako v Německu tak si občané sakra připlatí za solární výrobu!

Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

povolenky ne temelín ne

vážení, nějaké nedefinované posunutí spuštění dostavby Temelína stejně jako riziko odebrání povolenek nemůže být příčinnou současného propadu akcií čez. To považuji za úplný nesmysl, jde jen o vhodnou hru i když na pár subjektů vliv určitě měla. Důvody mohou být jen dva:

1) čez nadále fackovacím panákem polské privatizace elektroenergetiky (hra polských penzijních fondů, které v zásadě veškerá aktiva od vlády nakoupily). Pseudoprivatizace jde do finále a možná proběhne první skutečný prodej nejhorší a dnes už i nejmenší poské energetiky ENEA francouzské společnosti GdF nebo EdF(rozhodnutí do ´konce října). Francouz je na rozdíl od nás v Polsku vítán. Důvodem je Areva a její účast na nové jaderné elektrárně (+ možná EdF)

Ze stejného důvodu si polské penzijňáky uchrání před NWR i důl Bogdanka (polská vláda prodala tento důl na jaře polským penzijňákům). Myslím, že ENEA bere uhlí z tohoto dolu.

2) čez oznámí při vyhlášení výsledků za 3Q snížení odhadu pro rok 2010.

Sám jsem zvědav, protože z trhu je zřejmé, že někteří brokeři moc dobře vědí co se děje a situace využili. Insider z čezu nebo povědomost o plánech polských penzijňáků, které ovládají významnou část free float čez (správa UniCredit).

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (14)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

uvidíte že nakonec nepůjde o nic jiného ...

než o finále prodeje ENEA v Polsku ... Výběr 3 subjektů pro závěrečná jednání byl zveřejněn v úterý a proces potrvá do konce října ...

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (11)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Dividenda zustane

na cezu si krome divi 50 Kč (50 až 60% zisku) kupuji ještě zbytek zisku, obrovské cash flow, mraky nerozděleného zisku minulých let a potenciál růstu cen elektřiny (, kterému nevěříte ale i vy musíte připustit, že teoreticky je to možné).

jen připomenu, že čez snížil plán investic od roku 2010 do roku 2015 na 333 mld. Kč (zajišťuje obnovu a náhradu současných dožívajících zdrojů), tj. 55 mld. Kč. Roční EBITDA při současných cenách elektřiny je okolo 90 mld. Kč, divi 50 Kč/akcii znamená 27 mld. Kč. Zadluženost nejnižší v EU, rating jako český stát. Co k tomu dodat?

  

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (10)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Žádné povolenky pro Čez

v zásadě máte pravdu, ale trh s elektřinou se v této době zásadně mění a nikdo vlastně neví co bude v roce 2013. Díky většímu podílu slunce a větru vzniká kromě klasického rozložení base a peak ještě peak 2, peak 3 atd. Veliký vliv na ceny elektřiny v Evropě má vývoj EUR/USD, který ovlivňuje cenu plynu i ropy a ty jsou s elektřinou propojené. Těžko diskutovat o všech těchto variantách, ale jedno je jisté, elektřina v dohledné době  levná nebude!

Problém s poplatekm na obnovitelné zdroje je zásadní a zařazuje nás mezi největší hlupáky v Evropě. Němci mají tento příspěvek okolo 900 Kč/MWh ale jejich podíl na spotřebě se blíží 20%. My budeme mít poplatek blízko 500 Kč/MWh a v nových obnovitelných zdrojích jsme neudělali téměř nic ve srovnání s Němci, kteří budou mít jen v solárech téměř 10 násobek instalovaného výkonu (z 90% jinde než na zemědělské půdě) a větru nemluvě

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (6)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Temelín chybí analytici se zdravou hlavou?

a není dobré vyvážet, když bude zájem a čez bude umět vyrobit levně? Škodovky se také vyváží! Nevidím na tom nic špatného zvláště když všichni kolem jsou nebo zase budou deficitní.

Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:


« Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 16:29 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  678.00  +1.19% 
 ČEZ  914.00  -0.76% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 163.00  +2.11% 
 GEN DIGITAL  560.00  0.00% 
 GEVORKYAN  256.00  0.00% 
 KOFOLA CS  282.00  -0.70% 
 KOMERČNÍ BANKA  784.50  -0.19% 
 MONETA MONEY BANK  96.10  -0.41% 
 PHILIP MORRIS ČR A  14 900.00  -0.27% 
 PHOTON ENERGY  44.80  +0.45% 
 PILULKA LÉKÁRNY  177.00  0.00% 
 PRIMOCO UAV SE  800.00  -1.23% 
 VIG  774.00  +0.52% 
Komodity online
 Ropa 83.92 USD 17.05   
 Zlato 2415.48 USD 17.05   
 Stříbro 31.50 USD 17.05   
 Káva 205.83 USD 17.05   
 Cukr 18.11 USD 17.05   
 Bavlna 75.96 USD 17.05   
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.