Akcie KOTVA - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení , příspěvky 121 až 140

 Hodnocení:      0 1 2 3      
Diskutující:
Návod    
 

Akcie KOTVA - Diskuze k tématu Akcie KOTVA


Výpis příspěvků 121 až 140 (147)
 
přečíst (2) 14.12.01 13:16  Pepek námořník  (14143)

Odkup akcií KOTVA za 3000,- Kč

Teda chlape, takhle se střískat před šestou.


Dle informací o dosavadních převodech akcií Kotva a vzhledem k tomu, že se nebude prodávat Kotva, ale její dcera, je pravděpodobné, že peníze z prodeje budovy budou výhodně investovány. Takže místo již postarší budovy budete vlastnit výhodné finanční investice.

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

Pokus o prodej KOTVY pomocí navýšení ZJ

Struktura akcionářů KOTVY:
Základní jmění společnosti Kotva,a.s.tvoří 694.209 ks akcií v nominální hodnotě 1000 Kč. KOTVA,a.s. má přibližně následující strukturu akcionářů:

Akcionář Počet akcií % ze zákl. jmění
-------- ----------- ----------------
Forminster* 384.976 53,73%
ČIH 97.423 13,74%
CVF(BGO) 80.708 11,68%
IFM Melodia* 56.000 8,10%
Trend V.I.F. 16.823 2,43%
Flow East 13.549 1,80%
Firex* 8.000 1,15%
M.Hálek* 201 -
IFM* 89 -
Minorit akc. 36.440 5,25%

Pozn.: * označuje společnosti a osoby,na jejichž účtu jsou akcie KOTVY dosud blokovány v trestně-právním řízení jako zajištění zcizených aktiv z vytunelovaného fondu TREND.

1. Z uvedeného vyplývá , že plánované navýšení ZJ o 450 milionů Kč odpovídá hodnotě dosud zajištěných pohledávek fondu TREND, jejichž blokace neumožňovala tzv. novému vedení KOTVY dosud přímo profitovat z výnosu z prodeje z těchto zajištěných zcizených aktiv fondu TREND. Celková hodnota ČOJ OD KOTVA je odhadována na 2 miliardy Kč.

2. Hodnota zajištěných zcizených aktiv fondu TREND (56%akcií KOTVA)představuje (bez ohledu na soukromou Dohodu o mimousoudním narovnání z prosince 1999, podle níž má TREND obdržet za svá zcizená aktiva pouze 350 milionů Kč) majetek minimálně 1 miliardu Kč.

3. Tzv. vedení KOTVY, kterému se nepodařilo realizovat výnos z prodeje zablokovaného majetku fondu TREND pomocí prodeje převedeného majetku na brněnskou společnost KOTVA NEMOVITOSTI,a.s. plánuje nyní tuto transakci provést znovu pomocí navýšení základního jmění o 450 milionů Kč, které budou upsány buď nepřímo společností Forminster Enterprises Limited nebo přímo novým majoritním vlastníkem KOTVY.

4. Plánované předběžné opatření ve prospěch IF TREND by mělo vést v zablokování jakékoliv manipulace s dosud zajištěným majetkem fondu TREND až do doby skončení vyšetřování kauzy TREND a dohledání a konfiskace všeho zcizeného majetku ve prospěch akcionářů fondu TREND.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:

KOTVA navyšuje základní jmění za 1000 kč na akcii

KOTVA navyšuje základní jmění o 450 milionů Kč.
Obchodní věstník č.49
Přestavenstvo společnosti
KOTVA a. s.
Sídlo: Praha 1, náměstí Republiky 8
IČO: 60193808
zapsané v obchodním rejstříku MS v Praze, oddíl B, vložka 2370
na žádost akcionáře, který vlastní akcie KOTVA a. s., jejichž jmenovitá
hodnota přesahuje 3 % základního kapitálu, svolává MIMOŘÁDNOU VALNOU HROMADU
akcionářů, která se bude konat dne 21. prosince 2001 v 9.00 hod. v OD KOTVA
v Praze 1, náměstí Republiky 8.

Pořad jednání:
1. Zahájení valné hromady, schválení jednacího a volebního řádu.
2. Volba orgánů valné hromady.
3. Zvýšení základního kapitálu společnosti.

Základní kapitál společnosti se zvyšuje z důvodu potřeby získat finanční
prostředky pro konsolidaci hospodářských poměrů. Základní kapitál se
navrhuje zvýšit o 450 000 000 Kč upsáním 450 000 kusů nových kmenových
akcií, v zaknihované podobě, znějících na majitele, přičemž jmenovitá
hodnota každé akcie bude 1000 Kč, s tím, že upisování nad navrhovanou
částku se nepřipouští. Emisní kurz jedné akcie je roven její jmenovité
hodnotě.
Každý akcionář má přednostní právo upsat část nových akcií upisovaných ke
zvýšení základního kapitálu společnosti v rozsahu jeho podílu na
základním kapitálu společnosti v sídle společnosti ve lhůtě 15 dnů, jejíž
počátek bude akcionářům oznámen stejným způsobem jako toto oznámení
nejdéle do 30 dnů od zápisu usnesení o zvýšení základního kapitálu do
obchodního rejstříku.
Akcie, které nebudou upsány s využitím přednostního práva, budou všechny
nabídnuty určitému zájemci a osoba zájemce bude uvedena v usnesení valné
hromady o zvýšení základního kapitálu upsáním nových akcií.

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 24.11.01 00:28  HN  (23936)

Miliardy korun z Česka míří na Kypr

Miliardy korun z Česka míří na Kypr "Hospodářské noviny" 24.10.2001


Stačí šedesát tisíc korun, adresa právníka a "kyperská" společnost může vydělávat milióny

Miliardy korun z Česka míří na Kypr

Na přesídlení do daňových rájů vydělávají velké banky a nadnárodní korporace z celé Evropy.


Vladimír Kaláb HN


Praha, 24. 10. 2001

Jsou to společnosti, které mají mnoho společného. Sídlí na Kypru, není zřejmé komu patří a jejich prostřednictvím mohou z České republiky unikat milióny. Tak by šly stručně charakterizovat "off shore" firmy.

"Tyto společnosti jsou na Kypru jen registrované. Činnost zde nevyvíjí," říká obchodní rada českého velvyslanectví v Nikósii Pavel Svítil. Pokud na Kypru jen zdaňují zisky nebo přes kyperské banky posílají peníze, platí daň ze zisku 4,25 procenta. Běžné firmy podnikající v Kyperské republice jsou daněny 20 až 25 procenty.

Off shore společnosti většinou udávají své sídlo na adrese kyperské právnické či účetní firmy. Podle obchodního rady však některé mají tzv. nominované ředitele. Vlastníci jsou utajeni a běžnou cestou nelze o nich informace získat. "Tento typ firmy se hodí pro tunelování," dodává obchodní rada.

"Ne, takové firmy nemají telefon na celém Kypru," tvrdí operátorka telefonní ústředny o společnostech Forminster Enterprises Ltd (FEL), Philoktetes Trading Ltd či Fivet Ltd. Nejsou ani v kyperském firemním katalogu Kompass ani mezi členy tamní hospodářské komory. Přitom FEL má majoritu v akciové společnosti Kotva. Manažery Kotvy jsou ředitelé FEL Martin Benda, Richard Harazim a John Moffit. Firmy Philoktetes a Fivet jsou majiteli "eseróček", která v ČR vlastní a pronajímají nemovitosti, například administrativní komplex v Dělnické ulici v pražských Holešovicích.

"Pokud je off shore firma solidní, nemusí to jejím partnerům vadit," domnívá se ředitel agentury CzechTrade Martin Tlapa. Připomíná, že off shore podnikání je v zemích Evropské unie časté, třeba nizozemské firmy sídlí na nizozemských Antilách, německé na Bahamách. Podle ředitele CzechTrade však poskytuje off shore činnost nestandardní konkurenční výhody. Nejde ale o porušení zákona o hospodářské soutěži, protože tento typ činnosti není v zákoně konkrétně jmenován. Nejde ani o daňový únik.

"Nazval bych to pochybnou daňovou optimalizací," říká Martin Tlapa. Připouští ovšem, že daně ze zisku vytvořeného v ČR by měly být příjmem státního rozpočtu České republiky.

"Kratší bude seznam firem, které daňových rájů nevyužívají," reagoval na dotaz po jménech off shore firem daňový expert burzovní instituce, který nechce být jmenován. Podle jeho názoru své daně optimalizují i velké tuzemské společnosti, včetně předních bank. "Kdyby Tele Danmark jako nabyvatel státního podílu v Českých radiokomunikacích využil off shore systém, přijde ČR o 1,7 miliardy korun na dani z dividend a o 6,7 miliardy korun na dani z příjmu za loňský rok," spekuluje expert. Podle něho chybí vůle zamezit odlivu peněz do zahraničí. Pokles tuzemských daní na úroveň daňových rájů však považuje za nemožný.

Na doporučení Evropské unie, jejímž členem se chce Kypr stát, kyperská vláda hodlá daňová zvýhodnění i nadstandardní otevřenost ekonomiky odstranit.
Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 27.10.01 15:50  ČTK   cnzavinacmail.ctk.cz  (11102)

Úhrada škody za 1.173 miliardy Kč fondu TREND bude j ...

PRAHA 26. října (ČTK) - Příjem 350 miliónů korun může pro akcionáře fondu Trend v konkursu znamenat nejnovější informace týkající se prodeje obchodního domu Kotva. Tolik má fond totiž dostat z prodeje této nemovitosti, kterou považuje za svůj majetek. Mezi zájemci je i francouzská Galerie Lafayette, luxusní obchodní dům podobného zaměření jako Kotva. Uvádějí to dnešní Hospodářské noviny (HN).
"Do dvou týdnů k prodeji nedojde," řekl listu ředitel společnosti Kotva Richard Harazim. Nevyloučil však, že jednání mohou být uzavřena do konce roku. Partnera pro Kotvu hledá mezinárodní realitní kancelář Jones Lang Lasalle, dodávají HN.
Drobní akcionáři fondu však tvrdí, že akciová společnost Kotva nemá v současnosti žádný majetek, který by mohla prodat. "Akciová společnost Kotva vlastní sto procent svých dceřiných společností Kotva Nemovitosti a Kotva Obchodní, majetek tedy má," oponuje Harazim.
Nemovitosti 2,2 miliardy korun management Kotvy převedl na dceřinou společnost Kotva Nemovitosti. Ta není povinna akcionáře informovat a cena, dosažená při prodeji, nemusí stačit na úhradu závazků společnosti včetně peněz slíbených Trendu.
Zarážející je prý i náhlý pokles kursu akcií Kotvy v poslední době, píše deník. Pokles ceny akcií je však podle Harazima bezvýznamný, protože na volném trhu se pohybuje maximálně pět procent emise, většinu drží velcí investoři.
Kotva loni snížila podle databáze Ariadna ztrátu na 63 miliónů korun z 168,3 miliónu korun v roce 1999.

dnk

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 02.09.01 11:05  Prav  (17797)

Dokončí JUDr. Antl v rámci akce Čisté ruce kauzu KOTVA ...

Od 1. září nově jmenovaný ředitel Úřadu vyšetřování pro ČR JUDr. M. Antl má mimojiné za úkol dokončit akci Čisté ruce, kam byla zařazena také kauza vykradeného fondu TREND a s ní přímo související kauza OD KOTVA. Je zajímavé srovnání vyjádření bývalého a nového šéfa Úřadu vyšetřování k případu TREND, kde je dosud na svobodě stíhano 11 obviněných a je dosud zajištěna část zcizených aktiv fondu TREND(pohledávky fondu)za neznámou kyperskou společností Forminster Enterprises Limited(blokací 56% akcií OD KOTVA na jejím ůčtu v SCP) v hodnotě minimálně 600 milionů Kč. Vyšetřování kauzy TREND(OD KOTVA)trvá již 5 let zcizený majetek je nadále znehodnocován současnými majiteli.

Bývalý ředitel Úřadu vyšetřování pro ČR plk. JUDr. Zdeněk Pelc před rokem deklaroval, že ukončení případu lze očekávat do konce roku 2000 ,neboť delší doba došetření byla způsobena jen nutností žádostí o právní pomoc do tří států.
Nynější ředitel Úřadu vyšetřování a bývalý státní zástupce v Hradci Králové se s rozhovoru pro časopis REFLEX č.3. z ledna 2001 výjadřil k sebevraždě vyšetřovatele případu TREND následně:"Vyšetřoval vytunelovaný investiční fond Trend. Strašně dlouho. Spis měl několik tisíc stran a jeho budoucí osud vidím černě. Státní zástupce, který vyšetřování dozoroval, odešel pod nátlakem do advokacie a nešťastný vyšetřovatel byl nakonec asi jediný, kdo měl přehled, co všechno v tom spisu je."
Dle vyjádření nejvyšší státní zástupkyně v LN ze dne 12.1.2001 však zmíněná kauza vykradeného fondu bude znovu otevřena.

Pro doplnění : Záznam rozhovoru místopředsedy vlády ČR Pavla Rychetského s redaktorem Václavem Moravcem na téma
Aktuální politické dění v ČR i ve světě,
vysílaného v přímém přenosu rozhlasové stanice Frekvence 1 dne 9. dubna 1999 v programu Pressklub v 18:14

Redaktor: Ke zřetelnému stanovisku, ať už v případu údajného konta ODS, švýcarského míněno tím, ať už tuneláží CS Fondů, ať už tuneláže Kotvy, ať už dalších x-desítek případů brání nedokonalá práce policie, která je způsobena špatnými znalostmi policie?
Pavel RYCHETSKÝ: Nedostatek zkušeností, nedostatek kvalifikace. Ale abych ještě se snažil být pokud možno komplexní takzvaně, tady schází kontrolní mechanismy. To jsou totiž věci, které nemá zjistit policie. To má zjistit kontrolní státní mechanismus a předat výsledky policii, aby je jaksi šetřila.
Redaktor: Vy jste ale slibovali, /vstup P. RYCHETSKÉHO/.
Pavel RYCHETSKÝ: My proto chceme /nesrozumitelné/ všeobecně prokuratury, proto chceme rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. To znamená, tady chybí to, co je základní. To znamená, aby mimo trestní oblast fungovala dostatečná státní kontrola. Podívejme se třeba na Komisi pro cenné papíry. Bylo nesmírně nutné ji zřídit, ale z té by mělo být nejvíce výstupů právě v té oblasti. Na druhé straně bych nebyl pesimista. Já si myslím, že z těch vyjmenovaných kauz, ale teď prosím, nemám přístup ke spisům, já jenom to můžu říci podle svých vnějších dojmů, já si myslím, že jak Kotva, tak ty CS Fondy budou dosti rychle jaksi vyšetřeny a bude zcela jasno.

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 19.09.01 16:26  ihned.cz  (15536)

Odpověď JUDr. M. Antla v online rozhovoru na serveru i ...

Výňatek z online rozhovoru s ředitelem Úřadu vyšetřování pro ČR JUDr. M. Antlem ze dne 18.9.2001 na serveru Hospodářských novin týkající se kauzy vytunelovaného fondu TREND a související kauzy OD KOTVA.
------------------------------------------------------
Dotaz: Vážený pane řediteli, dle sdělení nejvyšší státní zástupkyně v LN ze dne 12.1. 2001 dojde ke znovuotevření kauzy vykradeného fondu TREND, jehož 50.000 akcionářům byla způsobena škoda přesahující 1 miliardu Kč. Část zcizeného majeteku v podobě 56 % akcií KOTVA je stále zablokována na účtu kyperské společnosti Forminster Enterprises Limited vůči níž byla od roku 1996 vydána řada předběžných opatření k zajištění zcizeného majetku. Na fond byl za podezřelých okolností prohlášen v lednu 2000 konkurs a díky fiktivním pohledávkám vůči majetku akcionářů fondu TREND hrozí jeho "dotunelování" tentokrát v konkursním řízení. Během vyšetřování došlo také dle tisku po nátlaku na státního zástupce JUDr. Kusalu k jeho odstoupení a vyšetřování není po 5-ti letech stále ukončeno. Dočkají se tedy díky znovuotevření kauzy TREND(OD KOTVA) a zajištění zcizeného majetku poškození návratu svého majetku ?
09:43 M.A. Vyšetřování stále probíhá, další navazující případy jsou analyzovány a zmíněnou kauzou se zabývá právě specializovaná vyš. skupina, o které jsem se již zmínil. Podle sdělení jejího vedoucího neb ylo vyšetřování do té doby úplně v pořádku a prakticky se provádí znovu. Proto taková časová prodleva. Doufám, že přípravné řízení bude skončeno v několika měsících. Bližší prognozu není schopen nikdo stanovit.
-------------------------------------------------------
Pozn.: Nezákonnou činností původního vedení fondu TREND( 11 obviněnch osob) byla způsobena škoda ve výši 1.173 miliardy Kč a došlo ke snížení ČOJ fondu TREND z původních cca 350 Kč na 56 Kč na akcii fondu TREND.
Výsledkem dosavadní činnosti nynějších správců majetku fondu by bylo snížení ČOJ na hodnotu 0 Kč a způsobení značné škody akcionářům fondu TREND díky umožnění uplatňování fiktivních pohledávek vůči majetku poškozených akcionářů v konkursním řízení, které by vedly k neoprávněnému obohacení třetích osob.
Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 31.08.01 22:38  RESPEKT  (14463)

Otazníky v kauze KOTVA

Je zcela evidentní, že pro současný tzv. "management" KOTVY není prioritní pro média deklarované fungování KOTVY jako takové, ale jednozančně dosažení maximálního osobního profitu z libovolné formy převodu KOTVY na nového majitele. Aktuální stále přitom je, že by šlo o profit z převodu dříve zcizeného majetku z fondu TREND, který je však z objektivních důvodů stále blokován státním zastupitelstvím v neskončeném trestně právním řízení.
Některé dosud mediálně nezodpovězené zásadní otázky v kauze KOTVA.

1) Kdo vlastně ovládá prostřednictvím Forminstru KOTVU: Kdo jsou skuteční majitelé kyperské společnosti Forminster Enterprises Limited(FEL), jejímž ředitelem je nyní Martin Benda a v minulosti ji dle vyjádření představitelů Flow East,a.s. i nynějšího vedení fondu TREND přímo řídil obviněný Miroslav Hálek. Ve vedení FEL jsou nyní dle Dohody o narovnání také představitelé TRENDU. Kdo bude tedy inkasovat nakonec zisk z bývalého zcizeného majetku akcionářů fondu TREND ?

2) Jak velký by byl zisk FEL na úkor TRENDU:Akcie KOTVY ukradené z TRENDU byly přes KHB převedeny za 215,- Kč za akcii KOTVY na FEL. Je otázka komu byly tyto peníze a kým zaplaceny. Celkové náklady FEL v kauze TREND( KOTVA) by tedy byly 430 milionů Kč: 350 milionů + možná dříve zaplacených 80 milionů(cca 385 tisíc ks akcií KOTVY á 215,- Kč) .Příjmy FEL by byly z postoupených pohledávek TRENDU v Dohodě o narovnání z roku 1999 v hodnotě minimálně 750 milionů (pohledávka vůči společnostem IFM a FIREX (dohromady 64 tisíc ks akcií KOTVA a vůči FEL: 385 tisíc Ks akcií KOTVA a 2 mil. USD) v případě , že KOTVA bude prodána pouze za minimální panem Bendou dříve avizovanou cenu 1 miliardy Kč(tj 1500,- Kč za akcii KOTVA). Celkový zisk FEL dosažený díky Dohodě o narovnání by byl tedy 320 milionů Kč. Tento neoprávněný zisk FEL dosažený postoupením majetku fondu TREND (jeho pohledávek) za nápadně nevýhodných podmínek třetí osobě po podání návrhu na konkurs by měl být dle Zákona o konkursu a vyrovnání vrácen automaticky správcem do konkursní podstaty. Pozn.: Závazky společnosti KOTVA byly způsobeny špatným hospodařením majitelů KOTVY a nevýhodnými úvěry od společnosti SPRINT (spojené s Českým investičním holdingem resp. FEL ).

3) Kdo a proč měl zájem na prohlášení konkurs na TREND? V minulosti se o konkurs neúspěšně pokoušely společnosti kolem Miroslava Hálka (viz archív na serveru MF,HN). V posledním úspěšném pokusu o prohlášení konkursu se angažoval např.pan Martin Kuře z okruhu osob kolem Českého investičního holdingu(v němž figuruje dle výpisu z OR i pan Martin Benda)a dále navrhovatelé konkursu, kteří obchodovali s fiktivními pohledávkami vůči TRENDU, které v minulosti vytvořili obviněné osoby v kauze TREND a museli jistě vědět od koho pocházejí. Proč došlo k prohlášení konkursu na základě fiktivních pohledávek a těsně po podpisu Dohody o narovnání ? Proč nakonec vedení TRENDu stáhlo odvolání proti prohlášení konkursu? Proč správce konkursní podstaty nerespektuje vyjádření státního zástupce o státním dozoru KCP nad jeho činností? Proč správce konkursní podstaty odmítá plnit svoji povinnost pokračovat v žalobách započatých novým vedením TRENDu o znovunabytí zcizeného majetku a ve zpětném prověřování zcizovacích úkonů ?

4) Kdo jsou nyní nositelé fiktivních nároků vůči fondu TREND, které by mohly způsobit dodatečně další škodu značného rozsahu jeho akcionářům a vést k neoprávněnému obohacení třetích osob. Co je vlastně cílem aktivit nynějšího vedení fondu TREND?
-společnost Emerging European Market s vazbou na pana J.Moffitta: fiktivní nárok vůči TRENDU 65 milionů Kč
-společnost pana Jamese Woolfa z Flow Corporation: fiktivní nárok ve výši 431 mil. Kč( absurdní nárok za fiktivní škodu z nerealizovaného možného obchodu s akciemi KOTVY, které by se vrátily do TRENDU a následného teoretického zisku z jejich dalšího prodeje)
-Rainbow Turbo Services :fiktivní nárok za směnky i s úroky ve výši 535 milionů (směnky vystavené poslední den před zavedením nucené správy v TRENDU obviněným M. Hálkem)
-cílem nového vedení TRENDU měl být na valné hromadě r. 1998 deklarovaný návrat zcizeného majetku akcionářům fondu TREND
(proč tedy vedení TRENDU (J. Moffitt) uplatňuje a uznává fiktivní nároky vůči spravovanému majetku akcionářů TRENDU ?)

5) Kdy se vlastně kauza TREND (resp. KOTVA) zařazená do tzv. akce "Čisté ruce" dostane po téměř pěti letech k soudu, který by mohl následně také rozhodovat o náhradě škody poškozeným ? Celková škoda byla vyčíslena policií na 1,173 miliardy Kč. Akcionáři TRENDU by díky Dohodě o narovnání získali zpět pouze 350 milionů Kč. Kdo tedy profituje ze zbývajícího zcizeného majetku v hodnotě téměř 800 milionů Kč ? V roce 1997 bylo vydáno několik předběžných opatření mimojiné také zablokování účtu společnosti FEL. Hlavní část zcizeného majetku fondu TREND není nikde mimo ČR jako např. v kauze CS fondů nebo Harvardských fondů,ale stále se ještě nachází bez ohledu na soukromou Dohodu o narovnání v podobě zablokovaných akcií OD KOTVA v Praze. Poškození se domnívají, že např.nově zřízený odbor SPOK "Výnosy" může návratu zcizeného majetku zpět do fondu výrazně pomoci a že hodnota navráceného majetku by měla dosáhnout díky výši vyčíslené škody mnohem větší hodnoty než privátně dohodnutých 350 milionů Kč.

6)Proč se majoritní akcionář TRENDU necítí na rozdíl od minoritních akcionářů být poškozen jednáním Flow Corporation ani jednáním pana Moffitta (uplatňují fiktivní nároky výlučně ku škodě akcionářů TRENDU) v rámci konkursního řízení a dále proč nedošlo ze strany majoritního akcionáře TRENDU k podání žalob o náhradu škody vůči osobám, které způsobily v minulosti škodu akcionářům fondu TREND ve výši přes 1 miliardu Kč ani vůči osobám ,které se nyní snaží uplatňováním fiktivních nároků neoprávněně obohatit na ůkor akcionářů fondu TREND v konkursním řízení. Jakým způsobem dosáhne poškozený majoritní akcionář TRENDU náhrady způsobené škody v kauze TREND ? (investoval v roce 1996 do nákupu akcií TRENDU cca 300 mil. Kč jenom proto aby získal jeho akcie KOTVY)

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 31.08.01 21:49  Radiožurnál  (16493)

Radiožurnál ke kauze KOTVA

Část záznamu pořadu Radiožurnálu ČR1 ze dne 18.7.2001 o vytunelovaném investičním fondu TREND

Kdy dostanou akcionáři TRENDU své peníze

Všichni se asi pamatujeme na dobu, kdy z investičního fondu Trend zmizela miliarda korun. Některé následné operace se podařilo zastavit, řada lidí je vyšetřována pár bylo dokonce za mřížemi. Co je ale s majetkem? Zatím se původním majitelům prakticky žádné peníze nevrátily. Zmizely tehdy i akcie obchodního domu Kotva, ty se pak objevily na Kypru. Kdy se tak akcionářům Trendu mohou nějaké peníze vrátit?
Tenhle pořad bude trošku nuda. Je sice pravda, že v obchodním domě Kotva vybuchne občas nějaká ta bomba, občas někdo, třeba vyšetřovatel případu, spáchá sebevraždu. Ale teď se neděje nic. Je léto a lumpové i ti spravedliví si užívají dovolenou.
Akcie Kotvy se objevily v kyperské společnosti Forminster a zástupci Forminsteru dosud vedou Kotvu. Trend se soudil o náhradu škody, ale nikam to příliš nevedlo. Navzájem si blokovaly pozice, a tak se raději dohodli a zvolili se do funkcí tak, aby si viděli do karet. Tedy možná. Dohodli se, že Kotvu prodají a z výnosu dostane, tedy podle šéfa představenstva Kotvy Martina Bendy, fond Trend 350 milionů korun.
Martin Benda, šéf představenstva Kotvy: "Společnost Trend historicky vlastnila nejvíce 22 % akcií a od těchto akcií se odvinula cena dohody o narovnání, do níž se započítaly náklady, související s řešením soudních sporů. Na základě toho vzniklo toto číslo, samozřejmě po dohodě obou stran. je to obchodní konstrukce, nikoliv právní či účetní."
A v praxi ta konstrukce vypadá takhle.
M. Benda: "Dneska je ten stav takový, že pohledávka vůči Trendu je zajištěna zástavou na nemovitosti a realizovat se bude výnosem z prodeje obchodního domu Kotva."
Takže Kotva změní majitele. Jestli právě tohle chtěli ti, co dávali za kupónové knížky 1 000 Kč, tehdejší třetinu průměrného platu, to nevíme. Fakt je, že se Kotva prodá.
Martin Benda: "Předmětem prodeje budou buď majoritní balík akcií akciové společnosti Kotva, nebo se bude prodávat podnik společnosti Kotva. To znamená která alternativa bude výhodnější, tak ta se v dané situaci spočítá a využije."
Mluvčí poškozeného Trendu Pavel Kučera je s cenou 350 milionů spokojený. Dosažená dohoda sice není to pravé ořechové, ale ...
Pavel Kučera, mluvčí fondu Trend: "Bylo možné i nadále vést soudní spory, ale hrozilo reálně, že kvůli hospodaření Kotvy, společnosti, by mohlo dojít k tomu, že kdybychom vyhráli soudy někdy za pět, za šest let, tak hodnota těch akcií by byla tak nízká, že by to jaksi skutečně nenaplňovalo tu naši potřebu uspokojení pohledávek a požadavků našich "diků". A tak jsme se rozhodli pro částku, která je fixní a byť ji ještě fyzicky nemáme, tak víme, že tuto částku dostaneme."
Ale kdy? Ptají se stále zástupci drobných akcionářů fondu Trend.
Pavel Kučera: "Ano, v ideálním světě zítra vybereme toho člověka, kterému tu firmu a pozítří se to prodá a v pondělí ráno všichni dostanou ty své peníze. Nežijeme a nepracujeme v ideálním světě."
To je pravda. Předseda poškozeného fondu John Moffitt se před časem dostal k nějakým penězům pro poškozené. Rozdal je a dostal pokutu. Za co, to nám řekne mluvčí Komise pro cenné papíry Radka Procházková.
"Pan Moffitt dostal pokutu 25 000 Kč. V letošním roce v rámci dohody o vyrovnání dostal pět milionů korun. Nebyly evidovány na běžném účtu u depozitáře, což byla jeho povinnost, a proto dostal od komise pokutu."
Bohatým bere, chudým dává a ještě dostane pokutu. Takový novodobý Robin Hood to opravdu nemá lehké. A co je to vlastně ten depozitář?
Radka Procházková: "Depozitář je vlastně banka, která je povinna spravovat účty investičních společností. Nebo investiční společnosti jsou povinny, aby jejich účty spravovaly banky a dohlížely na to, aby dodržely zákony."
Takže se zeptáme fondu Trend, kdy fyzicky akcionáři dostanou peníze.
Pavel Kučera, mluvčí fondu Trend: "Nemůžeme dát konkrétní datum a nehodláme dát konkrétní datum, protože na to v současné době nemáme."
Pavel Kučera nezatlouká. On ta data opravdu nemá a nebylo by seriózní je slibovat. Ostatně Trend je v konkurzu a peníze by stejně nejdříve dostal správce konkurzní podstaty. Ten je vezme a podívá se, jestli Trend někomu nedluží. Pak je povinen věřitele vyrovnat. Ale ví vůbec někdo, jestli pohledávky za Trendem nejsou koupené a vytvořené tak šikovně, aby prostě byly šikovné?
Radka Procházková: "Chtěli jsme zjistit, jaké pohledávky uznány byly a jaké ne a proto jsme chtěli předložit doklady, ze kterých by se to dalo zjistit. Tyto doklady nám však předány nebyly panem konkurzním správcem, panem Razímem."
Pan Martin Razím nekomunikuje s nikým, ani s námi ne. Ale ani správce není všemocný.
Radka Procházková: "Podléhá kontrole soudkyně, proto primárně je to starostí soudu, nikoli komise. Nicméně komise, která dozoruje investiční fond Trend, chce zjistit, jaké pohledávky byly uznány a jaké nikoli."

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (1) 31.08.01 21:45  HN  (23247)

Kdo ovládá KOTVU ?

Hospodářské noviny: 14.08. 1997 - Forminster je podle minoritnich akcionaru ve spojeni s Trendem…

Forminster je podle minoritních akcionářů ve spojení s Trendem, ten to však popírá
Richard Harazim, který jako místopředseda představenstva Kotvy, zvoleného kyperským majoritním vlastníkem - firmou Forminster Enterprises Limited, podepsal v pondělí smlouvu na prodej nemovitostí Kotvy Stanislavu Devátému, je ve spojení s firmou KHB, a tedy i s bývalým vedením vytunelovaného Trendu. Uvedli to včera zástupci minoritních akcionářů Kotvy.
Podle Johna Moffita - člena představenstva Kotvy zvoleného právě minoritními akcionáři, byl Harazim jednatelem brněnské společnosti Bonit Kapital, s. r. o., která koupila firmu KHB, a to v den, kdy bylo bývalé vedení Trendu vzato do vazby pro podezření z vytunelování Trendu. Představitelé kyperské společnosti Forminster Enterprises Ltd i její mateřské firmy Duna přitom dlouhodobě odmítají jakékoli majetkové či personální propojení se skupinou společností kolem KHB.
Richard Harazim, člen představenstva Kotvy zvolený firmou Forminster Enterprises Limited, nebyl letos v březnu jednatelem brněnské firmy Bonit Kapital a důrazně se distancuje od podezřelých obchodů skupiny firem kolem Královéhradecké brokerské. ČTK to v reakci na včerejší prohlášení minoritních akcionářů Kotvy sdělil člen představenstva Kotvy zvolený kyperským majoritním vlastníkem, firmou Forminster Enterprises Limited, Pavel Henzl. Jak řekl, Harazim byl jednatelem firmy Bonit Kapital v době od 11. ledna 1994 do 27. září 1995. Poté tuto společnost Harazim prodal. V době, kdy tuto firmu vlastnil, přitom podle svého vyjádření žádné obchody s KHB nerealizoval.
Smlouvu o prodeji nemovitostí Kotvy, kterou za Kotvu, a. s., podepsal jako prodávající Harazim, považují minoritní akcionáři za pokračování nelegální činnosti skupiny kolem Královéhradecké brokerské společnosti (KHB) v neprospěch akcionářů Trendu a Kotvy a sloužící k tomu, aby byl návrat majetku do Trendu znemožněn. (ČTK)
Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (4) 31.08.01 22:06  MF  idneszavinacmfdnes.cz  (23690)

Zcizený majetek z TRENDU je stále zablokován

10.04.1997 - (ČTK, idi) MF DNES

Státní zástupce zablokoval účet s akciemi Kotvy
P r a h a - Státní zástupce v Hradci Králové vydal příkaz k zablokování padesáti šesti procent akcií obchodního domu Kotva na účtu kyperské firmy Formister Enterprises. Tyto cenné papíry původně patřily fondům Trend a Mercia, které se o ně nyní soudí s bývalým managementem. Za jeho působení z fondů zmizela více než miliarda korun. "Zablokování účtů bylo jedinou možností, jak zabránit dokončení vzniklých škod," uvedl náměstek krajského státního zástupce v Hradci Králové Vladislav Kusala. Kyperská firma nyní nemůže svůj podíl na obchodním domě Kotva převést ani prodat jiné osobě. Státní zástupce tak napravil chybu královéhradeckého soudu, který sice chtěl část těchto akcií zablokovat, ale opomněl zaslat své rozhodnutí na Středisko cenných papírů, které podezřelé účty mělo již koncem ledna zmrazit. "S akciemi na svých účtech nemohou od poloviny března nakládat ani společnosti IFM, Královéhradecká brokerská Firex, Genta a Jiří Mareš z Liberce," uvedl Vladislav Kusala s tím, že výkon jejich akcionářských práv například na valných hromadách však omezen není. Právníci fondu Trend všechny tyto firmy a osoby obviňují, že fond připravily podvodnými smlouvami o jednu a půl miliardy korun. V jejich čele totiž stojí stejné osoby, které podepisovaly transakce za fond Trend, v čele s Miroslavem Hálkem, kterého policie podezřívá, že byl hlavním iniciátorem podvodných machinací. Akcionáři fondu Trend poslední zásah státní správy vítají, jejich obavy o majetek však přetrvávají. "Přestože značná část majetku fondu je zmrazena, nakládá s ním dosud management, který dosadili představitelé Královéhradecké brokerské podezřelí z podvodů," uvedl John Moffitt zastupující firmu Czech Value Fund, která je největším akcionářem fondu Trend. Koncem minulého týdne ve vazbě skončili další dva bývalí představitelé firmy Královéhradecká brokerská - Miroslav Vlastník a Libor Páv, které vyšetřovatel rovněž obvinil z podvodů ve fondech Trend a Mercia. Ti doplnili pětici bývalých zástupců Trendu, kteří byli umístěni do vyšetřovací vazby již před měsícem.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (4)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 31.08.01 21:38  Média  (12081)

Kdy bude ukončeno šetření kauzy KOTVA (TREND) ?

Kauza KOTVA přímo související s kauzou vytunelovaného fondu TREND, z něhož byl ukraden v letech 1995-6 majetek 50.000 klientů v hodnotě přes 1,3 miliardy Kč a kde bylo již dříve obžalováno několik osob, trvá již 5 let. Případ byl vrácen vyšetřovatelům v roce 1999 k došetření a obvinění byli propuštěni z vazby. Z tisku je známo, že na maření objasnění kauzy KOTVA(TREND)existovala i silná politická poptávka. Poškození věří, že díky znovuotevření této závažné kauzy hospodářské kriminality v rámci tzv. akce Čisté ruce a převedení vyšetřování na VSZ v Praze dojde také k návratu zcizeného majetku akcionářům fondu TREND.(zcizený majetek je od roku 1997 stále zajištěn blokací 56 % akcií KOTVA na účtu kyperské společnosti Forminster Enterprises Limited, kam byla část zcizeného majeteku fondu převedena)
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 31.08.01 19:22  Kozina  (12459)

Lekce Creative accounting, nebo šotek?

Ještě lepší hláška. V článku v LN http://dhi.newton.cz/softec/clanek.asp?ID=698148 je v komentáři ke ztrátě za rok 1999 uvedeno, že část vzniká při prodeji zásob pronajímatelům "..a to za pořizovací ceny. V účetnictví je však cena zásob podle Harazima vedena v prodejních cenách...". Zřejmě účetní postupy neplatí pro každého. Kdo dělá audit: ERNST & YOUNG AUDIT s.r.o. Třeba jenom novinář špatně pochopil odborné vyjádření.


Jediná optimistická zpráva: Czech Value Fond přikupuje. Druhá optimistická zpráva: na konci roku 2000 měla Kotva a.s. 39 mil na účtech.


Jinak doporučuju pozorně přečíst výroční zprávu za rok 2000 - je na scp. Četli jste ji? Pak odpovězte na kontrolní otázky:


1) "Vysvětlete stručně a jasně vztah a materiální podstatu pohledávek mezi Kotvama, Sprint a Eurex Consultants."


2) Která firma může rychle a efektivně dostat Kotva a.s. do konkurzu z titulu, že Kotva a.s. je avalistou nesplácené směnky?

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (2) 31.08.01 22:00  CEKIA  ipointzavinaccekia.cz  (11548)

Lekce Creative accounting, nebo šotek?

www.ipoint.cz/detail.php?article=5992



Dosavadní doporučení: spíše nečíst (2)
Vaše doporučení:

spíše nečíst (1) 31.08.01 17:46  Kozina  (12459)

Všichni akcionáři Kotvy jsou si rovni, ale

Podle pana Harazima ručí Kotva Nemovitosti za závazek FEL vůči Trendu. Tomu říkám šikovný postup. Kotva Nemovitosti je dcerou Kotvy, ta je majetkem všech akcionářů, to ale nebrání vedení ručit za závazek některých (snad? akcionářů vůči třetím osobám.


Jak se to líbí KCP, PČR...?


http://dhi.newton.cz/softec/clanek.asp?ID=839819&db=&Expr=kotvy+and+prodej


To vypadá na skvělou investici, doporučuju ke koupi :-)

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 18.08.01 11:14  www.vlada.cz  (10469)

Ekonomická kriminalita(kauza KOTVA)

Úryvky z článku předsedy vlády Miloše Zemana otištěný dne 16. listopadu 1998 v Plzeňském deníku na straně 7 pod názvem ZPRÁVA EU JE VŮČI ČR KRITICKÁ A PRAKTICKY NÁS ZAŘAZUJE NA JEDNO Z POSLEDNÍCH MÍST Z KANDIDÁTSKÝCH ZEMÍ a v Hradeckých novinách na straně 4 pod názvem DVA RŮZNORODÉ TYPY POHLEDŮ NA TÉMA EVROPA A MY
Nedávno byla zveřejněna zpráva Evropské komise, která hodnotí postup České republiky na její integrační cestě do celoevropských struktur. Zpráva je vůči České republice velice kritická a prakticky nás zařazuje na jedno z posledních míst z kandidátských zemí.
...
Před nepříjemnostmi nás však strkání hlavy do písku nikdy nezachránilo. Druhý typ reakcí by neměl být založen jenom na konstatování, že se minulé vlády zpožďovaly v přípravě našeho vstupu do Evropské unie, ale měl by především hledat reálná řešení, jak dalšímu zpožďování zabránit. Protože jinak by se nám mohlo klidně stát, že bychom byli převedeni z první do druhé vlny uchazečů. Jaké jsou tedy základní problémy, na něž Evropská unie poukazuje? Především je to všudypřítomná korupce. Zasahuje naši státní správu, zasahuje naši policii a bohužel i naše novináře. Nedávno mě navštívili britští a němečtí experti a uváděli některé příklady týkající se mimo jiné i korupce v záležitosti obchodního domu K O T V A , úzce související s vytunelovaným fondem T R E N D. Pokud nebudeme ochotni podívat se do zrcadla, pokud nedokážeme akceptovat i trpkou pravdu, pokud si nedokážeme říci, že u nás je ekonomická kriminalita mimořádně závažným problémem a budeme naopak problém zlehčovat, potom ti lidé, kteří z korupce až do této chvíle žili, budou mít volné pole, aby zabránili jakékoli protikorupční kampani včetně akce Čisté ruce. Nová vláda si tedy nemůže stěžovat jenom na nečinnost svých předchůdců, kteří nám občas říkali, že není rozdíl mezi čistými a špinavými penězi. Musí usilovat především o to, aby se tuneláři dostali do vězení a aby jim byl zkonfiskován majetek. Nemůže přitom očekávat, že tuneláři a ti, kdo je přímo nebo nepřímo podporují, budou nad takovou snahou vlády a jejími opatřeními jásat. Musí naopak očekávat velmi tvrdý odpor.

Zdroj: Oficiální server vlády ČR: www.vláda.cz
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 05.08.01 16:30  Akcionář  KOTVY a TRENDU  (16353)

http://www.ipoint.cz/detail.php?article=6577

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (1) 13.07.01 14:58  FE  (15016)

Cena KOTVY min. 2500 Kč/akcii

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 13.07.01 14:55  Akcionář KOTVY  (18414)

Prodejní cena KOTVY bude min. 2000 Kč/akcii.

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 18.06.01 10:48  Lidové noviny  vladan.gallistlzavinaclidovky.cz  ()

Fond Trend získá zpět pražský obchodní dům Kotva

Lidové noviny 24.4.2001
Fond Trend získá zpět pražský obchodní dům Kotva

PRAHA - Fond Trend získá po letech zpět aktiva společnosti Kotva. Krajský obchodní soud v Hradci Králové totiž vydal minulý týden na základě žádosti konkursního správce fondu předběžné opatření na převod aktiv Kotvy ve prospěch Trendu. Podle předsedy představenstva Kotvy Martina Bendy tak padla poslední překážka bránící zajištění závazků Forminsteru vůči Trendu, a vedení Trendu může podepsat smlouvu s investiční bankou o prodeji Kotvy. O majoritní balík akcií obchodní společnosti Kotva vedly řadu let spor investiční fond Trend a právě společnost Forminster Enterprises Limited (FEL). Ty však v prosinci 1999 uzavřely dohodu o mimosoudním narovnání. V rámci dohody měl Trend získat 350 milionů korun za to, že se vzdá nároku na 56procentní balík akcií společnosti Kotva, které byly zablokovány kvůli uvalení nucené správy na fond v roce 1996. K vzájemnému vyrovnání, které by aspoň částečně odškodnilo drobné akcionáře, však nedošlo. Loni v lednu byl totiž na fond Trend vyhlášen konkurs. Vzhledem k tomu, že i po dohodě zůstaly akcie největšího obchodního domu soudně zablokovány, nemohl na ně správce konkursní podstaty Trendu uplatnit zástavu. Proto chtěl svoji pohledávku zajistit jiným způsobem. Soud tedy vydal předběžné opatření, které se vztahuje k nemovitosti obchodního domu Kotva. Obě strany se podle správce konkursní podstaty Trendu Martina Razíma snaží dohodu o narovnání realizovat a definitivně tak zajistit Trend. "Toto byl jediný způsob, jak tohoto cíle v rámci konkursu dosáhnout," uvedl Razím. Z prodeje obchodního domu budou kryty závazky asi 145 milionů korun, které má Kotva vůči bankám. Zbytek získají akcionáři a z těchto peněz bude uspokojen fond Trend, řekl Benda. Prodejní cena Kotvy by neměla klesnout pod miliardu korun. Tržní hodnotu však ukáží až konkrétní nabídky v soutěži, která bude mít jediné kritérium - výši kupní ceny. Kotvu by měla prodat investiční banka.

www.lidovky.cz
čtk, vg
Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:


Diskuze Akcie KOTVA, další stránky: « Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

Odkazy k diskuzi Akcie KOTVA

Akcie KOTVA - zdrojová stránka k tématu diskuze Akcie KOTVA.

Zasílání Denního souhrnu názorů na Akcie KOTVA e-mailem.

Přidat názor - vložte vlastní názor, doporučení, hodnocení nebo zkušenost k tématu Akcie KOTVA.

 Burza Prime 16:29 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  672.00  +0.45% 
 ČEZ  946.50  -0.21% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 126.00  +0.85% 
 GEN DIGITAL  557.00  -1.42% 
 GEVORKYAN  256.00  0.00% 
 KOFOLA CS  296.00  -0.34% 
 KOMERČNÍ BANKA  773.00  -0.64% 
 MONETA MONEY BANK  98.20  -1.41% 
 PHILIP MORRIS ČR A  14 960.00  0.00% 
 PHOTON ENERGY  44.50  -1.44% 
 PILULKA LÉKÁRNY  175.00  -1.69% 
 PRIMOCO UAV SE  800.00  -1.23% 
 VIG  736.00  +0.68% 
Komodity online
 Ropa 78.34 USD 20:34   
 Zlato 2348.43 USD 20:34   
 Stříbro 30.61 USD 20:34   
 Káva 226.43 USD 20:34   
 Cukr 18.79 USD 20:34   
 Bavlna 73.16 USD 20:34   
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.