Zapomínáte květiny zalévat? Vyzkoušejte terária, malé a téměř bezúdržbové džungle

Vlhkomilná terária mají mnoho výhod, tou hlavní je, že se o ně nemusíte téměř starat. Jsou ideální do prostor, kde není moc slunce, ozvláštní třeba tmavší předsíň nebo suterénní byt. Návod, jak si doma podobné terárium vyrobit, přináší Lenka Hrubá ze Zahrady na niti, kde případně seženete i už hotová, osázená terária nebo potřeby na jejich výrobu.

Vlhkomilná terária fungují na principu mikroklimatu, které rostlinám vytvoříte ve skleněné nádobě. Otevřená větrající terária je potřeba udržovat stále vlhká, takže se zalévají častěji, zhruba jedenkrát týdně. Uzavřená terária není potřeba zalévat vůbec, jen jednou za týden či za dva vyvětrat. Tyto džungle ve skle jsou ideální pro zabijáky rostlin, ale i pro zvídavé děti nebo pro ty, co mají spíše tmavé byty a většině rostlin se u nich nedaří. Vlhkomilná terária kromě přímého slunce přežijí téměř vše. A odvděčí se vám svým exotickým vzhledem.

Jak si vyrobit vlastní vlhkomilné terárium podle Lenky Hrubé

Pro osázení použijte skleněnou nádobu s menším otvorem, aby neunikala vlhkost. Pokud jste zruční, použijte i uzavíratelnou nádobu s úzkým hrdlem, ale pro začátečníky jsou vhodnější nádoby s otvorem dostatečně velkým na to, aby jím prostrčili ruku.
Vlhkomilná terária udržují mikroklima

Pro osázení budete potřebovat:

   ●        terárium,

●        rostliny na osázení, vlhkomilné a malé, mechy, kapradiny a podobně v přiměřeném počtu a velikosti, seženete je i v Zahradě na niti,

●        dlouhou pinzetu (v případě, že se chystáte osázet nádobu, do které neprostrčíte ruku),

●        různě velké kamínky, menší na drenáž, větší jako dekoraci,

●        lžičku na nasypání substrátu,

●        substrát na pokojovky,

●        rozprašovač s úzkým proudem nebo stříkací odměrku s hubičkou na zalití a očištění terária

Jaké zvolit rostliny? Na výběr máte z nejrůznějších mechů, kapradin, fitónií, pokojových břečťanů, použít můžete i citlivku (Mimosa pudica), domácí štěstí (Solerolia soleirolii) nebo listem drobnější poděnky (Tradescantia). A jakékoliv další druhy, které milují spíše tmavé a vlhké podrosty. V teráriu vypadají lépe spíše drobnější rostliny. Pro představu si vybrané kousky postavte vedle terária, abyste lépe odhadli, kolik se jich tam vejde. Klidně jich použijte méně, ať se mohou pěkně rozrůst.

  1. Máte připravenou nádobu, rostliny i další potřeby? Začněte tím, že zkontrolujete terárium, aby bylo čisté a suché, aby se na něj nelepily kousky materiálu.
  2. Poté vytvořte drenážní vrstvu z drobných kamínků, zhruba 2 až 3 centimetry vysokou. Ta slouží k tomu, aby rostliny v případě přelití nestály ve vodě.
  3. Další krok je nasypání substrátu. Zde je nejdůležitější jeho vlhkost. Měl by být mírně vlhký, aby byl stále sypký a zároveň šel dobře udusat. Terárium bude po osázení ještě potřeba zalít, proto si dejte pozor, aby substrát nebyl vlhký moc. Příliš mokrý substrát vám navíc zašpiní stěny terária a to není žádoucí. Substrát opatrně nasypejte v 1 až 2centimetrové vrstvě a prsty nebo lžičkou udusejte.
  4. Teď je čas na rostlinky. Po jedné je vkládejte do nádoby a okolo po lžičkách přidávejte další substrát tak, aby kořeny rostlin byly zcela zasazené a vznikla alespoň 5centimetrová vrstva zeminy.
  5. Terárium můžete dekorovat kameny různých velikostí, mechem, klacíky… Hlavní je, aby se vám terárium líbilo a působilo přirozeně.
  6. Nakonec je potřeba terárium ještě očistit od zbytků substrátu na skle i rostlinách. K tomu může posloužit rozprašovač nastavený na proud místo mlhy, stříkací odměrku z výtvarných potřeb nebo obyčejný papírový kapesník.

Jak o terárium pečovat? Jednou za čas vyberte odumřelé části rostlin, aby nezačaly plesnivět. Uzavřené terárium je třeba větrat, ale není třeba zalévat. U otevřené nádoby je to naopak, ta větrá sama, ale zhruba jedenkrát za týden až za dva bude potřeba zalít, aby byl substrát stále vlhký. Terárium umístěte do polostínu na světlé místo bez přímého slunečního záření a bude vám dělat radost léta.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie



Články Interiéry