TNBiz (TN.cz)
Investice  |  11.06.2013 18:00:08

POZOR NA LICHVÁŘE: Lidé v zatopených oblastech mohou být snadnou obětí! Poradíme, jak na ně

Přírodní katastrofy sebou samozřejmě následně přinášejí i poptávku lidí po nejrůznějších půjčkách. Mnozí totiž nemají dostatečnou peněžní rezervu, aby mohli své domovy dát do pořádku a pomoc obcí a státu má své limity. Celá řada lidí zasažených povodní tak musí sáhnout po bankovní či nebankovní půjčce.

 

Vzniká tak ale i prostor pro nejrůznější lichváře, které neodradí ani to, že v době živelné katastrofy je prokázaná lichva trestána zákonem mnohem přísněji. Příkladem může být osud pana Vlastimila ze Zálezlic na Mělnicku. Jeho obec kompletně povodně vytopily už v roce 2002 a lichváři a nejrůznější pochybní poskytovatelé půjček se na nešťastné lidi slétli ze všech stran.

 

 

Ani on v nelehké situaci půjčce neodolal. Ač si ale půjčil pouze několik desítek tisíc korun, nyní dluží téměř milion a hrozí mu, že příjde o všechno.

 

Na co si dát hned od začátku pozor?

 

Mnoha potížím se dá už v zárodku vyhnout. Informovanost je při výběru úvěrové společnosti zcela zásadní podmínkou! Než cokoli podepíšete, prověřte si subjekt od kterého si půjčujete v obchodním rejstříku. Důležitým vodítkem také je, zda je poskytovatel půjčky členem České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Pokud není, zbystřete!

 

 

Stejně tak je potřeba se mít na pozoru před těmi, kteří poskytují půjčky pouze do výše 5 tisíc korun. A to i v případě, že takových půjček nabídnou několik naráz a součet tak dává už pěknou částku. Hranice 5 tisíc totiž není dána vaší schopností splácet, ale tím, že taková půjčka nepodléhá zákonu o spotřebitelském úvěru. Jde o jeden ze základních poznávacích znaků novodobých lichvářů, kteří jsou následně schopni na základě takové mikropůjčky vyždímat z lidí mnohem více peněz na nejrůznějších sankcích a poplatcích.

 

Kdy volat Českou obchodní inspekci

 

Poměrně nedávno začala ale účinkovat novela zákona, který postavení lidí proti lichvářům výrazně zlepšila. Ta reaguje na některé oblíbené triky lichvářů a pochybných poskytovatelů půjček. Pokud se s nimi člověk setká, měl by nejlépe kontaktovat Českou obchodní inspekci. A o co konkrétně jde?

 

Směnky

 

Ještě minulý rok bylo jednou z nejoblíbenějších praktik přinutit člověka podepsat směnku, která má úvěr zajišťovat. Lidé ji přitom podepisují s vědomím, že jde jen o jakousi pojistku pro případ nesplácení a nikdy na ni de facto nedojde. Jenomže novodobí lichváři v takovém případě číhají na moment, kdy se například opozdí splátka, a následně na základě neuvěřitelně vysokých sankcí směnku uplatní.

 

Vysoké jištění

 

Dalším případem, který je už v současnosti nelegální, je požadavek na mnohem vyšší zajištění, než je výše úvěru. Lidé bývali nuceni například ručit za malou částku svou nemovitostí. Snahou lichvářů v takovém případě nebylo, aby člověk půjčku splatil, ale naopak aby získali nemovitost, kterou za ni ručí.

 

Půjčky pro každého

 

Dalším signálem, že se nejedná o poctivého obchodníka, je ochota poskytnout půjčku komukoliv. Spotřebitelský úvěr je totiž nově možné poskytnout jen tehdy, pokud "bude po posouzení úvěruschopnosti spotřebitele s odbornou péčí zřejmé, že spotřebitel bude schopen spotřebitelský úvěr splácet“. Pokud vám nebo někomu z blízkých nechce žádná renomovaná společnost či banka půjčit a najednou se objeví někdo, kdo ano, je to podezřelé.

 

Telefonní linky

 

Nově také nesmí být tyto úvěry sjednávány na placených telefonních linkách. Těch bylo ještě nedávno v provozu velké množství, od platnosti nového zákona jich ale výrazně ubylo. Jejich smyslem přitom nebylo dojednat s někým úvěr, ale získat peníze ze samotného telefonátu, který byl vysoce zpoplatněn. Šlo hlavně o linky začínající "devítkou“.

 

Pokud si chcete vzít půjčku a mít jistotu, že je poskytovatel solidní, využijte kalkulačky Finančního rádce TN.cz. Ty vám pomohou srovnat si všechny nabídky na trhu a najít tu nejvýhodnější.
 

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688