Tachyon

Tachyon

Tachyon (z řec. ταχύς – rychlý) je hypotetická, dodnes neprokázaná částice pohybující se nadsvětelnou rychlostí, jejíž hmotnost je vyjádřena imaginárním číslem. Oproti klasickým částicím by se tachyony chovaly paradoxně – se zvyšující se energií by se zpomalovaly a se snižující zrychlovaly. Z hlediska matematického formalismu jsou takové částice přípustné, ale žádná všeobecně přijímaná současná fyzikální teorie je neobsahuje, nejsou nutné k vysvětlení žádného dosud známého pozorovaného jevu. Podle principu Occamovy břitvy se tedy předpokládá, že neexistují.

Hypotéza

Z hlediska speciální teorie relativity by šlo o částice pohybující se po prostorupodobných světočarách. V tomto formalismu by měly ryze imaginární klidovou hmotnost, nebylo by možné je zpomalit pod rychlost světla a porušovaly by kauzalitu. Tachyony se rovněž vyskytovaly v původní bosonové teorii strun. Pozdější teorie superstrun zahrnuje i fermiony a existenci tachyonů již nepřipouští.

Nadsvětelná rychlost neutrin při experimentu OPERA

V září 2011 byla zveřejněna informace vědců z CERNu, že při experimentu OPERA byla naměřena nadsvětelná rychlost neutrin. Dne 22.02.2012 byly zpochybněny výsledky tohoto experimentu[1] kvůli zjištěným závadám na hardwaru.[2]

Tachyony v tvorbě sci-fi

Tachyonové částice jsou jedním ze základů fiktivních technologií v amerických sci-fi seriálech:

  • Nejvíce jsou zmiňovány a používány v sérii Star Trek: Vesmírná loď Voyager. Zde jsou používány k tzv. transwarpovému pohonu, k vytváření časoprostorových anomálií a časových interdimenzionálních riftů (proudů) (rift – angl. trhlina), které je možné vytvořit tzv. chrono-deflektorem s nedio-tachyonovým pulzem. Jsou také základem pro spouštěcí sekvenci borgského transwarpového pohonu.
  • Tachyon se také objevil v kultovním seriálu britské BBC Červený trpaslík (Red Dwarf) v díle "Hololoď", kde se celá hololoď skládala právě z Tachyonů a mohla tak cestovat mimořádnou rychlostí.
  • O tachyonu se rovněž hovoří v seriálu The Flash, kde je doktor Harrison Wells chtěl využít ke vlastnímu zrychlení na rychlost dostatečnou k pohybu časem zpět do svého časoprostoru.
  • Tachyony byly též zmíněny ve filmu Svět podle Prota (K-PAX, 2001), kde jimi Prot vysvětluje své meziplanetární cestování nadsvětelnou rychlostí.
  • Ve filmu Země zítřka je pomocí zařízení používající tachyonů předurčen datum zániku planety Země.
  • Další možné použití je nastíněno ve hře Ground Control II.: Operation Exodus, kde jsou při galaktické komunikaci používány tachyonové vysílače.
  • V knize Archa (část druhá) od Alastaira Reynoldse je použito termínu tachyonová hmota při popisu nehody, která se udála v rámci výzkumů setrvačnosti.
  • V knize Trosečníci v čase od Margaret Peterson Haddix se o tachyonech mluví.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tachyón na slovenské Wikipedii.

  1. Záhadný výsledek: částice rychlejší než světlo popírají Einsteinovu teorii. iDNES.cz [online]. 2011-09-22 [cit. 2023-05-30]. Dostupné online. 
  2. Konec senzace: Neutrina jsou pomalejší než světlo. Chyba byla v hardwaru. iDNES.cz [online]. 2012-02-22 [cit. 2023-05-30]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Tachyon
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.