Prozatímní koaliční správa

Prozatímní koaliční správa
سلطة الائتلاف المؤقتة
Coalition Provisional Authority
  2003–2004  

vlajka

znak
Geografie
Obyvatelstvo
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
Baasistický Irák
Následující
Irák

Prozatímní koaliční správa (arabsky سلطة الائتلاف المؤقتة‎, anglicky Coalition Provisional Authority, zkr. CPA) byla založena jako přechodná vláda Iráku po invazi do země 20. března 2003 ze strany Spojených států, Spojeného království, Austrálie a Polska, které tvořily mnohonárodní (koaliční) síly s cílem vyhnat Saddáma Husajna.

Fungování správy

Paul Bremer (druhý zleva) a čtyři členové Irácké vládní rady (zleva): Mowaffak al-Rubaie, Ahmed Chalabi, Adnan Pachachi a Adil Abdul-Mahdi

Prozatímní koaliční správa se ustavila s odvoláním na válečné právo a na rezoluci 1483 Rady bezpečnosti OSN, která uznala dopis od stálých zástupců při OSN Velké Británie a USA ze dne 8. května 2003 oznamující převzetí moci.[1] Fungovala jako de facto vláda Iráku až do svého rozpuštění v červnu 2004. V čele CPA stál původně Jay Garner, bývalý armádní důstojník, ale jeho působení ve funkci bylo krátké. Poté, co rezignoval, jej nahradil Paul Bremer, který stál v čele CPA až do předání moci irácké prozatímní vládě. Krátce po svém uvedení do úřadu Bremer vydal dvě nařízení. První se týkalo členů strany Baas, kteří byli propuštěni ze svých funkcí ve státní správě a nadále v budoucnosti nesměli působit na oficiálních postech. O týden později vydala CPA druhé nařízení, které rozpustilo veškeré bezpečnostní složky v Iráku.[2] Hlavní odpovědnost CPA spočívala ve stabilizaci politické situace, vytváření podmínek pro ustavení nové irácké vlády a stimulaci ekonomické obnovy. CPA rovněž příslušel nábor a výcvik iráckých bezpečnostních sil zodpovědných zpočátku především za ochranu kritické infrastruktury.[3]

Zároveň byla zřízena Irácká vládní rada (Iraqi Governing Council – IGC) jako prozatímní parlament. IGC se skládala z různých iráckých politických, náboženských a kmenových vůdců, kteří poskytovali CPA poradenství při vedení země, až do prvních svobodných voleb a vypracovala prozatímní ústavu.

Z geografického hlediska byla správa rozdělena do čtyř oblastí:

  • CPA North – ústředí v Irbílu
  • CPA Central – ústředí v Bagdádu
  • CPA South Central – ústředí v Hille
  • CPA South – ústředí v Basře

Hlavním úkolem správy bylo přivést Irák na cestu demokracie, tedy vytvoření demokratické sekularizované ústavy a následné zapojení Iráku do světového kapitalistického systému. Tržní reforma měla proběhnout podobně jako v zemích východního bloku v devadesátých letech. První měla být reforma měny, poté investiční zákony, změna tarifů a cel, snížení daní, otevření země zahraničním investorům a privatizace státních firem.[2] Dne 28. června 2004 předala CPA řízení země irácké Vládní radě vedené Ajádem Allávím, která se ujala řízení zemi podle přijaté prozatímní ústavy a zahájila přípravu na první svobodné volby.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Coalition Provisional Authority na anglické Wikipedii a Koaličná dočasná vláda na slovenské Wikipedii.

  1. GREENSTOCK, Jeremy; NEGROPONTE, John. Letter dated 8 May 2003 from the Permanent Representatives of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the United States of America to the United Nations addressed to the President of the Security Council [online]. [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. 
  2. a b SEDLÁK, Roman. Válka v Iráku 2003: Konflikt v Perském zálivu v perspektivě americké zahraniční politiky. Praha, 2010 [cit. 2022-04-21]. Bakalářská práce. Univerzita Karlova – Fakulta sociálních věd. Vedoucí práce PhDr. Jaromír Soukup Ph.D.. Dostupné online.
  3. GALATÍK, Vlastimil, a kol. Postkonfliktní stabilizace – příklad Iráku. Brno: Univerzita obrany – Ústav strategických studií, 2007. ISBN 978-80-7231-249-8. 

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Prozatímní_koaliční_správa
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V