Pražské stavební předpisy schváleny, zbývá dokončit Metropolitního plán

Pražští radní dnes po mnohaměsíčních průtazích schválili takzvané Pražské stavební předpisy ve znění ratifikovaném Evropskou komisí. Končí tak více než jednoleté období nejistoty a neuvěřitelného chaosu, které v hlavním městě panovalo od začátku loňského roku, kdy ministerstvo pro místní rozvoj pozastavilo účinnost tohoto důležitého stavebního předpisu.

Zmatení nebyli jen developeři a stavebníci, ale i stavební úřady. Jejich pracovníci opakovaně prohlašovali, že netuší, podle jakého předpisu mají nové stavby schvalovat. Stavby totiž měli posuzovat podle různých předpisů, jejich volba záležela na datu předložení stavebního záměru do schvalovacího procesu. Výsledkem bylo, že nedůstojné několikaleté schvalování, které minulé vedení města protlačilo silou těsně před komunálními volbami bez projednání s nadřízeným ministerstvem, paralyzovalo přípravu staveb na celém území města.

Developeři museli své dlouho dopředu připravené záměry narychlo přepracovávat, což je stálo mnoho milionů korun navíc. Některé firmy své projekty dokonce raději zcela pozastavily. I kvůli tomu počet dostupných nových bytů v hlavním městě výrazně klesl. Zatímco na konci loňského září bylo podle našich statistik v nabídkách developerů 6400 dostupných bytů v Praze, na konci letošního března si mohli zájemci o nové bydlení vybírat už jen z 5583 volných bytů

Doufáme, že dnešní schválení PSP odblokuje tento nevyhovující a nepřehledný stav a firmy opět budou moci připravovat nové projekty tak, aby dokázaly uspokojit stále velmi vysokou poptávku lidí po novém bydlení v Praze. Důležité nyní je, aby nové předpisy platily co nejdéle a bez výrazných změn. Pro developera, který plánuje na dlouhé roky dopředu, není nic horšího, než neustále se měnící předpisy.

Vedení města, které několik dlouhých měsíců zcela paralyzovala koaliční krize, má před sebou ještě jeden zásadní úkol, který bez nadsázky rozhodne o budoucí podobě města na dlouhá desetiletí dopředu. Tím je dokončení takzvaného Metropolitního plánu, jehož příprava už začíná nabírat zpoždění. Ve většině velkých měst západní Evropy platí, že nejpozději po uplynutí jednoho desetiletí se plán přehodnotí a připraví se nové plochy pro další rozvoj. Bez toho se z města stane mrtvé místo. To se nyní v Praze bohužel pomalu stává, protože vhodných pozemků pro přirozený rozvoj Prahy velmi rychle ubývá. Někteří majitelé pozemků se toho nyní snaží zneužít a požadují nepřiměřené ceny, které neodpovídají možnostem využití jejich pozemku. Pokud se bude příprava nového územního plánu stále prodlužovat, budou se tyto problémy stupňovat. Nakonec by to mohlo vést až k tomu, že se zcela zastaví jakákoliv výstavba na území hlavního města.

 RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy