mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  17.05.2021 19:27:00

Aktuální podmínky pro cestování do Spojeného království platné od 17. května 2021

Aktuální podmínky pro cestování do Spojeného království platné od 17. května 2021

14.05.2021 / 21:15 | Aktualizováno: 17.05.2021 / 19:27

Všichni cestující do Anglie ze zahraničí musí od 15.2. k již požadovaným předletovým testům absolvovat navíc další COVID-19 testy ve 2. a 8. dni karantény. Testy je nutné rezervovat JIŽ PŘED CESTOU DO UK online na portálu.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR a NÁVRAT DO ČR

Informace k podmínkám návratu do ČR jsou pravidelně aktualizovány na stránkách MV : Pravidla vstupu do České republiky

Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.  Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR, jejichž výklad přináší MZV ČR pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Odběrové centrum na Letišti Václava Havla v Praze

Seznam odběrových míst v ČR

2. VSTUP NA ÚZEMÍ SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ A TRANZIT:

Od 17. 5. 2021 se změnily některé podmínky pro cestování do UK. Nová pravidla pro vstup se řídí semaforem, ve kterém jsou země rozděleny do 3 skupin - bližší informace naleznete zde.

Česká republika je zařazena do "oranžové" skupiny. Podle pravidel v téo skupině platí povinnost prokázat se PŘED odjezdem/odletem do Anglie negativním testem na koronavirus, ne starším než 72 hodin. Opatření se vztahuje na leteckou, lodní i železniční dopravu a platí pro všechny cestující s minimem výjimek. Uznávaným druhem testu jsou PCR test, antigenní (LF) a LAMP, ovšem testy musejí splňovat stanovené parametry účinnosti. Je povinností mít o takovém testu certifikát vydaný v angličtině, francouzštině či španělštině, který obsahuje sadu povinných údajů, viz podrobnosti. Negativní test je zapotřebí prokázat přepravní společnosti již před odjezdem do UK. Cestujícím, kteří nebudou mít při přechodu UK hranic test k dispozici, hrozí pokuta ve výši nejméně 500 GBP.

Cestující také musejí vyplnit příjezdový formulář (nejdříve 48 hod. před příjezdem do UK) a vztahují se na ně veškerá opatření lockdownu. Bez ohledu na negativní před-odletový test po příjezdu do UK i nadále platí pro cestující povinná (domácí) karanténa v délce 10 dní.

Výjimky z povinnosti nechat se otestovat před cestou mají děti do 11 let, cestující z tzv. Common Travel Area (Spojené království, Irsko, ostrov Man a ostrovy Jersey a Guernsey), a v omezené míře také mezinárodní nákladní přepravci či cestující ze 3 oblastí, kde není možné nechat se před odletem otestovat (Falklandské ostrovy, Svatá Helena a Ascension).

Všichni cestující do Anglie ze zahraniční musí dále absolvovat testy na COVID-19 ve 2. a 8. dni karantény navíc k již požadovaným předletovým testům. Testování po příjezdu na území se netýká dětí mladších 5 let. Testy je nutné rezervovat JIŽ PŘED CESTOU DO UK online na tomto portálu. Číslo testovacího balíčku následně cestující musejí PŘED CESTOU do UK vyplnit do příletového kontaktního formuláře. Balíček dvou testů si cestující hradí sám, cena balíčku se pohybuje v závislosti na dodavateli od 170 GBP. Současně se ihned po příjezdu musejí všichni cestující izolovat po dobu 10 dnů. Balíček s testy bude cestujícím doručen kurýrem na místo, kde se izolují. Testy si izolovaní cestující provádí sami v určené dny a kurýr je následně vyzvedne a odveze na vyhodnocení. Pokud bude výsledek kteréhokoliv z testů testu pozitivní, cestující musejí zůstat v karanténě dalších 10 dní. Cestující, kteří by neabsolvovali první test, by se vystavili pokutě 1000 GBP a pokutě 2000 GBP, pokud neabsolvují druhý test. Cestující si mohou zkrátit 10 denní karanténu tím, že 5. den po příletu absolvují za příplatek další komerční test v rámci schématu Test to Release – pokud je negativní, mohou karanténu ukončit, nadále však mají povinnost absolvovat i OBA testy z cestovního balíčku (2. a 8. den po příletu; smyslem testu 2. den po příletu je identifikace případné zahraniční mutace koronaviru, smyslem testu 8. den vyloučení šíření nákazy).

Důrazně doporučujeme, aby cestující měli před cestou do Velké Británie nachystány ke kontrole vytištěné tyto dokumenty:

  • Potvrzení o negativním testu v angličtině
  • Vyplněný travel locator
  • Potvrzení o objednání a zaplacení balíčku dvou popříjezdových testů (2. a 8. den po příletu bez ohledu na dobu pobytu)

Cestující přijíždějící do Anglie ze zemí zařazených do červeného seznamu semaforu se řídí přísnějšími pravidly. Bližší informace zde.

Upozorňujeme, že Skotsko, Severní Irsko a Wales postupují v oblastech veřejného zdraví samostatně.

Ověřte si prosím aktuální informace k jednotlivým zemím na těchto stránkách - Skotsko zde, Wales zde, Severní Irsko zde.

 

3. DOPRAVA A TRANZIT:

Pozemní nákladní přeprava i pozemní přeprava osob (občanů EU) je umožněna a to jak mezi trajektovými terminály v Doveru a Calais, tak na železniční lince Folkestone-Calais. Komerční autobusová doprava v tuto chvíli funguje s omezeným provozem.

Tranzit přes konkrétní země - laskavě prosíme o kontrolu aktuálních podmínek přepravy v rozcestníku MZV ČR.

 

4. OPATŘENÍ:

Všem cestujícím je důrazně doporučeno přicestovat pouze v nejnutnějších případech, opětovně upozorňujeme, že je nutné splnit veškeré podmínky pro vstup na území Velké Británie a dodržovat platná karenténní opatření.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:


Další informace o vládních omezeních ve Spojeném království je možné nalézt ZDE.

Web britského Ministerstva zdravotnictví ZDE, NHS ZDE a Ministerstva dopravy ZDE.

Cestovní doporučení britské vlády ZDE.

MZV na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána množstvím zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.

MZV zároveň důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.