mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  06.05.2021 09:41:00

Omezení cestování do Švédska v souvislosti s šířením COVID-19 (6.5.2021)

Omezení cestování v souvislosti s šířením COVID-19

06.05.2021 / 09:30 | Aktualizováno: 06.05.2021 / 09:41

Velvyslanectví ČR ve Stockholmu doporučuje občanům sledovat aktuální informace na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věci ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Při cestách do Švédska najdete aktuální informace na stránkách Krisinformation .

Aktuální informace na stránkách Ministerstva zahraničních věci ČR a na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR, NÁVRAT DO ČR

 

Od 4. 5. 2021 se nově stanoví podmínky pro vstup na území ČR pro všechny osoby (tj. i občany ČR) přijíždějící ze Švédska dle kategorizace zemí. Švédsko je zařazeno v kategori "tmavě červená - země s velmi vysokým rizikem nákazy".

VELMI VYSOKÉ RIZIKO NÁKAZY (tmavě červená): Čeští občané, jejich rodinní příslušníci a občané EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizinci s trvalým pobytem v ČR musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o provedení antigenního testu provedeného max. 24 hodin před započetím cesty nebo RT-PCR test max 72 hodin před započetím cesty.

Po příjezdu musí všechny osoby podstoupit 5 dní karanténu a následně nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den, od vstupu RT-PCR test provedený v ČR. Výsledek testu bude automaticky předložen místně příslušné hygienické stanici prostřednictvím informačního systému.

Pro všechny výše uvedené kategorie v případě pozitivního testu na přítomnost SARS-CoV-2 méně než 14 dnů před plánovaným vstupem na území ČR platí

  • doprava - tyto osoby mají povinnost přepravovat se na území ČR a poté v rámci území ČR individuální dopravou, je-li to možné. Pokud přeprava individuální dopravou není možná, je taková osoba v případě přepravy veřejnou dopravou povinna informovat o možném přetrvávajícím onemocnění COVID-19 před započetím cesty dopravce.
  • informační povinnost + karanténa - po vstupu na území, jsou tyto osoby, povinny informovat zdravotnické pracovníky provádějící test na přítomnost SARS-CoV-2 a místně příslušnou krajskou hygienickou stanici o možném přetrvávajícím onemocnění COVID-19; dále jsou povinny dodržovat po vstupu na území ČR izolaci, a to po dobu 3 dnů od odeznění příznaků onemocnění, nejméně však 14 dní od prvního testu, který prokázal přítomnost SARS-CoV-2, a to pokud krajská hygienická stanice nerozhodne jinak.

Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS.

V případě prodělání onemocnění covid-19: Výše uvedené povinnosti předložení negativních testů neplatí pro občany České republiky, občany Evropské unie a držitele platného dlouhodobého víza, průkazu o povolení k dlouhodobému, přechodnému nebo trvalému pobytu na území České republiky vydaných Českou republikou, kteří předloží písemné lékařské potvrzení v anglickém jazyce, a to lékařem působícím v České republice nebo v jiném členském státě Evropské unie o tom, že nemají klinické známky onemocnění COVID-19, prokazatelně prodělali onemocnění COVID-19, absolvovali podle platných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví nebo opatření jiného členského státu Evropské unie izolaci ve stanoveném rozsahu z důvodu pozitivního výsledku RT- PCR testu a o tom, že od prvního pozitivního výsledku RT-PCR testu neuplynulo více než 90 dní; potvrzení musí obsahovat razítko, identifikační údaje lékaře a telefonické spojení; možný vzor potvrzení je zveřejněn na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Podrobnější informace o podmínkách pro vstup na území České republiky.

Vzory potvrzení o prodělání onemocnění covid-19 a výsledku antigenního testu naleznete zde: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx

Informace o odběrových místech, kde je možné si nechat udělat test PCR bez doporučení či žádanky od lékaře v ČR.

Možnost antigenních a rt-PCR testů na mezinárodním letišti Arlanda ve Stockholmu:

https://en.doclab.se/tj%C3%A4nster-arlanda

http://airportsky.se/home.html

https://lakarintyg.se/home/

Další možná místa k získání cestovních certifikátů resp. testování na covid-19:

https://web.archive.org/web/20210116212208/https://www.folkhalsomyndigheten.se/the-public-health-agency-of-sweden/communicable-disease-control/covid-19/tests-for-travel-certificates/

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ ŠVÉDSKA A TRANZIT:

Od 6. 2. 2021 mají všichni cizinci starší 18 let povinnost při vstupu na území Švédska prokázat se negativním testem na covid-19 (antigenní test, PCR test, TMA-test, LAMP-test), který není starší než 48 hodin.

V souvislosti s výskytem nové mutace viru je aktuálně omezen vstup na území Švédska z Velké Británie. Do Švédska jsou vpuštěny pouze osoby, na které se vztahují výjimky.

Výjimky se vztahují na osoby, které ve Švédsku žijí nebo pracují. Více informací naleznete zde:

https://polisen.se/en/the-swedish-police/the-coronavirus-and-the-swedish-police/faq/

https://www.krisinformation.se/en/hazards-and-risks/disasters-and-incidents/2020/official-information-on-the-new-coronavirus/visiting-sweden-during-the-covid-19-pandemic

 

3. DOPRAVA ve Švédsku:

Doprava po Švédsku není omezena.

Letecké spojení mezi ČR a Švédskem je možné se společností ČSA.

Pro potřeby tranzitu přes Německo a Polsko si ověřte aktuální informace na velvyslanectví ČR v příslušné zemi.

 

4. OPATŘENÍ ve Švédsku:

Švédské úřady nevyhlásily plošná omezení s výjimkou zákazu hromadných akcí nad 8 osob. Doporučují dodržování bezpečné vzdálenosti 2 m mezi lidmi na veřejnosti, nošení roušky v hromadné dopravě.

Švédské úřady doporučují po příjezdu do Švédska zůstat v karanténě / izolaci nejméně po dobu 7 dnů a 5. den po vstupu na území podstoupit test na covid-19.

Více informací naleznete zde: https://www.folkhalsomyndigheten.se/the-public-health-agency-of-sweden/communicable-disease-control/covid-19/if-you-are-planning-to-travel/recommendations-for-those-travelling/

 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

V případě zdravotních problémů a příznaků onemocnění COVID-19 ve Švédsku volejte linku 1177.

Více informací o situaci v zemi a podmínkách cestování najdete na stránkách švédské vlády Krisinformation

Informace švédské policie k omezením souvisejícím s pandemií viz https://polisen.se/en/the-swedish-police/the-coronavirus-and-the-swedish-police/travel-to-and-from-sweden/

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestování


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.