mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  05.05.2021 20:30:00

Pravidla pro vstup do USA a povinnosti při návratu z USA do ČR.

COVID - 19: Pravidla pro vstup a povinnosti při návratu do ČR.

01.03.2021 / 17:45 | Aktualizováno: 05.05.2021 / 20:30

Ministerstvo zdravotnictví vydalo dne 3. května 2021 aktualizované ochranné opatření k podmínkám vstupu do České republiky.

Osoby, které byly očkovány na území České republiky a kterým byl vystaven certifikát Ministerstva zdravotnictví, mohou po uplynutí 14 dnů od plně ukončeného očkování cestovat z oranžových a červených zemí Evropské unie bez nutnosti testování a bez omezení volného pohybu na území. Tato výjimka se netýká cest z velmi vysoce rizikových zemí (tmavě červených) zemí EU - v současné době jde o Chorvatsko, Kypr, Francii, Litvu, Nizozemí a Švédsko.

Od 27. dubna 2021 byl seznam zemí s extrémním rizikem nákazy rozšířen o Indii (viz ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví). Cestování do těchto zemí je až na výjimky zakázáno. Současně vláda schválila změnu ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ke vstupu do České republiky.

Znění aktualizovaného ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví naleznete zde.

Obecná pravidla zobrazuje tabulka níže. Veškeré relevantní informace jsou publikovány na stránkách Ministertsva vnitra.

Pravidla pro vstup osob na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví

Příjezdový formulář se nachází v odkazu: https://plf.uzis.cz/

Doklad o vyplnění Příjezdového formuláře je nutno odevzdat při hraniční nebo pobytové kontrole.

E-mailová linka pro dotazy související s podmínkami vstupu na území ČR: cestovani.covid19@mvcr.cz

Doporučujeme, abyste si před cestou z USA do Evropy ověřili u přepravující letecké společnosti podmínky pro přijetí cestujících k přepravě a pro tranzit na přestupních letištích. Přehled aktuálně platných pravidel vstupu cizinců je k dispozici na webu IATA.

V současné době je možné letecky přicestovat z USA až do České republiky. Je však nutno přestupovat na území jiných států, neboť v současné době neexistuje přímé letecké spojení do Prahy.

Doporučujeme prostudovat webové stránky našich velvyslanectví ve státech, kde budete přestupovat. Slouží k tomu Rozcestník informací k cestování do ostatních států.

Vybrané webové stránky velvyslanectví v Berlíně, Bratislavě, Bruselu, Haagu, Londýně, Paříži, Vídni a Varšavě.

Seznamte se též s informacemi na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pokud žijete v USA a vracíte se do ČR s platným českým pasem spolu s blízkým rodinným příslušníkem, který má pas americký, vztahuje se na něj výjimka ze zákazu vstupu občanů třetích zemí v červené zóně bod I/I. 9. e) Ochranného patření Ministerstva zdravotnictví.

Rodné a oddací listy si vezměte české i americké. Pokud máte jen české matriční doklady, nechte si je přeložit do angličtiny.

Zjistěte si proto podmínky tranzitu rodinných příslušníků u zastupitelského úřadu státu, přes který budete tranzitovat nebo letecké společnosti.

Může se stát, že již při odbavení na letišti v USA bude třeba doložit, že do ČR cestujete na delší dobu či z nějakého závažného důvodu a nikoliv jen na běžnou krátkodobou návštěvu či za turistikou.

Dále doporučujeme sledovat informace na portálech:

Vlády ČR

Ministerstva zahraničních věcí ČR

Ministerstva zdravotnictví

 

Dotazy ohledně podmínek vstupu na území ČR můžete zaslat na e-mailovou adresu Ministerstva vnitra ČR: cestovani.covid19@mvcr.cz

Pro získání základních odkazů a informací o cestách do okolních států lze kontaktovat call centrum MZV na telefonním čísle +420 222 264 222.

 

Vzor lékařského potvrzení o výsledku testu PCR na průkaz SARS-CoV-2 k doložení při překročení hranice ČR též naleznete na portálu Ministerstva vnitra ČR.

Dále doporučujeme navštívit webové stránky:

Krajské hygienické stanice

Rady a doporučení pro domácí karanténu

Informaci o odběrových místech, kde si mohou nechat občané udělat test, i když nemají příznaky ani doporučení či žádanku od lékaře naleznete například na portálu zdravotní pojišťovny Ministerstva zdravotnictví ČR v odkazu https://www.zpmvcr.cz/sites/www.zpmvcr.cz/files/dokumenty/2020-12/seznam-odberovych-center-a-mist_0.pdf.

 

V případě jakýchkoliv příznaků počínajícího infekčního onemocnění, jako je zejména zvýšená teplota, kašel, dušnost, zažívací obtíže, ztráta čichu, celková slabost, neprodleně oznamte tuto skutečnost telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem svému ošetřujícímu lékaři.

Dále je vhodné po návratu domů též telefonicky kontaktovat ošetřujícího lékaře, který Vám případně po nařízení karantény může vystavit tzv. eNeschopenku.

Po návratu do ČR nezapomeňte zrušit svoji registraci v aplikaci DROZD.

V USA je základním zdrojem informací o testování portál amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (Centers for Disease Control and Prevention - CDC). Dle stanoviska CDC by se testování mělo provádět jen dle stanovených priorit. V každém státě dále platí upřesňující pravidla - víz článek COVID-19: ZDRAVOTNÍ PÉČE V USA.

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář










Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.