Únor přinesl nový hypoteční rekord. Sazby klesají 11 měsíců v řadě, byť už jen těsně

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru překvapivě klesla na 1,93 procenta z lednových 1,94 procenta. Sazba se snížila jedenáctý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Únor se přitom s objemem poskytnutých hypoték téměř 30 miliard korun stal nejsilnějším měsícem v historii ukazatele.

"Na únorovém Hypoindexu je vidět, jak hypoteční trh reaguje s mírným zpožděním. Na trhu již totiž sazby začínají pomalu růst. To je dáno nejen dlouhodobě nízkou marží bank, ale i díky tomu, že počátek roku je ideální dobou pro zvyšování sazeb, aby je pak banky v rámci jarních promoakcí mohly opět mírně snížit. Dá se předpokládat, že v březnovém Hypoindexu se již tento růst projeví," uvedl hypoteční specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Objem poskytnutých hypoték vzrostl proti lednu o dalších pět miliard korun a vyšplhal se až na rekordních 29,9 miliardy korun. Letošní únor tak překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,7 miliardy korun. Ve druhém měsíci letošního roku sjednaly banky 9948 hypoték, což je o 1568 více než v lednu a o 2856 více než před rokem. Počty poskytnutých hypoték ale nerostou tak rychle jako objemy, což se odráží v průměrné výši hypotéky, která poprvé překonala hranici tří milionů korun, dodal Sýkora. Na trhu je patrný obrovský zájem o refinancování.

Česká národní banka sice ponechala na únorovém zasedání základní úrokové sazby beze změny, cena peněz na mezibankovním ale již několik měsíců roste. Bankám se tak prodražují zdroje financování hypoték. V únoru zvýšily sazby o 0,1 procentního bodu mBank a Moneta. Na konci února oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která s platností od 8. března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu. V polovině března se ke stejnému kroku odhodlala i Air Bank.


Zařazenost 17.03.2021 08:03:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/4630341/unor-prinesl-novy-hypotecni-rekord-sazby-klesaji-11-mesicu-v-rade-by...
KategorieEkonomika

Související témata

Sazba

Zprávy a články k hypotékám





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2026

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.