Patria (Patria Finance)
Akcie ve světě  |  20.10.2020 17:25:00

Aktuální vývoj ve světové ekonomice ve čtyřech grafech. A jeden dlouhodobý

Index ekonomických překvapení od Citi sleduje, jak se nová ekonomická data odchylují od projekcí. Na jaře jsme si podle něj prošli obdobím, kdy se realita ukazovala být znatelně horší než očekávání (výjimkou je Japonsko). Léto přineslo rychlý přesun do druhého extrému, v posledních týdnech ale indexy opět míří směrem dolů. Spolu s tím bych dnes rád poukázal na další tři indikátory krátkodobého vývoje a k tomu jeden pohled dlouhodobý.

Vývoj indexu od Citi ukazuje první z dnešních grafů:
1
Zdroj: Twitter

Druhý dnešní graf popisuje vývoj cen mědi a železné rudy. U prvního kovu je vývoj podobný tomu, co jsme viděli v prvním grafu. Konec křivky ale vyznívá optimističtěji, protože se neotáčí směrem dolů. O mědi se přitom někdy stále hovoří jako o „Dr. Copper“. Což má poukázat na to, že tento kov se používá v široké řadě odvětví a zemí, a tudíž jeho ceny mohou sloužit jako indikátor vývoje v celé globální ekonomice. Kdysi jsem tu ale psal, že síla tohoto indikátoru není nijak světoborná. Na druhou stranu jsme si například zde mohli přečíst názor, že měď bude ve světové ekonomice hrát stále větší roli. Takže jí jako indikátor úplně neodepisujme.

2
Zdroj: Twitter

V případě americké ekonomiky je klíčové chování spotřebitele, protože právě spotřeba domácností táhne naprostou většinu ekonomické aktivity. Další graf je z tohoto pohledu velmi optimistický, protože maloobchodní tržby v USA se po jarním propadu úplně zotavily a navíc se v podstatě vrátily na předchozí růstový trend. V tomto segmentu ekonomiky tedy vidíme nefalšované oživení tvaru „V“.

3
Zdroj: Twitter

V této souvislosti jsem tu před několika dny poukazoval na intenzivní debatu o tom, jak to v USA bude s další fiskální stimulací. Debata jde po lince „stimulace bude/nebude, a pokud nebude, pošle/nepošle to ekonomiku do opětovného propadu". Většina ekonomů tvrdí, že fiskální stimulace je naprostou nutností. Pár opozičníků poukazuje na to, že výdaje domácností zůstaly silné i poté, co v létě skončila fiskální pomoc. Ale na to se dá zase namítnout, že domácnosti poté využívaly úspor nahromaděných právě z poskytnuté pomoci (vyhladily tedy částečně svou spotřebu). Za nejrozumnější se mi zdá být východisko, podle kterého je hlavní brzdou boomu situace na straně pandemie, a co se týče fiskální pomoci, měla by pokračovat, ovšem s lepším cílením (viz i zde).

Do čtvrtice se ještě podívejme na vývoj maloobchodu (a průmyslu) v Číně. Zde naopak domácnosti hrají tak maximálně druhořadou roli. Ale cesta k posunu k nové rovnováze a překonání pasti středních příjmů vede právě přes posilování role domácností, spotřeby a služeb v celé ekonomice. Graf pak ukazuje, že do počátku letošního roku určitý posun tímto směrem probíhal, protože maloobchodní tržby rostly více, než průmyslová produkce. Jejich následný propad byl ale mnohem silnější a následné oživení se opět nese v duchu staré (ne)rovnováhy. V případě Číny je to takový evergreen.

4
Zdroj: Twitter

Pětiletý výhled

Dlouhé období je sumou období krátkých a tvar současného oživení je tedy významný i z dlouhodobějšího pohledu. Poslední graf je na rozdíl od těch předchozích právě dlouhodobý a ukazuje projekce Bank of America týkající se vývoje produktu na hlavu ve vybraných zemích v následujících pěti letech. U Číny ekonomové banky čekají, že produkt na hlavu se zvýší o více než třetinu, v Indii téměř o čtvrtinu:
5
Zdroj: Twitter


Podle grafu by náš produkt na hlavu měl být za pět let asi o 10 % výše, čímž jsme zhruba na dvojnásobku růstu v USA a také znatelně nad Německem, Dánskem, či Norskem. V Itálii by podle grafu měly produkt na hlavu stagnovat, hodně podobné by to mělo být v UK. Podotknu, že v roce 2019 se růst produktu na hlavu v USA pohyboval asi na 1,9 %. Protáhnuto na pět let by to znamenalo více než 9% celkový růst. Tedy asi dvojnásobek toho, co predikuje BofA. Růst HDP na hlavu Číny dosahoval v roce 2019 5,7 %, protáhnuto na pět let máme asi 29 %. Tedy naopak znatelně méně, než predikuje BofA.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688