Příjmy v době koronaviru - Na co máte nárok?


Jak se změní vaše příjmy v době koronaviru, pokud máte karanténu nebo ošetřovné, jste nemocní, došlo k přerušení práce kvůli uzavření pracoviště, pracujete z domova nebo jste o práci přišli.


Koronavirus - Karanténa nebo nemoc

Při karanténě nebo nemoci máte prvních 14 dnů nárok na náhradu mzdy za nemoc vyplácenou zaměstnavatelem za neodpracované pracovní dny. Od 15. dne nemoci nebo karantény máte nárok na nemocenskou.
Koronavirus - Přerušení práce

Pokud zaměstnanec nemůže pracovat, protože např. bylo uzavřeno jeho pracoviště, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci se vyplácí tzv. náhrada mzdy.

Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel v obvyklém výplatním termínu. Na náhrady mzdy související s koronavirem mohou zaměstnavatelé čerpat příspěvky od státu.


Náhrady mzdy vyplácené zaměstnavatelem v době koronaviru

Základní situace, které mohou nastat:

A) Nařízení karantény zaměstnancům - Náhrada mzdy nebo platu bude zaměstnancům vyplácena ve výši min. 60 % redukovaného průměrného výdělku. Náhrada je vyplácena 14 dní. Podrobnosti a kalkulačka jsou popsané výše v odstavci Koronavirus - Karanténa nebo nemoc.

B) Nemožnost přidělovat práci zaměstnancům z důvodu mimořádných krizových opatření vlády - Náhrada mzdy / platu bude zaměstnanci vyplácena ve výši 100 % jeho průměrného výdělku.

C) Nemožnost přidělovat práci zaměstnancům z důvodu nařízení karantény či péči o dítě u významné části zaměstnanců - Náhrada mzdy / platu bude zaměstnanci vyplácena ve výši 100 % jeho průměrného výdělku.

D) Omezení dostupnosti vstupů (surovin, výrobků, služeb) nezbytných k činnosti zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření (či obecně výpadků výroby) u dodavatele, včetně zahraničí - Náhrada mzdy / platu bude zaměstnanci vyplácena ve výši 80 % jeho průměrného výdělku.

E) Omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření v místě odbytu zaměstnavatele (ČR i zahraničí) - Náhrada mzdy nebo platu zaměstnanci vyplácena nejméně ve výši 60 % jeho průměrného výdělku.


Koronavirus - Ošetřovné, změny kvůli koronaviru

Ošetřovné kvůli koronaviru a uzavření škol/školek se do 30.června 2020 vyplácelo na děti do 13 let po celou dobu uzavření škol nebo školek a často i po jejich otevření, pokud dítě do školy nebo školky nechodilo ze závažných důvodů.

Od dubna do června 2020 se výše ošetřovného pro zaměstnance zvýšila z obvyklých 60 % na 80 % denního vyměřovacího základu. Toto navýšení přestalo platit na konci června 2020. 

Nárok na ošetřovné měli od dubna do června 2020 také pracovníci na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).    

O ošetřovné kvůli koronaviru mohli v době uzavření škol na jaře 2020 požádat také živnostníci/OSVČ. Ošetřovné pro OSVČ ve výši 424 Kč/den v březnu a 500 Kč na den od dubna do června 2020 vyplácelo Ministerstvo průmyslu a obchodu.


Koronavirus - Práce z domova (home office)

Pokud můžete pracovat na dálku, dostáváte mzdu jako obvykle.


Koronavirus - Ztráta zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti

Ztrátu zaměstnání do 3. dnů ohlaste na úřadu práce v blízkosti svého bydliště. Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud jste v posledních dvou letech odpracovali alespoň 12 měsíců nebo splnili další podmínky popsané podrobněji na stránce podpora v nezaměstnanosti.

Najdete u nás i kalkulačku pro výpočet podpory v nezaměstnanosti.Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.