Aleš Mazgaj online - Online chat

Foto Aleš Mazgaj
Aleš Mazgaj
Po studiích v Německu na Technické universitě Carla Schorlemmera spoluzaložil v roce 1990 v ČR na „zelené louce“ farmaceutickou společnost Pharmos a.s. Ta dnes patří mezi 100 nejvýznamnějších českých společností. Poté strávil šest let v Jihoafrické republice, kde zastupoval české společnosti (Nová Huť, Vítkovice, Česká pojišťovna, Stavostroj atd.) a úzce spolupracoval se společnosti Price Waterhouse v řadě investičních projektů (pivovarnictví – Vivo Brewery, South African Breweries, výstavba a těžba povrchových dolů). Posledních 6 let se zabýval investicemi do ČR ve spolupráci s Kingfisher Consulting Group v oblasti průmyslu a developerských projektů.

Téma chatu: Realitní byznys v Česku

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 27.11.2008 14:00.
 • 1. Otázka od Milan PetrJe Praha tak lukrativním místem pro bydlení a obchod, aby ceny nemovitostí dosahovaly úrovně v londýně, Moskvě či New Yorku?

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Hezké odpoledne,Praha je určitě krásné město nejen pro řadu občanů České republiky. Je však velmi složité plošně porovnávat města, které mají několikanásobně větší počet obyvatel a jsou ve státech, jejichž měna nyní významným způsobem kolísá vůči CZK. Jsem si však jistý, že pro maloobchodní řetězce budou ty nejvýznamnější nákupní ulice v Praze podobně zajímavé, nikoliv stejně drahé, jako ve Vámi zmiňovaných městech. U bydlení je situace stejná. To je však velmi úzký trh. Ostatní ceny nemovitostí v Praze ve srovnání s dalšími městy budou vždy odpovídat platům nebo výdělkům v daném státě.
  Aleš Mazgaj
 • 2. Otázka od TurboNekoPo zákonitém přestřelení loňského stavebního boomu klesají letos ceny stavebnin. Myslíte si, že pokles cen stavebních materiálů bude pokračovat i v roce 2009?

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Já se domnívám, že ceny stavebních materiálů budou mírně klesat i nadále vzhledem k poklesu plánované výstavby. Obecně platí, že na cenu výrobků působí i další faktory jako je kurz CZK, marže obchodníků atd.
  Aleš Mazgaj
 • 3. Otázka od Břetislav MazgajPodle ekonomického vývoje bych v následujícím období očekával snížení počtu zájemců o hypotéky a zároveň obecný pokles cen realit. Na opačné straně by to mohlo vyvolat vzestup nájemních cen bydlení a pokles cen nájmu komerčních nemovitostí. Jaký je Váš osobní názor? Děkuji za odpověď.

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Vyšší úroky z hypotéčních úvěrů samozřejmě ovlivňují objem poskytnutých hypoték. Na druhou stranu je však důležité zdůraznit, že platy měly v České republice zatím jen rostoucí tendenci a nezaměstnanost je na historických minimech z pohledu posledních 15 let. Když zhodnotíme více současných faktorů najednou,je jisté,že zájem o koupi a ceny nemovitostí v posledních měsících klesají,lidé jsou více opatrní při svých životních investicích – investicích do nemovitostí. Vzhledem k tomu, že v České republice je procento nemovitostí financovaných hypotékou velmi nízké oproti státům, ve kterých je dnes jedna z největších krizí ve finančním sektoru, očekáváme, že pokles cen nemovitostí nebude tak strmý jako v USA, Anglii, Španělsku apod., ale že nás dočasný pokles cen různých typů nemovitostí určitě v řadě lokalit čeká. S nájemním bydlením máte pravdu, za poslední měsíce roste zájem o nájemní bydlení a nájemné se s tím úměrně zvyšuje. Je to logické, lidé kvůli výrazné změně úrokových sazeb přehodnocují své plány investic do nemovitostí a namísto „drahé“ koupě neboli vyšších splátek hypoték volí „levnější“ nájemné. Protože přestává platit pravidlo: „Je finančně výhodnější splácet hypotéku a vlastnit nemovitost než platit nájemné“, volí vyšší a vyšší procento zájemců o bydlení variantu nájmu. Pokles nájmu u komerčních nemovitostí bychom asi měli více specifikovat,protože trh maloobchodních ploch a kanceláří je v regionech odlišný od hlavního města Prahy,nicméně v průměru mírný pokles také očekáváme,protože maloobchodních ploch bylo v posledních dvou letech dostavěno relativně mnoho a část z těch starších ztrácí svou konkurenceschopnost. Lokality, které budou i nadále posilovat jsou centra měst, pěší zóny, kde stále mnoho řetězců hledá vhodné prostory. Kanceláře jsou na tom podobně.
  Aleš Mazgaj
 • 4. Otázka od TerezkaChci si koupit dům na Břevnově, ale pomoci hypotéky. Myslíte, že je teď na to správný čaS?

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Terezko,každá nemovitost je specifická a abych Vám dobře poradil, bylo by zapotřebí prodiskutovat nejen Vaši současnou a očekávanou finanční situaci, osobní plány, Váš postoj k vlastnímu nebo nájemnímu bydlení, ale prohlédnout si také nabízenou nemovitost a okolí, znát podmínky nabídky Vámi vybraného domu. Pokud se v realitách nepohybujete, doporučil bych Vám výběr zkušeného a odborného realitního makléře, který s Vám prodiskutuje veškeré klíčové stránky Vašeho, předpokládám, životního rozhodnutí. Po schůzce byste měla odcházet s informacemi o možnostech financování hypotéky, o předpokladu vývoje cen nemovitostí na Břevnově, o historii realizovaných transakcí tohoto makléře v této lokalitě a měl by Vám vysvětlit úskalí a výhody nájemního a vlastního bydlení. Přeji Vám, aby Vaše rozhodnutí bylo správné.
  Aleš Mazgaj
 • 5. Otázka od Mila NovotnáZajímalo by mne, jaké investice jsou v současné době dle Vašeho názoru atraktivní pro zahraniční investory. Děkuji.

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Na trhu nemovitostí je vždy obrovské množství příležitostí, kam investovat, ve všech segmentech: rezidenční nemovitosti, kanceláře, maloobchodní prostory, ubytování a hotely… atd. V současné době je třeba dbát zvýšené opatrnosti při jejich výběru, ale rozhodně neodrazuji od investic, ba naopak.
  Aleš Mazgaj
 • 6. Otázka od PavelDobrý den, chci se zeptat, jaká je průměrná životnost těch ošklivých skleněných pekel a hliníkových krabic? Co se s nimi stane, až majitelé zjistí, že už je nebaví to udržovat?

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Zdravím Vás Pavle,máte pravdu, skleněných budov a hliníkových krabic je již v ČR relativně dost. Průměrná životnost nemovitostí je přibližně 80-100 let dle typů nemovitostí. V historických částech Prahy jsou nemovitosti staré až několik stovek let. Jejich technická životnost, tzn. životnost bez rekonstrukce je samozřejmě daleko kratší. V současnosti maximálně 20-30 let. Po tomto čase většina kancelářských a průmyslových nemovitostí bude potřebovat zásadní rekonstrukci. Většina z nich je však stavěna z železobetonového skeletu, který vydrží i 100 let a k obměně dojde u technologií, tzn. od rozvodů IT přes nové podlahové krytiny až např. k novému opláštění budovy. Pokud někoho nebaví udržovat nemovitost, může ji prodat investorovi nebo developerovi, který se postará o její lepší nebo zcela jiné využití.
  Aleš Mazgaj
 • 7. Otázka od AchilVyplatí se investovat v Klacíkově?

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Achile dobrý den,pokud máte na mysli čtvrt Čelákovic Klacíkov, pak tato oblast patří ke krásným lokalitám na Praze-východ. Klacíkov a Čelákovice májí nádherné okolí s celou řadou významných společenských aktivit a investice do nemovitostí v Klacíkově představují v dlouhodobém horizontu zajímavou a smysluplnou investici.
  Aleš Mazgaj
 • 8. Otázka od HonzaZdravím vás, jaký je zájem zahraničních investorů do obchodních nemovitostí v ČR? A jak se k takovým projektům, co by investicím může dostat člověk odsud?

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Dobré odpoledne Honzo,investice do nemovitostí retailových, tzn. maloobchodních byly v posledních letech v řádech mld. CZK. Konkrétní čísla k různým projektům jsou obsažena v průzkumech trhu od mezinárodních společností věnujících se realitám. Naleznete v nich nejen přibližnou výši investice, ale také jejich developery, investory, financující banky nebo jejich hlavní nájemce. Společnost CENTURY 21 bude průzkumy trhu také vydávat pravidelně od následujícího roku. Pokud chcete investovat do těchto nemovitostí, pak Vám doporučuji navštívit některou z renomovaných RK, které se zabývají vyhledáváním pozemků pro tyto projekty, pronájmem nových nebo stávajících maloobchodních nemovitostí a v neposlední řadě také prodejem hotových developerských projektů. Některými z těchto společností jsou: Cushman & Wakefield, Jones Lang LaSalle, Knight Frank, King Sturge a další. Od roku 2009 to budou také pobočky CENTURY 21 v České republice specializující se na komerční nemovitosti.
  Aleš Mazgaj
 • 9. Otázka od DenisaDobrý den, rádi bychom si s manželem pořídili vlastní bydlení - uvažujeme o koupi pozemku, myslíte, že lze očekávat snížení ceny pozemků v souvislosti s celosvětovou krizí či naopak nárust? Uvažujeme o lokalitě Ostrava okolí.

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Zdravím Vás Deniso,co se týče pozemků, je jejich cena závislá na mnoha faktorech (lokalita, prostředí, sítě na pozemku, kvalita okolní zástavby atd.). Obecně můžeme říci, že ceny pozemků v souvislosti s celosvětovou krizí budou spíše krátkodobě klesat. Pozemky v dobré lokalitě si vždy najdou kupce a u těchto pozemků neočekáváme pokles, spíše naopak.
  Aleš Mazgaj
 • 10. Otázka od MartinDobrý večer, jsem majitelem bytu 3+1 v centru Zlína. Uvažuji o prodeji - myslíte, že ceny bytů nějak výrazněji porostou?

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Dobrý den,Spíše naopak. Myslím si, že ceny bytů budou klesat. Je však otázka v jaké míře? Na základě naší současné analýzy předpokládáme pokles cen bytů v rozmezí 5-15% v závislosti na lokalitě, typu nemovitosti atd..Proto bych s prodejem Vašeho bytu nevyčkával.
  Aleš Mazgaj
 • 11. Otázka od pavel mensikJaký máte názor na ceny pozemků,po otevření republiky se světu,kdy budou moci cizinci u nás nakupovat volně pozemky a nemovitosti,nastane růst cen,nebo jejich pokles?

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: "Otevření republiky" ceny pozemků určitě neovlivní. Nákup některých typů nemovitostí realizují cizinci v České republice již dnes také jako fyzické osoby. Ti, kterým to náš právní řád nedovoluje přímo, mohou nemovitosti nakupovat prostřednictvím společností.
  Aleš Mazgaj
 • 12. Otázka od RenataDobrý den pane Mazgaji, můžete v krátkosti představit společnost Century 21. Zajímalo by mne, s jakými cíly a plány vstupuje tato společnost na český realitní trh. Děkuji za odpověď

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Renato hezké odpoledne,CENTURY 21 je globální společností a zároveň největší realitní společností nezávisle vlastněných a provozovaných realitních kanceláří na světě. První kancelář byla otevřena v Kalifornii v roce 1971. Klienti mohou od CENTURY 21 kromě přístupu k nemovitostem po celém světě prostřednictvím téměř 9000 franšízových poboček ve více než 65 zemích očekávat především záruku seriózního a vysoce etického přístupu, který oceňují klienti nejen ve vyspělých zemích jako USA, Francii, či Austrálie atd., ale i na nejlidnatějších trzích Číny, Indie či Brazílie. CENTURY 21 se v posledních letech výrazně prosazuje v zemích východní Evropy jako je Rusko, Bulharsko, Rumunsko, Polsko, pobaltské státy a další. V naprosté většině zemí patří CENTURY 21 k lídrům realitního trhu s největším tržním podílem.Jedním z důležitých pilířů CENTURY 21 je systém důkladného a odborného vyškolení makléřů i samotných majitelů licence, na který navazuje kontinuální podpora ze strany centrály. Majitele licence školíme především ke správnému řízení své kanceláře, náboru, vedení makléřů, dodržování a uplatňování etického kodexu . Makléři musí být nejen dobří obchodníci, schopní poskytnout odborné poradenství, ale také lidé, kteří ctí morální zásady a dodržují přísně nastavený etický kodex, musí být jednoduše pro klienty skutečnými partnery.V České republice bude CENTURY 21 na programech vzdělávání makléřů a vedoucích kanceláří také úzce spolupracovat s prestižní podnikohospodářskou fakultou Vysoké školy ekonomické v Praze, oceněnou v listopadu 2008 za své studijní bakalářské programy jako nejlepší ve střední a východní Evropě prestižními Financial Times. Naši franšízanti získávají především osvědčené postupy a know-how, díky nimž se CENTURY 21 stala uznávanou a světově nejúspěšnější realitní společností. Franšízová společnost CENTURY 21 přichází do Česka s vysokými ambicemi. V České republice plánujeme během prvního roku působení prodat dvacet licencí, do pěti let se chceme stát lídrem tuzemského trhu a mít pobočku realitní kanceláře v každém městě s více než 20 tisíci obyvateli a to především díky velmi vyspělým službám, moderním technologiím a po celém světě úspěšném konceptu, jak provozovat realitní kancelář. Pro zájemce o koupi či prodej nemovitostí to znamená garanci bezpečné a rychle realizované transakce. Vedle standardního zprostředkování obchodu s nemovitostmi bude CENTURY 21 klientům rovněž radit, jak svou nemovitost lépe připravit k prodeji nebo pronájmu, zajišťovat financování nákupu nemovitostí, nabízet právní poradenství či při nákupu a podnájmu konzultovat zvolení správného typu nemovitosti a vhodné lokality.Pro realitní kanceláře se jedná o příležitost k růstu pod prestižní světovou značkou.
  Aleš Mazgaj
 • 13. Otázka od Mgr. Darina MandikovaBudete také přetahovat makléře jiných realitních kanceláří tak, jako to dělá REMAX? Já jsem do svých makléřů ve své realitní kanceláři investovala kus svého života a finanční prostředky a stále se je snaží někdo přetahovat.

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Dobrý den, děkuji za citlivou otázku. Je pravdou, že naše expanze se neobejde bez vyhledávání zkušených makléřů na realitním trhu, ale k Vašemu dotazu bych se vyjádřil ve dvou rovinách. 1. Nábor makléřů - pro nábor má Systém CENTURY 21 různé techniky, které mají za cíl přitáhnout zkušené makléře, makléře s potenciálem růstu nebo ty, kteří se realitám vůbec nevěnují, ale mají pro úspěch v realitách předpoklady. Zároveň náš systém dbá na jejich udržení, motivaci, rozvoj, trénink a školení. 2. Školení makléřů - naše služby jsou postaveny na profesionalitě našich makléřů a jakkoliv zkušený makléř musí projít našim školením. Tzn. realitní makléře školíme a trénujeme od samého počátku nebo je přeškolujeme na Systém CENTURY 21,na náš ve světě uznávaný a respektovaný etický kodex apod. Ačkoliv jsme na trh vstoupili teprve minulý týden a nemáme jedinou otevřenou pobočku, hlásí se k nám několik realitních makléřů. Je pravdou, že silná značka, systém a propracované motivační programy jsou velkou zbraní CENTURY 21 a přitahují úspěšné realitní makléře.
  Aleš Mazgaj
 • 14. Otázka od Zdeněk JarošKolik realitních kanceláří hodláte otevřít v Praze? Kolik stojí licence? Jak dlouho trvá začlenění se pod franšízu Century 21 a jak rychle si mohu koupit licenci?

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: V Praze plánujeme během roku 2009 prodat přibližně 15 franšízových licencí. Nové kanceláře CENTURY 21 by měly být v ulicích již v prvním kvartálu roku 2009 a další se budou postupně otevírat. Naší cenovou politiku bych nerad zmiňoval, ale můžeme prozradit, že prvních 10 franšízantů bude mít diskontovanou cenu franšízy přibližně o 40%. Začlenění pod franšízový Systém CENTURY 21 trvá přibližně 3-5 měsíců, z čehož 1-2 měsíce je kalkulováno na seznámení zájemce o franšízu s podmínkami koupě a fungování v síti CENTURY 21 a 2-3 měsíce po podpisu franšízové smlouvy trvá příprava nebo adaptace realitní kanceláře do stavu, kdy může realitní kancelář poskytovat služby pod značkou CENTURY 21.
  Aleš Mazgaj
 • 15. Otázka od Jan SlavíčekDobrý den, moje babička se při prodeji svého bytu nechala od realitní kanceláře dost "oškubat". Co si myslíte o morálce českých realitních makléřů a můžeme očekávat od Century 21 jako největší světopvé realitky nějaký posun z hlediska etiky?Děkuji

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Kvalita poskytovaných služeb je na českém realitním trhu bohužel velice nízká. Je to způsobeno také tím, že zákazníci nejsou dostatečně informováni o tom, co kvalitní služba vlastně znamená ( co vše mohou vyžadovat od realitní kanceláře). Century 21 bude v tomto směru naše klienty a širokou veřejnost vzdělávat a nastavovat úroveň poskytovaných služeb na vysokou úroveň. Všichni makléři Century 21 jsou průběžně proškolováni nejenom v oblasti obchodní, právní, ale i etické. Každý makléř je také vázán přísným etickým kodexem.
  Aleš Mazgaj
 • 16. Otázka od SilvieBudete mít nějakou pobočku v Brně? Četla jsem o vás a ráda bych prodala nemovitosti po rodičích přes vaši společnost, kterou považuji opravdu za špičku v oboru.

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Dobrý den, doufáme a těšíme se, že prodej Vaší nemovitosti bude v době otevření naší pobočky v Brně stále aktuální. Pobočku v Brně plánujeme otevřít v 2.polovině roku 2009.
  Aleš Mazgaj
 • 17. Otázka od VojtaDobrý den, chtěl bych se zeptat jakým způsobem budete kontrolovat své makléře, aby dodržovali pravidla Century 21? Díky.

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Výborná otázka Vojto, kontrola kvality poskytovaných služeb je pro CENTURY 21 velice důležitá. Je zajištována na úrovni centrály CENTURY 21 v Praze, dále pak majitele licence a nakonec i samotnými zákazníky, kteří budou mít možnost uplatnit svoje stížnosti na makléře a kvalitu jejich služeb přes oddělení péče o zákazníky.
  Aleš Mazgaj
 • 18. Otázka od Milan, TřebíčDobrý den, jaká je podle Vás rozumná výše provize realitních kanceláří a není čas na její snížení? Nezdá se mi, že by realitky pro své klienty dělaly tolik, aby si braly až 5 procent z ceny nemovitsotí?

  Foto Aleš Mazgaj
  Odpověď: Dobrý den Milane, nejste na našem trhu určitě jediný, kdo není spokojený se službami realitních kanceláří. Výše provize se vždy odvíjí od šíře a kvality služeb, které od realitní kanceláře dostanete. To platí prakticky ve všech zemích, kde CENTURY 21 působí. Dnešní situace na trhu je taková, že si realitní kanceláře v ČR často účtují vysoké provize, ale bohužel neposkytují klientům adekvátní servis. Provize se obvykle za kvalitní služby pohybuje v rozmezí cca 3-6% z ceny nemovitosti. Věříme, že s příchodem CENTURY 21 na náš trh se kvalita poskytovaných služeb díky zvýšené konkurenci začne výrazně zlepšovat. Děkuji všem účastníkům online chatu za otázky, přeji Vám mnoho úspěchů v životě a těším se,že se CENTURY 21 stane v budoucnu Vašim vyhledávaným obchodním partnerem.Aleš Mazgaj
  Aleš Mazgaj
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies