Štěpán Křeček: Čas montoven je u konce. Růst mezd povede k modernizaci firem

21.11.2017 9:49

„Jsme v pozitivní ekonomické spirále. Díky vyšším mzdám se navyšuje spotřeba domácností, a to zvyšuje tržby tuzemských firem. Firmy si mohou dovolit investovat do nových strojů a vybavení, čímž navyšují produktivitu práce. Tím se kruh uzavírá, protože vyšší produktivita práce opět navyšuje mzdy,“ vysvětluje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Čas montoven je u konce. Růst mezd povede k modernizaci firem
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

„Naší ekonomice hrozí přehřátí. Česká národní banka proti tomuto stavu již aktivně zasahuje tím, že zvyšuje úrokové sazby. Chce tak snížit inflaci a vrátit se ke standardnímu režimu měnové politiky,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Ministerstvo financí předpokládá, že hrubý domácí produkt v roce 2018 poroste o 3,3 %. V České republice bude dál nízká nezaměstnanost na úrovni 2,8 %. Mzdy porostou o 7,6 % a inflace se bude držet v tolerančním pásmu na úrovni 2,4 %. V makroekonomické predikci je dále plánováno snižování veřejného dluhu a udržení dobrého stavu platební bilance.

V ekonomice se jen málokdy sejdou natolik příznivé okolnosti, aby se klíčovým makroekonomickým indikátorům dařilo tak, jako v dnešní době. Mnoho ekonomů začíná mluvit o přehřívání tuzemského hospodářství. Česká národní banka proti tomuto stavu již dokonce aktivně zasahuje tím, že zvyšuje úrokové sazby. Chce se tak vrátit ke standardnímu režimu měnové politiky a snížit inflaci. Vyšší úrokové sazby budou uklidňovat situaci v mnoha odvětvích českého hospodářství. Například hypoteční úvěry budou méně dostupné, což by mělo přispět k utlumení růstu cen nemovitostí.

Nízká nezaměstnanost v České republice tlačí na růst mezd. Díky vyšším mzdám se navyšuje spotřeba domácností, což zvyšuje tržby tuzemských firem. To, že se firmám daří, vede k navyšování soukromých investic, což zvyšuje produktivitu práce. Z ekonomického hlediska se tímto kruh uzavírá, protože vyšší produktivita práce umožňuje vyšší růst mezd a nastává tak pozitivní ekonomická spirála. Ta umožňuje současný vysoký ekonomický růst.

I přes tento vývoj existují firmy, které si navyšování mezd nemohou dovolit a současná situace je pro ně obtížná. Nízká nezaměstnanost navíc vede k tomu, že při odchodu zaměstnance lze jen těžko sehnat náhradu. Takovýto stav zvýhodňuje firmy s vyšší přidanou hodnotou. Naopak montovnám se blýská na horší časy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Who is who neboli Kdo je kdo

8:22 Vladimír Ustyanovič: Who is who neboli Kdo je kdo

Paní Černochová se zase "vyznamenala". Spolu s premiérem Fialou a také s bakalářem Lipavským, kdy si…