Kritizované bariéry z předpolí Hradu dělníci naložili na lžíci bagru a odvezli do policejního skladu. Od léta je má nahradit elegantnější řešení. „Postupně odstraňujeme nevzhledné ocelové ježky a budeme je nahrazovat bezpečnostními zásuvnými sloupky,“ popisuje ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek.
Před časem v tichosti zmizela bariéra z hradní brány Gigantů na Hradčanském náměstí. Ve vstupu mezi budkami hradní stráže už první dva zasouvací sloupy jsou. Teď se objeví na dalších vstupech na Hrad. „Začínáme na příjezdové cestě na Prašný most, nejprve na jedné a pak na druhé půlce vozovky, aby zůstal zachován průjezd do areálu Pražského hradu,“ popisuje Vyhnánek.
Tisíce lidí navštívily Pražský hrad. Podívejte se, kde Pavel přijímá návštěvy![]() |
Při příchodu od tramvaje k Hradu budou na pravém chodníku čtyři pevné sloupky, na levém pět. V silnici pak tři pohyblivé. Montovat se budou v červenci. „Termín můžou zdržet archeologické nálezy, to nedokážeme ale dopředu odhadnout,“ upřesňuje Natalie Máchová ze Správy Pražského hradu.
Výkopy na tradiční cestě na Hrad
Až bude hotovo, přesunou se dělníci na Opyš, na další příjezdovou cestu na Hrad. Tam bude podle Vyhnánka situace komplikovanější. Bagry rozkopou ulici celou a zůstane zachován jen průchod pro pěší.
Spolu s výkopovými pracemi proběhne i tam archeologický průzkum. Zatímco na Prašném mostě ale nečekají archeologové, že objeví něco nového, na Opyši mají od výzkumu očekávání. Zkoumat budou místo, kudy procházela tradiční cesta na Hrad a po staletí se tu budovalo a rozšiřovalo opevnění.
Překvapení z dob Rudolfa II. Na Pražském hradě našli nejstarší vanilku v Evropě![]() |
Paralelně se stavebními pracemi probíhá i architektonická soutěž ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje města na nová kontrolní stanoviště. Subtilnější přístřešky mají nabídnout větší pohodlí pro policisty a nekazit první dojem pro příchozí na Hrad. Dnes tu stojí polodřevěné boudy se zatahovacími foliemi místo oken.
„Cílem je zkultivovat vstupy na Hrad, odstranit nejen nevzhledné ježky, ale nahradit provizorní stanoviště nějaký kvalitním řešením, které je hodno Pražského hradu,“ vysvětluje Vyhnánek. Správa hradu předpokládá, že instalace přístřešků začne v příštím roce.
Kultivace okolí sídla českých prezidentů pokračuje i na dalších místech. Na začátku sezony se znovu otevřel vstup na Had z Jeleního příkopu. „Na Stájovém dvoře vedle Prašného mostu jsme zrušili parkoviště a instalovali jsme tam nové židle a stolky,“ popisuje Vyhnánek.
Větší bezpečnost pro zaměstnance i návštěvníky
Mnohem nenápadněji, bez rachotu bagrů, Hrad připravuje i další opatření, které mají zajistit bezpečnost pro návštěvníky i zaměstnance Hradu. Ten je považován za jeden z nejrizikovějších měkkých cílů v Česku.
Archeologové letos objevili artefakty z doby železné i éry císaře Karla IV.![]() |
Hrad proto vypsal soutěž na nový kamerový systém i velín a připravuje se technické řešení, které by v případě krizové situace dokázalo třeba zaslat zprávu do všech mobilních telefonů nebo akusticky vyzvat k vyklizení areálu Hradu.
Bezpečnostní kontroly při vstupu do areálu Hradu byly zavedeny v roce 2016 a podle Kanceláře prezidenta republiky jsou prováděny zejména na popud policie na základě její vlastní analýzy rizik. V roce 2023 byly z zmírněny na namátkové.
Zavedení bezpečnostních opatření nebylo jen reakcí na zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě, ale i na známý protest proti prezidentu Miloši Zemanovi z roku 2015. Členové umělecké skupiny Ztohoven, kteří se převlékli za kominíky, tehdy vyšplhali za bílého dne na střechu Pražského hradu, svěsili vlajku prezidenta republiky a místo ní pověsili rudé trenky.