Soudci chystají masovou vlnu žalob kvůli platové novele

5 minut
Události: Soudci dokončují žaloby kvůli navýšení platů ústavních činitelů
Zdroj: ČT24

Po loňském rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který zrušil základnu pro výpočet platů soudců, se soudci připravují na podání žalob. Podle Soudcovské unie má jít o hromadnou akci. Požadují doplatek odpovídající verdiktu Ústavního soudu a tvrdí, že nový zákon o růstu platů ústavních činitelů, který po prezidentském vetu schválila Poslanecká sněmovna letos v březnu, je v rozporu s evropským právem. Opozice naopak připomněla svůj návrh na oddělení platů soudců a politiků.

Ústavní soud loni rozhodl, že základna pro výpočet platů neměla klesnout pod trojnásobek průměrné mzdy, a zrušil dosavadní úpravu s koeficientem 2,8. Poslanecká sněmovna však letos v březnu tuto úpravu do zákona opět vrátila, navzdory dřívějšímu zásahu Ústavního soudu.

Soudci se proto chystají podat žaloby proti platu stanovenému na základě nové legislativy. Kritizují zejména to, že zákonodárci do normy opět zařadili základnu, kterou ÚS zrušil. Podle nich je navíc postup vlády v rozporu s evropským právem – odkazují se přitom na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, který připouští zásah do platů soudců jen ve výjimečných situacích.

„Je to v rozporu s ústavním pořádkem, proto se znovu domáháme – bohužel musím říct, že nám to vůbec není příjemné – žalobou o doplatek, respektive stanovení základny tak, jak by měla být,“ uvedl místopředseda Krajského soudu v Praze a první viceprezident Soudcovské unie Roman Lada.

Kabinet si za svou úpravou stojí

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je nutné při rozhodování o platech zohlednit i stav veřejných financí, včetně výdajů na sanaci škod po povodních a konsolidaci rozpočtu. „Je potřeba, aby toto všechno soudy zvážily,“ uvedl ministr s tím, že kabinet rozhodnutí soudů bude respektovat.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) připustil, že reakce soudců byla očekávaná. Vláda podle něj musela přijít „s nějakým řešením, které situaci posune dál a odblokuje ji“. Kabinet si i tak za svým rozhodnutím stojí.

Reakci soudů očekávali i opoziční poslanci. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš i představitelé SPD navíc znovu připomněli svůj návrh, aby byly platy politiků a soudců odděleny. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) navíc kritizoval i Ústavní soud. „Nelíbí se mi, že se i Ústavní soud chová jako stát ve státě, kdy žádným způsobem nerespektuje legislativu a prostě si vyplácí platy tak, jak si myslí, že by měly být,“ uvedl.

Pirátský poslanec Jakub Michálek označil celou situaci za důsledek legislativní chyby. „Samozřejmě je to chyba, protože je možné, že to budeme platit s úroky,“ uvedl.

Stát by mohl soudcům vyplatit až půl miliardy korun

„My žádáme doplatek rozdílu mezi platem, který je nyní stanoven, tedy základna fixně stanovená pro letošní rok, a tím, který by měl být podle nás správně dopočítán,“ vysvětlil Lada. Dodal, že pokud by soudy rozhodly ve prospěch žalobců, stát by musel doplatit rozdíl mezi aktuálně stanoveným platem a částkou, která by měla být správně vypočtena – podle některých odhadů až půl miliardy korun.

Někteří soudci jsou navíc rozhodnuti žádat i úrok z prodlení a náklady soudního řízení, uvedl Lada. Soudci přitom argumentují i retroaktivitou zákona – novelu se totiž vládě nepodařilo prosadit včas, tedy do konce loňského roku. Sněmovna ji schválila až v březnu, přičemž soudci si mezitím začali vyplácet platy podle rozhodnutí Ústavního soudu. To mělo na jejich výplaty znatelný dopad – například krajskému soudci s patnáctiletou praxí vzrostl v lednu plat oproti prosinci o 13 700 korun, zatímco v březnu, po nabytí účinnosti novely, poklesl o 11 tisíc.

„Pokud Ústavní soud rozhodne, tak soudcům se to doplatit musí,“ připustil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Dodal, že stát by musel na doplatky nalézt prostředky v jedné z rozpočtových kapitol.

V případě, že soudci se žalobami uspějí, bude se Poslanecká sněmovna otázkou platů ústavních činitelů muset zabývat znovu. Vzhledem k nadcházejícím volbám by se tak ale zřejmě stalo až v novém složení dolní komory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Konopí může předepisovat stále více praktiků, stěžují si ale na složitý proces

Léčebné konopí na tlumení bolestí může předepisovat už přes sedmdesát praktických lékařů. Od dubna mají možnost žádat o registraci státní lékový ústav. Mnozí ale kritizují složitý proces. Podle ústavu systém funguje dobře a je uživatelsky přívětivý. I někteří pacienti však říkají, že trvá dlouho, než se k látce dostanou – s překážkami se setkávají také v lékárnách. Nově jim doktoři mohou předepsat konopí až na tři měsíce.
před 59 mminutami

Říp je podle vědců pozůstatkem lávového jezera vzniklého při erupci vulkánu

Jedna z nejznámějších českých hor, Říp, je pozůstatkem lávového jezera, které vzniklo před více než 26 miliony let při erupci vulkánu. Na základě podrobného průzkumu vnitřní stavby hory k tomu dospěl výzkumný tým vedený Filipem Tomkem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd. Horu zkoumal pomocí geofyzikálních měření, analýzy magnetických vlastností hornin a terénního mapování.
před 1 hhodinou

Reklama na alkohol by mohla čelit přísnějším pravidlům

Skupina při Úřadu vlády projednává návrh na zpřísnění pravidel pro reklamu na alkohol, což je jedna z možností, jak omezit jeho spotřebu. Výrobci jsou ale proti a mluví o zásahu do svých práv. Funguje podle nich jak současná úprava, tak samoregulace. S alkoholem se v Česku ročně pojí až sedm tisíc úmrtí.
před 1 hhodinou

Je povinností srovnávat nacistické lži s dnešními, řekl Fiala v Terezíně

Je povinností současníků srovnávat nacistické lži a eufemismy s dnešními, varoval premiér Petr Fiala (ODS) na tryzně v Terezíně před propagandou. Při tradiční vzpomínkové akci Památníku Terezín k uctění obětí nacistické perzekuce dal za příklad rétoriku Kremlu v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Pietní akce se zúčastnili také prezident Petr Pavel, představitelé obou komor parlamentu, Ústavního soudu, ministerstev kultury či obrany.
10:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasičům ani policistům se platy od července nejspíš nezvýší

Výdělky policistů, hasičů, dozorců ani dalších sborů vláda nakonec od července zřejmě nezvýší. Česká televize to zjistila od členů kabinetu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhl začátkem dubna pro policisty a hasiče v průměru čtyři tisíce měsíčně navíc, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) plánovala ještě výrazněji přidat vojákům. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nebo předseda lidovců Marek Výborný ale teď červencové navýšení prakticky vylučují.
před 1 hhodinou

Obranné investice mají „správný kurz“, míní Němcová. Vláda nás ohrožuje, tvrdí Maláčová

Vláda v rámci investic do armády „nastavila správný kurz“, řekla senátorka Miroslava Němcová (ODS) v Otázkách Václava Moravce. S tím nesouhlasí europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) ani exministryně Jana Maláčová (SOCDEM), podle kterých jsou armádní zakázky předražené. Místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN) považuje v této době bezpečnost za hlavní téma. Debata se vedla také o blížících se sněmovních volbách.
před 5 hhodinami

Jízdné zdražíme maximálně o inflaci, řekl šéf Českých drah

Předseda představenstva Českých drah Michal Krapinec v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že národní dopravce v letošním roce v prosinci zdraží jízdné maximálně o inflaci. „To já garantuji, a tak je to každý rok,“ sdělil. „Bavíme-li se i o nějakém zdražování v jednotkách korun, tak věřím, že to je něco, co naši cestující zvládnou, a my jim za to doručíme nejlepší možné vlaky s tou nejlepší možnou službou,“ doplnil s tím, že za lepší termín než zdražování považuje formulaci „úprava cen jízdného“. Krapinec v pořadu hovořil také o počtech přepravených cestujících, stáří vozového parku či krizi nákladní železniční dopravy.
před 7 hhodinami

Hygienici zrušili karanténu kontaktům pacienta Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
09:01Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...