Na 400 000 Palestinců žijících v Pásmu Gazy a v Předjordánsku přišlo v poslední době o pracovní místa nebo jim byly zmrazeny platy. Stalo se tak v důsledku zrušení pracovních povolení či přísných omezení, která zavedly izraelské úřady po bezprecedentních útocích militantního hnutí Hamás ze 7. října. Uvedl to server The Guardian.
Podle prvotních odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO) byl zaměstnanecký poměr ukončen přibližně 182 000 obyvatelům Pásma Gazy, kteří pracovali v Izraeli nebo v izraelských osadách. Rovněž bylo v důsledku války v Gaze zrušeno i přibližně 24 procent pracovních pozic v okupovaném Předjordánsku, což odpovídá asi 208 000 místům.
Dalších 160 000 lidí ze západního břehu Jordánu přišlo dočasně nebo trvale o práci v Izraeli či některé z osad, nebo jim hrozí, že o místo přijdou v důsledku zavedených omezení týkajících se přístupu Palestinců na izraelský trh práce.
Odborný asistent politologie na univerzitě ve městě Bír Zajt v Předjordánsku Hání Músá tvrdí, že je o izraelské kolektivní trestání Palestinců, které se rozšířilo i na zaměstnance palestinské samosprávy, kterým jim nebyly vyplaceny mzdy.
Ztráta pracovních míst není jediným následkem izraelských útoků v Pásmu Gazy. BOmbardování si vyžádalo více než 15 000 mrtvých a dalších více než 40 000 lidí bylo zraněno, to uvedlo Hamásem kontrolované ministerstvo zdravotnictví.
Izraelská strana eviduje od útoků Hamásu dne 7. října zhruba 1400 mrtvých a 3000 zraněných. Údaje o počtu mrtvých a zraněných prezentované Hamásem nelze ověřit, Organizace spojených národů (OSN) je ale dlouhodobě považuje za spolehlivé. Tvrdí také, že zhruba 40 procent mrtvých tvoří děti a existují obavy, že daleko více mrtvých se stále nachází pod troskami.
Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.
Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.
Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.
V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.
Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se pokouší osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy. Ta byla přerušena týdenním příměřím, během kterého Hamás propustil zhruba stovku rukojmích.
Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.
Související

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává

Děti měly otevřené rány, šlapali jsme po mrtvých. Lékaři popisují horor v Gaze po náletech Izraele
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Pásmo Gazy
Aktuálně se děje
před 48 minutami

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří
před 1 hodinou

Putin na žádném příměří zájem nemá, pouze se snaží proces protahovat a odsouvat, říká Drmola
před 2 hodinami

Prezident Pavel podepsal superdávku
před 2 hodinami

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti
před 3 hodinami

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem
před 4 hodinami

Trump opět překrucuje fakta? Indie nabídla USA nulová cla, tvrdí. Dillí říká něco jiného
před 4 hodinami

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás
před 4 hodinami

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat
před 5 hodinami

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový
před 6 hodinami

Zimní počasí se o víkendu vrátí. Na horách nasněží
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1
včera

Gaza na pokraji hladomoru: Došly všechny zásoby potravin, děti umírají hlady, hlásí OSN. Lež, reaguje Izrael
včera

Napětí v Istanbulu: Ukrajinská a ruská delegace čekají na jednání, ale setkají se vůbec?
včera

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu
včera

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují
včera

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj potvrdil první přímé rozhovory s Ruskem od roku 2022, sám do Istanbulu nepojede
včera

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail
včera

Putin se jednání o míru účastnit nebude. Ruská delegace čeká na Ukrajince, těm se za Rusy nechce
včera
EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek
Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.
Zdroj: Jakub Jurek