Výzva přichází v době, kdy Brusel a evropské vlády zvažují tvrdší opatření v oblasti dovozu. Evropská komise nedávno prohlásila, že zváží zavedení cel, aby ochránila evropské výrobce před záplavou levných čínských elektromobilů.
Německá vláda zase prověřuje možnosti, jak ochránit místní výrobce fotovoltaických zařízení. Stěžují si totiž na „záplavu“ čínských solárních modulů na evropský trh nabízených za ceny hluboko pod výrobními náklady.
„Cla nejsou vhodnou odpovědí na současné výzvy solárního průmyslu v Evropě,“ uvedl Gunter Erfurt, člen představenstva průmyslové skupiny SolarPower Europe, mezi jejíž členy patří výrobci, velcí nákupčí a společnosti zabývající se instalací.
Ceny fotovoltaiky klesly o desítky procent. Smrskly se i dodací lhůty![]() |
„Místo uvalení sankcí na celé odvětví prostřednictvím cel musíme podporovat instalace solárních zařízení, která pocházejí z odolné evropské solární výroby. Tímto způsobem může rozmisťování solárních technologií nerušeně pokračovat, zatímco evropská solární výroba může stabilně růst,“ uvedl Erfurt, který rovněž působí jako generální ředitel firmy Meyer Burger vyrábějící solární články a moduly.
Skupina SolarPower Europe ve svém prohlášení uvedla, že obchodní překážky spojené se solární energií budou znamenat prohru pro obě strany. Namísto toho by měla Evropská unie pomáhat místním výrobcům růst.