Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit | Peníze.cz

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

Zdroj: Shutterstock

Blíží se termín, kdy stovky tisíc lidí musí úřadu práce doložit své příjmy, aby mohli čerpat příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči. U příspěvku na bydlení pak ještě musí žadatelé doložit náklady na bydlení uhrazené za třetí kalendářní čtvrtletí letošního roku.  

Zatímco u příspěvku na bydlení se příjmy a náklady dokládají povinně už jen dvakrát do roka, u přídavku na dítě a zvýšeného příspěvku na péči čtvrtletně. „Bez toho nemůže úřad práce vyhodnotit pokračování nároku na tyto dávky a případně upravit jejich měsíční výši,“ říká Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

Příjmy a náklady (u příspěvku na bydlení) je potřeba doložit nejpozději do 31. října, aby se výplata dávky nezastavila. V krajním případě nejpozději do 31. prosince 2023, aby nárok na dávku nezanikl. 

Mnoho žadatelů by přitom své příjmy u některých dávek dokládat vůbec nemuselo. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž spustilo novou službu, která spočívá v tom, že si úřad příjmy žadatelů zjistí sám. Stačí, když s tím lidé souhlasí a poskytnou informace o zaměstnavateli. 

„Klientům jsme slíbili zjednodušení systému a postupnou optimalizaci úřadu práce. V rámci měření kvality a dostupnosti našich služeb jsme zjistili, že se žadatelé často neorientují ve svých výplatních páskách a nevědí, jakou částku mají při vyplňování žádostí o dávky uvést – například zda hrubou, nebo čistou mzdu. Nyní pokud si klient nebude jistý, může dát souhlas úřadu práce, aby si jeho příjmy zjistil od zaměstnavatele sám,“ popsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.  

Jak v takovém případě postupovat? Žadatel při vyplňování dokladu nedoloží výši čtvrtletního příjmu, ale v kolonce D1 uvede identifikační číslo (IČ) zaměstnavatele. Úřad práce pak vyzve zaměstnavatele prostřednictvím datové schránky, aby potřebné potvrzení doložil, a to opět přes datovou schránku nebo vyplněním online formuláře. Stejně tak se postupuje v případě, že se dokládají i příjmy osob, které se žadatelem žijí v domácnosti.  

Stát si ale dokáže zjistit příjmy žadatelů pouze u dávek státní sociální podpory, do nichž spadají příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné.  

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku? Snadno!

Srovnáme parametry včetně sazeb a najdeme tu nejvýhodnější a nejtransparentnější půjčku. Ať konsolidujete, či hledáte novou.

Administrativní zátěž zaměstnavatelů se tímto dotazováním nějak zásadně nezvýší, věří Karel Trpkoš, vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva. Podle něj nebude nápor na firmy velký.

„Počítáme i se situací, kdy se nám příjmy od zaměstnavatele z různých důvodů nepodaří získat. V takovém případě klienti nemusí mít strach, že by kvůli prodlení nedostali dávku vyplacenou včas. Pokud by se stalo, že příjmy od zaměstnavatele neobdržíme, vyzveme včas žadatele, aby potvrzení o výši příjmu předložil on,“ vysvětluje Trpkoš. 

Pokud zaměstnavatel potvrzení na základě výzvy do osmi dnů nedodá, hrozí mu podle zákona o státní sociální podpoře pokuta, připomíná Trpkoš. „Do budoucna úřad zpřístupní také metody, které budou umožňovat přímou integraci s účetními systémy. Celý proces to ještě více zjednoduší,“ dodává.  

Protože o nové službě úřadu práce zatím mnoho lidí neví, většina žadatelů bude potvrzení o příjmech podávat stejně jako v minulosti, tedy sami. 

„Nejjednodušší a nejrychlejší forma komunikace s úřadem práce je ta elektronická, například prostřednictvím nástrojů Identity občana nebo datové schránky. Klienti vyřídí vše z pohodlí domova a navíc ušetří spoustu času,“ říká generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.  

U příspěvku na bydlení a přídavku na dítě můžete pro doložení rozhodných příjmů, u příspěvku na bydlení i nákladů na bydlení, ve většině případů využít zjednodušené on-ine formuláře. Ty lze samozřejmě použít i pro podání nové žádosti o dávku. 

Potvrzení, stejně jako nové žádosti, je možné také odevzdat osobně na podatelnách pracovišť úřadu práce. Je možné ho poslat také e-mailem, ale ten musí být podepsaný zaručeným elektronickým podpisem. V opačném případě budete muset takové podání do pěti dnů písemně či ústně úřadu potvrdit. Standardní tiskopis – Doklad o potvrzení čtvrtletního příjmu – najdete na stránkách ministerstva.  

V srpnu stát vyplatit skoro 265 tisíc příspěvků na bydlení, průměrný příspěvek činil 6300 korun. Přídavků na děti vyplatil ve stejném měsíci přes 280 tisíc, průměrná výše byla necelých 1400 korun.  

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Okamžitá pomoc pro zasažené bouřkou: Jak žádat o peníze od státu

25. 4. 2025 | Kateřina Hovorková

Okamžitá pomoc pro zasažené bouřkou: Jak žádat o peníze od státu

O dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP) můžou žádat lidé, které včera zasáhla bouřka a vytopila jejich domy. Úřad práce je na žádosti připraven, hlásí ministerstvo práce a sociálních... celý článek

Nové životní minimum zahýbe se sociálními dávkami. Přehled, co vše se změní

7. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové životní minimum zahýbe se sociálními dávkami. Přehled, co vše se změní

Životní minimum se od letošního října zvýší. To ovlivní řadu sociálních dávek, včetně chystané superdávky. Jakým způsobem a koho se to bude týkat? Přinášíme detailní přehled.

Příspěvek na vysokou i pro studující rodiče. Poslanci schválili dvě nové dávky

27. 3. 2025 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Příspěvek na vysokou i pro studující rodiče. Poslanci schválili dvě nové dávky

Stát chce finančně podpořit studující. Poslanci proto dali zelenou dvěma novým sociálním dávkám – příspěvku na vysokoškolské studium a podpoře pro studující rodiče. Kolik by lidé měli... celý článek

Místo čtyř jedna superdávka. Novinku schválili poslanci, takhle bude fungovat

26. 3. 2025 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Místo čtyř jedna superdávka. Novinku schválili poslanci, takhle bude fungovat

Příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí se spojí do jediné dávky. Radikální změnu v poskytování státní pomoci schválili poslanci. Dotkne... celý článek

Změny v rodičovském příspěvku. Zvyšují se dva stropy, žádat půjde dřív

19. 3. 2025 | Petr Kučera

Změny v rodičovském příspěvku. Zvyšují se dva stropy, žádat půjde dřív

Dvě schválené novinky mají pomoct lidem, kteří nedosáhli na mateřskou nebo měli jen malé příjmy. Třetí novinka pak potěší rodiče, kteří pracují a dítě do dvou let dávají na delší dobu... celý článek

Partners Financial Services