Kokoschkův obraz za vyvolávací cenu 200 milionů kupce nenašel

Obraz Oskara Kokoschky Žena a Otrok (Frau mit dem Sklaven) vyvolávaný za rekordní sumu 200 milionů korun se na nedělní aukci v Praze neprodal. Tuzemský aukční rekord tak nadále patří obrazu Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který se loni prodal za 123,6 milionu korun. Kokoschkův obraz nabízela aukční síň Adolf Loos Apartment & Gallery. V jejich aukci se prodalo několik děl za milionové částky.

Obraz Žena a otrok z roku 1920 představuje bývalou Kokoschkovu přítelkyni Almu Mahlerovou jako otrokářku a Kokoschku jako otroka, podle organizátora aukce je Kokoschkovým uměleckým zúčtováním s jeho múzou a milenkou. Rakouský umělec měl v letech 1912 až 1914 s Mahlerovou, vdovou po skladateli Gustavu Mahlerovi, poměr. Tato záležitost hluboce ovlivnila jeho život a tvorbu.

Obraz je dramatický nejen expresivním vyobrazením muže a ženy, ale také svým osudem a příběhem. Patřil německému sběrateli židovského původu Fritzi Salo Glaserovi, který byl přinucen jej počátkem 40. let prodat, aby v době nacismu zaplatil daň z židovského majetku. Později prošel soukromými sbírkami a před patnácti lety se o něj přihlásili Glaserovi dědicové a uplatnili restituční nárok. Prodej obrazu tak měl přinést i peníze na uspokojení jejich nároků.

Nejdražší Kokoschkovo dílo, které se prodalo na aukci v Česku, je obraz Praha – Pohled z křižovnického kláštera, který se v roce 2019 vydražil za 78,5 milionu korun a stal se v té době rekordem českých aukcí.

Prodej obrazu Podobizna čtenáře

Za vyvolávací cenu patnácti milionů korun se ale v neděli prodal obraz Bohumila Kubišty Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka). Kubišta obraz namaloval během svého druhého pobytu v Paříži. Představuje historika umění a blízkého Kubištova přítele, Antonína Matějčka při čtení. Včetně aukční přirážky za obraz nový majitel zaplatí 18,15 milionu korun. 

Obraz Jeana Alberta Gorina s názvem Kompozice č. 3 vycházející z rovnostranného trojúhelníku se prodala za 19,66 milionu korun včetně přirážky. Olej Emila Filly nazvaný Zátiší se sokolem a podnosem z roku 1930 našel kupce za konečnou cenu 18,45 milionu korun. Obraz Josefa Šímy Le ciel de pierre (Kamenné nebe) se včetně přirážky prodal za cenu přes 13 milionů korun.

Pořadatelé v neděli ve výběrové aukci nabídli jen dvaapadesát položek a jejich vyvolávací cena začínala na sto tisíci korunách. Dražit se mohlo v sále, po telefonu, on-line či písemným limitem, jen v případě nejdražšího díla pořadatel předem dražbu on-line vyloučil. Po celou dobu aukce se však on-line přenos, do kterého byly ke konci aukce připojené dvě stovky sledujících, potýkal s absentujícím zvukovým přenosem a pořadatelé za to od zájemců o přenos sklízeli kritiku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
16. 5. 2025

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
16. 5. 2025

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
16. 5. 2025

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...