Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  08.06.2004 09:58:01

DPH a ceny PHM zvedly květnovou inflaci

Daně a pohonné hmoty zvýšily inflaci
Indexy spotřebitelských cen - inflace - květen 2004


Meziměsíční růst cenové hladiny (o 0,4 %) ovlivnilo zejména zvýšení DPH u stravovacích služeb (zvýšení cen o 4,2 %), dále služeb pro domácnost (zvýšení cen o 4,9 %) a služeb osobní péče (zvýšení cen o 6,5 %). Protisměrný vliv mělo snížení DPH, které se podílelo na poklesu cen zejména v oddílech bydlení a pošty a telekomunikace. V bydlení se snížily ceny elektřiny o 2,4 % a plynu o 2,5 %, ceny telekomunikačních služeb klesly o 1,2 %. Na růst cenové hladiny působilo i zvýšení cen tabákových výrobků o 4,3 %, u kterých se teprve v květnu projevilo ve větší míře lednové zvýšení spotřební daně. Výrazný vliv na růst spotřebitelských cen mělo i meziměsíční zvýšení cen pohonných hmot o 5,7 %. Ceny benzinu Natural 95 byly v květnu nejvyšší od září 2001 a ceny nafty dokonce od ledna 2001.

Snížení zaznamenaly ceny potravin a nealkoholických nápojů, které po dvou měsících mírného růstu klesly o 0,4 %. Pokles cen potravin způsobilo zejména snížení cen masa o 0,5 %, vajec o 4,6 %, ovoce mírného pásma o 6,0 %, čerstvé zeleniny o 2,4 %, nealkoholických nápojů o 0,5 %. Naopak ceny pekárenských výrobků a obilovin vzrostly o 0,3 %, z toho ceny rýže o 3,7 %. Vyšší byly i ceny subtropického ovoce o 5,0 % (z toho ceny banánů o 11,3 %), cukru a kakaa o 1,5 %. V oddíle zdraví vzrostly především sezónní ceny lázeňských pobytů o 10,6 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily zejména ceny rekreačních a kulturních služeb o 3,3 % a tuzemských rekreačních pobytů o 4,6 %. Ceny zboží úhrnem zůstaly nezměněny, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,3 %.

Na meziměsíčním růstu cenové hladiny se podílelo zejména zvýšení cen stravovacích služeb 0,3 procentního bodu, pohonných hmot 0,2 procentního bodu, tabákových výrobků 0,1 procentního bodu a služeb osobní péče 0,1 procentního bodu. Opačně působil pokles cen elektřiny a zemního plynu (-0,2 procentního bodu) a potravin a nealkoholických nápojů (-0,1 procentního bodu).

Plný dopad oboustranných změn DPH na meziměsíční květnový úhrnný přírůstek spotřebitelských cen představuje podle orientačního propočtu ČSÚ zvýšení o 0,1 procentního bodu.

Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v květnu na 2,7 %, což je nejvyšší hodnota od dubna 2002. Zrychlení meziročního růstu se projevilo ve většině oddílů spotřebního koše. Největší změna nastala u cen ve veřejném stravování a ubytování, kde ceny stravovacích služeb byly v květnu vyšší o 7,0 % (v dubnu o 2,7 %). Výrazné zrychlení meziročního růstu bylo i v dopravě v důsledku vyšších cen pohonných hmot o 11,0 %.. Meziroční růst zrychlil i u alkoholických nápojů a tabáku v důsledku zvýšení cen cigaret o 5,4 %. V oddíle ostatní zboží a služby byly ceny služeb osobní péče vyšší o 18,2 % (v dubnu o 11,3 %).

Naopak zpomalení meziročního růstu zaznamenaly ceny potravin a nealkoholických nápojů především v důsledku nižšího růstu cen masa, olejů a tuků, vajec, brambor. Prohloubil se meziroční pokles cen ovoce mírného pásma na 9,2 % a čerstvé zeleniny na 12,3 %. Ceny pekárenských výrobků a obilovin byly vyšší o 12,7 %, mléka, sýrů, vajec v průměru o 5,5 %, brambor o 56,6 %. Zpomalení meziročního růstu cen bydlení ovlivnily zejména ceny elektřiny a plynu, které v případě elektřiny byly v květnu vyšší o 0,9 % (v dubnu o 3,5 %), u plynu se prohloubil jejich pokles na 5,8 % ze 3,5 % v dubnu. Mírný pokles zaznamenaly ceny domácích spotřebičů, mobilních telefonů, elektronických zařízení pro příjem, záznam a reprodukci obrazu i zvuku. Úhrnem vzrostly ceny zboží o 1,2 % a ceny služeb o 5,4 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 1,2 %, což představuje ve srovnání s dubnem zrychlení o 0,2 procentního bodu.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 15 členských zemí EU dosáhl v dubnu podle předběžných údajů Eurostatu 1,8 %, což znamená (ve srovnání s březnem) zrychlení o 0,3 procentního bodu. Největší zrychlení cenového růstu (o 0,6 a 0,7 procentního bodu) zaznamenaly Belgie, Německo, Lucembursko, Švédsko. Nejvíce vzrostly ceny v Řecku (o 3,1 %), zatímco ve Finsku byly ceny o 0,4 % nižší než v dubnu 2003. U nových členských zemí převažovalo mírné zrychlení cenového vývoje, které bylo nejsilnější v Polsku (z 1,8 % v březnu na 2,3 % v dubnu). V ČR dosáhl meziroční přírůstek HICP v dubnu stejně jako v lednu a únoru 2,0 %. Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za květen 2004 je 2,5 %, jak uvedl Eurostat.

Zdroj: ČSÚ

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.