Věra Stárová (GfK-Praha)
Akcie ve světě  |  14.05.2000 11:46:57

Téměř čtvrtina mladých žen v ČR byla terčem sexuálního obtěžování


Více než čtyřicet procent naší populace souhlasilo s názorem, že sexuální obtěžování je v současnosti závažný společenský problém.

Přestože více než dvě pětiny respondentů si myslí, že případů sexuálního obtěžování přibývá, v tuto chvíli s ním má vlastní zkušenost jen necelá desetina dotázaných. Častěji se terčem sexuálního obtěžování stávají ženy než muži (v poměru 7:2). Cílem tohoto obtěžování jsou častěji mladší lidé ve věku 19 - 35 let a dále lidé rozvedení (20 %). Z hlediska velikosti místa bydliště je patrná závislost výskytu sexuálního obtěžování na velikosti sídla. S růstem velikosti sídla případů obtěžování přibývá.

Vyplývá to z výzkumu společnosti GfK - Praha, uskutečněného v březnu tohoto roku.

Osobní dotazování se uskutečnilo na území celé České republiky, a to na reprezentativním vzorku 1000 osob ve věku 15 - 79 let.

Stal(a) jste se už někdy Vy osobně obětí
 sexuálního obtěžování?
n = 1000

Více než čtyřicet procent naší populace souhlasilo s názorem, že sexuální obtěžování je v současnosti závažný společenský problém. Mnohem častěji sexuální obtěžování vidí jako současný společenský problém ženy (49 %)  ve srovnání s muži (35 %). Oproti roku 1994 však počet respondentů, kteří tento názor zastávají, výrazně poklesl.

Myslíte si, že sexuální obtěžování je
v současnosti společensky ...?
n = 1000

 

Aktuálnost problému sexuálního obtěžování narůstá

Více než jedna třetina mužů a  téměř každá druhá žena se přiklání k názoru, že případů sexuálního obtěžování u nás v poslední době přibylo, není však zřejmé, zda je to výsledek osvěty a přístupu k informacím. O nárůstu sexuálního obtěžování jsou nejčastěji přesvědčeni obyvatelé Prahy (55 %) a severních Čech (52 %).

Domníváte se, že případů sexuálního obtěžování
u nás v poslední době ...
n = 1000

Co si myslí lidé o současných zákonech, které se otázkou sexuálního obtěžování zabývají?

S tím, že současné zákony neřeší otázku sexuálního harašení dostatečně, se ztotožňuje 40 % obyvatel. O nedostatečném legislativním řešení tohoto společenského jevu jsou častěji přesvědčeny ženy (48 %) ve srovnání s muži (32 %). Více než třetina dotázaných (37 %) nedokázala tuto otázku posoudit.

Jsou podle Vašeho názoru současné zákony týkající se
sexuálního obtěžování dostatečné?
n = 1000

Význam výrazu Sexual Harassment

Slovní spojení "sexual harassment" v překladu znamená sexuální obtěžování, týrání, vydírání, donucování, nebo šikanování. Nejčastěji se jako ekvivalent používá slov "sexuální obtěžování". V českém kulturním prostředí získal pojem "sexual harassment" ironický podtext, k němuž významně přispěl spisovatel Josef Škvorecký, který jej přejmenoval na "sexuální harašení".

V USA však jde o odborný termín, který označuje situaci v níž dochází k sexuálně ofenzivnímu chování jedné osoby vůči druhé, která jej však neopětuje a nebo odmítá. Chování tohoto druhu je v USA považováno za trestný čin, jehož podstata je definována za prvé jako "vynucování sexuální přízně pod výhružkou ekonomického postihu podřízeného" a za druhé jako "nevítané sexuální chování, které je tak hrubé a násilné, že vytváří hrubé a zastrašující, hostilní (nepřátelské) nebo urážlivé prostředí."

První rámec
Právní regulaci sexuálního chování na pracovišti lze v USA vystopovat již v zákonu o občanských právech, do kterého byl v roce 1964 zahrnut článek VII zakazující diskriminaci v zaměstnání z důvodů vyznání, národnosti, barvi pleti, rasy či pohlaví. Zákon o občanských právech se pak postupně stal základním pilířem,  o který se v USA opírá postihování pachatelů trestného činu sexuálního obtěžování. V našich podmínkách zatím obdobná zákonná úprava v praxi zatím neexistuje. V roce 2001 však začnou platit jak novela občanského soudního řádu, tak nový Zákoník práce, které případy sexuálního obtěžování umožní postihovat i u nás.

Postihování sexuálního obtěžování
Sedmý článek zákona o občanských právech v USA postihuje většinou muže. Jde o tisíce procesů ročně a americké soudy doslova zavalují podání tohoto druhu. Je to způsobeno i tím, že oběti sexuálního obtěžování mohou podávat žaloby i bez důkazů a je na obviněném, aby dokazoval svou nevinu. Protože pocit hostilnosti prostředí způsobující duševní strádání (psychologické poškozování) je subjektivní záležitostí a jen těžko se dá dokázat, že je "obět" neměla, bývají žaloby ve značné míře úspěšné a pro některé ženy se staly výnosnou podnikatelskou aktivitou.

Sexuální obtěžování z pohledu psychologů

Sexuální obtěžování se u nás stále častěji stává námětem různých diskusí - odborných i méně odborných.... Tento problém je starý jako lidstvo samo. Sexuální obtěžování nevzniklo jako důsledek moderní doby, jen jsme ho jako problém - a to problém pracovních vztahů - pojmenovali.

Podle psychologů může chování, které nazýváme sexuálním obtěžováním, vyplývat z mnoha příčin - jak z komplexů méněcennosti, tak z pocitů nadřazenosti nebo pouhého pocitu  jistoty, že sexuální chování tohoto typu nemůže být dokázáno. Sexuálního obtěžování se můžeme dočkat jak od osob zakomplexovaných, tak od osob  příliš sebevědomých - kde sebevědomí (pocit dominance) pramení z domnění, že postižená osoba se nebude - vzhledem ke svému podřízenému postavení -bránit.

Sexuální obtěžování - není jen doménou mužů - těmi, kdo využívají své pracovní pozice k nadřazenému sexuálnímu chování, mohou být i ženy. Sexuální obtěžování je typem pracovní šikany - a k tomuto chování mají sklon Ti, kterým dominantní pracovní pozice dává pocit, že si mohou dovolit chovat se ke svým podřízeným bez omezení, která by cítili v běžné, z hlediska vztahů rovnoprávné, situaci.

Oběť sexuálního obtěžování není v jednoduché pozici -  může se zdát, že sexuální "harašení" je u nás stále spíše námětem vtipů než reálně reflektovaným společenským jevem. Proto určité procento žen může ještě pociťovat obavy ze zveřejnění "svého" případu.

Více informací Vám rádi poskytneme na adrese: klika@gfk.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů