Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Dotace  |  30.11.2023 15:21:11

Rekonstruovat, nebo zbourat a postavit znovu? Aneb, jaké dotace využít?

Program Nová zelená úsporám, který otevřel nové možnosti dotací na konci září tohoto roku, nabízí mnoho řešení pro ty, kteří by si rádi pořídili vlastní bydlení. Pro ty, kteří chtějí koupit či postavit novostavbu v pasivním energetickém standardu, se nabízí program NZÚ Standart, oblast B Novostavba, kde takoví žadatelé mohou získat až 535 000 .

Zajímavějším programem je pro mnohé ale program Oprav dům po babičce, kde je možné získat dotaci více než 1 milion korun, a to ať už na komplexní renovaci domu, nebo za určitých podmínek na postavení zcela nového domu na místě původní stavby. Dotace v tomto programu je podmíněna komplexním zateplením domu – tedy obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u stávajících rodinných domů. Zde můžete získat až milionovou dotaci. Podpora se vztahuje i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů a na instalaci stínicí techniky. Dále je v programu zahrnuto i mnoho dalších opatření na zefektivnění energetické náročnosti stavby, ať už se jedná o fotovoltaické systémy, řízené větrání s rekuperací nebo například na využití dešťové a odpadní vody. Navíc čím více opatření využijete, tím více peněz od státu získáte – za každou kombinaci opatření získáte bonus 10 000 . Pokud jste rodina s nezaopatřenými dětmi, můžete také navíc obdržet bonus 50 000 za každé takové dítě.

Pokud máte pozemek, na kterém stojí stavba (rodinný dům či stavba určená k rekreaci s celoročním obýváním) jejíž stav je k rekonstrukci nevyhovující, máte možnost tuto stavbu zbourat, postavit na jejím místě novou, a dotaci získat i takto. Rozhodnete-li se pro tuto variantu, je potřeba splnit několik podmínek. Jednak musí mít nový dům energeticky vztažnou plochu nepřevyšující 350 metrů čtverečních. Původní stavba musí být zároveň odstraněna v souvislosti s přípravou na stavbu nového domu, a to bezprostředně předtím.

Při rozhodování mezi renovací starého domu a postavením nového je mnoho faktorů, které je třeba zvážit. „V některých případech může být ekonomicky a energeticky efektivnější zbourat stávající stavbu a postavit novou, která bude splňovat moderní energetické normy a poskytovat lepší životní komfort," říká Martin Protiva, obchodní ředitel Ekonomických staveb a dodává nové technologie a stavební metody nám nyní umožňují postavit domy, které jsou nejen energeticky účinnější, ale také odolnější a dlouhodobě udržitelné.”

Program také definuje, co všechno spadá pod pojem „rodinný dům”, tedy takový, na který můžete dotaci čerpat. Do této definice spadají:

- budovy s nejvýše třemi samostatnými byty;

- obytné části zemědělských usedlostí, které splňují definici bytu;

- rekreační stavby využívané pro bydlení, kde budou žadatel a členové jeho domácnosti mít evidován trvalý pobyt;

- a ještě několik dalších kategorií budov, které stavebně a užitím odpovídají rodinným domům.

Naopak za rodinný dům v tomto programu nejsou považovány stavby, které nejsou pevně spojeny se zemí, stavby dočasné a výrobky plnící funkci stavby.

„Výhodou programu Oprav dům po babičce bezesporu je možnost čerpat dotaci zálohově, tedy předem, narozdíl od NZÚ, kde je dotace vyplácena až po vyúčtování. I v tomto programu je možné získat peníze zpětně, a to na realizace, které byly dokončeny po 1. lednu 2021, ” doplňuje Protiva. Konkrétní případy jsou ale vždy individuální, proto je ideální konzultovat zájem o dotaci telefonicky nebo osobně v regionálních centrech, které jsou pro tyto dotační programy zřízeny. Jejich seznam naleznete na webu Nové zelené úsporám

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku
?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688