OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Životní prostředí  |  28.11.2023 12:20:00

Klimatická změna, obchod a geopolitika… nová rizika v Arktidě

Zajišťovna Swiss Re zveřejnila už svoji 11. zprávu s názvem SONAR, která se věnuje významně se měnícím a nově vznikajícím rizikům vyplývajícím z dynamických, geopolitických a sociálních změn v dnešním světě. Autoři této zprávy se mimo jiné věnovali i novým rizikům souvisejícím s „otevíráním“ Arktidy.

Klimatická změna přivodila „otevírání“ Arktidy tím, že vznikají nové lodní a obchodní trasy. Ekonomický a strategický potenciál tohoto regionu roste. Ale také je zde potenciál pro environmentální rizika a geopolitické napětí. To narušuje spolupráci a správu i řízení a vytváří nová rizika nebo stávající rizika významně mění.

Potenciální dopady jsou vymezeny následovně:

  • poptávka po pojištění týkající se ekonomických aktivit v regionu Arktidy pravděpodobně poroste (obchodnámořní pojištění, rybářství, těžba, turistika atd.),
  • ekonomické a geopolitické nejistoty přinášejí strategická a reputační rizika,
  • potenciál pro narušení podnikatelských aktivit v regionu, včetně jeho druhotných účinků na globální dodavatelské řetězce, se zvyšuje,
  • otevírání Arktidy a tání permafrostu (trvale zmrzlá půda) zvyšuje environmentální rizika, jež by mohla mít dopady na majetek a speciální typy podnikání. Znečištění by mohlo aktivovat odpovědnostní pojištění,
  • uvolnění a migrace patogenů (živých původců nemoci – bakterie, vir, hniloba), dříve zamrzlých v ledu a permafrostu, by mohla být zdrojem nových epidemií/pandemií,
  • spolupráce mezi osmi členy Arktické rady byla přerušena, což vyvolává správní, regulatorní a právní nejistoty. To bude mít vliv také na regulatorní rámec týkající se pojištěných osob a pojistitelů,
  • možnost vojenského konfliktu v regionu vzrostla. Mění se tím krajina rizik pro entity, jež jsou v regionu aktivní a také pro jejich pojistitele.

Klimatická změna a Arktida

Vedle výše uvedených hlavních dopadů autoři zprávy specifikují některé problémy podrobněji. Arktický oceán a přilehlé oblasti (severně od severního polárního kruhu – na konci roku 2022 byl severní polární kruh na 66°33'49” severní šířky) se oteplují dvakrát až třikrát rychleji než zbytek zeměkoule. Na základě toho ledová pokrývka Arktického oceánu taje a stává se méně stálou a více prostupnou. To vede k otevírání nových kratších lodních tras a příležitostí pro turistiku. Marketing, zaměřený výhradně na cesty lodí k Severnímu pólu, se již provádí. Otevírání Arktidy představuje rovněž nové příležitosti pro těžbu (kovů, ropy a plynu) a rybářství.

Arktická rizika

Všeobecně panuje shoda na tom, že otevírání Arktidy přináší též mnohé problémy a nejistoty. Například větší ekonomická konkurenceschopnost arktických lodních tras oproti tradičním lodním trasám není jistá. Vzhledem k nástupu závazků v oblasti udržitelnosti a vzhledem k mnoha regulatorním opatřením je sporná i hodnota (ekonomický přínos) těžby (kovů) a rozvoj průmyslu fosilních paliv.

Dochází i k rychlým environmentálním změnám. Rostoucí teplota vede k uvolňování metanu a jiných skleníkových plynů, jež byly dříve vázány v půdě a ledu, čímž se dále urychluje globální oteplování. Tání mořské ledové pokrývky a permafrostu ohrožuje základy budov v regionu a vůbec existenci či živobytí. Arktická populace již totiž skutečně registruje, že začínají mizet zdroje potravy z moře i ze zvěřiny a že se jejich domy hroutí.

Rizikový profil řady aktivit v regionu se bude měnit, jak bude teplota dále vzrůstat. K dopadům patří zvyšování hladiny moře, které ohrozí osídlení a průmyslová zařízení. Mohou být rovněž odhaleny a rozptýleny toxické odpady, které zde byly uskladněny v předchozích dekádách v rámci vojenských, těžebních a jiných „dobrodružství“. Tající led a rozmrazující se permafrost mohou vést k uvolnění infekčních patogenů, tj. nových zdrojů potenciálních epidemií a pandemií. Další hrozbou jsou ničivé požáry a vlny veder a jejich vliv na kvalitu půdy a potravy. To může také změnit skladbu arktických lesů, jež by se mohly stát méně odolnými.

Strategická soutěž a mezery v governance (správě a řízení)

Trend zvyšování environmentálních a ekonomických rizik je spojen se strategickými zájmy a vojenskými ambicemi osmi národů (států) s pobřežím u Arktického moře. Jde o Norsko, Švédsko, Finsko, Rusko, USA, Kanadu, Dánsko a Island. Například Rusko považuje tání ledu v Arktidě za hrozbu pro obranu. Některé státy jsou v regionu vojensky přítomny a mají zde vybudovánu infrastrukturu. S ohledem na invazi Ruska na Ukrajinu vzrostlo v tomto regionu riziko konfliktu. To se časově shoduje s integrací Finska (přijato v dubnu 2023) a Švédska (není dokončena ratifikace) do NATO. Arktická rada (dále jen „Rada“) je orgán pro správu a řízení v regionu, v níž je zastoupeno osm výše uvedených států. Všechna rozhodnutí a stanoviska této Rady vyžadují souhlas všech osmi států. Rusko předsedá Radě v období 20222023. Po invazi Ruska na Ukrajinu ostatních sedm členských států deklarovalo přerušení vztahů s Ruskem v Radě.

Rozhodování je tudíž odloženo či dáno k ledu, což blokuje společné úsilí v oblasti výzkumu, monitorování životního prostředí a vytváření společných standardů pro lodní dopravu a rozvoj odvětví ropy a zemního plynu. Současný nárůst problémů souvisejících s ekonomickými zájmy i environmentální změnou a rostoucí geopolitické napětí činí z Arktidy semeniště nově vznikajících rizik. Taktéž se vytváří potenciál k akumulaci rizika.

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688