ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  18.10.2023 16:00:00

Komise podporuje navýšení evropské výroby munice a raketových střel prostřednictvím prvních výzev k podávání návrhů

Komise podporuje navýšení výroby evropské munice

Komise dnes zintenzivňuje svou podporu evropskému obrannému průmyslu prostřednictvím přijetí pracovního programu, který je plánován v nařízení o podpoře výroby munice (akt na podporu výroby munice) na období 20232025. Akt na podporu výroby munice vyčlení 500 milionů eur na investiční projekty v hodnotě až 1,4 miliardy eur, čímž pobídne navýšení výroby munice a raketových střel v Evropské unii.

Komise vůbec poprvé zveřejňuje výzvy k podávání návrhů, aby vybrala a financovala projekty, které zlepší evropské výrobní kapacity obranných produktů a podpoří odolnost souvisejících dodavatelských řetězců.

Akt na podporu výroby munice bude řešit překážky v dodavatelských řetězcích munice a raketových střel v EU a Norsku tím, že podpoří průmysl při jeho adaptaci na nové trendy na trhu a snižování závislostí.

Pobídky pro investice k řešení potřeb dodavatelských řetězců

Pracovní program aktu na podporu výroby munice se zaměřuje na klíčové překážky zjištěné v dodavatelských řetězcích: výbušniny, výmetné náplně a dělostřelecké střely a podporuje navýšení výroby raketových střel. Zabývá se rovněž zastaráváním, testováním nebo certifikací o obnově příslušných obranných produktů.

V souladu s tím je pracovní program aktu na podporu výroby munice strukturován do pěti výzev k podávání návrhů s těmito orientačními rozpočty:

Pracovní program aktu na podporu výroby munice bude podporovat projekty, které se zaměřují na zlepšení výrobních kapacit v rámci různých výzev, a to prostřednictvím provádění různých druhů opatření. Akt na podporu výroby munice bude například podporovat rozšíření nebo modernizaci stávajících výrobních linek, budování nových linek, projekty na změnu účelu munice, zabezpečení hodnotových řetězců a řešení nedostatku dovedností.

Různá témata v rámci zvláštních výzev, jako jsou výbušniny a výmětné náplně, se budou zabývat odlišnými, avšak vzájemně se doplňujícími potřebami evropského dodavatelského řetězce munice. Cíl je dvojí: na jedné straně motivovat k investicím do rychlých úprav s cílem zvýšit schopnost dodavatelských řetězců reagovat a na druhé straně zvýšit odolnost a robustnost dodavatelských řetězců, zejména prostřednictvím přeshraniční spolupráce.

S cílem podpořit rychlé a rozhodné investice v reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině předpokládá akt na podporu výroby munice doložku se zpětnou platností. Pracovní program aktu na podporu výroby munice proto umožňuje spolufinancování projektů na podporu průmyslové výroby, které byly zahájeny po 20. březnu 2023 (tj. od data dohody Rady o tzv. „třístupňovém přístupu“).

Pracovní program aktu na podporu výroby munice rovněž předpokládá vytvoření „Fondu pro navýšení“ s rozpočtem ve výši 30 milionů eur, který by výrobcům obranných produktů v oblasti munice a raketových střel usnadnil přístup k financování. Jeho provádění usnadní podnikům v celém hodnotovém řetězci přístup k veřejnému i soukromému financování a urychlí investice potřebné ke zvýšení výrobních kapacit.

Výzvy jsou k dispozici od dnešního dne s lhůtou pro podávání návrhů do 17:00 SELČ dne 13. prosince 2023, a to pod těmito odkazy:

Souvislosti

Akt na podporu výroby munice je přímou reakcí na výzvu Rady, aby byla Ukrajině urychleně dodána munice a na požádání i raketové střely a členským státům poskytnuta pomoc s doplněním jejich zásob prostřednictvím cílených opatření.

Akt na podporu výroby munice, jehož cílem je umožnit navýšení kapacity výroby munice v celé Evropě, představuje třetí stupeň (průmyslovou část) tzv. třístupňového přístupu v rámci plánu pro munici, na němž se dohodla Rada.

Tyto tři stupně jsou úzce provázány. Aby mohly členské státy používat své zásoby munice na podporu Ukrajiny (stupeň 1) a následně je doplnit novými objednávkami (stupeň 2), musí existovat dostatečná důvěra v to, že výrobci dělostřelecké munice a raketových střel v EU budou schopni včas uspokojit poptávku (stupeň 3).

Struktura pracovního programu aktu na podporu výroby munice vychází z výsledků mapování evropské průmyslové výroby dělostřelecké munice. Informace byly shromážděny prostřednictvím:

  • průzkumu a analýz v rámci pracovní skupiny pro společné zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany,
  • informací shromážděných během návštěv komisaře Bretona u klíčových výrobců v členských státech EU,
  • dvoustranných výměn se zúčastněnými stranami z oblasti průmyslu.

V reakci na výzvu Rady navrhla Komise dne 3. května 2023 akt na podporu výroby munice Evropskému parlamentu a Radě. Normotvůrci přijali nařízení v rekordním čase dne 20. července 2023. V zájmu zachování dynamiky a urychleného dosažení očekávaných dopadů stanovila Komise rovněž ambiciózní harmonogram pro přijetí pracovního programu aktu na podporu výroby munice a byla schopná jej díky podpoře členských států splnit.

Další informace

Nařízení o podpoře výroby munice (akt na podporu výroby munice)

Quote

Velmi rychlé přijetí pracovního programu aktu na podporu výroby munice dokládá, že EU je schopna jednat rychle a jednotně. Opětovně se tím potvrzuje naše odhodlání splnit svůj závazek, pokud jde o podporu Ukrajiny a jejích obyvatelů, a současně chránit naše občany. Prostřednictvím tohoto pracovního programu zvýšíme evropskou výrobu munice, pomůžeme vyhovět okamžitým potřebám Ukrajiny a zlepšíme evropskou obrannou připravenost.
Místopředsedkyně Komise Věra Jourová 2023-10-17

V nové geopolitické realitě musí Evropa zvýšit svou obrannou připravenost. Aktem na podporu výroby munice podpoříme evropský obranný průmysl a umožníme větší a rychlejší výrobu munice, která je potřeba pro Ukrajinu i pro bezpečnost samotných členských států. Vyzývám evropský průmysl, aby reagoval na výzvy, které dnes zahajujeme na podporu průmyslových projektů a zintenzivnění vynakládaného úsilí.
Thierry Breton, komisař pro vnitřní trh 2023-10-17

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688