Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  18.09.2023 15:13:02

Výrobní ceny v průmyslu vykázaly v srpnu mírné zrychlení svého meziročního růstu: šlo o první zrychlení od loňského září

Výrobní cenyprůmyslu vykázaly v srpnu mírné zrychlení svého meziročního růstu: šlo o první zrychlení od loňského září, přičemž lze předpokládat, že roli zde sehrál vývoj cen rafinovaných ropných produktů a koksu.

Očekávám, že v září ceny průmyslových výrobců vykáží návrat ke zpomalování svého meziročního růstu.

Výrobní cenyzemědělství v srpnu dále prohloubily svůj dvouciferný meziroční pokles.

 

Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu v srpnu vzrostl z červencových 1,4 % na 1,8 %, když trh očekával nárůst na úroveň 1,5 %.

Výrobní cenyzemědělství v srpnu prohloubily svůj meziroční poklesl na 16,4 % poté, co v červenci jejich meziroční pokles činil 14,3 %.

Vývoj výrobních cen zůstává v souladu se scénářem oslabování inflačních tlaků v české ekonomice: v průběhu roku 2024 by se meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen měla dostat do oblasti dvouprocentního cíle České národní banky.

 

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zaznamenaly v srpnu mírné zrychlení meziročního růstu, z úrovně 1,4 % na 1,8 %.

Šlo o první zrychlení po předchozí dlouhé sérii, kdy se meziroční růst cen průmyslových výrobců deset měsíců v řadě zmírňoval.

Zrychlení meziročního růstu výrobních cenprůmyslu ovšem nebylo v případě letošního srpna překvapivé: finanční trh očekával zrychlení na úroveň 1,5 % s tím, jak na celkový výsledek působil vývoj cen ropy a ropných produktů.

ČNB ve své prognóze z počátku srpna očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním třetím čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,0 % poté, co v letošním druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 3,9 %.

Výsledky za červenec a srpen tedy naznačují, že růst cenprůmyslu bude v letošním třetím čtvrtletí mírně nad odhadem centrální banky.

 

Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu ukazuje zpomalení meziročního růstu cen v oddíle elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch, kde meziroční růst zpomalil z červencových 15,9 % na 11,7 %.

Ke zpomalení cenového růstu došlo také u těžby a dobývání, ze 46 % na 45 %.

Ve zpracovatelském průmyslu byl v srpnu vykázán meziroční pokles výrobních cen o 2,2 % po červencovém meziročním poklesu o 3,5 %.

V případě zpracovatelského průmyslu došlo ke zmírnění meziročního růstu cen v chemickém průmyslu a velmi pravděpodobně také u ropných produktů, což ze statistického pohledu tlačilo celkový meziroční cenový index nahoru.

Meziroční cenový růst se naopak zpomalil například u elektrických zařízení a strojů a zařízení jinde neuvedených.

 

V případě potravinářského průmyslu meziroční růst výrobních cen v srpnu zpomalil z červencových 4,9 % na 3,3 %

Vývoj cen v zemědělství naznačuje, že by tempo růstu cen v potravinářském průmyslu mělo dále klesat i v dalších měsících, což by se mělo promítat i do cen pro koncové spotřebitele.

 

V případě zemědělských výrobců se v srpnu meziroční pokles výrobních cen prohloubil na 16,4 % poté, co v červenci meziroční pokles cen činil 14,3 %.

Meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství se může ve zbytku letošního roku dále prohlubovat.

 

V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v srpnu meziročně klesly o 26,2 %, když v červenci jejich meziroční pokles činil 24,5 %.

Živočišná výroba nyní již také hlásí meziroční pokles výrobních cen tempem 2,4 % poté, co ještě v červenci meziroční růst cen v živočišné výrobě činil 1,8 %.

ČNB ve své srpnové prognóze počítala pro letošní třetí čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 10,6 % po meziročním poklesu o 8,2 % vykázaném v letošním druhém čtvrtletí.

Ceny v zemědělství padají tedy výrazně rychleji, než centrální banka předpokládala ve své prognóze.

 

Mírné srpnové zrychlení meziročního růstu cenprůmyslu nepředstavuje pro výhled inflace v tuzemské ekonomice žádné drama.

V září by měl meziroční růst cen v tuzemském průmyslu vykázat opětovné zpomalení.

V prvních měsících roku 2024 by mohly ceny v průmyslu vykázat meziroční poklesy.

zemědělství jsou výrobní ceny v jasném propadu, jenž bude dále pokračovat.

 

Vývoj výrobních cen náleží na seznam argumentů, které hovoří pro diskusi o postupném uvolňování měnové politiky ČNB

V průběhu letošního podzimu by mohla přijít na pořad debata o zahájení postupného snižování úroků.

Signály na toto téma jsou ze strany bankovní rady i nadále zdrženlivé, přesto ale dle mého názoru zůstává ve hře možnost zahájení procesu snižování úroků ČNB očekával na listopadovém zasedáním bankovní rady.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 15:49  HDP z Kanady slabší, USDCAD roste X-Trade Brokers (XTB)
Pá 15:49  Index PCE v USA v souladu s očekáváním X-Trade Brokers (XTB)
Pá 15:42  Koruna po zasedání ČNB na mírně silnějších úrovních (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Pá 14:05  Česká ekonomika na rozcestí (Jan Bureš) (video) Patria (Patria Finance)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688