ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  13.09.2023 09:00:00

V roce 2022 přesáhla průměrná měsíční mzda v Olomouckém kraji 39 tis. Kč a medián mezd hodnotu 35 tis. Kč. - Struktura mezd zaměstnanců v Olomouckém kraji v roce 2022

13. 9. 2023

Kromě dat o průměrné mzdě z výsledků podnikového výkaznictví jsou k dispozici i podrobnější data získaná ze strukturální mzdové statistiky. Podle těchto výsledků přesáhla v roce 2022 průměrná měsíční mzda v Olomouckém kraji 39 tis. Kč a medián mezd hodnotu 35 tis. Kč.

Český statistický úřad ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) publikuje již řadu let výsledky strukturální statistiky mezd zaměstnanců. Zveřejněná data vznikla sloučením výsledných databází výběrového šetření Informační systém o průměrném výdělku MPSV (ISPV), které pokrývá mzdovou sféru, a administrativního zdroje Informační systém o platu a služebním příjmu (ISP) Ministerstva financí (MF), který plošně pokrývá platovou sféru. Z těchto zdrojů dat je možné získat řadu podrobných ukazatelů z oblasti mezd, které nejsou možné z šetření podnikového výkaznictví zajišťovaného ČSÚ.

Podle výsledků strukturální statistiky mezd dosáhla v Olomouckém kraji v roce 2022 průměrná hrubá měsíční mzda 39 079 . V mezikrajském srovnání byla čtvrtá nejnižší. Oproti hodnotě za Českou republiku byla o 10,0 % nižší a o téměř 15 tis. Kč nižší než nejvyšší hodnota zjištěná u zaměstnanců v hlavním městě Praze

Graf: Průměrná hrubá měsíční mzda a medián mezd podle krajů v roce 2022

Průměrná mzda zaměstnanců v Olomouckém kraji meziročně vzrostla o 2 005 (tj. o 5,4 %). Rychlejší tempo růstu bylo evidováno u průměrné mzdy mužů, která vzrostla na 41 966 a byla o 2 684 vyšší než v předchozím roce (tj. zvýšení o 6,8 %). Průměrná mzda žen v kraji 35 699 byla ve srovnání s výsledky za rok 2021 o 1 199 vyšší (tj. zvýšení o 3,5 %).

Graf: Průměrná hrubá měsíční mzda v Olomouckém kraji

Průměrná mzda žen byla stejně jako celková hodnota čtvrtá nejnižší mezi 14 kraji České republiky, průměrná mzda mužů v Olomouckém kraji byla třetí nejnižší, nižší byla vypočtena v Karlovarském a Pardubickém kraji.

Z výsledků strukturální statistiky je možný i ukazatel medián mezd, tj. hodnota mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení (právě stejný počet mezd je vyšších i nižších než medián). V Olomouckém kraji dosáhl v roce 2022 medián mezd výše 35 107 , u mužů 37 412 a u žen 32 486 . Meziročně se zvýšil o 6,0 %, vyšší nárůst zaznamenal medián mezd mužů (o 6,8 %) než medián žen (o 5,7 % více).

Graf: Medián mezd v Olomouckém kraji

V mezikrajském srovnání byla hodnota mediánu v kraji třetí nejnižší. V případě mužů byl medián mezd dokonce druhý nejnižší, nižší byl zjištěn pouze v Karlovarském kraji. Naopak u žen se jednalo o pátou nejnižší hodnotu po Zlínském, Karlovarském, Jihočeském a Moravskoslezském kraji.

Dalšími možnými výstupy ze strukturální statistiky mezd jsou hodnoty mezd podle zaměstnání. Průměrné mzdy podle všech hlavních tříd zaměstnání (dle klasifikace CZ-ISCO) se v Olomouckém kraji pohybovaly pod republikovým průměrem s jedinou výjimkou, kterou byly mzdy pomocných a nekvalifikovaných pracovníků (25 525 v Olomouckém kraji, 25 198 v ČR). V porovnání 14 krajů se jednalo o osmou nejvyšší hodnotu v této třídě zaměstnání. Naproti tomu průměrná měsíční mzda pracovníků u obsluhy strojů a zařízení a u montérů byla v Olomouckém kraji nejnižší. Druhou nejnižší byla shledána mzda u profesí technických a odborných pracovníků a také pracovníků ve službách a prodeji. Průměrné měsíční mzdy i v dalších třídách zaměstnání patřily v mezikrajském srovnání k nejnižším.

Graf: Průměrné mzda podle hlavních tříd zaměstnání v roce 2022

Více informací naleznete na internetových stránkách ČSÚ v publikaci Struktura mezd zaměstnanců - 2022.

 

 

Kontakt:
Jarmila Benešová
Oddělení informačních služeb
Tel.: 585 731 516
E-mail: jarmila.benesova@czso.cz

 

__________________________

Poznámky:

Do hrubých mezd se ve strukturální statistice počítají všechny mzdy za práci včetně prémií, odměn a dalších platů, dále veškeré náhrady mzdy za neodpracovanou dobu (dovolenou, svátky, překážky v práci apod.) a odměny za pracovní pohotovost za celý rok. Průměrná mzda zaměstnance v daném roce je vypočtena poměřením s jeho placenou dobou, tedy počtem měsíců, za které mzdu či náhradu mzdy skutečně pobíral, odečtena je doba nemocí a dalších neplacených nepřítomností v práci za daný rok. Vypočtená průměrná hrubá měsíční mzda (v ) tak co nejpřesněji vypovídá o srovnatelných mzdových úrovních v různých zaměstnáních (pracovních místech) při přesně zjištěném objemu placené doby.

Takto vypočtená průměrná mzda však není a nemůže být shodná s průměrnou mzdou zjišťovanou z podnikového výkaznictví ČSÚ, kde je celkový objem mzdových prostředků poměřován evidenčním počtem zaměstnanců podniku, v němž jsou však zahrnuti i zaměstnanci nemocní nebo s neplacenou nepřítomností kratší než 4 týdny. Další rozdíly mezi mzdovou úrovní ve srovnání s jinými statistickými zdroji mohou plynout (kromě vlivu neplacených absencí a odlišného základního souboru šetření) z faktu, že do výsledků strukturální statistiky se nezahrnují zaměstnanci s týdenním úvazkem kratším než 30 hodin.

Detailnější výsledky na úrovni konkrétních zaměstnání (5místný kód CZ-ISCO) pro mzdovou a platovou sféru, včetně další informace o zdrojovém šetření, můžete nalézt v publikaci Ministerstva práce a sociálních věcí Informační systém o průměrném výdělku za rok 2022 nebo na internetových stránkách www.mpsv.cz, včetně podrobných výsledků za jednotlivé kraje (pod názvem Regionální statistika ceny práce – RSCP https://www.mpsv.cz/web/cz/statistika-vydelku).

 

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Výpočet čisté mzdy v roce 2023Více zpráv k tématu Mzdy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688