cnb.cz (ČNB)
Úrokové sazby  |  31.08.2023 10:13:49

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR Červenec 2023

 

Červenec 2023

Úrokové sazby z nových obchodů

Úrokové sazby z nových vkladů domácností zaznamenaly v červenci největší změny u vkladů na běžných účtech. U nefinančních podniků doznaly největších změn vklady s dohodnutou splatností.

U domácností se sazba z vkladů s dohodnutou splatností snížila na 6,09 %. Úroková sazba jednodenních vkladů nepatrně vzrostla na 1,53 %. Sazba z vkladů na běžných účtech poklesla o 0,04 procentního bodu na 0,24 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou zaznamenala nárůst na 2,66 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné).

U vkladů s dohodnutou splatností se sazba u nefinančních podniků zvýšila o 0,16 procentního bodu na 6,69 %. V případě jednodenních vkladů sazba vzrostla na 1,93 %. Úroková sazba z vkladů na běžných účtech se zvýšila na 1,15 %. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností do 1 roku (jež se u tohoto sektoru podílejí na všech vkladech s dohodnutou splatností zpravidla 100 %) vzrostla na 6,69 %.

Graf 1 – Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

U sazeb z nových úvěrů poskytnutých domácnostem došlo v červenci k nejvýraznější změně u kontokorentů. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly největší změnu u úvěrů s objemem nad 30 mil. .

U celkových úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatní se úroková sazba zvýšila na hodnotu 6,97 %. Úroková sazba z úvěrů na spotřebu meziměsíčně vzrostla na 9,64 %. V případě úvěrů na bydlení se úroková sazba mírně snížila, a to na 5,37 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření nepatrně poklesla na 6,71 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů se snížila na 5,21 %, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 0,68 procentního bodu. Úroková sazba z ostatních úvěrů se zvýšila na 6,66 %. U kontokorentů a revolvingových úvěrů došlo k nárůstu úrokové sazby na 15,34 %. Z toho u kontokorentů úroková sazba vzrostla o 0,15 procentního bodu na 17,37 %. Úroková sazba z kreditních karet poklesla na 16,31 %.

U nových úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů, revolvingů a kreditních karet) došlo ke snížení úrokové sazby na 8,43 %. Sazba z úvěrů s objemem do 7,5 mil. se zvýšila na 8,20 %. Sazba u úvěrů s objemem 7,5–30 mil. vzrostla na hodnotu 8,03 % a úroková sazba u nových úvěrů s objemem nad 30 mil. poklesla o 0,35 procentního bodu na 8,52 %. Úroková sazba u kontokorentů, revolvingových úvěrů a úvěrů z kreditních karet se mírně zvýšila na 9,00 %. Z toho úroková sazba u kontokorentů vzrostla na 9,25 %.

Graf 2 – Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby ze stavů obchodů

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků vkladů domácností se v červenci měnily v rámci setin procentního bodu, u nefinančních podniků se jednalo o výraznější změny.

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků úvěrů domácnostem zaznamenaly v červenci změny v rámci setin procentního bodu. Úrokové sazby ze zůstatků úvěrů nefinančním podnikům se měnily podobným tempem.

Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem se zvýšila na hodnotu 3,88 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení rovněž vzrostla, a to na 2,98 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů se zvýšila na 2,83 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů zaznamenala nárůst na 8,61 % a sazba z ostatních úvěrů se zvýšila na hodnotu 4,44 %.

Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům nepatrně vzrostla na 7,41 %. U úvěrů se splatností do 1 roku se sazba zvýšila na 9,19 %. Úroková sazba úvěrů se splatností od 1 roku do 5 let stagnovala na červnových 8,61 %. Úroková sazba u úvěrů se splatností nad 5 let vzrostla na 6,32 %.


Poznámky

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:

Čt   8:27  Fed nechce se snižováním úroků pospíchat ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Út 15:11  Možnost zvýšení sazeb (Summers) (video) Patria (Patria Finance)
Út   8:30  Eva Zamrazilová je pro opatrnější snižování sazeb ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688