Využití a obsazenost kanceláří pomáhá řídit umělá inteligence - během druhého čtvrtletí roku 2023 klesla neobsazenost kanceláří v Praze na 7,3 %, čili na nejnižší úroveň od uvolnění pandemických restrikcí

Pražský kancelářský trh si během pandemie covidu a s ní spojených restrikcí prošel celou řadou výrazných změn. Lidé si zvykli na práci z domu, a i po ústupu bezpečnostních opatření se často zaměstnanci vrací do kanceláří pouze v hybridním režimu, tedy několik dní z týdnu pracují v kanceláři a zbývající dny z domova. Tomu se musí přizpůsobovat i poskytovatelé kancelářských prostor a podoba samotných kanceláří, k čemuž může pomoci využití umělé inteligence a počítačové vidění.
Podle dat společnosti Cushman & Wakefield během druhého čtvrtletí roku 2023 klesla neobsazenost kanceláří v Praze na 7,3 %, čili na nejnižší úroveň od uvolnění pandemických restrikcí. Poptávka po kancelářích v české metropoli tak stále roste, přestože menším tempem než v předchozích letech. Developeři především v posledním čtvrtletí na tuto poptávku nestíhají reagovat. Během posledního čtvrtletí se žádné nové kanceláře nedokončily a v posledních dvanácti měsících nedošlo ani k zahájení výstavby nového kancelářského projektu. Přestože stále probíhá konstrukce více než 143 000 m2 kancelářských ploch, v následujících dvou letech můžeme očekávat výrazný nedostatek administrativních objektů v celé Praze.
Správci a majitelé kanceláří tak budou muset najít nový způsob, jak se stávající plochou pokrýt rostoucí poptávku po pracovištích. Většina firem v pocovidové době začala hojně využívat možnosti home officu a umožňují svým zaměstnancům alespoň část týdne pracovat z domova, pokud je to možné. Podle průzkumu společnosti Savills je dnes nejvyužívanější formou práce hybridní režim, kdy zaměstnanci dva dny pracují z domova a tři dny z kanceláře, případně tři dny z domova a dva dny z kanceláře.
Tento trend je podle Jana Mechla, šéfa leasingu kanceláří ve společnosti WOOD & Company, způsoben také tím, že home office se stal nejen podmínkou, kterou zaměstnanci požadují, ale „novým normálem“. Firmy se proto svým zaměstnancům snaží vycházet vstříc, i když se stále snaží o alespoň částečný návrat do kanceláří. „Z pohledu personalistů je pro prosperitu firmy a udržení loajality zaměstnanců důležité zachovávat atmosféru ve firmě a žít jejími společnými hodnotami. A to se z home office přes virtuální kontakt dělá jen těžko,“ komentuje možné dopady home officu na pracovní morálku Mechl.
Kanceláře se proto stávají místem pro setkávání s kolegy spíš než místem pro práci v uzavřených buňkách. Mění se tak i požadavky na to, jak mají pracovní prostory vypadat – vyžadováno je například rozšiřování společných prostor, konferenčních místností, kuchyněk a odpočinkových prostor. Aby takové kanceláře splňovaly co nejvíce požadavků nájemců, musí zároveň fungovat s dostatečnou flexibilitou. Přeměně podoby kanceláří mohou pomáhají například senzory s umělou inteligencí, které umožňují chytré počítání lidí, zjišťují vytíženost konkrétních prostor v budovách nebo dokážou určit, která místa zaměstnanci nevyužívají vůbec. „Podle přesných dat z chytrých senzorů mohou majitelé predikovat možný odchod nájemce, znát aktuální a průměrnou obsazenost kanceláří nebo jídelny. Díky tomu také pomáhají snižovat energetickou náročnost,” vysvětluje Kateřina Máchová, obchodní manažerka firmy IC Systems.ai, která dodává chytré senzory do kancelářských budov, obchodních center nebo průmyslových areálů.
Nové kanceláře by tak firmy mohly hledat nejen v nových prostorách, kterých v roce 2023 v Praze přibylo o 22 % méně než v roce předchozím, ale také v budovách, jejichž interiér by byl upravován na základě dat o pohybu zaměstnanců po pracovišti získaných počítačovým viděním.
Poslední zprávy z rubriky Reality:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Využití a obsazenost kanceláří pomáhá řídit umělá inteligence
- Umělá inteligence je větší převrat než průmyslová revoluce. Dojde k civilizační změně, říká odborník - Host Lucie Výborné (audio)
- Těchto 8 firem má podle hedgeových fondů významně těžit z rozvoje umělé inteligence, na jejich akcie sázejí ve velkém
- Valuace titulů s expozicí na umělou inteligenci: Vzniká na trzích bublina, nebo je raketový růst opodstatněný?
- Stav EU: Ukrajina, Zelená dohoda, hospodářství, Čína, umělá inteligence
- Obrovské IPO Arm – Bude tento debut pohánět sektor umělé inteligence? 🔌
- Vyjma společností NVIDIA a Microsoft je umělá inteligence zatím jen teorií. Trh je zhruba tam, kde by měl být - Damodaran (video)
- V Česku vznikla asociace pro umělou inteligenci
- Využití umělé inteligence v řízení firmy
- Tesla připomíná Cisco, umělá inteligence nemusí být přínosem pro všechny firmy - Chanos (video)
- Umělá inteligence je v základu stále jen matematika, lidí bude stále třeba - Chavez (video)
Prezentace
08.12.2023 Digitální revoluce - progresivní řešení získání...
16.11.2023 Hodnota zlata je na historických maximech, jeho...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Prodej na Černý pátek překonal rekord. Budou mít dopad na finanční trhy?
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlato vytvořilo nový rekord, překročilo hranici 2 100 USD / OZ
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Michal Brothánek, AVANT IS
Ali Daylami, BITmarkets
Okénko finanční rady
Jan Béreš, Kalkulátor.cz
Chcete změnit dodavatele energií, i když smlouva pořád běží? Potom raději dobře počítejte
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex prosinec 2023: Sazby stagnují pod vrcholem. Co čekat v roce 2024?
Iva Grácová, Bezvafinance
Martin Ždímal, RIXO.cz
Pojištění odpovědnosti pro řidiče z povolání: Jak to funguje?
Martin Daneš, Srovnejto
Na co myslet při pojištění chaty? Zloději nejsou zdaleka jediným rizikem
Lukáš Raška, Portu
I bez školného vyjde vysokoškolské studium na půl milionu. Jak se na něj finančně připravit?