Klesá zájem o bankovní půjčky. Raději si půjčíme od příbuzných
Průzkum spotřebitelského chování, který si nechala zpracovat nebankovní společnost Provident Financial ve spolupráci s agenturou Kantar, vysledoval změny především u respondentů, kteří si půjčují od bank. Zatímco nebankovní půjčky se „drží“ stále na stejném procentu dotázaných, zájem o ty bankovní klesá. Nahrazovány jsou půjčkami od příbuzných.
Pokles napříč generacemi
Zájem o bankovní půjčky letos poklesl v průměru o 2,4 procentního bodu, a to napříč generacemi. Nejmarkantnější změnu zaznamenal průzkum u věkové skupiny 55 - 65 let, kde si bankovní půjčku vzalo o 12,6 procentního bodu méně respondentů, než v roce 2022. Přitom mezi všemi dotazovanými bylo 12,8 % osob, které si letos u banky půjčily. Půjčku u nebankovní společnosti „přiznala“ 3,1 % dotazovaných.
Nebankovní půjčky se s poklesem vyrovnávat nemusejí
Zájem o úvěry od bank klesá, ale zájem o nebankovní půjčky zůstává konstantní. Alespoň dle provedeného průzkumu. Čím to může být? Roli mohou hrát změny v cenách bankovních úvěrů. Zatímco nebankovní půjčky v posledních dvou letech téměř nezdražovaly, ceny těch bankovních vzrostly i několikanásobně.
Výsledky průzkumu naznačují, že klienti bank a klienti nebankovních institucí jsou dva oddělené ostrůvky jen s minimálním průnikem. A každý sleduje vývoj situace jen v tom svém. Významným zdražením úvěrů se banky připravily o část klientů. Průzkum ukazuje, že se jednak stali opatrnějšími a méně se zadlužují, jednak si o peníze raději řeknou rodině nebo známým.
Omezujeme půjčky na zbytné položky, což je skvělá zpráva
Průzkum ukázal, že se máme z čeho radovat. Osvěta ve finanční gramotnosti snad (konečně) začíná sklízet ovoce. „Nebankovní sektor sice meziroční pokles nezaznamenává, dlouhodobě ale pozorujeme změnu v přístupu ke spotřebitelským úvěrům jako takovým. Lidé jsou v tomto ohledu mnohem zodpovědnější a omezují především půjčky na zbytné položky. Mnohem častěji je pak využívají na investice do vlastního bydlení skrze rekonstrukce či potřebné opravy,“ uvedl k výsledkům průzkumu Evžen Chlanda, marketingový ředitel Provident Financial.
Půjčky od příbuzných ale i od kolegů nebo přátel teď naopak rostou
Podle průzkumu agentury Kantar se s prudkým zdražením bankovních úvěrů začali Češi častěji obracet na své okolí a půjčovat si od něj. O peníze požádalo letos své příbuzné 25 % dotázaných. A 11 % dotázaných se z žádostí o zápůjčku obrátilo na své známé. Ve srovnání s rokem 2022 jde o nárůst o 100 %, tedy na dvojnásobek.
„Z našeho jarního průzkumu, realizovaného jen v České republice víme, že Češi jsou nejochotnější náhlé finanční krize řešit v rodinném kruhu a nejčastěji pak s partnerem. Téměř šedesát procent sezdaných lidí totiž uvedlo, že pokud by do manželství nečekaně vstoupily partnerovy dluhy, situaci by řešili společně. Napospas dluhům a nevyřešeným závazkům by svého partnera nechalo jen osm procent Čechů,“ dodal k průzkumu Chlanda.
500 respondentů až do věku 75 let
Průzkum byl realizován mezi 500 respondenty ve věkové kategorii 18 - 75 let, a to na všech trzích společnosti IPF (což je Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Mexiko a Austrálie).

Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.

Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Půjčka, nebo lichva? Jak si bezpečně půjčit a neprodělat?
- Kalkulačka splátky půjčky dle úroku
- Vlastní úspory i půjčka. Rodiče řeší výdaje se začátkem školního roku
- TSMC se obává nižší poptávky po čipech, studentské půjčky a dopad na US domácnosti - Ranní komentář (video)
- Téměř polovina Čechů (46 %) má půjčku, každý čtvrtý dlužník jich má 3 a více
- Závislost na půjčkách ničí život. Jak se projevuje?
- Akcie ve světě klesají v reakci na historické zhoršení ratingu USA. Přední američtí experti mají zhoršení ratingu za absurdní
- Zprávy o zlatě - Češi a Němci mají stále větší zájem o zlato, podmínky pro nákup se ale zpřísňují
- Pšenice klesá v souvislosti s aktualizací počasí
- Prudký výprodej Bitcoinu - Bitcoin silně klesá po WSJ zvěsti, že SpaceX prodal celých $373 milionů
- EUR/USD klesá už 5 týdnů za sebou
- USD klesá po selhání Conference Board a JOLTS
Prezentace
20.09.2023 Jak flexibilně financovat vaše podnikání mimo...
18.09.2023 Téma: dílenský stůl - pro kutily i živnostníky
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Petr Lajsek, Purple Trading
Vladislav Hetfleiš, Ronda Invest
Výpadky dodavatelských řetězců způsobily pokles důvěry v ekonomiku
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Michal Brothánek, AVANT IS
r2p invest SICAV, a.s.: Pečlivý výběr investic přesáhl zhodnocení 40 % pro VIA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Ždímal, RIXO.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
Revoluce v dotacích je tady: Dotace na zateplení domu a peníze předem
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Robin Běhal, Klik.cz
Měří nebo neměří? Známe pravdu o obecních radarech, které straší řidiče po celém Česku
Marek Pokorný, Portu
Aktivní vs. pasivní investování: Co je dlouhodobě úspěšnější?