ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  26.05.2023 08:03:40

Průměrná mzda v Jihomoravském kraji v roce 2022 činila celkem 43 071 Kč, medián 37 733 Kč. Struktura mezd zaměstnanců v Jihomoravském kraji v roce 2022

Podle výsledků strukturálního šetření mezd zaměstnanců dosáhla průměrná mzda pracovníka v Jihomoravském kraji v roce 2022 celkem 43 071 . Medián měsíční mzdy, což je mzda uprostřed mzdového rozdělení, činil 37 733 . Zatímco průměrná mzda řídících pracovníků v kraji přesáhla částku 87 tisíc Kč, mzda pomocných a nekvalifikovaných pracovníků činila 26 tisíc Kč. Mzdy se ale meziročně zvýšily u všech kategorií zaměstnání.

Český statistický úřad ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí publikuje již řadu let výsledky strukturální statistiky mezd zaměstnanců. Toto výběrové šetření se odlišuje od ostatních mzdových zjišťování, neboť jsou přímo sledovány mzdy jednotlivých zaměstnanců a nikoli celkové objemy mzdových prostředků na úrovni podniků či organizací. To je jedním z důvodů, proč se průměrná mzda z různých mzdových zjišťování od sebe liší. Od roku 2011 byli do šetření zahrnuti i dříve nesledovaní zaměstnanci z podniků s méně než 10 zaměstnanci a také zaměstnanci neziskových institucí a podnikatelů - fyzických osob.

Šetřením jsou podrobně zjišťovány všechny složky hrubého výdělku a také personální údaje o zaměstnanci (např. pohlaví, vzdělání, věk). Získává se tak detailní statistika, která slouží podrobným analýzám trhu práce a jeho vývoje zejména na úrovni celé České republiky. Výsledky za kraje se publikují v jednodušším třídění.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Jihomoravském kraji v roce 2022 dosáhla podle výsledků strukturálního šetření částky 43 071 (47 237 u mužů a 38 055 u žen), ve srovnání s ostatními kraji byla 3. nejvyšší (po Praze a Středočeském kraji). Proti roku 2021 se průměrná měsíční mzda zvýšila o 2 763 (o 3 709 u mužů a o 1 675 u žen). Mzdy mužů v kraji jsou dlouhodobě vyšší než mzdy žen, rozdíl mezi nimi se meziročně zvýšil (v roce 2021 byla průměrná mzda žen v Jihomoravském kraji nižší o 7 148 , v roce 2022 byl rozdíl 9 182 ).

Graf 1 Průměrná hrubá měsíční mzda a medián mezd v roce 2022 podle krajů
Graf 1 Průměrná hrubá měsíční mzda a medián mezd v roce 2022 podle krajů

Výsledkem strukturálního šetření mezd není jen průměrná mzda, na kterou zpravidla nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců, ale také medián mzdy. Ukazuje mzdu zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení (právě stejný počet mezd je vyšších i nižších než medián) a vypovídá tak mnohem lépe o skutečné mzdové úrovni.

Medián mzdy v Jihomoravském kraji v roce 2022 dosáhl částky 37 733 (40 331 u mužů a 34 792 u žen). Rozdíl výše průměrné mzdy a mediánu mezd činil 5 338 . Mezikrajské srovnání úrovně průměrné mzdy a mediánu mzdy je obsahem grafu 1, pro zdůraznění rozdílu výše průměrné mzdy a mediánu mzdy zde bylo ponecháno stejné měřítko osy x. Medián mzdy v Jihomoravském kraji byl mezi kraji 3. nejvyšší (po Praze a Středočeském kraji).

Graf 2 Průměrná hrubá měsíční mzda a medián mezd v Jihomoravském kraji
Graf 2 Průměrná hrubá měsíční mzda a medián mezd v Jihomoravském kraji

Důležitým výsledkem strukturálního šetření je třídění výše mezd podle zaměstnání. K tomu je používána Klasifikace zaměstnání ČSÚ, vypracovaná na podkladě mezinárodního standardu. V roce 2011 došlo k implementaci nové verze klasifikace zaměstnání ISCO-08 (v ČR rozšířená pětimístná verze CZ-ISCO).

Údaje za Jihomoravský kraj ve srovnání s ostatními kraji za rok 2022 jsou obsahem tabulky 1 a grafu 3. V tabulce jsou barevně zvýrazněny kraje s nejvyšší a nejnižší mzdou v jednotlivých kategoriích zaměstnání, čísla v kroužku v grafu 3 znamenají pořadí výše krajské mzdy mezi ostatními kraji. V pomyslném krajském žebříčku jsou nejlépe umístěni specialisté (vysoce kvalifikovaní nemanuální pracovníci). Naopak k těm horším výsledkům srovnání patří 10. místo výše mezd řemeslníků a opravářů a 9. místo výše mezd pracujících ve službách a prodeji (spolu s krajem Středočeským).


Tab. 1 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v krajích v roce 2022

Nejvýraznější mzdová diference mezi kraji ČR v rámci jedné kategorie zaměstnání byla v roce 2022 u mezd řídících pracovníků. Zaměstnanci zařazení do této třídy v hl. městě Praze pobírali měsíčně hrubou mzdu 122 791 , zaměstnanci ve Zlínském kraji „pouze“ 77 582 , tedy o více než 45 tisíc Kč méně. Z barevného odlišení v tabulce 1 je patrné, že v hl. m. Praze byly u 5 kategorií zaměstnání průměrné mzdy v čele pořadí krajů, naopak Zlínský kraj byl u 3 kategorií zaměstnání na konci pořadí krajů.


Graf 3 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v roce 2022

Graf 3 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v roce 2022

Shodně s ostatními kraji v ČR byly i v Jihomoravském kraji nejvyšší mzdy u pracovníků v manažerských pozicích (87 581 ), jimž mzda v absolutním vyjádření meziročně vzrostla nejvíce. (o 7 058 ). Nejvyšší relativní nárůst měly mzdy řemeslníků a opravářů. Jejich mzda vzrostla o 10,1 % na 35 532 . Nejnižší růst průměrné mzdy v relativním i v absolutním vyjádření (o 3,8 %, tj. o 1 107 ) byl zjištěn u pracovníků ve službách a prodeji – jejich průměrná mzda v roce 2022 činila 30 160 .

Rozdíl výše mezd v kraji mezi nejlépe a nejhůře odměňovanými kategoriemi zaměstnání (řídící pracovníci vs. pomocní a nekvalifikovaní pracovníci) se zvýšil. V roce 2017 byla mzda řídících pracovníků vyšší o 40,6 tisíc Kč, v roce 2022 byla proti mzdě pomocných pracovníků vyšší již o 61,6 tisíc Kč.


Tab. 2 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v Jihomoravském kraji

Tab. 2 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v Jihomoravském kraji


Struktura průměrné měsíční mzdy podle složek se mezi kraji výrazně nelišila. Pokud v Jihomoravském kraji dosáhla průměrná měsíční mzda částky 43 071 , pak z ní na základní složku připadlo 68,7 %, prémie a odměny tvořily 14,6 %, náhrady mzdy 11,3 % a zbylých 5,4 % připadlo na příplatky za přesčas, pohotovost či ostatní příplatky. Ve srovnání s rokem 2021 se o 1,2 procentního bodu zvýšil podíl základní složky na úkor prémií a odměn a mzdových náhrad.

Poznámka

Do hrubých mezd se ve strukturální statistice počítají všechny mzdy za práci včetně prémií, odměn a dalších platů, dále náhrady mzdy za neodpracovanou dobu (dovolenou, svátky, překážky v práci apod.) a odměny za pracovní pohotovost. Průměrná mzda zaměstnance je vypočtena poměřením s jeho placenou dobou, tedy počtem měsíců, za které mzdu či náhradu mzdy skutečně pobíral, odečtena je doba nemocí a dalších neplacených nepřítomností v práci za daný rok. Vypočtená průměrná hrubá měsíční mzda tak vypovídá o srovnatelných mzdových úrovních v různých zaměstnáních (pracovních místech) při zjištěném objemu placené doby.

Kontakt:
Ing. Milada Jonášová
Krajská správa ČSÚ v Brně
e-mail: milada.jonasova@czso.cz
tel.: 542 528 115

Přílohy

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Výpočet čisté mzdy v roce 2023Více zpráv k tématu Mzdy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688