Předválečná a válečná ekonomika - Jak sledovat černý trh. Obavy z nacistických trestů za šmelinu ochromily za války cenovou statistiku.
Obavy z nacistických trestů za šmelinu ochromily za války cenovou statistiku.
Informace o vývoji indexů spotřebitelských cen (životních nákladů) byly v období první republiky jednou z nejdůležitějších náplní činnosti Státního úřadu statistického (SÚS). Kvalita této statistiky byla mimořádná i v celoevropském srovnání. I v období tzv. protektorátu chtěli statistici pokračovat ve sledování skutečných cen maloobchodního zboží. Práci měli teoreticky ulehčenou tím, že ceny začala určovat státní správa v rámci přídělového systému s přídělovými lístky pro obyvatelstvo. Vzhledem k nedostatku prakticky všeho ovšem brzy rozkvetl černý trh s mnohem vyššími cenami, a to i přesto, že prodávajícím i zákazníkům hrozily drakonické postihy. Postupným ubýváním zboží na válečném trhu, a to především potravin a ostatních důležitých životních potřeb, začaly ceny podle známého národohospodářského zákona o nabídce a poptávce rychle stoupat. Nejvyšší úřad cenový reagoval nařízením o tzv. „stop“ cenách. Protože však nedisponoval účinnými kontrolními orgány, nebylo nařízení dodržováno a ceny se vytvářely nadále podle aktuální situace na trhu.
Nové metody šetření cen
Způsob, jakým Ústřední úřad statistický (nástupce SÚS) do té doby prováděl zjišťování cen, se dostal do slepé uličky. Ceny v jednotlivých obcích totiž zjišťovaly převážně úřední osoby, které evidovaly ceny v konkrétních obchodech, například obecní strážníci. Je pochopitelné, že těmto úředním osobám nikdo nepřiznal jinou cenu, než úředně stanovenou, i když obchodníci svým zákazníkům prodávali za cenu mnohem vyšší.
Nepříznivou situaci se statistici snažili řešit tím, že přesunuli cenová šetření přímo na spotřebitele, a to jednak zřízením tzv. spotřebitelských výborů, v nichž měli zástupci spotřebitelských vrstev vyjadřovat k cenám zjištěným statistiky, a uvádět je na správnou míru. Dále pak rozsáhlými šetřeními přímo u spotřebitelů, tedy u dělníků v továrnách a úředníků v úřadech ve všech větších městech. Respondentům se zaručovala mlčenlivost o jejich údajích, a tudíž i beztrestnost v případě, že platili ceny, za které hrozily trestní sankce. Tato snaha měla zpočátku úspěch, i když šetření nebylo u dotazovaných příliš oblíbené. Zjištěné ceny byly skutečně u některých druhů zboží (především u masa, tuků, tvarohu, sýrů a ovoce a zeleniny) značně vyšší než ceny úřední. U celkových nákladů na výživu se rozdíl pohyboval zhruba mezi 7 až 8 procenty.
Dopady heydrichiády
Vše se razantně změnilo nástupem Reinharda Heydricha do čela nacistické správy v protektorátu na podzim roku 1941, kdy se hospodářské přestupky začaly trestat drastickými, často i hrdelními tresty.
„Zpravodajové se nyní přes všechno ujišťování o zaručené beztrestnosti obávali, a jistě právem, přiznávat skutečně placené ceny a hlásili již převážně jen ceny podle ceníku,“ uvedl v článku „Ceny v černém obchodě a životní náklady“ zveřejněném ve Statistickém zpravodaji v roce 1946 Stanislav Berounský. Obchodníci v případech nákupů na potravinové lístky ale podle něj skutečně začali úzkostlivěji úřední ceny dodržovat.
V dotaznících a instrukcích statistiků se nyní nesměla objevit jakákoliv zmínka o cenách na „černém“ trhu. Vždy se muselo uvádět, že se jedná o ceny placené v regulérních obchodech při nákupech na lístky. Od té doby se ceny zjištěné u spotřebitelů pohybovaly v průměru jen o 2 až 3 procenta nad úrovní cen úředních. Rozdíl byl zčásti způsoben zaokrouhlováním plateb za zboží malého objemu. Minimální odlišnost mezi cenami úředními a cenami zjištěnými statistiky se udržela s nepatrnými odchylkami až do konce války. Tehdy bylo šetření zrušeno pro velkou neoblíbenost, značné technické obtíže, a především pro nespolehlivé výsledky.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy o zlatě - Co sledovat příští týden? Sledujte zlato, US500 a USDCAD (7.4.2023)
- JAK POZNÁTE OTRAVU? Čtěte rady, jak se jí rychle a účinně bránit!
- Akt o digitálních trzích: zajištění spravedlivých a otevřených digitálních trhů* - Otázky a odpovědi. Co je akt o digitálních trzích? Na koho se bude akt o digitálních trzích vztahovat?
- Artur Gevorkyan: Chystáme se na regulovaný trh pražské burzy, expanze na další trhy pokračuje
- Stát který páchá válečné zločiny, by měl být izolován - Petr Pavel
- Měsíční strategie - Moneta - potřeba sledovat diskusi o možném omezení výplaty dividend k posílení kapitálu
- Shiba Inu spálilo 8 milionů tokenů, ale investoři sledují růst Love Hate Inu
- Eurodolar bude sledovat zasedání BoE
- Mezinárodní konferenci Kurikulum 2023 budou moci zájemci sledovat i online ve dnech 25. - 26. května, představí zahraniční trendy a nabídne prostor pro výměnu zkušeností se zásadní revizí rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Zprávy Investice - Zprávy z ekonomiky, zprávy z domácích i zahraničních akciových, devizových a komoditních trhů.
Prezentace
25.04.2023 ARMEX ENERGY razantně snižuje ceny. Získat je...
24.04.2023 Nový produkt od XTB. Investice dostupnější než...
19.04.2023 ARMEX ENERGY slaví 18 let na trhu. Výročí...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Problémy ve vzduchu: Udrží letecké společnosti kurz směrem vzhůru?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Nadační přístup ke správě rodinného majetku a vhodné investiční strategie
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tiskové zprávy
Zásoby plynu v Česku k 20. 5. - aktuální stav...
Dostupné bydlení je možné. Podmínkou jsou...
Mistr tesař, Mistr pekař, Mistr obuvník. Stát se..
Řízení dodavatelů – kulatý stůl CyberBlog.cz:...
?
Okénko pro podnikatele
Tomáš Stingl, BusinessInfo.cz