Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Státní rozpočet  |  02.05.2023 15:15:13

Ke konci dubna stoupl deficit státu na 200 mld. Kč

První třetinu letošního roku uzavírá státní rozpočet s deficitem ve výši rovných 200 mld. . Saldo je tak vyšší než loni, a i než v doposavad rekordním roce 2021. Tehdy deficit ke konci dubna dosahoval 192 miliard , stát nakonec rok 2021 uzavřel se zhruba 420miliardovým schodkem. Za vysokým letošním deficitem stojí zejména rychle rostoucí náklady na sociální dávky spolu s výdaji na zastropování cen energií. Na příjmové straně naopak stále chybí výnos z daně z neočekávaných zisků, kde stát plánuje v letošním roce vybrat přes 80 miliard . Zhruba 50 miliard by měl získat od energetické skupiny ČEZ, na zbytku částky by se pak mělo podílet 6 největších bank v ČR. Předběžná čísla ale naznačují, že minimálně u bank bude výběr nižší, než Ministerstvo Financí v loňském roce plánovalo a namísto 33 miliard půjde patrně spíše o nižší jednotky miliard .

 

Pohled na celkový výsledek nabízí dále podobný obrázek jako v minulých měsících, a to růst příjmů i výdajů, kdy výdajová strana roste výrazně rychleji. Příjmy meziročně vzrostly o 11,4 % (+54,6 mld. ), zatímco výdaje vzrostly o 26,7 %, respektive o 154,5 mld. .

Na straně příjmů stojí za pozornost účet příspěvků z pojistného na sociální zabezpečení, kde objem pojistného meziročně vzrostl o 10,0 % (+20,1 mld. ). To signalizuje relativně vysokou mzdovou dynamiku, kdy MF pro celý letošní rok počítá s růstem inkasa o 7,9 % v souladu s očekávaným růstem mezd. Zajímavý je pak i ústup meziročního tempa u inkasa daně z přidané hodnoty, kde se podařilo vybrat o 8,1 % (+8,8 mld. ) více (9,7 % v březnu). V kontextu námi očekávané 13,3% meziroční dubnové inflace značí statistika pokračující meziroční pokles reálných maloobchodních tržeb.

V případě výdajů zůstává problematická mimo jiné rychlost růstu nákladů na důchody. Ty meziročně rostly o pětinu (+37,6 mld. ). O více jak 180 % (+33,6 mld. ) pak rostly výdaje na běžné transfery podnikatelům, zejména v důsledku náhrad ztrát plynoucích ze zastropování jejich cen za dodávky elektřiny a plynu domácnostem.

Celkově současný výsledek vypadá ve vztahu k dosažení 295miliardového deficitu dále spíše pesimisticky, na druhou stranu v rozpočtu chybí některé zásadní příjmové položky jako je dividenda ze společnosti ČEZ nebo výnos z daně z neočekávaných zisků. Její nižší výši by měla kompenzovat nižší potřeba výdajů na zastropování cen energií.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku







?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688