Nejen víkendová vyjasněná obloha nabídne pozorování ISS. Mezinárodní vesmírná stanice také v týdnu oslaví výročí

Současný příchod jarního počasí výrazněji láká k pobytu na čerstvém vzduchu. Že je stále březen, však rychle připomene západ slunce, kdy rtuť teploměrů rychle zamíří směrem k nule. Každopádně počasí zatím nabízí minimum oblačnosti, což umožňuje při pohledu na oblohu v noci pozorovat hvězdy. A nejen ty, když lze často spatřit celou řadu satelitů a v těchto dnech také ISS. Tedy Mezinárodní vesmírnou stanici (International Space Station), která ve středu oslaví zajímavé číselné výročí. Na orbitu totiž bude již 8888 dnů. První díl stanice, modul Zarja, byl na oběžnou dráhu totiž vynesen před takřka čtvrt stoletím 20. listopadu 1998. Tehdy po následujících necelých 2 letech započala další významná etapa, když stanici začala trvale obývat posádka. V posledních letech obvykle s 6 členy, v současnosti pobývá na stanici osob dokonce 7.
ISS rychlostí 7 700 m/s ve výšce obvykle přes 400 kilometrů obkrouží za každou zhruba hodinu a půl jedenkrát naši planetu. Vzhledem k trajektorii se relativně pravidelně pohybuje rovněž nad naším územím, a pokud je slunce zapadlé, nepřekáží mraky, můžeme ji právě snadno spatřit pouhým okem. Mnohdy patří k nejasnějším „hvězdám“. Zmínit však rovnou možno, že spatřit lze v podvečer na západě také Jupiter a Venuši, když právě posledně zmiňovaná bývá často nejvýraznější pozorovanou planetou. A od západu téměř nad hlavou lze pak nalézt načervenalý Mars.
Zpět ale k ISS, která by za příznivého počasí měla být vidět každý večer až do 26. března. Naskýtá se tak možnost například vedle večerníčku umožnit dětem před spaním zamávat i astronautům ve vesmíru. Časy pozorování jsou totiž velmi příhodné, v rozmezí od zhruba 18:30 až do 21:30 hodin. Jak dále plyne z níže uvedeného přehledu, ve většině dnů lze večer přelet pozorovat i dvakrát.
V tabulce jsou podrobnosti o přeletech ISS vypočteny agenturou NASA pro pozorovací místo Praha. Hlavní město nicméně není vzhledem k osvětlení ideálním místem pro pozorování. Zvolte tak pro lepší zážitek nejlépe místo s omezeným „světelným smogem“. Na daném místě je pak nutné vzít v potaz určitou odchylku vůči „vypočtené pozorovací Praze“ a podle toho při hledání poupravit směr či stupně. Jak také přibližujeme níže, nalézt ISS na obloze nicméně není v daný čas žádná velká složitost…
Princip pozorování
Zdroj: NASA
Jak rozpoznat ISS
Kolos s názvem ISS, jehož celkovou velikost můžeme přirovnat k fotbalovému hřišti, lze na noční obloze spatřit jako pohybující se „hvězdu“. ISS bychom si například neměli splést s vysoce letícím letadlem, jelikož jejich poziční světla blikají. ISS naopak „svítí“ a to především díky odrazu slunečních paprsků od jejich solárních panelů.
Na orbitu se pohybuje již nesčetné množství různých družic. Řadu z nich lze často spatřit pouhým okem, nejviditelnější svou jasností však zůstává zmiňovaná ISS. Jasnější je na noční obloze pouze Měsíc, Venuše a občas Jupiter. ISS má za příznivých podmínek právě podobnou tzv. magnitudu jako Jupiter v období jeho největší jasnosti. ISS by největší jasnost (svítivost) měla předvést příští neděli 26. března, kdy magnituda dosáhne -3,9. Naopak díky magnitudě „jen“ -1,3 bude nejméně zářit zítra při svém druhém viditelném přeletu.
Poslední zprávy z rubriky Zábava:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ranní okénko - Víkendové dění vedlo k odprodeji Credit Suisse. Tento týden bude patřit Fedu
- Nvidia překonala očekávání ohledně zisku a nabídla lepší než očekávaný výhled
- Tento týden nabídne dividendy od Whirlpool, McDonald's, Nike, PepsiCo, Harley-Davidson a spousty dalších
- Zaměstnavatelé nabídnou v Plzeňském kraji řadu dalších pracovních míst
- Rumunsko – i menší lokality mají co nabídnout
- Tento týden nabídne dividendy od Kraft Heinz, FedEx, HP, Home Depot, Newmont a spousty dalších
- Počet pracovních nabídek za únor neklesl, firmy nabídly vyšší platy pro asistentky či back office pozice
- Tento týden nabídne dividendy od Coca-Cola, Walmart, Western Union, AIG a spousty dalších. Obchodování v USA startuje o hodinu dříve (již od 14:30 hod.)
- Tento týden nabídne dividendy od Philip Morris Int., Altria, Broadcom, Seagate Technology a spousty dalších. Obchodování na Wall Street ještě tento týden o hodinu „posunuto“
- Dnešek nabídne přehled o naladění investorů dle ZEW indexu (Ranní zpráva z finančního trhu)
- PMČR: Celoroční výsledky nabídnou slušnou dividendu - Odhady výsledků
Prezentace
31.03.2023 2 nové kryptoměny, které se vyplatí mít v...
31.03.2023 Fanoušci kryptoměn na Redditu sdílejí své vybrané.
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Historický vztah mezi nezaměstnaností, sazbami a výkonností amerických akcií
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
30 let českého hospodářství: Sílí význam českého..
Žaluzie bez kompromisů - jak vybrat vhodné...
Na digitální dědictví se zapomíná. Přitom účty u..
Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?