OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  13.03.2023 11:58:00

Novela zákona si chce posvítit na „zlé právníky“ a podpojištění

 Novela zákona si chce posvítit na „zlé právníky“ a podpojištění
13.3.2023 Pojistný trh, Škody

Nesmyslný výklad výpočtu podpojištění se stal diskutovaným tématem v minulém roce. Mezi poradci a odborníky se o něm začalo hovořit jako o „hodném a zlém právníkovi“. Jaké má kauza pokračování?

Hodný a zlý výklad

Problém odlišného přístupu k výpočtu podpojištění byl detailně popsán v článku: Podpojištění: Psal vaše podmínky zlý, nebo hodný právník? Připomeňme, že zatímco běžný (= klientsky pochopitelný) přístup k výpočtu podpojištění spočívá v aplikaci krácení na hodnotu celkové majetkové škody, „zlý“ výklad nejdříve „ořízne“ vzniklou majetkovou škodu ujednanou pojistnou částku a až na výsledek aplikuje krácení vzniklé díky podpojištění.

U pojistné hodnoty 6 miliónů a pojistné částky 3 milióny vede u totální škody užití běžného výpočtu na výplatu plnění právě ve výši pojistné částky 3 milióny , zatímco neetický výklad aplikuje krácení 50 % na pojistnou částku 3 milióny , a výplata je tak pouze 1,5 miliónu . Dochází tak k situaci, kdy si klient ujednal pojistnou částku 3 milióny , ale za žádných okolností ji nemůže nikdy dostat vyplacenu, přestože pojistitel inkasuje peníze odpovídající této pojistné částce. Ani tento paradox nebyl překážkou k uplatňování neetického výpočtu podpojištění.

Garance v podmínkách

Medializace problému s výkladem zákona měla pozitivní dopad. Pojišťovny s férovým postupem přistoupily ke zvýšení právní jistoty svých klientů. Protože interní postupy nejsou součástí smluvního vztahu, rozhodly se přímo do pojistných podmínek uvést postup výpočtu podpojištění „ala hodný právník“. Mezi prvními byla i Pillow pojišťovna, jejíž klienti mají garanci férového postupu ve formě následujícího textu podmínek: „Maximální pojistné plnění stanovíme jakovýšivzniklé majetkové škodysnížené ve stejném poměru, v jakém je výše příslušné pojistné částky ke skutečné zjištěné pojistné hodnotě během šetření pojistné události.“

Obecně se očekávalo, že pojišťovna, která by neetický postup používala, po medializaci problému změní své interní postupy a všechny pojišťovny tak budou „zaměstnávat jen hodné právníky“. Skutečnost ale byla jiná, aplikace neetického výpočtu z trhu zcela nezmizela a ministerstvo financí se rozhodlo pro nápravu novelou zákona. K právě projednávanému novému zákonu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla přidalo v části změn souvisejících zákonů i úpravu textace občanského zákoníku.

Jaká bude finální textace?

Pojďme se podívat, jaké návrhy znění inkriminovaného paragrafu 2854 jsou nyní „na stole“.

  • Současné znění
    Je-li pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku, sníží pojistitel pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné výši pojistné hodnoty pojištěného majetku; to neplatí, ujednají-li strany, že pojistné plnění sníženo nebude.
  • Návrh MFČR
    Je-li pojistná částka v době pojistné události podstatně nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku, je pojistitel povinen plnit pouze podle poměru pojistné částky k této hodnotě; to neplatí, ujednají-li strany, že pojistné plnění sníženo nebude.
  • Návrh ČAP
    Je-li pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku, vyplatí pojistitel pojistné plnění ve výši určené násobkem výše škody s podílem pojistné částky a pojistné hodnoty, nedohodnou-li se strany jinak.

Pojišťovny sdružené v asociaci argumentují nepotřebností přívlastku „podstatně“ a navrhují robustnější definici, zároveň ale nechávají možnost dohody ve prospěch i v neprospěch pojistníka. Pokud bychom vzali v úvahu oba návrhy, odstranili matematicky nevhodné použití slova násobek a ponechali původní závěr, dojdeme ke kompromisnímu návrhu:

  • Je-li pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku, vyplatí pojistitel pojistné plnění ve výši určené součinem výše škody a podílu pojistné částky a pojistné hodnoty; to neplatí, ujednají-li strany, že pojistné plnění sníženo nebude.“

Skutečná finální podoba bude samozřejmě záležet na předkladateli zákona a případných změnách v Poslanecké sněmovně. Do doby, než bude změna zákona účinná, je třeba pečlivě studovat pojistné podmínky. A pokud jsou podmínky neurčité a nelze z nich vyvodit postup výpočtu, musí si poradce nebo přímo klient vyžádat stanovisko pojišťovny. Odpověď pojistitele na písemný dotaz před sjednáním pojištění je závazná. Pokud by pojistitel přiznal, že postupuje „jako zlý právník“, měl by k tomu poradce při tvorbě doporučení pro klienta jednoznačně přihlédnout.

Martin Podávka
Pillow pojišťovna

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

23.03.2023  Budou kybernetické útoky brzy nepojistitelné? OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688