Dění na trzích letos podle Damodarana určí makro s inflací v čele - Víkendář
William Lee z Milken Institute se domnívá, že trhy stále podceňují další růst sazeb, například podle Taylorova pravidla by mohly dosáhnout až na 7 %. Lee to řekl na CNBC, kde v souvislosti s inflačními tlaky poukázali také na růst jednotkových nákladů práce (viz první část rozhovoru zde). Podle Damodarana není rychlý pokles inflace pravděpodobný a právě ta letos určí dění na trzích.
Na CNBC se vedle jednotkových nákladů práce a produktivity věnovali i míře participace na pracovním trhu. S tím, že „na tomto trhu může stále chybět několik milionů pracovníků“ a firemní sektor je stále v pozici, kdy není moc ochotný propouštět ve snaze udržet si zaměstnance a nečelit jejich nedostatku.
Lee k rychle rostoucím jednotkovým nákladům práce uvedl, že jde o agregované číslo, ale v ekonomice najdeme velké rozdíly. To znamená, že existují společnosti, které dovedou udržet své náklady pod kontrolou. Pomáhat jim v tom mohou i nové technologie. Na straně druhé jsou ale firmy, které čelí vyššímu růstu jednotkových nákladů práce.
Rovněž Lee podle svých slov klade velký důraz na vývoj produktivity. Zmínil v této souvislosti dezinflační tlaky, které panovaly během posledních deseti let před rokem 2020. Za nimi podle ekonoma stálo také zvyšování produktivity, nové technologie a globalizace. Podobně jako v těchto letech je možné, že růst produktivity bude podporovat dezinflaci v budoucnu.
Na CNBC o aktuální situaci hovořil i valuační expert Aswath Damodaran z NYU. Podle něj je rozhodující vývoj inflace a stav ekonomiky. Trhy přitom v krátkých časových obdobích výrazně mění to, čemu na této rovině věří. Fed je přitom „vedlejším příběhem“, rozhodující je právě vývoj v ekonomice.
Damodaran pokračoval s tím, že je dost starý, aby si pamatoval, jak se vysoká inflace chovala v minulosti. Na základě svých zkušeností pak soudí, že očekávání, podle kterých by měl nastat velmi rychlý pokles inflace zpět k 2 %, nejsou moc reálná. Pokud se inflace bude déle držet na vyšších hodnotách, trhy budou podle experta volatilní, jednou se přikloní k růstu, když přijdou lepší inflační čísla, a pak zase naopak.
Letošní rok tak bude i na akciích „makroekonomickým rokem, ne mikroekonomickým.“ Podle Damodarana totiž bude rozhodovat makroekonomický vývoj a zejména zmíněná inflace. Naopak menší roli bude hrát vývoj zisků obchodovaných firem.
Zdroj: CNBC
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
24.03.2023 Nové kryptoměnové projekty na začátku roku 2023...
24.03.2023 15 nejlepších ICO v roce 2023. Do které...
24.03.2023 Předpovědi cen Metacade (MCADE) a Litecoinu (LTC).
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
ČNB zahraniční centrální banky nenapodobí a v březnu opět ponechá úrokové sazby beze změny
Mgr. Timur Barotov, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
Žaluzie bez kompromisů - jak vybrat vhodné...
Na digitální dědictví se zapomíná. Přitom účty u..
Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?
O zapojení do poválečné obnovy Ukrajiny budou...