EKOSPOL (EKOSPOL)
Makroekonomika  |  10.03.2023 11:00:49

Stavebnictví na začátku roku rostlo, v Praze se v lednu začalo stavět 540 nových bytů


České stavebnictví vstoupilo do letošního roku v lepší kondici, stavební produkce v lednu podle aktuálních dat České statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Mohlo za to hlavně příznivé lednové počasí, které umožnilo stavařům pracovat bez výraznějších omezení. Sektor táhlo hlavně pozemní stavitelství. Naopak bytová výstavba se na začátku roku vyjma Prahy propadla.

Hodnota v lednu povolených staveb meziročně vzrostla o 35,8 procenta na 45,6 miliardy korun. Lednové statistiky nicméně podle ČSÚ výrazně ovlivnilo povolení velkých dopravních staveb a nebytových budov. Bez nich by byla hodnota povolených staveb srovnatelná s loňským lednem.

Bytové výstavbě se přesto stále příliš nedaří. Počet zahájených bytů v rámci celé ČR meziročně klesl o 8,8 procenta na 2687 bytů. Zajímavá čísla přišla z Prahy, kde ČSÚ eviduje 540 zahájených bytů v rámci nové výstavby. To je o 320 bytů více než před rokem. Ani zdaleka to ale neznamená, že by se zamrzlý bytový trh v hlavním městě nějak více rozhýbal. Statistický úřad totiž jako zahájený považuje byt z takového projektu, který v daném měsíci získal stavební povolení. Ve skutečnosti tak stavba takového bytu reálně začít nemusela. Odklady už povolených projektů ostatně přiznávají i někteří velcí developeři. Statistika tak více než dřív neukazuje reálný stav bytové výstavby.

Dá se čekat, že odkládaných staveb bude jen přibývat. Drahé a nedostupné hypotéky společně se stále enormně vysokou inflací a obavami lidí i firem o budoucnost budou dále tvrdě dopadat na realitní trh, který se už od loňska potýká s výrazným propadem poptávky. Běžné klienty kupující nový byt pro vlastní potřebu sice částečně nahrazují investoři do nájemního bydlení, ale ani oni realitní trh ze současné mizérie příliš nevytrhnou.

Bohužel neočekávám, že by se situace letos nějak zásadně zlepšila. Hypoteční úroky zůstanou i nadále extrémně vysoké, stejně jako inflace letos s největší pravděpodobností pod dvoucifernou hranici neklesne. Přetrvávající nízká poptávka po nových bytech tak bude i nadále utlumovat bytovou výstavbu a snižovat tím celkovou stavební produkci.


RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688