Sněmovna schválila výrazně seškrtanou mimořádnou valorizaci důchodů. Průměrně vydělávající důchodce tak jen letos přijde na penzích o 7100 Kč, stát tím ušetří 20 miliard
Důchodci se podle všeho v červnu nakonec dočkají citelně nižší valorizace, než na jakou by měli nárok, pokud by vláda v únoru nepřišla s novým ad hoc způsobem jejího výpočtu, který dnes posvětila také poslanecká sněmovna, po několika dnech razantních opozičních obstrukcí.
Lednová meziměsíční inflace vykázala historicky rekordní hodnotu šesti procent. Je to z velké části dáno ukončením platnosti energetického úsporného tarifu ke konci roku 2022, jenž v posledním loňském čtvrtletí inflaci uměle snižoval. Pokud by tento tarif statistický úřad pojal metodicky jako sociální dávku, k umělému snížení inflace by loni do října do prosince nedošlo. Takže ani lednová inflace by nebyla tak výrazná, a červnové mimořádné navýšení důchodu by tak i podle řádného výpočtu bylo nižší. Na druhou stranu by ovšem stát loni vydal o miliardy korun více držitelům státních protiinflačních dluhopisů (zde).
Loňské podzimní rozhodnutí statistického úřadu promítnout úsporný tarif do celkové hladiny spotřebitelských cen, a nebrat jej tedy jako sociální dávku, tudíž přesunulo loňské miliardy, jež měly náležet držitelům státních protiinflačních dluhopisů, do letošního roku, kdy ony miliardy měly připadnout právě i důchodcům, v rámci poměrně vysoké mimořádné valorizace. Tu tedy vláda raději „osekala“. A dnes jí to posvětili poslanci.
Ač byl totiž lednový meziměsíční inflační „nášup“ do jisté míry také navýšený jaksi uměle, daná cifra se i tak stala určující pro stanovení letošní řádně stanované mimořádné valorizace. K ní tudíž dojde už letos v červnu. Podobně jako loni.
Ba co víc, měla být vyšší než valorizace loňská. Z čehož právě se stal bolehlav pro vládu, která potřebuje šetřit, aby dala veřejné finance alespoň částečně do pořádku.
Loni v červnu činila mimořádná valorizace 8,2 procenta, nyní to mělo být – kvůli mimořádně vysoké lednové meziměsíční inflaci – dokonce 11,5 procenta (detaily výpočtu např. zde). O tolik se tedy měla navýšit procentní výměra penzí. Základní výměra se mimořádnou valorizací měnit neměla. Zůstávala by tedy na nynějších 4040 korunách. O 11,5 procenta by se pak ovšem navyšovala procentní výměra.
Takto to tedy nakonec nebude, jak dnes vládě posvětili poslanci. Důchodci se místo toho dočekají výrazně osekaného mimořádného přidání. O kolik nižší tedy mimořádně valorizovaná částka v červnu bude?
Ilustrujme to na příkladu průměrného starobního důchodu. Nejprve ukažme, jak by to vypadalo, pokud vy vláda dnes „nezasáhla“ a penze se vyplácely v souladu se stávajícím výpočtem mimořádné valorizace.
Průměrný starobní důchod letos v lednu podle České správy sociálního zabezpečení – tedy už po letošní řádné valorizaci a započítání novoty v podobě výchovného – činil 19 438 korun. Od této částky odečteme hodnotu základní výměry, zmíněných 4040 korun, takže dostáváme částku 15 398 korun. Navýšením této částky o 11,5 procenta získáváme 17 169 korun. K této sumě přičteme základní výměru, tudíž výsledná výše průměrné penze navýšené mimořádnou valorizací měla od červnové splátky důchodu činit 21 209 korun. Průměrný důchod se tedy měl navyšovat o zhruba 1771 korun.
Jenže, jak víme, takto masivní valorizace by spolkla další nemalé desítky miliard korun z veřejných rozpočtů, podle ministerstva práce a sociálních věcí by se jednalo o 34,4 miliardy korun.
Právě proto tedy vláda dnes „zasáhla“ a červnovou mimořádnou valorizací svojí rovněž mimořádnou úpravou citelně snižuje. Každý penzista tak dostane navíc 400 korun na hlavu. Ale procentní výměra se zato zvedne nikoli o 11,9 procenta, ale jenom o 2,3 procenta.
Ilustrujme to opět na příkladu průměrného starobního důchodu z letošního ledna, jenž, jak jsme si řekli, činil 19 438 korun. Procentní výměra, jak rovněž víme, odpovídá částce 15 398 korun. Ta se tedy navýší jen o zmíněná 2,3 procenta. Výsledná částka činí 15 752 korun. K té přičteme uvedené plošné navýšení o 400 korun, platné rovněž od června, a stávající základní výměru, tedy 4040 korun. Dostáváme tak 20 192 korun. Na takovou částku se tedy od červnové splátky zvýší průměrná starobní penze. Průměrný důchod se tedy zvýší jen o 754 korun, namísto 1771 korun. Důchodce s průměrnou penzí tedy přijde o 1017 korun měsíčně, tedy jen do konce letoška o bezmála 7120 korun.
Stát ovšem tímto ponížením ušetří jen letos bezmála 20 miliard korun.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Více zpráv k tématu Důchod
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Valorizace důchodů 2023 a doplatek důchodu: starobní důchod 13.000 Kč se od ledna 2023 zvýší o 605 Kč, o dalších 500 Kč za každé vychované dítě a v lednu dostanete ještě valorizační doplatek
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Práce při invalidním důchodu? Nutnost, když je průměrný měsíční invalidní důchod ve druhém stupni jen 8.950 Kč
- Výpočet důchodu 2023 - výše starobního důchodu
- Invalidní důchod 2023 a lednový doplatek: Valorizace zvýší stávající invalidní důchod 10.000 Kč o 452 Kč měsíčně. Výchovné dostanou jen invalidní důchodci s dostatečnou dobou pojištění pro nárok na starobní důchod.
- Je pravda, že starobní důchod se vypočítává z výdělků za posledních deset let zaměstnání před důchodem? Není!
- Prací při starobním důchodu si můžeme tento důchod zvýšit. Jak je to ale v případě důchodu invalidního?
- Důchody a příjemci důchodů v Pardubickém kraji v roce 2022 - některý z důchodů v kraji pobíralo v prosinci 2022 144,8 tis. osob, z toho 119,9 tis. osob starobní důchod samostatně nebo v kombinaci s porůstalostním důchodem
- Důchody a příjemci důchodů v Pardubickém kraji v roce 2022 - Průměrný důchod vzrostl o 2 613 Kč a činil 17 800 Kč. Některý z důchodů v kraji pobíralo v prosinci 2022 144,8 tis. osob, z toho 119,9 tis. osob starobní důchod
- Valorizace důchodů od června 2023: nově schválená pravidla červnové valorizace zvýší současný důchod 8.000 Kč o 6 % a současný důchod 20.000 Kč o 4 %.
Prezentace
28.03.2023 Co zaznělo na XTB Online trading konferenci 2023?
28.03.2023 Chcete generovat pasivní příjem? Odborníci si...
27.03.2023 Předpověď ceny Avalanche je nejistá - Investoři...
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
30 let českého hospodářství: Sílí význam českého..
Žaluzie bez kompromisů - jak vybrat vhodné...
Na digitální dědictví se zapomíná. Přitom účty u..
Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?
Okénko finanční rady
Zuzana Dubová, RekvalifikacniKurzy.cz
Jak se stát programátorem? Kde studovat a jak najít novou práci v oboru?
Lukáš Raška, Portu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Sílí zájem domácností o úvěry ze stavebního spoření. Peníze jdou do úspor na energiích
Richard Bechník, FC&SLS a.s.
Jan Béreš, Ušetřeno.cz