České firmy jsou ve Vietnamu vítány, láká je oblast energetiky i letectví
České firmy jsou ve Vietnamu vítány, láká je oblast energetiky i letectví
27.02.2023 / 08:33 | Aktualizováno: 27.02.2023 / 08:45
Vietnam je nejrychleji se rozvíjející trh v Asii s růstem HDP přes 7 % ročně a populací čítající 100 milionů lidí. Investiční příležitosti a ekonomická spolupráce jsou k nalezení po celé zemi od Sapy až po deltu Mekongu. Spolupráce mezi firmami Vietnamu a České republiky v posledních letech roste a do budoucna je značný prostor pro další rozvoj v nejrůznějších oborech, například v energetice, letectví, ale i cestovním ruchu.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela navštívil ve dnech 19. - 22. 2. 2023 Vietnam společně s delegací českých podnikatelů. V rámci jeho cesty uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Hanoji ve spolupráci s MPO ČR, Svazem průmyslu a dopravy ČR a místními partnery EVN (Vietnam Electricity Enterprise) a VCCI (Vientam Chamber of Commerce and Industry) v rámci PROPED dvě business fóra. První z nich bylo zaměřeno na energetiku a druhé na další sektory, jakými byly například strojírenství, civilní letectví, automobilový průmysl, služby a inovativní průmyslová odvětví jako jsou farmacie a ICT.
Energetika jako jasná příležitost
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Vietnamu Dang Hoang An na energetickém fóru uvedl, že Česká republika má tradičně silné stránky v oblasti energetických technologií a hornictví, má rozvinutý strojírenský průmysl a velký potenciál ve vědě a technice. Vietnam má mezitím rychle rostoucí požadavky na produkci elektřiny a ambiciózní plán energetické transformace.
Spolupráce v poslední době silně roste. „Česká republika považuje Vietnam za velmi blízkého přítele, podobně smýšlejícího partnera a jeden z nejvýznamnějších mimoevropských trhů,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Máme velký zájem na rozšíření dlouhodobých partnerství mezi EVN a českými podniky v energetickém strojírenství a sdílení know-how v oblasti energetické transformace, abychom pomohli Vietnamu dosáhnout cílů v novém plánu rozvoje energetiky."
Česká republika se může chlubit pevným vědeckým a technickým zázemím a stabilním ekonomickým rozvojem, což ji činí atraktivní pro vietnamské partnery. „Firmy z České republiky mají chytré odborníky, kvalitní a praktické zkušenosti s provozováním energetických systémů v náročných podmínkách, protože energetický sektor země se připravuje na vyřazení uhlí v průběhu příštího desetiletí,“ uvedl Vo Quang Lam, zástupce generálního ředitele EVN.
Energetické sektory v obou zemích jsou v některých aspektech podobné, přičemž ve Vietnamu uhlí zůstává primárním zdrojem energie pro dodávky elektřiny. Zkušenosti České republiky v oblasti energetiky, energetické transformace, snižování emisí a implementace mezinárodních závazků v reakci na změnu klimatu Vietnam vzhledem ke svým budoucím plánům vítá.
Předpovědi naznačují, že energetická potřeba Vietnamu bude do roku 2030 ročně narůstat o 10 -12 %. Navzdory tomu plánuje Vietnam do stejného roku snížit emise skleníkových plynů o 9 % a emise uhlíku o 563,8 milionů tun. Pro dosažení těchto cílů je nutná modernizace a s ní spojená digitalizace pro zefektivnění systémů produkce a distribuce energie. To znamená například zavedení modernější distribuční sítě, hybridních systémů a úložišť energie. Budování odolnější rozvodné sítě je důležité pro dosažení dekarbonizace, kterou si Vietnam dal za cíl do roku 2050. S tím je spojená potřeba investic zejména do nových technologií v oblasti energetiky – a právě zde vznikají atraktivní příležitosti pro české firmy. Vietnamská vláda klade důraz na čistou, zelenou energii a zlepšuje v této oblasti podmínky pro zahraniční investory. Jednou z takových je například povolení zakládat podniky v sektoru obnovitelné energie, které jsou zcela ve vlastnictví zahraničních partnerů.
Potenciál v každém oboru
Druhé fórum se zaměřilo na rozvoj spolupráce a kontaktů pro české a vietnamské podnikatele v širším rozsahu. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Vietnamu Do Thang Hai na fóru uvedl, že potenciál pro spolupráci mezi oběma zeměmi zůstává významný, ale chybí mu zatím dostatečná podpora. „Vyzývám české firmy, aby věnovaly více pozornosti vietnamskému trhu - jednomu z nejdynamičtějších v Asii. Ministerstvo průmyslu a obchodu a další ministerstva a instituce se mezitím zavazují vytvářet podmínky pro podporu obchodních a investičních vztahů s českými firmami v souladu s politikou vietnamské vlády otevřít se a aktivně se začlenit do mezinárodní ekonomiky.“ Uvedl náměstek.
České firmy dle statistik Ministerstva plánování a investic Vietnamu investovaly do 41 projektů po celém Vietnamu s celkovou investiční hodnotou téměř 92,4 milionu USD, přičemž většina projektů se týká těžby nerostů, hotelnictví / turistického ruchu, výroby, maloobchodu a obchodu s nemovitostmi.
Česko - vietnamské podnikatelské fórum bylo také svědkem podpisu smluv o spolupráci mezi několika vietnamskými firmami a partnery z České republiky v oblasti leteckého výcviku. Česká republika dlouhodobě usiluje o zavedení přímého leteckého spojení Praha-Hanoj, které by usnadnilo a akcelerovalo nejen ekonomické vztahy mezi zeměmi. Vietnam se stává čím dál tím více atraktivní zemí pro zahraniční turisty, a to i z České republiky. Právě v oblasti turistického ruchu již visí nepřeberné množství příležitostí k uplatnění českých firem, které čeká další potenciální boom v budoucnu, kdy se podaří spustit právě přímou linku Praha-Hanoj.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Vládní balíček je lepší, než jsem čekal. Přesto je nedostatečný
- Česká věda, české firmy a česká rozvojová pomoc se prezentovala na energetickém summitu v Neumu
- Proč je euro tak silné a s ním i koruna?
- Ministr Bartoš navštívil hrad Karlštejn, na revitalizaci jeho prostor jsme poskytli téměř 80 milionů
- Bankovnictví je v první linii ve využívání umělé inteligence, omezením je vysoká regulace, rizikem cílené podvody
- Philip Morris ČR dnes se bude konat VH, jež bude schvalovat dividendu 1310 Kč/akcii (7.4% hrubý výnos)
- Součástí humanitární dávky bude i příspěvek na ubytování, jeho výši určí vládní nařízení
- Inflace 4 % je nepřijatelná. Jaká ale skutečně je?
- Zásoby plynu v Česku k 30. 4. - naplněnost zásobníků je aktuálně 50 %, do zimy budou opět plné
- Firmy mohou žádat o zvýhodněné úvěry na úsporná opatření, připraveno je pro ně 1,8 mld. Kč - Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo první výzvu programu podpory Úspory energie formou zvýhodněných úvěrů
- Je třeba zvážit využití zemědělské rezervy i pro státy, které jsou nepřímo zasažené zvýšeným vývozem z Ukrajiny - Ministr Nekula
- Je to odlesňování, je to ničení životního prostředí. Jak tedy můžete být ekologem, když se živíte masem?
Prezentace
25.04.2023 ARMEX ENERGY razantně snižuje ceny. Získat je...
24.04.2023 Nový produkt od XTB. Investice dostupnější než...
19.04.2023 ARMEX ENERGY slaví 18 let na trhu. Výročí...
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Problémy ve vzduchu: Udrží letecké společnosti kurz směrem vzhůru?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Nadační přístup ke správě rodinného majetku a vhodné investiční strategie
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tiskové zprávy
Zásoby plynu v Česku k 20. 5. - aktuální stav...
Dostupné bydlení je možné. Podmínkou jsou...
Mistr tesař, Mistr pekař, Mistr obuvník. Stát se..
Řízení dodavatelů – kulatý stůl CyberBlog.cz:...