ČSÚ (ČSÚ)
Cestování  |  09.02.2023 10:13:53

Cestovní ruch na Vysočině v 1. až 4. čtvrtletí 2022 – v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo přes 646 tisíc hostů, což představuje meziroční nárůst o 43,5 %

V průběhu 1. až 4. čtvrtletí roku 2022 uvítala hromadná ubytovací zařízení (hotely, penziony, chaty atd.) v České republice přes 19,4 milionu hostů, což bylo ve srovnání se skutečností roku 2021 zhruba o 70 % více. To byla ovšem doba protiepidemických opatření, která cestovní ruch velmi těžce postihla. V Kraji Vysočina se během dvanácti měsíců roku 2022 v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo přes 646 tisíc hostů, což představuje meziroční nárůst o 43,5 %. Šlo o druhý nejnižší nárůst ze všech regionů České republiky, nejvíce počty návštěvníků narostly v Praze.

Z výše uvedeného je zřejmé, že pouze meziroční srovnání počtu hostů má v tomto případě poněkud omezenou vypovídací hodnotu. Podstatné ale je, že počet hostů v kraji se v průběhu čtyř čtvrtletí roku 2022 dostal nad úroveň roku 2019, posledního předcovidového roku (index 106,7 %).

Zhruba 70,7 tisíce hostů, kteří na Vysočinu přicestovali ze zahraničí (nerezidenti), představovalo 10,9 % z celkového počtu hostů. Celkový počet návštěvníků ze zahraničí se oproti čtyřem čtvrtletí 2021 zvýšil o více než 113 %. Vysočina patří v mezikrajském srovnání k regionům, které nejsou pro zahraniční návštěvníky ani za normálních podmínek příliš atraktivní - počet zahraničních hostů bývá ze všech krajů dlouhodobě druhý nejnižší, v roce 2022 nebyla situace jiná. Rovněž meziroční nárůst zahraničních návštěvníků byl na Vysočině v regionálním srovnání druhý nejnižší, naopak nejvíce se počet zahraničních hostů zvýšil v Praze.

Při srovnání s posledním předcovidovým rokem ale zjistíme, že počet zahraničních hostů na Vysočině v 1. až 4. čtvrtletí roku 2022 na úroveň roku 2019 stále ještě nedosáhl (index 92,1 %).

Stejně jako ve většině ostatních krajů (s výjimkou Prahy a Karlovarského kraje) i na Vysočině dlouhodobě převládají hosté z České republiky (rezidenti). Jejich počet v dvanácti měsících roku 2022 dosáhl více než 576 tisíc osob (89,1 % celkového počtu hostů) a ve srovnání s minulým rokem se zvýšil o 38 %. Oproti roku 2019 činil nárůst 8,8 %.

Struktura zahraničních hostů, kteří v dvanácti měsících roku 2022 navštívili Kraj Vysočina, se oproti běžnému stavu příliš nezměnila. I nadále v ní převažovali návštěvníci ze Slovenska, jejichž podíl dosáhl 27,9 %, na další místo se zařadili hosté z Německa (19,4 %), více než desetiprocentní podíl měli ještě návštěvníci z Polska. Na další místo se zařadili tradiční letní hosté z Nizozemska (4,6 % nerezidentů), kteří na Vysočinu nezanevřeli ani po dvou letech omezeného cestování.

Celkový počet přenocování se v lednu až prosinci 2022 oproti stejnému období předchozího roku na Vysočině zvýšil o 29,4 %. V mezikrajském srovnání šlo o druhý nejnižší přírůstek. V celé České republice se počet přenocování zvýšil mnohem výrazněji (o 58,6 %), z regionů byl nejvyšší nárůst zaznamenán v hlavním městě.

U počtu přenocování nerezidentů byl na republikové úrovni i v regionech zaznamenán ještě daleko výraznější nárůst, což platí zejména pro hlavní město a Královéhradecký kraj. Mezi regiony s nejmenším meziročním nárůstem počtu přenocování cizinců se zařadila i Vysočina (zvýšení o 85,6 %).

Ve srovnání s rokem 2019 byl celkový počet přenocování na Vysočině v 1. až 4. čtvrtletí 2022 vyšší o 6,8 %. Relativně pomalejší návrat hostů z ciziny se odráží i v počtu jejich přenocování, který stále ještě nepřekonal úroveň dvanácti měsíců roku 2019 (-10,9 %).

Průměrný počet přenocování na jednoho hosta činil v Kraji Vysočina 2,4. Dlouhodobě nejvyšší je tento ukazatel v Karlovarském kraji, i když v roce 2022 nebyl rozdíl oproti dalším regionům tak výrazný jako v minulosti. Nejnižší počet přenocování byl v dvanácti měsících roku 2022 zaznamenán v Jihomoravském kraji (2,0) – stejně jako ve většině předchozích let.

Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních podle krajů v 1. až 4. čtvrtletí 2022

Návštěvnost v hromadných ubytovacích zařízeních podle krajů v 1. až 4. čtvrtletí 2022

Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v Kraji Vysočina v letech 2015 až 2022

Průměrný počet přenocování hostů podle krajů v 1. až 4. čtvrtletí 2022

Nerezidenti v hromadných ubytovacích zařízeních Kraje Vysočina podle zemí v 1. až 4. čtvrtletí 2022

Poznámka:
Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.

Kontakt:
Ing. Vlastislav Valda
Oddělení informačních služeb, Krajská správa ČSÚ v Jihlavě
E-mail: vlastislav.valda@czso.cz
Tel.: 567 109 062

Přílohy

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Poslední zprávy z rubriky Cestování:

Pá 11:24  Konference cestovního ruchu pro Lužické hory nadchla Hrádek kraj-lbc.cz (Liberecký kraj)
Čt   8:42  Uznávání cestovního dokladu Vietnamu mzv.cz (MZv ČR)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688