BP zpomaluje odklon od ropy
Akciím ropného gigantu BP se v posledních dnech daří. Za růstem ceny stojí v první řadě dobré hospodářské výsledky, vyšší dividenda a zpětné odkupy akcií. Daleko zajímavější z makro pohledu je ale rozhodnutí společnosti zpomalit ústup od produkce fosilních paliv.
Před třemi lety totiž v BP plánovali výrazně omezit investice do těžby a do roku 2030 plánovali snížit produkci ropy o 40 % ve srovnání s rokem 2019. Nynější revidované plány přitom stanovují cílovou úroveň pro daný rok na 2 milióny barelů denně, což znamená snížení produkce oproti před COVIDové době asi "jen" o čtvrtinu. To samozřejmě okamžitě implikuje, že uhlíková stopa BP bude o něco vyšší, neboli poklesne méně, než se původně plánovalo. Šéf společnosti komentoval rozhodnutí tak, že čistá energie sice je potřeba, nicméně zároveň je nutné zabezpečit její dostatečné množství a tedy i rozumnou cenu.
Konflikt na Ukrajině a s ní související zpřetrhání dovozů ruských energetických komodit do Evropy zjevně posilují potřebu zbavit se závislosti na fosilních palivech, respektive diverzifikovat zdroje energie. To je však běh na dlouhou trať. Střednědobě nám válka připomíná, že naše závislost na ropě, plynu a uhlí zůstává obrovská (v případě ČR dle dat Eurostatu za rok 2021 cca 22 %, 18 % a 30 %, dohromady tedy asi 70 %). Zároveň ukazuje, jak prudce se dokáží měnit ceny na trhu charakteristickém kombinací nepružné nabídky a poptávky (a jaké jsou společenské následky).
Vrátíme-li se k ropě, respektive k plánovaným ropným investicím, tak ty z pohledu klimatických cílů dle Mezinárodní energetické agentury předloni souhrnně odpovídaly scénáři "Net Zero" (bezemisnímu světu) do roku 2050. Problémem však je, že ostatní ukazatele se podle tohoto scénáře úplně nevyvíjí. Dohromady to znamenalo, že šance na levnou ropu na kterou jsme byli zvyklí cca posledních 8 let, byla dost malá. Respektive rozumnějším se s takovými předpoklady zdál scénář postupného nárůstu (reálných) cen ropy.
Jak moc se pohled na "zelenou tranzici" změní i u ostatních velkých producentů, respektive jak moc společnost BP zůstane osamocena, samozřejmě teprve uvidíme. Zajímavé z tohoto pohledu bude sledovat zejména postoj amerických producentů břidlicové ropy, jejichž ochota hrát roli mezního dodavatele značně ochlazovala. Na druhou stranu, byl to právě motiv mimořádného výnosu, který na počátku tohoto století celou "břidlicovou revoluci" v USA odstartoval.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
23.03.2023 12 nejlepších kryptoměn, které si můžete v roce...
23.03.2023 Obchodní ředitel XTB: O zákazu ETF, krizi...
23.03.2023 Chcete desetinásobně zhodnotit svou investici?...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
ČNB zahraniční centrální banky nenapodobí a v březnu opět ponechá úrokové sazby beze změny
Mgr. Timur Barotov, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
Žaluzie bez kompromisů - jak vybrat vhodné...
Na digitální dědictví se zapomíná. Přitom účty u..
Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?
O zapojení do poválečné obnovy Ukrajiny budou...