ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  08.02.2023 15:59:17

Nezaměstnanost v Jihočeském kraji dosáhla v lednu 3,3 %

V Jihočeském kraji bylo na úřadech práce ke konci ledna 2023 evidováno celkem 14 332 uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,3 % a mezi kraji byl pátý nejnižší. Oproti konci prosince vzrostl počet uchazečů (+9,2 %) a snížil se počet volných pracovních míst (-7,4 %).

V rámci mezikrajského srovnání byla k 31. 1. 2023 zaznamenána nejvyšší nezaměstnanost v Ústeckém kraji. Meziměsíční největší nárůst podílu nezaměstnaných osob na obyvatelstvu zaznamenal Jihočeský kraj (+0,3 p. b.). Celorepublikový průměr (3,9 %) přesáhly kraje Ústecký, Moravskoslezský, Karlovarský Jihomoravský a Liberecký.

Nejpříznivější poměr mezi uchazeči o zaměstnání a volnými pracovními místy vykázalo v rámci mezikrajského srovnání hlavní město Praha (0,4 uchazeče na 1 volné pracovní místo). Nejméně příznivá situace byla v Moravskoslezském kraji, ve kterém na 1 pracovní místo připadalo 3,6 uchazečů.

Tab. 1 Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji a jeho okresech k 31. 1. 2023
Tab. 1 Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji a jeho okresech k <a href=31. 1. 2023" src="https://img.kurzy.cz/zpravy/obrazky/36/697036-nezamestnanost-v-jihoceskem-kraji-dosahla-v-lednu-3-3/1.png" width="643" height="262" style="width: 643px; height: 262px;" />

Ke konci měsíce ledna bylo na území Jihočeského kraje evidováno 14 332 uchazečů o zaměstnání, z toho dosažitelných bylo 12 988 osob. Meziměsíčně se počet nezaměstnaných osob v kraji zvýšil (+9,2 %). Obdobný trend byl zřejmý ve všech okresech kraje. V porovnání s minulým měsícem zaznamenal nejvyšší nárůst počtu uchazečů o zaměstnání okres Jindřichův Hradec (+18,3 %).

Meziročně vzrostl počet uchazečů o zaměstnání v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji o 4,9 %. V rámci meziokresního srovnání došlo ke snížení počtu uchazečů o zaměstnání pouze v okrese Tábor (-3,4 %).

Dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří jsou schopni nastoupit do pracovního poměru okamžitě při nabídce vhodného pracovního místa, bylo z celkového počtu nezaměstnaných v kraji 90,6 %.

Ze statistických údajů vyplývá, že se v lednu 2023 na jihočeských úřadech práce nově zaregistrovalo 3 449 osob a 2 247 osobám byla evidence ukončena, popřípadě z ní byli vyřazeni. Celkem 1 577 uchazečů našlo nové zaměstnání, z toho 38,6 % získalo nové zaměstnání díky úřadům práce.

Nárok na čerpání podpory v nezaměstnanosti mělo 42,8 % uchazečů o zaměstnání.

V Jihočeském kraji převažovaly v lednu 2023 mezi nezaměstnanými ženy, které se na celkovém počtu osob bez zaměstnání podílely 50,9 %. Naopak vyšší podíl nezaměstnaných mužů byl patrný v okresech Prachatice (54,7 %), Český Krumlov (52,5 %) a Jindřichův Hradec (51,6 %).

Podíl nezaměstnaných osob (počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let / počet obyvatel ve věku 15–64 let v %) dosáhl koncem ledna v Jihočeském kraji hodnoty 3,3 %. V rámci mezikrajského srovnání byl nejnižší podíl nezaměstnaných osob ve Zlínském kraji (3,1 %). Naopak nejvyšší podíl byl zaznamenán v kraji Ústeckém (5,8 %).

Z celkového počtu nezaměstnaných představovali absolventi škol a mladiství 4,6 % a lidé se zdravotním postižením 14,1 %.

Tab. 2 Podíl nezaměstnaných osob a pracovní místa v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji a jeho okresech
Tab. 2 Podíl nezaměstnaných osob a pracovní místa v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji a jeho okresech

Ke konci ledna bylo v nabídce jihočeských úřadů práce celkem 16 029 volných pracovních míst. Meziročně se jejich počet snížil o 22,5 %. Oproti minulému měsíci došlo ke snížení počtu pracovních míst o 7,4 %.

Na jedno volné pracovní místo připadalo k 31. lednu 2023 v Jihočeském kraji 0,9 uchazečů (5. nejnižší počet mezi kraji), přičemž meziročně se tento údaj zvýšil o 0,2.

Graf 1 Uchazeči o zaměstnání a podíl nezaměstnaných osob v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji podle pohlaví (stav ke konci měsíce)
Graf 1 Uchazeči o zaměstnání a podíl nezaměstnaných osob v evidenci úřadu práce v Jihočeském kraji podle pohlaví (stav ke konci měsíce)

Přílohy

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688