Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  06.02.2023 17:21:00

Akcie i korporátní dluhopisy tančí jinak, než Fed píská

Předchozí recese přinášely znatelný růst averze k riziku na akciích, jejich rizikových prémiích a prémií na korporátních dluhopisech. Právě na ně se dnes zaměříme a zjistíme, že ani zde o něčem takovém zatím není vidu ani slechu. Trhy tančí jinak, než Fed píská.

Ceny akcií jsou z fundamentálního pohledu dány bezrizikovými sazbami, rizikovými prémiemi (dohromady požadovaná návratnost) a očekávaným růstem zisků. Následující graf od Morgan Stanley má ukazovat vývoj rizikových prémií. Ale způsob jeho kalkulace implikuje, že ukazuje dohromady vývoj rizikových prémií a růstových očekávání. To není nutně na škodu, můžeme to považovat za celkový indikátor optimismu/náklonnosti k riziku.

Podle grafu, který tu průběžně aktualizovaný ukazuji, je zmíněný indikátor nyní dost nízko (nízké rizikové prémie a/nebo vysoký očekávaný růst zisků). Pokud si tedy za porovnatelné období vezmeme posledních více než deset let. Jinak řečeno, optimismus/náklonnost k riziku je hodně vysoko, spíše se blíží standardům před rokem 2008. A jak poukazuje MS, rozhodně se ani vzdáleně nepřibližuje hodnotám zaznamenaným kolem posledních dvou recesí. Další způsob jak ukázat, že akcie nyní recesi nečekají a ani žádné dlouhodobě nevlídné prostředí.

1

Zdroj: Twitter

Druhý dnešní graf ukazuje skutečné rizikové prémie, ale na korporátních dluhopisech (na akciích ani přímo pozorovatelné nejsou). Konkrétně jde o rozdíl ve výnosech dluhopisů s ratingem BBB a amerických vládních obligací:

2

Zdroj: Twitter

Riziko na akciích není to samé, jako riziko na dluhopisech. A to samé platí o prémiích. Nicméně i zde vidíme, že nyní jsou rizikové prémie hodně nízko. Z tohoto pohledu tedy recesi nevěští ani korporátní spready. Nicméně BofA v grafu klade důraz na to, že podobné mimořádně nízké prémie v minulosti předbíhaly jejich prudký růst a někdy i výrazné tenze na finančních trzích, popřípadě v celé ekonomice.

Na závěr připomínka, že akcie i korporátní spready (spolu s vládními dluhopisy a kurzem dolaru) určují celkové finanční podmínky v US ekonomice. Výše uvedené je z velké části důvodem, proč se tyto podmínky již nějaký čas uvolňují, i když Fed dál zvedá sazby. Až vývoj inflace ukáže, zda finanční podmínky „správně“ eliminovaly utahování ze strany centrální banky. Či zda jen donutily Fed k ještě razantnějšímu zvednutí sazeb.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688