Inflace v eurozóně v lednu potřetí v řadě zpomalila (Komentář)
Předběžná HICP inflace v eurozóně se v lednu snížila z prosincových 9,2 % y/y na 8,5 % y/y. To bylo viditelně pod tržním odhadem ve výši 8,9 % y/y. Jádrová inflace zůstala stejně jako o měsíc dříve na rekordních 5,2 % y/y. Celkově vzato dnešní data nemění náš výhled. Stále očekáváme, že inflace bude v letošním roce pokračovat v rychlém zpomalování v důsledku kombinace vlivů vysoké energetické základny, klesajících velkoobchodních cen energií a vládních opatření. Na druhou stranu se domníváme, že jádrová inflace by mohla zůstat kolem 5 % po celé letošní první pololetí v důsledku zpožděného dopadu problémů v dodavatelském řetězci a energetického šoku. Nad 3 % pak podle našeho odhadu setrvá i ve druhé polovině letošního roku, k čemuž přispěje hlavně zrychlení mzdové dynamiky.
Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se dále zhoršily, vyhlídky jsou ale poměrně optimistické. Index PMI v lednu podruhé v řadě vzrostl, když oproti trhem očekávaným 43,4 bodům dosáhl 44,6 bodů. Celkově se zdá, že se dynamika českého zpracovatelského průmyslu začíná odrážet ode dna, přestože by tento trend mohly dočasně narušit problémy s komponenty v automobilovém sektoru. Více jsme se tématu věnovali zde: http://bit.ly/3RrGM5U. Státní rozpočet skončil v lednu v deficitu ve výši 6,8 mld. CZK. Meziroční prohloubení schodku (o 10,7 mld. CZK) šlo hlavně na vrub dodatečným výdajům. Slabé daňové inkaso podle nás indikuje pokračující útlum domácí poptávky. Více zde: http://bit.ly/3HsUmBa.
Finanční trhy zřejmě rozhýbe až večerní zveřejnění rozhodnutí Fedu a následná tisková konference. Naše očekávání zde: https://bit.ly/3Y5qH7Q. Dnešní data z USA přinesla spíše zklamání. Podle ADP reportu v lednu přibylo „pouze“ 106 tis. zaměstnaných, když se očekávalo 180 tis. (po prosincových 253 tis.). Ne nutně ale musí zklamání přinést také páteční payrolls, jelikož ADP report byl tentokrát ovlivněn i zhoršeným počasím v průběhu referenčního týdne. O něco slabší byl i lednový ISM index ze zpracovatelského průmyslu. Dolar tak ve výsledku dnes odpoledne k euru ztrácel zhruba 0,4 % a obchodoval se poblíž 1,09 USD/EUR. Klidný den mají za sebou měny našeho regionu, které se odpoledne pohybovaly nedaleko otevíracích úrovní.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.03.2023 12 nejlepších mincí v Metaverzu pro investování s.
24.03.2023 Nové kryptoměnové projekty na začátku roku 2023...
24.03.2023 15 nejlepších ICO v roce 2023. Do které...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
ČNB zahraniční centrální banky nenapodobí a v březnu opět ponechá úrokové sazby beze změny
Mgr. Timur Barotov, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
Žaluzie bez kompromisů - jak vybrat vhodné...
Na digitální dědictví se zapomíná. Přitom účty u..
Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?
O zapojení do poválečné obnovy Ukrajiny budou...