Němci vloni nainstalovali fotovoltaiky s výkonem tří Temelínů = 7900 MW. Češi zvýšili výkon jen o 289 MW
Češi v loňském roce na střechy svých domů nainstalovali rekordní množství fotovoltaik, jejichž výkon vůbec poprvé přesáhl plánovaných 180 MW ročně. Za svými západními i severními sousedy však významně pokulháváme. Německo, které je v rámci Evropské unie na špičce, vloni nainstalovalo fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 7900 MW, což je 3,5krát více než výkon jaderné elektrárny Temelín. Potenciál je přitom v Česku podle odborníků ze společnosti Columbus Energy až trojnásobný. Většímu rozvoji fotovoltaik doposud bránila zejména chybějící legislativní podpora, nepřehledný dotační systém a nedostatek kvalifikovaných pracovníků a materiálu. Mezi solární velmoci v EU patří kromě Německa také Španělsko, Itálie, Nizozemsko, Francie či Polsko, které v roce 2022 nainstalovalo elektrárny s výkonem 4900 MW.
Evropskými lídry v oblasti fotovoltaiky jsou Německo, Španělsko, Itálie, Nizozemsko, Francie či Polsko. Celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Evropské unii za rok 2022 přesáhl 41 000 MW, z toho 7900 MW nainstalovalo Německo. V České republice to bylo 289 MW, tedy přibližně 27krát méně. K hlavním důvodům pomalejšího růstu patří chybějící legislativní podpora, nepřehledný dotační systém i nedostatečné kapacity instalačních firem. Potenciál je přitom podle odborníků z Columbus Energy obrovský – jen u střešních fotovoltaik až trojnásobný oproti současnému stavu. Ty by mohly do roku 2030 dosáhnout výkonu až 3,9 GW, do roku 2050 dokonce 7,1 GW. Využít je k tomu možné až 21 km2 střech rodinných domů, téměř 11 km2 bytových a obecních domů a 3 km2 průmyslových objektů.

Nepružná legislativa
V Česku většímu rozvoji dlouhodobě bránila zejména nedostatečná legislativní podpora, složitá administrativa a nejednotné postupy stavebních úřadů. Situaci by měly do jisté míry zjednodušit chystané novely Energetického zákona. Jedna z nich byla schválena v průběhu ledna. „Novela, takzvaná LEX OZE I umožní nainstalovat vlastní zdroj elektřiny až do 50 kW bez nutnosti získání licence. Zjednoduší a urychlí to tak cestu především firmám a bytovým domům k levné, cenově stabilní a čisté elektřině. Veřejný sektor, malí a střední podnikatelé, kterým najednou narostly ceny za elektřinu v řádech statisíců korun, budou moci na úspory za energie dosáhnout již na jaře,“ zdůrazňuje Petr Vaverka. V letošním roce by také mělo dojít k odstranění legislativních překážek pro vznik energetických společenství, sdílení a akumulaci přebytků energie.
Dotační podpora motivuje domácnosti i firmy
Dotace představují obrovský motivační nástroj k pořízení fotovoltaiky. Podle Petra Vaverky zákazníci při realizaci žádají o dotace téměř ve 100 % případů. Program na podporu energeticky efektivních opatření v rodinných a bytových domech byl v Česku spuštěn již v roce 2014. Nejzásadnější podmínkou pro získání podpory bylo, aby se v daném domě spotřebovalo minimálně 70 % roční výroby a přetoky do distribuční sítě nebyly výrazné, což výrazně limitovalo velikost instalací. Systémy byly dimenzovány na vlastní spotřebu uživatele, ověřování probíhalo pomocí odborného posudku od energetického specialisty a spolu s dotačním programem se vázal složitý byrokratický proces. K výrazné změně podmínek došlo teprve v říjnu 2021 s příchodem programu Nová zelená úsporám 2030, kde došlo ke snížení byrokratické zátěže a výše podpory se odvíjí čistě od použitých technologií.
„Změna
v nastavení dotačního programu přišla se zpožděním. Polsko prakticky ihned
po spuštění dotačního programu Můj proud zaznamenalo výrazný zájem o instalace
z řad firem i domácností. I díky tomu opakovaně obsazuje přední příčky
evropských statistik z hlediska instalovaného výkonu, což ukazuje na efektivnost
správně komunikovaného a nastaveného dotačního programu,“ doplňuje Petr
Vaverka.
Kvalifikovaní pracovníci a dostatek materiálu jsou zcela klíčové
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je jedna z hlavních výzev pro rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie. „Dlouhé čekací lhůty a nekompletní či mnohdy nekvalitně provedené instalace trápí řadu domácností a firem, proto apelujeme na zájemce, aby vybírali jen ověřené dodavatele a nerozhodovali se pouze na základě ceny. Neméně důležité je, jakou záruku na komponenty dodavatel nabízí a zdali poskytuje pravidelný servis. V Columbus Energy standardně provádíme instalaci do 30 dnů a díky průběžnému zásobování nečekáme na doručení součástek od výrobce. To proces značně urychluje,“ uzavírá Petr Vaverka.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě. 10 tipů pro zákazníky ČEZ
- „S Němci se vyplatí mít trpělivost“ - rozhovor s Tomášem Kafkou českým velvyslancem v Německu pro LN
- Objem investic do komerčních nemovitostí v ČR dosáhl vloni 1,62 miliardy eur, nejméně od roku 2013. Ve střední a východní Evropě celkový objem investic v roce 2022 meziročně poklesl jen o 3,3 %
- Objem investic do komerčních nemovitostí v ČR dosáhl vloni 1,62 miliardy eur, nejméně od roku 2013
- Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí o něco výraznější mezičtvrtletní pokles české ekonomiky
- Mladaá Boleslav - V Klaudiánově nemocnici vloni hospitalizovali téměř 20 tisíc lidí
- Obrat FIXED.zone vloni vyrostl o pětinu, značce se dařilo doma v Česku i v zahraničí
- Druhý solární boom v Česku. Počet i výkon nově instalovaných fotovoltaických elektráren v Česku v roce 2022 rekordně narostl.
- Vloni došlo v ČR k masivnímu růstu kapacity FVE. V mezinárodním srovnání to až tak masivní růst ale nebyl
- Souhrnný výkon odvětví v ČR zůstával za vrcholem z předpandemické konjunktury - Vývoj ekonomiky České republiky v roce 2022 - výkonnost odvětví
- Volební preference - 2022 - tři vládní strany by se do sněmovny nedostaly - vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP
- Komerční úspěch 5G: Sítě nové generace dosáhly za tři roky stejných milníků, jako 4G za pět let
Prezentace
25.03.2023 12 nejlepších mincí v Metaverzu pro investování s.
24.03.2023 Nové kryptoměnové projekty na začátku roku 2023...
24.03.2023 15 nejlepších ICO v roce 2023. Do které...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
ČNB zahraniční centrální banky nenapodobí a v březnu opět ponechá úrokové sazby beze změny
Mgr. Timur Barotov, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
Žaluzie bez kompromisů - jak vybrat vhodné...
Na digitální dědictví se zapomíná. Přitom účty u..
Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?
O zapojení do poválečné obnovy Ukrajiny budou...